SkyscraperCity banner

1 - 20 of 7302 Posts

·
it's complicated
Joined
·
7,338 Posts
Discussion Starter #1
Witam serdecznie.

Jako że od dłuższego czasu problematyka zrównoważonego transportu w mieście błąka się po wielu wątkach co przy nowej funkcji zaczęło mi stwarzać coraz większe problemy z utrzymaniem porządku, postanowiłem wzorem innych miast utworzyć taki wątek, gdzie można by zebrać ogół naszych rozmyślań na temat zrównoważonego rozwoju.

Jakie są zasady i czym różni się ten wątek od odpowiednich wątków o ulicach, drogach rowerowych, parkingach, tramwajach, autobusach i SKA czy dywagacjach o metrze?

Otóż ten wątek ma charakter ideologiczno- przyszłościowy, nie będziemy tu dyskutować o dziurach na drogach, rozstawie szyn tramwajowych czy sposobie malowania autobusów, nie będziemy zamieszczać newsów dotyczących zmian taboru czy zamieszczać fotorelacji z postępów prac- od tego są istniejące i wyżej wymienione wątki.

Chodzi o dyskusje nastawioną na przyszłość transportu w Krakowie. Czy warto inwestować w drogi czy w tramwaje? czy warto zwęzić ATW po otwarci III obwodnicy? czy warto przeprowadzać inwestycje wewnątrz III obwodnicy nie wiedząc jak ona sama wpłynie na ruch wewnątrz niej? Czy warto w przyszłości wprowadzić system opłat za wjazd do centrum? Ogólnie, jak każda forma transportu wpływa na inną formę transportu?
Najbardziej nałoży się dyskusja z wątkiem parkingowym i związanym z metrem, niemniej myślę że nieco zmniejszy się "entropia" na tym forum ;)

Jeśli ktoś zdecydowanie uważa taki wątek za zbędny to niech tu o tym napisze odpowiednio argumentując. Pytałem o tą zmianę wcześniej, nikt się nie wypowiadał negatywnie ale ewidentnie nie każdy był zainteresowany wątkiem w którym pytałem więc każdy ma jeszcze raz prawo zabrać tutaj na ten temat głos przez kolejnych 14 dni.

Nie wiem jak wygląda sprawa ostatniej dyskusji, prawdopodobnie da się przenieść posty z wcześniejszą datą niż data założenia wątku, ale sprawdzę to dopiero późnym wieczorem.

Tyle ode mnie.
Pozdrawiam.
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
3,442 Posts
Problem w tym, że te dyskusje zwykle wynikają w kontekście poszczególnych wątków. Nie sądzę, że ktokolwiek będzie miał ochotę wklejać coś strice do tego wątku. A zatem chyba dorzucasz sobie roboty z przeklejaniem postów tutaj. To tak tylko IMHO.
 

·
http://ibikekrakow.com/
Joined
·
5,181 Posts
Mój mail z 3.02.2010
Do tej pory nie doczekałem się odpowiedzi, więc nie wiem czy ją kiedyś otrzymam, a lepiej żeby nie zginęło:
Szanowni Państwo,

Wnioskuję o zaakceptowanie następujących projektów dla miasta Krakowa:

1. W pobliżu przystanku kolejowego PKP Kraków Płaszów i planowanej estakady tramwajowej na trasie nowopłaszowskiej należy zlokalizować parking Bike&Ride na przynajmniej 200 miejsc postojowych dla rowerów.- należy przez to rozumieć parking dla rowerów zlokalizowany w pobliżu peryferyjnych przystanków transportu publicznego wg zasady zaparkuj rower i jedź komunikacją publiczną;2. W pobliżu przystanków tramwajowych KST przy ulicy Lipskiej i Kuklińskiego należy zlokalizować parkingi rowerowe na przynajmniej 20 miejsc postojowych dla rowerów.

3.Z tego co wiem jest teraz przygotowywana dokumentacja dla dworca autobusowego w okolicy skrzyżowania Powstańców Śląskich,Wielickiej i Nowohuckiej.
W ramach tego przedsięwzięcia jest też przygotowywany parking P&R - należy umieścić tam także jakieś stanowiska do parkowania rowerów. Byłby to kolejny parking na zasadach bike & ride. Jego wielkość szacowałbym na co najmniej 200 rowerów.

4.W pobliżu przyszłej pętli tramwajowej i autobusowej na Osiedlu Lipska należy zlokalizować parking Bike&Ride na przynajmniej 200 miejsc postojowych dla rowerów.

Planowane parkingi b&r można początkowo zrealizować w mniejszym zakresie, zostawiając jednak możliwości późniejszej rozbudowy.


Uzasadnienie:

Ad 1, 3 i 4 Lokalizacja parkingu Bike&Ride przy przystanku kolejowym PKP Kraków Płaszów i planowanej estakadzie tramwajowej na trasie nowopłaszowskiej, a także przy dworcu autobusowym na ul. Powstańców Śląskich oraz przy pętli tramwajowej na Osiedlu Lipska będzie stanowić naturalne uzupełnienie węzła przesiadkowego, które z jednej strony będzie zachęcać kierowców - mieszkańców okolicznych osiedli do przesiadania się na transport publiczny, a z drugiej strony, dzięki stosownemu parkingowi rowerowemu, rozszerzać zasięg oddziaływania węzła komunikacji miejskiej i kolejowej, zwiększając liczbę osób skłonnych w ogóle zrezygnować z samochodu.

W związku ze stosunkowo dużą popularnością istniejących już parkingów rowerowych, należy spodziewać się, że właściwie wykonany parking Bike&Ride (m.in. zadaszony, objęty monitoringiem) cieszyć się będzie dużą popularnością. Wskazanym jest więc zaplanowanie usytuowania przynajmniej 200 miejsc postojowych dla rowerów.Ad 2. Zapis taki jest zgodny z NR 2103/2004 z dnia 26 listopada 2004 r.

Prezydenta Miasta Krakowa w sprawie wprowadzenia do stosowania „Standardów technicznych dla infrastruktury rowerowej Miasta Krakowa” i z zasadami polityki zrównoważonego transportu. Parkingi takie zachęcą do przesiadania się na transport publiczny osoby mieszkające w dużej odległości od linii tramwajowej.
 

·
http://ibikekrakow.com/
Joined
·
5,181 Posts
Moim zdaniem warto - co chwila wybuchają jakieś sprzeczki między zwolennikami samochodów a tymi od ZbiorKomu - teraz będzie gdzie to wrzucac (przeklejac)
 

·
http://ibikekrakow.com/
Joined
·
5,181 Posts
Myślę nad akcją popierającą radykalne zmiany w Krakowie dotyczące ZbiorKomu i innych aspektów :
1) Całkowita prioryteryzacja Zbior Komu. Pętla indukcyjna(skuteczna)/ inne rozwiązanie na każdym skrzyżowaniu! Zero oczekiwania dla tramwaju!
2) Koniec gadania o P&R - czas na realne działania
3)Zlikwidujmy abonament na parkowanie w centrum. Wrocław pokazał nam drogę. Promujmy postój 1-3 godzinny i rotacje

4) Rower powinien byc traktowany jako alternatywny środek transportu odciążający ulice, a nie jak rekreacja. Żądamy usprawnień i nowych ścieżek. Rowerem legalnie pod prąd. Miejsca parkingowe dla rowerów w mpzp.

5) Rozszerzmy strefy płatnego parkowania o obszar całej 2 obwodnicy, w ramach której poróbmy podstrefy (tak by mieszkaniec Kazimierza nie mógł bezpłatnie zaparkować koło Karmelickiej), urealnijmy opłaty za parkowanie w centrum.

6) Chcemy systemu premiującego przesiadki:
a) biletowy
b) rozkład poszczególnych linii
Mniej linii ale większa częstotliwośc ich kursowania
Likwidacja dublujących się linii autobusowych lub tramwajowych - mniejsze koszty, większa częstotliwośc.

7) Parkingi Bike&Ride tanią alternatywą dla zatłoczonych i rzadko kursujących autobusów dowozowych. Parking B&R przy każdej pętli tramwajowej i przy dużych węzłach kolejowych na przedmieściach (Płaszów, Bieżanów)

8) Żądamy debaty na temat SKM jako alternatywy dla metra. Bilety na SKM zunifikowane z biletami na MPK - zamiast konkurenci, integracja i współpraca. Twórzmy nowe stacje kolejowe (Hala Targowa, Powstańców Wielkopolskich, Złocień,Bronowice Nowe, Akademia Rolnicza, Osiedle Gotyk itd - tutaj możemy wymienic całą listę przystanków które są potrzebne na już ,wykorzystajmy Małą i dużą obwodnicę towarową)

9) Uspokojenie ruchu na ulicach nie będących przelotówkami (osiedlowe, 1 pasmowe)

10) Kładki pieszo-rowerowe na Wiśle aktywizują Salwator, Dębniki oraz Ludwinów

11) Więcej pieniędzy na nowe rozwiązania dla transportu Zbiorowego - transport Indywidualny jest w tej chwili nadmiernie dotowany w stosunku do przychodów jakie zapewnia (jedynie 17 mln zł i głównie z transportu ciężarowego i przewozu osób). Póki Budżet Centralny nie przekaże Budżetowy Miasta pieniędzy z akcyzy nie inwestujmy nadmiernie w nowe rozwiązania drogowe. Chcemy debaty na temat rzeczywistych kosztów rozwijania transportu indywidualnego w Krakowie

12) Zbudujmy najpierw 3 obwodnice a dopiero później zabierajmy się za budowę innych dróg - może się okazac że część dróg obecnie budowanych to wyrzucanie pieniędzy w błoto

13) Stop estakadom i tunelom w centrum miasta. Miasto dla ludzi, nie dla słoni. Nie bójmy się przejśc dla pieszych z sygnalizacją. Kładki i tunele dla pieszych tylko przy drogach o znaczeniu tranzytowym.

14) Potrzebujemy porozumienia ponad partyjnego na rzecz budowy Północnej Obwodnicy Krakowa z budżetu centralnego jako drogi klasy S. Odkorkuje to Kraków i pozwoli tranzytowi ominąć centrum.

15) Wprowadźmy utrudnienia dla tranzytu przy wjeździe do miasta, jeśli istnieje dla nich relacja na 4 obwodnicy

16) Wagi w drogach przy wjazdach do miasta.
17 Tak dla buspasów i wydzielanych torowisk. Tak dla kamer pilnujących by samochody nie jeździły po buspasach.
18) Uwolnijmy chodniki od samochodów (egzekwujmy karanie kierowców nie uwzględniających przepisowego 0,5 metra, przepisowych odległości na skrzyżowaniach, oraz parkujących na ścieżkach rowerowych).

19) Planujmy rozwój linii tramwajowych w perspektywie 50 lat - rezerwujmy na nie teren w mpzp, by za 30 lat nie było na to za późno (Płaszów - Dywizjony 308, Borek Fałęcki lub Ruczaj - Opatkowice ....)

20) Zamiast pomników budujmy parki i rewitalizujmy skwerki. Tak dla zielonego Krakowa! Chrońmy istniejące zielone enklawy.

21) Aktywizujmy bulwary Wiślane. Ścieżki pieszo -rowerowe po obu stronach Wisły na całej długości Wisły w Krakowie. Tak dla tramwaju wodnego

22) Modernizacja obwałowań - Wisła nie może stanowić uśpionego zagrożenia.

23) Aktywizujmy tereny wschodniego Krakowa (wokół Igołomskiej oraz obszar Rybitw) - to może byc nowe serce przemysłowe Krakowa

24) Chrońmy tradycyjną zabudowę Krakowa

25) Jakieś punkty dotyczące planowania przestrzennego,
 

·
it's complicated
Joined
·
7,338 Posts
Discussion Starter #6
apropos planowania przestrzennego to jest kilka hiciorów. Zaczynam od :

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 30 kwietnia 2010 r. o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Osiedle Oficerskie". Termin składania wniosków do dnia do 31 maja 2010 r.
Dalej:
Ogłoszenie Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 23 kwietnia 2010 r. o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Zespołu sportowego na Błoniach Krakowskich". Termin składania wniosków do dnia do 26 maja 2010 r.
oraz:

Wyłożenie do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "Bulwary Wisły" wraz z prognozą oddziaływania na środowisko w dniach od 4 maja do 9 czerwca 2010 r. Termin wnoszenia uwag dotyczących projektu planu do dnia 23 czerwca 2010 r.
http://www.bip.krakow.pl/?bip_id=1&dok_id=6949&sub_dok_id=6949

i jeszcze:
Wyłożenie do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "Dębniki" wraz z prognozą oddziaływania na środowisko w dniach od 27 kwietnia do 26 maja 2010 r. Termin wnoszenia uwag dotyczących projektu planu do dnia 10 czerwca 2010 r.
chyba tyle z ważnych rzeczy odnośnie MPZP

EDIT:
to też dośc ciekawe:

Uchwała Nr XCIII/1258/10 Rady Miasta Krakowa z dnia 3 marca 2010 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "Wielicka - Wschód".
 

·
http://ibikekrakow.com/
Joined
·
5,181 Posts

·
http://ibikekrakow.com/
Joined
·
5,181 Posts
Fajnie się to ogląda, choć jak dla mnie to zbyt duża abstrakcja :)
 

·
http://ibikekrakow.com/
Joined
·
5,181 Posts

·
Registered
Joined
·
3,920 Posts
Na pewno będzie trzeba przypomnieć podczas kampanii wyborczej o tym, jak to nie da się uruchomić od lat SKM, które wraz z parkingami P+R powinno być sztandarową inwestycją ograniczającą korki w mieście i jak zamiast tego pompuje się pieniądze w nowe ulice, które jedynie zwiększą natężenie ruchu zamiast go rozładować.

A wystarczy tylko zbudować 4 przystanki osobowe, 3 parkingi P+R i uruchomić linię SKM Osiedle Gotyk-Kokotów, a pieniądze na ten cel przesunąć z rozpasanych inwestycji drogowych.
 

·
http://ibikekrakow.com/
Joined
·
5,181 Posts
Mój nowy pomysł - uspokojenie ruchu na Płaszowie, Rybitwach i Zabłociu
Po ukończeniu ciągu Kuklińskiego - Lipska - Surzyckiego - Rybitwy - Botewa proponuje wprowadzenie następujących stref uspokojonego ruchu (strefa ograniczenia prędkości do 30km/h):
1. Teren ograniczony ulicami Nowohucką, Saską, Lipską , Surzyckiego , Rybitwy , Botewa Półłanki, oraz Wisłą (Płaszów i Rybitwy)
2. Teren ograniczony ulicami Nowohucką, Saską, Kuklińskiego (Stary Płaszów)
3. Teren ograniczony ulicami Powstańców Wielkopolskich, Kuklińskiego, Lipską , rezerwą terenu pod trasę Staro Bagrową, oraz magistralą kolejową
4. Teren ograniczony ulicami Herlinga Grudzińskiego, Klimeckiego Powstańców Wielkopolskich, Limanowskiego, Na Zjeździe oraz rzeką Wisłą

W ten sposób ruch samochodów koncentrowałby się na arteriach a mieszkańcy zyskali by bezpieczną przestrzeń do życia

Dodatkowo na ciągu: Stoczniowców, most na Stopniu Wodnym Dąbie, Ofiar Dąbia ograniczyłbym prędkość do 40 km/h i wyznaczył wąski pas dla rowerów po obu stronach drogi (taki jak na Reymonta) Dodatkowo utworzyłbym wjazd/zjazd z tych pasów na bulwary Wiślane po stronie Dąbia/Grzegórzek. Takie rozwiązanie znacząco ułatwiłoby pieszą i rowerową komunikacje Dąbia z Płaszowem

Co sądzicie ?
 

·
Registered
Joined
·
15,258 Posts
dno i 5 metrów mułu. Gregry, nie dziękuj;)
Zalew to tak z tęsknoty za niezrealizowanym przedsięwzięciem na Łąkach Nowohuckich (tam zamulałaby woda doprowadzona z Dłubni). Jak widać cała idea włącznie z "układem urbanistycznym" jest niemal plagiatem Starej NH (z tą różnicą, że tam nie płynie już Wisła). Oczywiście bazgrząc zdawałem sobie sprawę z aspektów zamulania go przez Prądnik... No ale takie bogate ;) miasto da radę go co jakiś czas odmulić wykorzystując piasek/muł .

Bardziej zastanawia mnie czy możliwe jest zrealizowanie tak blisko siebie dwóch stopni wodnych i utrzymanie odpowiedniego poziomu. No i czy ten zalew mógłby spełniać jakąś funkcję przeciwpowodziową - np jako polder (bo w tym miejscu mamy obecnie polder i taki zalew powinien się sam od siebie pojawić w przypadku wysokiego poziomu Wisły)
 
1 - 20 of 7302 Posts
Top