SkyscraperCity banner

5541 - 5560 of 5588 Posts

·
Moderator
12,232 Posts
Discussion Starter #5,541
8691. Baszta Pasamoników (swoja droga gałaź mojej rodziny z Dabrowy Górniczej tak miała na nazwisko).
IMGP7682 by Tomasz Mazoń, on Flickr

8692. Teatr Słowackiego nad ośnieżonym skwerem, na którym w czerwcu kwitnie lawenda.
IMGP7681 by Tomasz Mazoń, on Flickr

8693. Front Słowackiego z ośnieżonymi... no chyba tujami? Nie wiem, nie znam się.
IMGP7678 by Tomasz Mazoń, on Flickr

8694. Słowacki z Plant.
IMGP7676 by Tomasz Mazoń, on Flickr

·
Moderator
12,232 Posts
Discussion Starter #5,543
Nigdy w życiu, koszty ogrzewania by mnie zabiły ;)

8695. Jeszcze raz bryła Słowackiego, której jednakże można mieć za złe, że pod nia unicestwiono średniowieczny zespół najstarszego w Krakowie szpitala Duchaków (i klasztoru z gotyckim kościółkiem).
IMGP7675 by Tomasz Mazoń, on Flickr

8696. I jeszcze takie, to już koniec tego fotospaceru.
IMGP7679 by Tomasz Mazoń, on Flickr

8697. Potem była dłuuga przerwa, miesiąc nie fociłem, po nocnym wyjściu na zimowy świt na Kasprowym najpierw powaliła mnie grypa a potem przyszło na to zapalenie płuc. Na szczęście nie musiałem wykorzystać otrzymanego skierowania do szpitala, bo bardzo ładnie poszło na antybiotyk. Niestety trochę to jednak trwało.
Kiedy już poczułem się na siłach wyjść, wyszedłem ubrany jak w zimowe góry, nie tylko dlatego, że po choróbsku, ale również dlatego, że temperatura w Krakowie rano to było rześkie -22 stopnie :)
IMGP9201 by Tomasz Mazoń, on Flickr

8698. Wawel ponad zamarzniętą Wisłą - nieczęsty widok w ostatnich latach.
IMGP9202 by Tomasz Mazoń, on Flickr

·
Registered
24,422 Posts
Pięknie zagrały te światła. Zasłona mgły w tle i mocne punktowe światło pod mostem. Szkoda że nikt nie wszedł w to światło - ale przy tej temperaturze mógłbyś nie doczekać ;)

8691. Baszta Pasamoników (swoja droga gałaź mojej rodziny z Dabrowy Górniczej tak miała na nazwisko).
To ją bierz. Będzie gdzie spotkania forumowe organizować ;)
Nigdy w życiu, koszty ogrzewania by mnie zabiły ;)
Klimat się nieubłaganie ociepla - a w obliczu kolejnych pandemii w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się ognisk choroby odtworzone zostaną systemy fortyfikacji miejskich. Program Tarcza Antykryzysowa 8.0. Nie odrzucałbym tego pomysłu ;)

·
Moderator
12,232 Posts
Discussion Starter #5,545
Odtworzenie murów miejskich to coś, za co byłbym w stanie znieść (niewielkie) GO ;)
A co do tego, że nie było nikogo przy tej temperaturze, to nie było tylko w tym kadrze. Już na zdjęciu 8698 widać po prawej na Bulwarach 3 fotografów, łącznie było nas 6-7, w tym niespodziewanie spotkany kumpel z liceum. A potem, przy tym mrozie, to ktoś nawet puszczał drona, ciekawe jak długo mu się pakiet rozgrzewał.

8699. O, tu ich lepiej widać, są nawet statywy rozłożone :) A ta chmura zaraz nad Wawelem, to wielki kłąb pary nad kominami Elektrociepłowni, która tej nocy dawała chyba pełną moc.
IMGP9205 by Tomasz Mazoń, on Flickr

8700. Jako żem człowiek kulturalny (a w każdym razie za takiego chcę uchodzić we własnych oczach), podszedłem, zagadałem, zdjęcie zrobiłem.
IMGP9212 by Tomasz Mazoń, on Flickr

8701. Pod mostem. Tam gdzie śnieg nie przysypał, lód był piękny, przejrzysty. Ciekaw jestem ile miał grubości, wolałem nie sprawdzać.
IMGP9213 by Tomasz Mazoń, on Flickr

8702. Na zachód, w górę rzeki, Księżyc zachodzi.
IMGP9216 by Tomasz Mazoń, on Flickr

·
Registered
24,422 Posts
8700. Jako żem człowiek kulturalny (a w każdym razie za takiego chcę uchodzić we własnych oczach), podszedłem, zagadałem, zdjęcie zrobiłem.
Człowiek prawdziwi kulturalny zapytałby przede wszystkim o to napotkana osoba "ma jakiś problem". Miejski savoir-vivre to trudna sztuka;)
8702. Na zachód, w górę rzeki, Księżyc zachodzi.
Ciekawie się prezentuje taka tarasowa zabudowa - chociaż to może zasługa tych finezyjnie skomponowanych reklam ;)

·
Moderator
12,232 Posts
Discussion Starter #5,547
Nie miałem ze sobą maczety a bez niej jak tu w Krakowie pytać o samopoczucie?
Te reklamy to paskudztwo, ale zdaje się znikają, muszę sprawdzić czy jeszcze szpecą. Swoją drogą te apartamentowce (tutaj akurat to słowo pasuje) to niezła miejscówka, mógłbym pstrykać Wawel o świcie z tarasu :)

8703. Zdjęcia same się nie zrobią ;)
IMGP9237 by Tomasz Mazoń, on Flickr

8704. Zamarznięta rzeka i ślady ptaków.
IMGP9247 by Tomasz Mazoń, on Flickr

8705. Ptaszyska się budzą.
IMGP9248 by Tomasz Mazoń, on Flickr

8706. No i witamy nowy dzień. Wcale się cieplej nie zrobiło.
IMGP9254 by Tomasz Mazoń, on Flickr

·
Moderator
12,232 Posts
Discussion Starter #5,549
Este, a tak serio to smog był wtedy potężny, mroźna noc, brak wiatru, nawet oddychając przez komin czułem to powietrze. Zresztą między innymi dlatego światło tak ładnie grało, jedna z nielicznych zalet smogu to że dodaje uroku niektórym kadrom.

Nie wiem co się podziało z dobrze mi dotąd służącym flickrem, w każdym razie sypnęło mi się sortowanie i mimo ustawienie w albumie "oldest first" nie sortuje mi prawidłowo. Zatem w najbliższym czasie może być nie do końca chronologicznie.

8707. Wawel z drzewem z korony wałów. To zdjęcie mi się podoba.
IMGP9291 by Tomasz Mazoń, on Flickr

8708. Cofamy się w czasie o godzinę, Skwer Konika Zwierzynieckiego i przedświt.
IMGP9198 by Tomasz Mazoń, on Flickr

8709. Most Dębnicki i zamarznięta Wisła.
IMGP9200 by Tomasz Mazoń, on Flickr

8710. I jeszcze raz lód pod mostem. Niby potężny mróz, niby lód gruby, ale jak się przypatrzeć to widać bąble, nierówności, widać że tam pod spodem rzeka pracuje, głupotą byłoby tam wchodzić.
IMGP9218 by Tomasz Mazoń, on Flickr

·
Moderator
12,232 Posts
Discussion Starter #5,550

·
Moderator
12,232 Posts
Discussion Starter #5,551

·
Moderator
12,232 Posts
Discussion Starter #5,552
8719. Zamarznięta Wisła i ciepłociąg przekraczający rzekę.
IMGP9304 by Tomasz Mazoń, on Flickr

8720. Tajmlapsa tam robiłem. Dymiło potężnie, różnica temperatur robiła swoje.
IMGP9302 by Tomasz Mazoń, on Flickr

8721. Osiedle Płaszów, chyba bloki przy Myśliwskiej, w czasie powodzi w 2010 podeszła tam woda po przerwaniu wału.
IMGP9305 by Tomasz Mazoń, on Flickr

8722. To to chyba było wcześniej chronologicznie, Norbertanki na Zwierzyńcu i potężny smog.
IMGP9296 by Tomasz Mazoń, on Flickr

·
Moderator
12,232 Posts
Discussion Starter #5,553
8723. Po długiej przerwie zameldowałem się na Kopcu Niepodległości. Kontrolny pstryk na centrum miasta, warunki nie nastrajają optymistycznie.
IMGP0367 by Tomasz Mazoń, on Flickr

8724. Ponad Laskiem Wolskim, z drzew wystają wieże klasztoru Kamedułów na Bielanach, za nimi kominy elektrowni w Skawinie a w oddali masyw Babiej Góry.
IMGP0680 by Tomasz Mazoń, on Flickr

8725. Wysunięta najbardziej na zachód placówka Twierdzy Kraków, fort pancerny Skała, przebudowany na obserwatorium astronomiczne UJ (między innymi kopuły pancerne zastąpiono teleskopami).
IMGP0681 by Tomasz Mazoń, on Flickr

8726. Wschód słońca. Za duży smog, wizualnie nędza.
IMGP0684 by Tomasz Mazoń, on Flickr

·
Moderator
12,232 Posts
Discussion Starter #5,555
Zaczadzeni smogiem krakowianie czołgają się w kierunku czystego powietrza... ale teraz to w sumie nie ma się już po co z miasta czołgać, po ostatnich zmianach powietrze w mieście jest lepsze niż w gminach dookoła :)

8727. Próby wyciągania z zamglonych zdjęć szczegółów. Widać jak idzie w górę dym przez zalegające nisko zimne powietrze.
IMGP0688 by Tomasz Mazoń, on Flickr

8728. Na dole z lewej TS Wisła, z prawej Mariacki, w oddali spiekalnia Huty.
IMGP1000 by Tomasz Mazoń, on Flickr

8729. Gdzieś tam majaczy szkieletor, w oddali siłownia Huty.
IMGP1001 by Tomasz Mazoń, on Flickr

8730. Jak już pisałem, kiszka - smog sięgał do samego Kopca Kościuszki.
IMGP1004 by Tomasz Mazoń, on Flickr

·
Moderator
12,232 Posts
Discussion Starter #5,556
8731. Dobra, to jeszcze takie i spuszczam zasłonę milczenia na tamto wyjście ;)
IMGP1002 by Tomasz Mazoń, on Flickr

8732. Później znowu pod Elektrociepłownię, bo szukałem dobrych ujęć słupów energetycznych na stocki. Takie miałem fajne z wyjścia jakiś czas wcześniej, ale przez przypadek skasowałem i zostały mi tylko podglądy w lajtrumie :(
electircity network, electric power transmission pylons by Tomasz Mazoń, on Flickr

8733. Stąd jest ciepło dla Krakowa i dodatkowo trochę prądu.
Power plant smoke chimney Krakow, Poland by Tomasz Mazoń, on Flickr

8734. Pod elektrociepłownia byłem krótko, więc potem pomyślałem że pobujam sobie w obłokach. Klaster biurowy przy Czerwonych Makach w budowie. W sumie to nawet selfie tu mam ;)
DJI_0002 by Tomasz Mazoń, on Flickr

·
Moderator
12,232 Posts
Discussion Starter #5,557
8735. Zdjęcie już archiwalne, do tego budynku na dole zdążył już się Shell wprowadzić (i zamknąć na czas epidemii ;) ).
DJI_0005 by Tomasz Mazoń, on Flickr

8736. Trzy kolory - czerwony ( i żółty i niebieski). Najstarsza część zespołu, nie licząc osobno zbudowanego biurowca Motoroli (teraz Nokii, Motorola przeprowadziła się do tych trzech).
DJI_0008 by Tomasz Mazoń, on Flickr

8737. Małopolski Park Technologii Informacyjnych, zaczęli go budować chyba jeszcze w 2011, kiedy ta ulica była tylko rozjeżdżoną gruntówką.
DJI_0013 by Tomasz Mazoń, on Flickr

8738. I jeszcze takie. Też archiwalne, na tej pustej działce na dole kończy się właśnie budowa biurowca Selvity.
DJI_0014 by Tomasz Mazoń, on Flickr

·
Moderator
12,232 Posts
Discussion Starter #5,558
8739. Łąki Pychowickie. Gdzieś tutaj ma powstać kiedyś nowy ogród botaniczny UJ, taki bardziej doświadczalny. Póki co to ostoja bażantów, saren, dzików i lisów.
DJI_0016 by Tomasz Mazoń, on Flickr

8740. Pstryk z góry na drzewa.
DJI_0019 by Tomasz Mazoń, on Flickr

8741. Miały być magnolie na Wawelu. Pogoda dopisała, udało mi się znaleźć trochę czasu po pracy, co zdarza mi się rzadko, specjalnie pojechałem, przebiłem się przez korki, zaparkowałem, poszedłem.
I co?
I pstro.
Odbiłem się od bramy.
Ktoś (nie napiszę, co o nich myślę) urządził sobie z Wawelu prywatne podwórko i nie można było wejść. Obok mnie dziesiątki turystów też nie rozumiały, czemu nie mogą wejść. Dla ułatwienia - to był 17 kwietnia. Na fotce schodzę w dół w stronę Bernardyńskiej, po odbiciu się od nie wiadomo kogo, bez munduru.
IMGP1218 by Tomasz Mazoń, on Flickr

8742. Demonstracje pod zamkiem, z jednej strony jakieś szury, z drugiej przeciwnicy zawłaszczania Wawelu przez osoby prywatne.
IMGP1219 by Tomasz Mazoń, on Flickr

·
Moderator
12,232 Posts
Discussion Starter #5,560
Jakie USA takie San Francisco ;)

8743. Plac przy kościele św Idziego. Stoi tam Krzyż Katyński, mający niezwykłą moc przyciągania najdziwniejszych osobników.
IMGP1220 by Tomasz Mazoń, on Flickr

8744. Kanonicza, tym razem jako parking dla policji zabezpieczającej demonstracje.
IMGP1222 by Tomasz Mazoń, on Flickr

8745. Wawel, baszta Zygmunta III Wazy a pod nią jedna z 3 bram prowadzących na Wawel, razem z Bernardyńską dodane w XIX wieku przez austriaków.
IMGP1223 by Tomasz Mazoń, on Flickr

8746. Zakątek pod jedną z dwóch XIX wiecznych kaponier, strzegących zamku od strony miasta. Z prawej żłobek, w środku kościół św Idziego, z lewej mój urząd skarbowy ;)
IMGP1225 by Tomasz Mazoń, on Flickr

5541 - 5560 of 5588 Posts