SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 8052 Posts

·
Registered
Joined
·
199 Posts
Discussion Starter · #1 ·
taki oto artykuł znalazłem na stronie Agencji Rozwoju Miasta. Ładna wizja ale ciekawe czy coś z tego będzie? Z tego co wiem trwa modernizacja linii do Balic:)
System transportu w miescie | System kolejowy

Sieć kolejowa na terenie miasta, w 91% zelektryfikowana, nie jest wykorzystywana dla lokalnego ruchu miejskiego. Całkowita długość sieci kolejowej wynosi 109 km. Obecnie na terenie Krakowa znajduje się: 8 stacji pasażerskich; 9 przystanków pasażerskich; 4 stacje pasażersko - towarowe oraz 13 bocznic kolejowych.
Dworzec Główny jest jednym z trzech skupionych w obszarze KCK terminali środków komunikacyjnych dalekiego zasięgu, zintegrowanych z miejskim systemem transportu zbiorowego. W kolejowych przewozach pasażerskich rolę uzupełniającą wobec Dworca Głównego pełnią:

Dworzec Płaszów (Kraków Wschodni),
Dworzec Batowice (Kraków Północny - dla kierunku Kielce i Warszawa),
przystanek osobowy Łobzów (Kraków Zachodni - dla kierunku Katowice),
przystanek osobowy Łagiewniki (Kraków Południowy - dla kierunku Zakopane).
W celu lepszego wykorzystania infrastruktury kolejowej w przewozach miejskich
i podmiejskich przewiduje się wprowadzenie nowego środka transportu szynowego - Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej (SKA) , która wykorzystywałaby tabor małej pojemności (autobus szynowy), a w przyszłości lekki tabor dwusystemowy w systemie kolejowo - tramwajowym. Na atrakcyjność nowego środka transportu wpłynie wysoka częstotliwość kursowania pociągów.

W zakresie działań inwestycyjnych przewiduje się:
• budowę nowych 14 przystanków kolejowych na terenie miasta;
• przebudowę linii kolejowej do lotniska w Balicach z dostosowaniem do przewozów pasażerskich ;
• budowę łącznicy kolejowej: Kraków-Krzemionki - Kraków-Zabłocie.
 

·
Registered Abuser
Joined
·
2,456 Posts
piter_vel_pior said:
W zakresie działań inwestycyjnych przewiduje się: (...)

• budowę łącznicy kolejowej: Kraków-Krzemionki - Kraków-Zabłocie.
Czyli, jeśli dobrze pamiętam, umożliwiłoby to skierowanie pociągów z Krakowa Gł. w stronę Zakopca bez konieczności nawrotki w Płaszowie?
 

·
Registered
Joined
·
193 Posts
Było by fajnie gdyby cos takiego powstało, gdyby jeszcze podłączyc do tego Wieliczke, Krzeszowice, Miechów i inne miasteczka gdzie teraz króluje busiarnia.
Gdyby pociągi jezdziły często jak na kolej miejską przystało (teraz do wieliczki jezdzi co godzine, busy jezdza co 5 minut).
Ale zapewne zadziała pekapowskie "niedasie!" i skonczy sie na planach...
 

·
senior assistant designer
Joined
·
1,453 Posts
O tym systemie w Krk mozna jeszcze na dlugo zapomniec. Z jedna linia z Dworca Glownego do Portu Lotniczego w Balicach papraja sie juz prawie 2 lata.
A tramwaj dwusystemowy mozna miedzy bajki wlozyc. Temat i powody, dla ktorych tak jest byly juz walkowane na tym forum i na innych. Opisalem to w szczegolach m.in. w watku o wroclawskiej SKM.
 

·
Banned
Joined
·
15,676 Posts
nie traćcie nadziei!!! najgorsze to czarnowidztwo i rezygnacja. ja wierze ze i we wrocku i kracku bedzie skm/ska. trzymam kciuki!!
 

·
Registered
Joined
·
1,808 Posts
Już kiedyś poruszałem ten temat a propos Łodzi. A czy w Krakowie jest jakakolwiek wizja urbanistyczna stworzenia, zbudowania metra nawet jako ciągu tylko kilku stacji przebiegających przez śródmieście a póżniej ewentualnie jako SKM . Jak to jest Panowie Krakusi?
 

·
Banned
Joined
·
6,397 Posts
SKM oparlby sie tylko i wylacznie na istniejacej infastrukturze kolejowej, krakowska siec jest w miare dobrze rozgaleziona, ale szkopol w tym ze te rozgalezienia nie ida tam gdzie ich potrzeba (tzn kierunki dobre ale nie sa one w bezposrednim poblizu zabudowan), i stad tez uwazam ze SKM to jeszcze dlugo nie bedziemy mieli. Po prostu miasto musi sie "dogescic" aby ten rodzaj transportu byl oplacalny (bo lacznica w podgorzu to chyba nie jest glowny problem), owszem mamy miasta satelity (skawina,myslenice,wieliczka,gdow,dobczyce,miechow,krzeszowice,proszowice,slomniki i lotnisko w balicach) ale poki co to sprawa wyglada tak, ze obecna komunikacja w godz szczytu jest slaba i malo wydolna ale potoki pasazerskie nie sa na tyle duze zeby zapelnic i SKM i busy a chyba nikt nie watpi ze jak bedzie skm to busy dobrowolnie oddadza swoj kawalek "tortu". Mam nadzieje ze Krakow bedzie "rosł" i wolne kwartaly powoli sie zapelnia a co za tym idzie ludzie przybliza sie do istniejacych torow.
Narazie to wypada nam czekac.
A metro ...no mialo byc i byly nawet konkretne plany pod srodmiesciem, zaczatek nawet zostal zrobiony ale rozeszlo sie to po kosciach i teraz owy tunel ktory powstal bedzie wykorzystywal KST (ale tylko jakies 1300-1400m tunelem reszta ma byc szybka ale naziemna)
pozdro
 

·
Banned
Joined
·
5,882 Posts
No i to byłoby rozwiązaniem. Ja jestem zwolennikiem budowania tylko częściowo (metra, czy czegoś takiego) pod ziemią. Np tylko w obrębie centrum. Kolejne stacje przecież można budować normalnie naziemnie. Widziałbym Kraków z czymś w rodzaju szybkiej kolei miejskiej z np. kilkoma stacjami pod centum.
 

·
Banned
Joined
·
6,397 Posts
Jednak z drugiej strony patrzac, mozna znacznie przyspieszyc rozwoj okolic gdzie bedzie biegla SKM np do Skawiny,Balic,Wieliczki, i chyba calkiem sensownie Batowic. Wprawdzie nie bedzie to na poczatku dochodowe ale z czasem ludzie zaczeliby to akceptowac i co najwazniejsze wykorzystywac tylko kto sie "wypusci" z taka kasa na taki interes ktory poki co jest deficytowy.
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
47,023 Posts
Bylo juz pare razy:
http://www.krakow.pl/samorzad/studium/kierunki/k3.pdf

(rozwoj systemu transportu wg "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa")

Moim zdaniem teraz najwiekszym problemem jest idiotyczna siec przystankow, w ogole nie dostosowana do glownych obszarow mieszkaniowych i komercyjnych. Np. na linii "warszawskiej" nie ma w miescie ani jednego przystanku-pierwszy dopiero na granicy miasta w Batowicach! Mimo ze przebiega przez duze osiedla na Pradniku. To mozna stosunkowo latwo naprawic. Problemem jest tez brak linii kolejowej W-Z (Nowa Huta-Bronowice), ktora bylaby osia SKM-u. Tego niestety nie da sie (latwo) naprawic. Swoja droga zawsze dziwilo mnie jak mozna bylo budujac idealne socjalistyczne miasto, ktore ponoc mialo zdominowac "stary" Krakow, nie zapewnic mu polaczen kolejowych i nie wybudowac dworca, z gory podporzadkowujac komunikacyjnie Nowa Hute Krakowowi..
 

·
Banned
Joined
·
6,397 Posts
...wybudowano linie kolejowa ....biegnaca z wynglem do wielkiego pieca ;)
ps kiedys byla linia wprawdzie waskotorowa ale byla no i nie za czasow tow stalina gdzies po czyzynach biegla ale dzis to po niej zostalo kolo galerii kazimierz kilka szyn i chyba w okolicach r czyzynskiego jakis budynek
aha i gdzies na wysokosci wzgorz krzesławickich pojawia sie tez jakas linia (ale ona chyba juz nie jest waskotorowa) ale wpol zasypana a wpol rozkrecona :(
 

·
:.:::.:.:::.:.:::.:.:::.:
Joined
·
7,458 Posts
behemot said:
Bylo juz pare razy:
http://www.krakow.pl/samorzad/studium/kierunki/k3.pdf

(rozwoj systemu transportu wg "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa")

Swoja droga zawsze dziwilo mnie jak mozna bylo budujac idealne socjalistyczne miasto, ktore ponoc mialo zdominowac "stary" Krakow, nie zapewnic mu polaczen kolejowych i nie wybudowac dworca, z gory podporzadkowujac komunikacyjnie Nowa Hute Krakowowi..
Szczerze mówiąc też mnie to zawsze zastanawiało - bo w sumie linia Kraków - Nowa Huta jest, tylko jedzie takim łukiem że zdecydowanie szybciej dojechać tramwajem, zdaje się że jak to projektowali to stwierdzili że mieszkaniec NH nie będzie miał potrzeby jeździć do śródmieścia Krakowa, a jego głównym codziennym celem byłby kombinat. To pewnie też dlatego linia kolejowa przejeżdża przez kombinat.

A jeśli chodzi o linię SKM to wg mnie pierwszym dobrym experymentem mogłoby być połączenie Balice - Kraków Główny - Wieliczka (z przystankami po drodze oczywiście). co pół godziny max, na początek jakieś szynobusiki.

A kombinowanie z tramwajami dwusystemowymi jest bez sensu choćby dlatego że wiele przystanków kolejowych w Krakowie ma wysokie perony, a argumentów przeciw jest oczywiście więcej...
 

·
Registered
Joined
·
905 Posts
Kolej w mieście
wczoraj
GRAFIKA PKP PLKZa dwa miesiące będzie gotowe opracowanie, które ma odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób zintegrować z istniejącym w Krakowie systemem komunikacji linie kolejowe. -Dopiero wtedy zadecydujemy, jaki będzie zasięg tego transportu. Dowiemy się, którymi liniami podróżuje najwięcej osób, jakie linie kolejowe warto wykorzystać i gdzie powinny powstać nowe przystanki oraz ile nas to może kosztować - mówi Irena Cebula z Urzędu Marszałkowskiego.

Przystanek z windą
Pociągi na pewno nie zastąpią tramwajów i autobusów. Mogą być jednak ich doskonałym uzupełnieniem. Są o tym przekonani przedstawiciele władz miasta, województwa i samej kolei. - W Krakowie istnieje dość bogata sieć torów, które można wykorzystać w transporcie osobowym. Będzie to jednak miało sens tylko wtedy, gdy z pociągów pasażerowie będą mogli łatwo i wygodnie się przesiadać do tramwajów i autobusów - mówi Krzysztof Adamczyk, odpowiedzialny w magistracie za inwestycje strategiczne. Aby tak było, wszystkie środki transportu publicznego muszą zostać zintegrowane na dwa sposoby. Przede wszystkim będzie to wymagało budowy nowych przystanków wzdłuż linii kolejowych i to w takich miejscach, z których blisko będzie do tramwaju czy autobusu. Jedną z ważniejszych inwestycji, zdaniem Krzysztofa Adamczyka, będzie budowa przystanku przy Hali Targowej, obok wiaduktu nad ul. Grzegórzecką, skąd jest bardzo blisko do centrum. - Pasażer jadący pociągiem po wyjściu z wagonu zjeżdżałby windą na dół i po przejściu kilku metrów mógłby wsiąść do tramwaju lub autobusu i jechać dalej - tłumaczy.

Jeden bilet
Budowa nowych przystanków, mimo że konieczna, nie wystarczy jednak, aby pociągi skutecznie mogły zaistnieć na krakowskim rynku transportowym. Potrzeba do tego jeszcze jednej, wspólnej dla wszystkich taryfy. Nikomu nie będzie się opłacała podróż z trzema przesiadkami, jeżeli w każdym ze środków transportu będzie trzeba kupić osobny bilet. - Dlatego chcemy wprowadzić jedną taryfę, dzięki której pasażer z jednym biletem będzie mógł korzystać z dowolnego środka transportu - mówi Irena Cebula. Takie rozwiązanie ma docelowo zmniejszyć liczbę samochodów na krakowskich drogach. Pociągi umożliwią bowiem nie tylko szybki, bezkolizyjny przejazd w obrębie miasta. Skorzystają z nich również mieszkańcy okolicznych miejscowości, którzy dojeżdżają codziennie do Krakowa. Szybko dostaną się do miasta pociągiem, a następnie na jednym z kilkunastu nowych przystanków będą mogli się przesiąść do tramwaju lub autobusu.

Zły przykład
Kilka lat temu władze miasta zastanawiały się nad wprowadzeniem do przewozu pasażerów pojazdów, które mogłyby jeździć zarówno po torach tramwajowych, jak i kolejowych. To rozwiązanie okazało się jednak za drogie. Od tego czasu skoncentrowano się właśnie na możliwości integracji pociągów z istniejącym systemem transportowym. Kilka miesięcy temu, po latach starań, udało się uruchomić kolejowe połączenie z Dworca Głównego PKP do lotniska w Balicach. Funkcjonowanie tej kolejki nie wróży jednak dobrze przyszłej komunikacji pociągowej w mieście. Na przejazdy szynobusu od samego początku skarżą się wszyscy, których domy znajdują się w pobliżu torów. Brak rogatek i odpowiednich zabezpieczeń na skrzyżowaniach powoduje, że są one niebezpieczne. Do tego dochodzi hałas, jaki wywołują szynobusy. Zdaniem Krzysztofa Adamczyka włączenie do kumunikacji miejskiej pociągów nie jest sprawą jutra. - Potrzeba na to wielu decyzji i inwestycji. Integracja transportu publicznego, aby przyniosła miastu korzyści, musi zostać dobrze przygotowana - mówi.

NOWE PRZYSTANKI
M.in. tu mają powstać nowe przystanki kolejowe: Kraków Przedmieście - Akademia Rolnicza Batowice Hala Targowa Powstańców Wielkopolskich Bronowice, przy ul. Armii Krajowej ul. Prądnicka Zakopianka ul. Opolska Dąbie, przy al. Pokoju
MAREK GANCARCZYK - Gazeta Krakowska
 

·
:.:::.:.:::.:.:::.:.:::.:
Joined
·
7,458 Posts
Koleją po KrakowieJak najszybciej dojechać z centrum miasta do Prokocimia, Nowej Huty, Kryspinowa, Balic, Niepołomic, Wieliczki czy Krzeszowic? Koleją miejską - której budowę w przyszłej kadencji planuje rozpocząć marszałek województwaPrzyszła krakowska kolej miejska ma już swój plan. Ma się składać z pięciu linii. Czerwonej: biegnącej od Skawiny na południu do Słomnik na północy, zielonej: z Niepołomic na wschodzie do Krzeszowic na zachodzie, żółtej: z lotniska w Balicach do Wieliczki, pomarańczowej: pętlą ma objąć całą zachodnią część miasta na trasie Balice - centrum Krakowa - Skawina - Balice, niebieskiej: również pętlą obejmie wschodnią część aglomeracji na trasie Nowa Huta - centrum Krakowa - Bieżanów - Nowa Huta. W sumie ponad 50 stacji położonych w Krakowie i na jego przedmieściach. Każda z pięciu linii ma biec przy Dworcu Głównym w Krakowie. Tutaj pasażerowie będą mogli się przesiadać, korzystając z wagonów poszczególnych tras i kolei dalekobieżnej.

Kiedy kolej miejska może powstać?

- Chciałbym rozpocząć jej realizację w przyszłej kadencji samorządu województwa - mówi Janusz Sepioł, marszałek małopolski i kandydat na to stanowisko w zbliżających się wyborach z ramienia PO. - Zaczątek kolei miejskiej już mamy. To linia z centrum Krakowa do lotniska w Balicach. Jeżeli wykorzystamy istniejące już na terenie Krakowa tory kolejowe, to w ciągu kilku lat moglibyśmy, wzorem miast Europy Zachodniej, stworzyć kolej aglomeracyjną z prawdziwego zdarzenia.

Tory, po których w przyszłości mają jeździć wagony kolei miejskiej, będą wymagały modernizacji. Po niektórych z nich - np. w Nowej Hucie - do tej pory przemieszczały się tylko pociągi towarowe. Od podstaw ma być wybudowana linia kolejowa na zachodnich przedmieściach Krakowa - od Balic przez Kryspinów i Liszki po Skawinę. Marszałek województwa chciałby też kupić nowy tabor, wybudować ponad kilkadziesiąt przystanków i stacje przesiadkowe.

Pieniądze na inwestycję, której koszty są dopiero kalkulowane, mają pochodzić ze środków Unii Europejskiej.

- Do 2013 roku Kraków może uzyskać prawie 300 mln euro - oblicza Sepioł. - Część z tych pieniędzy z pewnością wystarczy na uruchomienie kolei miejskiej.
 

·
Registered
Joined
·
905 Posts
Wszystko pieknie. Tylko ile bedzie kosztowalo zbudowanie linii przez Kryspinów i Liszki...Gdyby jednak powstałą to ta linia okrężna cieszyłaby sie sporym powodzeniem, nie mówie o innych, które powinny już działać od dawna.
 
1 - 20 of 8052 Posts
Top