SkyscraperCity banner

7201 - 7220 of 7302 Posts

·
Registered
Joined
·
742 Posts
Małopolska konserwator zapowiada wpisanie do rejestru zabytków Alei Trzech Wieszczów w Krakowie. Ma to być tak zwany wpis obszarowy, który pozwoli zwiększyć ochronę nad alejami Słowackiego, Mickiewicza i Krasińskiego, jako urbanistycznej całości.
Tymczasem, władze Krakowa mają odważne plany, aby Alejami kiedyś poprowadzić linię tramwajową. "Dopóki nie ma oficjalnej informacji o wpisie do rejestru zabytków, nie rezygnujemy z tego pomysłu" - mówi w rozmowie z Radiem Kraków Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa. Muzyk przyznaje, że eksperci przygotowują koncepcję budowy linii tramwajowej łączącej Nowy Kleparz z placem Inwalidów.

- Jest to przez nas uzasadniane koniecznością odciążenia przeciążonej sieci tramwajowej na obszarze Starego Miasta. Nawet jakbyśmy zwiększali liczbę taboru w tym obszarze, nie ma odpowiedniej przepustowości. Po remontach ulicy Królewskiej i Karmelickiej widzimy, że taki bypass w zakresie przebiegu tramwaju jest konieczny. W takiej sytuacji można puścić tak tramwaj w przypadku remontów, co będzie się powtarzać - podkreśla.
Wiecej szczegolow...
https://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/krakow/aleje-trzech-wieszczow-w-krakowie-zabytkiem-malopolska-konserwator-zapowiada-wpis-do-rejestru/
 

·
Rzeczpospolita Niedasie
Joined
·
5,480 Posts
O spoko, pewnie skończy się tym że 6 pasów to zabytek i nie do ruszenia, a tramwaj zamiast dwóch z nich nie przejdzie bo za duża ingerencja. :D
 

·
Registered
Joined
·
6,866 Posts
Bardzo dobrze. Aleje wchodzą w skład pomnika historii „Kraków — historyczny zespół miasta” (granica przebiega wzdłuż zewnętrznej pierzei), ale już nie są częścią wpisanego do rejestru obszaru urbanistycznego (wyznaczonego granicą dzielnic, idącą wewnętrzną pierzeją). Pasuje to uporządkować. Ciekawe, na ile jest to lekcja wyciągnięta z afery balonowej.

O spoko, pewnie skończy się tym że 6 pasów to zabytek i nie do ruszenia, a tramwaj zamiast dwóch z nich nie przejdzie bo za duża ingerencja. :D
Tramwaj uargumentuje się jako powrót do kolei cyrkumwalencyjnej cyrkumwalacyjnej. :grandpa:
 

·
Registered
Joined
·
2,365 Posts
^^ Popieram tramwaj przez ATW jako następcę kolei cyrkumwalacyjnej pod warunkiem, że trasa będzie miała całe oryginalne osiem kilometrów i będzie łączyła Łobzów z Bonarką i Bieżanowem, a po drodze jeden przystanek (no, trzy maksymalnie, w drodze kompromisu) ;)
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
30,930 Posts
Po remontach ulicy Królewskiej i Karmelickiej widzimy, że taki bypass w zakresie przebiegu tramwaju jest konieczny.
Po remoncie Królewskiej widać, że potrzebny na cito jest zupełnie niekontrowersyjny konserwatorsko tramwaj w Piastowskiej. Tramwaj w Pl. Inwalidów - Kleparz pomógłby w sytuacji zamkniętej Królewskiej raczej w znikomym stopniu.
Po remoncie Karmelickiej widać, że miasto nie umie w koordynację remontów.
 

·
Registered
Joined
·
2,365 Posts
Rekomenduję przystępnie napisany artykuł na temat komunikacji zbiorowej, "wygaszania popytu" itp

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/olga-gitkiewicz-pociag-przesuwano-na-osma-zeby-ludzie-nie-mogli-nim-dojechac-do-pracy/lvkscsb

Artykuł zawiera dość dobra analizę problemów wykluczenia komunikacyjnego. Wolałbym gdyby zawierał więcej propozycji rozwiązań. Rowery, chodniki też mogą być rozwiązaniem. Wzorce rozwiązań komunikacyjnych dla gmin, jak ogłaszać przetargi czy wydawać licencje, jak ewentualnie przyznawać dotacje, byłyby bardziej praktyczne. W artykule pada teza że komunikacja zbiorowa musi być deficytowa. Jest to uproszczenie polegające na specyficznym sposobie liczenia kosztów w którym każdy wydatek gminy jest deficytowy. A przecież patrzac szerzej, "deficyt" komunikacji miejskiej może być mniejszy niż koszt ochrony środowiska, budowy parkingów czy szerszych dróg. Myślę, że musimy się nauczyć inaczej rozmawiać o kosztach wspólnej infrastruktury.

Artykuł krytykuje też nieuregulowaną "prywatyzację" a mógłby też zauważać przypadki gdzie brak pełnej prywatyzacji przedłużył nieefektywność systemu. Tak przecież było z koleją. Ceny oferowane przez krakowskie MPK też są wyższe niż Mobilisa - a w sumie dlaczego?
 

·
Registered
Joined
·
2,365 Posts
Czy to na pewno ["Kraków] Urbanistyka i Zrównoważony Transport - fakty i wizje"? Proszę o rozwinięcie tematu lub nawiązanie do wątku.
 

·
Bayern Polaken
Joined
·
1,055 Posts
A tymczasem buspas na wiadukcie 29 listopada zostaje na stałe. Wczoraj widziałem jak robili stałe malowanie i takie jakiś odblaskowe separatory.
 

·
Registered
Joined
·
580 Posts
^^
Strasznie dawno nie byłem w tamtym rejonie. Jaki jest efekt tego bus pasa jeśli chodzi o ruch indywidualny?
 

·
Registered
Joined
·
4,497 Posts
^^ przede wszystkim sporo mniejszy burdel na kleparzu. Do października było bardzo OK w październiku 29 trochę bardziej stoi ale bez dramatu. Ogólnie czas przejazdu spadł a nie wzrósł. No i z ślimaka da się wyjechać.
Powinni tam chyba zrobić jeden pas aż do kleparza a z prawego tylko włączenie i prawo skręty.
 

·
Registered
Joined
·
580 Posts
A to ten bus pas jest na kierunku Nowy Kleparz - Cmentarz Rakowicki?
Byłem przekonany, że to jest w stronę Nowego Kleparza bo kilka miesięcy chyba testowali tam taki układ?
 

·
Registered
Joined
·
580 Posts
^^
Cholera... nie wiem :lol: za mało kawy dzisiaj :bash:
Wyraźnie napisałeś o "29"... ok - moje zakręcenie. Sorki za zamieszanie.
 
7201 - 7220 of 7302 Posts
Top