SkyscraperCity banner

1 - 20 of 110 Posts

·
Amore infinito
Joined
·
2,504 Posts
Discussion Starter #1
Na kulturalnej mapie Krakowa pojawi się wkrótce kolejne interesujące miejsce :cheers:

Prawie 14 mln zł ma kosztować przebudowa i adaptacja dawnego kina Związkowiec w Krakowie na Scenę Variete - teatr z lekkim repertuarem. W poniedziałek władze miasta podpisały umowę na realizację tej inwestycji z firmą Skanska.

Oprócz przedstawień teatralnych w nowej placówce kulturalnej mają się odbywać pokazy filmowe, festiwale, koncerty i konferencje. - Jesteśmy przekonani, że teatr z lekkim, musicalowym repertuarem znajdzie odbiorców - powiedział Filip Szatanik, szef biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

Gmina kupiła Związkowca w 2006 r. i od tego czasu szukała inwestora. Prace w budynku, który jest objęty ochroną konserwatorską, będą polegały na jego dostosowaniu do potrzeb teatru.

Jak poinformował Dariusz Gruszka z firmy Skanska zachowany zostanie konstrukcyjny i architektoniczny kształt budynku. Rozbudowany ma być węzeł cieplny, powiększona będzie scena, a część pomieszczeń zostanie zaadaptowana na garderoby, sale prób, pomieszczenia administracyjne i pokoje gościnne.

Prace w Związkowcu mają potrwać do połowy grudnia przyszłego roku. Miasto będzie zabiegało o środki na tę inwestycję z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. (PAP)
http://www.tvp.pl/krakow/aktualnosci/kulturalne/w-zwiazkowcu-powstanie-teatr-variete/10749364
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
33,669 Posts
^^
przecież to już tak nie wygląda, co nie znaczy, że wygląda szczególnie dobrze.


Swoją drogą to tak za bardzo nie wiadomo co to ma być. Bagatela bis? Teatr Muzyczny? Zarządzać budynkiem ma ponoć KBF.
Najwięcej można się dowiedzieć z tej odpowiedzi na interpelację radnej Bassary:
link


Jeśli to ma być scena muzyczna, gdzie obejrzeć będzie można w końcu musical to jak najbardziej jestem za. Ale jeśli ma z tego wyjść "teatr impresaryjny" gdzie za 100-200 PLN można obejrzeć "przedstawienie gościnne" (jak swego czasu próbowała działać ś.p. Uciecha) albo salka na festiwale dla KBFu to szkoda pieniędzy.
 

·
Amore infinito
Joined
·
2,504 Posts
Discussion Starter #6
Jeszcze rok temu plany były takie. Widać, że zmniejszyli budżet z 22 do 14 mln...
 

·
perfidus acutus
Joined
·
34,429 Posts
^^ehh, przypomniałeś mi "mądrości" Federowicza;)

ciekawe na czym polega różnica (nic mi nie przychodzi do głowy). 8 mln. to sporo.
 

·
Amore infinito
Joined
·
2,504 Posts
Discussion Starter #8
^^
Może na... dziennikarskiej nieścisłości. Bo wydane dotychczas 4,3 mln zł za zakup budynku + 3,5 za dokumentacje i wczesniejsze remonty daje w przyblizeniu te 8 mln..
 

·
Registered
Joined
·
4,736 Posts
Kiedyś w Kronice wypowiadała się jakaś Pani, znawca historii teatru i mówiła, że przed wojną w Krakowie było bodaj 6 sal teatralnych na ok 800 miejsc, dziś nie ma żadnej... Możliwe to? Przyznam się, że sam się zdziwiłem wielkością chociażby dużej sceny w Starym Teatrze, byłem przekonany, że może pomieścić ok 500-600 osób a w rzeczywistości bliżej jej do sali kina Wrzos...

Czy nie ma w Krakowie popytu na spektakle, że sale są takie małe? Ja jak chodzę do teatru (średnio raz do roku, dlatego więc pytam) to zawsze jest obłożenie 95-100%...
 

·
**** hutus
Joined
·
2,970 Posts
Kiedyś w Kronice wypowiadała się jakaś Pani, znawca historii teatru i mówiła, że przed wojną w Krakowie było bodaj 6 sal teatralnych na ok 800 miejsc, dziś nie ma żadnej... Możliwe to? Przyznam się, że sam się zdziwiłem wielkością chociażby dużej sceny w Starym Teatrze, byłem przekonany, że może pomieścić ok 500-600 osób a w rzeczywistości bliżej jej do sali kina Wrzos...

Czy nie ma w Krakowie popytu na spektakle, że sale są takie małe? Ja jak chodzę do teatru (średnio raz do roku, dlatego więc pytam) to zawsze jest obłożenie 95-100%...
W Łaźni Nowej podobno jest sala na ok. 1000 miejsc ale to nie jest chyba typowa sala teatralna, można ją przystosowywać do koncertów i i nnych imprez.
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
33,669 Posts
Sześc sal na pewno jest możliwe ale 6 sal po 800 miejsc? Wydaje sie to mało prawdopodobne. Choć trzeba pamiętać, że przed wojną kino dopiero zaczynało się upowszechniać, a lekkie przedstawienia teatralne były przede wszystkim powszechną (i dochodową) rozrywką. Funkcjonowało też sporo kinoteatrów. Więc jeśli owe sale istniały, to były to sale prywatne, zapewne wielofunkcyjne (przedstawienia, filmy, "rauty") i niekoniecznie w standardzie jaki dziś sobie wyobrażamy jako "sala teatralna".
Warto pamiętać że Stary Teatr to nieprzypadkowa nazwa i budynek ten "przed wojną" nie był teatrem.
Miał być budowany wielki miejski Teatr Ludowy na pl. Inwalidów (tam gdzie dziś dom profesorów Wojtyczki) ale do tego nie doszło...bo pojawił się inwestor, który teatr miał wybudować na Wielopolu...co też nie wypaliło.
 

·
Registered
Joined
·
1,888 Posts
Teatr Variete może być kolejną nietrafioną inwestycją

KULTURA. Budowa nowego teatru w Krakowie budzi kontrowersje. Część radnych obawia się, że będzie przynosił straty. Władze Krakowa zapewniają jednak, że odniesie sukces, tak jak muzeum pod Rynkiem czy Fabryka Schindlera.

- Rewitalizacja budynku cieszy. Jednak, czy ktoś się zastanowił, kiedy ta inwestycja się zwróci i czy na pewno będzie przynosić zyski? - pyta Magdalena Bassara (PO), radna miasta Krakowa.
Wątpliwości ma również opozycja. - Zbudowanie betonowej widowni, na której staną rzędy siedzeń, sprawiło, że obiekt nigdy nie stanie się wielofunkcyjny, a jego wykorzystanie tak naprawdę będzie ograniczone - argumentuje radny Włodzimierz Pietrus (PiS).
W planach jest sala teatralna na niemal 400 miejsc, sala prób, podziemna rekwizytornia, ruchoma scena. Budynek "Związkowca" ma zyskać nowy blask do połowy grudnia 2014 roku. Pracy będzie dużo, ponieważ na zaadaptowanie i remont czeka ponad 3,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.
Gmach stoi pusty od siedmiu lat, czyli od 2006 roku, kiedy to gmina Kraków odkupiła nieruchomość za 4,3 mln zł od firmy UPC Investment.
Ogromne pieniądze pochło-nęły już wstępne roboty budowlane. Za m.in. prace rozbiórkowe, osuszenie i odwodnienie budynku czy ułożenie nowych kabli i wentylacji miasto zapłaciło ponad 5 mln zł. Kolejne 14 mln mają pochłonąć prace instalacyjne i wykończenie. - Rozbudujemy też węzeł cieplny, w pełni wyposażymy budynek teatru i uzyskamy pozwolenie na jego użytkowanie - zapewnia Dariusz Gruszka z firmy Skanska, która będzie prowadzić remont.
Władze miasta uspokajają, że zachowany zostanie obecny architektoniczny i konstrukcyjny kształt zabytkowego budynku z 1938 roku.
Ocaleć mają: loże, klatka schodowa i portal sceny. Nie wiadomo jeszcze, co stanie się z unikalnym akustycznym sufitem.
Według niektórych radnych ogromne koszty ponoszone przez miasto są tego warte.
- W Krakowie brakuje takiego teatru. Będzie on nową wizytówką nie tylko dzielnicy, ale całego miasta - twierdzi radny Jerzy Fedorowicz, przewodniczący Komisji Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa.
Okazuje się jednak, że nie wszyscy są tak entuzjastycznie nastawieni do inwestycji.
- Wydajemy kilkanaście milionów na remont budynku, ale nie wiemy, kto będzie prowadził nowy teatr, w jaki sposób planuje się zapewnić repertuar i widownię - zauważa radny Włodzimierz Pietrus. Jego zdaniem władze miasta po raz kolejny nie wzięły pod uwagę kosztów związanych z utrzymaniem obiektu.
Co ciekawe, nieoficjalnie mówi się, że po zakończeniu remontu budynek ma przejąć w administrowanie Krakowskie Biuro Festiwalowe. O komentarz poprosiliśmy wczoraj prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.
- Wszystkie dotychczasowe inwestycje w kulturę, jak muzeum pod Rynkiem Głównym czy Fabryka Schindlera, okazały się trafione. Nie ma podstaw, by sądzić, że w przypadku Teatru Variete będzie inaczej - przekazuje opinię Jacka Majchrowskigo Monika Chylaszek, jego rzeczniczka . Dodaje, że do prowadzenia teatru zostanie powołana odrębna jednostka miejska. - Działalność kulturalna będzie odbywać się na zasadach teatru impresaryjnego, tak jak robi to między innymi Teatr STU - twierdzi Chylaszek.
Nie przekonuje to Grzegorza Finowskiego, wiceprzewodniczącego Dzielnicy II Grzegórzki, na terenie której znajduje się budynek "Związkowca".
- W Krakowie demokratyczne narzędzie zwane konsultacjami społecznymi nie istnieje. Po raz kolejny wydawane są publiczne pieniądze bez pytania mieszkańców o zdanie - zauważa Grzegorz Finowski. Dodaje, że nikt nie przeanalizował problemu zwiększonego ruchu i deficytu miejsc parkingowych.
Sprawę komplikuje fakt, że część mieszkańców dzielnicy uważa, że miejscu wydarzeń z 1953 roku należy się szacunek. Chodzi o tzw. proces księży kurii krakowskiej, który odbył się w hali przyszłego teatru. Władza komunistyczna skazała wtedy na karę śmierci trzy osoby.

dziennik polski

http://www.dziennikpolski24.pl/pl/r...-moze-byc-kolejna-nietrafiona-inwestycja.htmlzdjęcia:

http://www.dziennikpolski24.pl/galerie-dziennika/galeria.py?album=kategorie/wydarzenia/zwiazkow_rem
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
33,669 Posts
^^
OK. Ale jednak wypadałoby by miasto/UMK informował co konkretnie będzie się działo w budynku. Radnych, mieszkańców. I nie chodzi o zdawkowe informacje, ze "będzie remont,a potem będą przedstawienia i KBF będzie zarządzał".
Zwłaszcza, że teatr miejski z lekkim repertuarem już mamy (Bagatela, częściowo Groteska i STU), a kolejny teatr impresaryjny też właśnie powstał (w MOS).
 

·
Human Traffic
Joined
·
5,667 Posts
Nie twierdzę ,że tak nie jest ,ale krytyka radnych celuje w zupełnie inne obszary a zysk spłyca do samej kategorii finansowej zupełnie pomijając przy tym kategorie społeczne i inne.

Inna sprawa ,że Kraków na nadmiar teatrów nigdy nie narzekał
 

·
perfidus acutus
Joined
·
34,429 Posts
Kraków: Teatr variete w ogniu krytyki radnych. "Już dokładamy sporo do teatrów"

Data dodania: 2013-06-12 07:47:32 Ostatnia aktualizacja: 2013-06-12 07:49:13

Piotr Rąpalski

Radni miejscy storpedowali pomysł stworzenia teatru variete w starym kinie Związkowiec. W burzliwej dyskusji starli się z inicjatorem tej idei prof. Januszszem Szydłowskim, wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, reżyserem i aktorem. Przedstawił biznesplan, z którego wynika, że miasto będzie musiało dokładać do placówki ok. 800 tys. zł rocznie. Radni uważają, że koszty i tak są zaniżone. Część z nich chce zrezygnować z inwestycji.

Sęk w tym, że pomysł stworzenia teatru powstał już w 2003 roku. Magistrat właśnie wyremontował budynek kosztem 4,5 mln zł. Co więcej, podpisał umowę na jego wyposażenie na kwotę prawie 14 mln zł. Wycofanie się z tej inwestycji oznacza wypłatę kar dla wykonawcy. Mogą one sięgnąć nawet paru milionów złotych.

O Związkowcu dyskutowano na wczorajszej komisji budżetowej RMK. Teatr ma mieć 394 miejsca na widowni.

W Krakowie powstanie teatr variete "Związkowiec" zmieni się w "Variete"... W dawnym kinie przy Grzegórzeckiej powstanie teatr Wystarczy, że widownia zapełni się w 75 proc. Problem w tym, że wydatki oszacowano na kwotę 4,8 mln zł. To koszty zatrudniena 20 pracowników, utrzymania budynku i pensji dla aktorów i reżyserów.

- Już dokładamy sporo do teatrów. Ten w Związkowcu miał powstać, jeśli będzie dotowany z Unii Europejskiej i miasto nie będzie dopłacać. Tych warunków nie spełniono - stwierdził Bogusław Kośmider, radny PO. Inni radni uważają, że teatr przy ul. Grzegórzeckiej 71, na odludziu, wśród placów budów nowych bloków to złe miejsce. - Ta idea legnie z kurzu i pyle - podsumował radny PO Sławomir Ptaszkiewicz.

Poirytowany prof. Szydłowski w końcu zabrał głos. - Ten teatr jest konieczny w Krakowie. Zapewniam, że żaden inny w mieście nie będzie w stanie zaproponować takiego repertuaru. 17 lat nad tym pracowałem - mówił. Dodał, że to wstyd dla miasta, iż scena variete prężnie działa już w niewielkim Białymstoku, a nie w stolicy kultury, za którą uważa się Kraków.

Profesor zapewnił, że rozmawia ze sponsorami na temat wsparcia placówki. Dodał, że niektóre spektkale zamierza realizować we współpracy z warszawskim teatrem Kwadrat, a wtedy w Krakowie mogłyby zagościć takie gwiazdy, jak Paweł Małaszyński, Ewa Kasprzyk czy Renata Dancewicz. Zapewnił, że potrafi też pozyskać prawa autorskie do światowych spektakli. - Związkowiec ma ponadto genialną akustykę i tradycje związane z kabaretem - mówił.

Ale radni chcieli rozmawiać tylko o cyfrach. Profesor tracił cierpliwość. - Mogłem to zrobić w Warszawie - rzucił. - Pan jest po prostu niegrzeczny - upomniał artystę Andrzej Hawranek, przewodniczący komisji. - Przepraszam, emocje, to już trwa dziesięć lat - odparł profesor.

Ptaszkiewicz poprosił komisję, aby zawnioskowała do prezydenta o wyhamowanie inwestycji, ale wniosek nie przeszedł. Radni mają wrócić do dyskusji. Dyrektor Wydziału Kultury Stanisław Dziedzic wspiera inwestycję. Skarbnik miasta już się martwi, skąd weźmie pieniądze na jej utrzymanie.
http://www.gazetakrakowska.pl/artyk...ogniu-krytyki-radnych-juz-dokladamy,id,t.html
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
33,669 Posts
^^
pewnie, teatr wyhamować - cza piniondze zbierać na parking pod dworcem :bash:
 

·
Registered
Joined
·
1,378 Posts
^^
pewnie, teatr wyhamować - cza piniondze zbierać na parking pod dworcem :bash:
Sluszna uwaga.
Mnie sie ten projekt bardzo podoba. Ilosc teatrow w Krk jest zenujaco niska.
ALE
Widzow tez niestety nie ma.

2 Impresje.
W Listopadzie w piatkowy wieczor wszedlem z marszu do T. Starego na rewelacyjna sztuke "Wesele Hrabiego Orgaza". 3 ostatnie rzedy byly puste. 15 lat temu, przy znacznie bogatszej ofercie teatralnej w Krk, aby sie dostac do Starego trzeba bylo kupowac bilety z miesiecznym wyprzedzeniem.

W Budapeszcie idac Andrassy Utca w srodku tygodnia zobaczylem ze niemal co przecznice stoja duze grupy ludzi. Zapytalem sie o co chodzi. Ot 20:00 sie zblizala i miasto szlo do teatrow.

Krakow byl kiedys "mekka" teatralna o europeiskim znaczeniu. Nie sadze aby wszystko bylo stracone. Niemniej potrzeba cholernie duzo pracy aby w Krakowie zaczeto ponownie chodzic do teatrow.
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
33,669 Posts
1 - 20 of 110 Posts
Top