SkyscraperCity banner

7221 - 7240 of 7302 Posts

·
Registered
Joined
·
6,866 Posts
Swoją drogą, jaki jest sens obowiązywania buspasa tylko w określonych godzinach? Są szczególnie potrzebne w szczycie komunikacyjnym, to oczywiste. Ale poza szczytem jest dużo mniej samochodów, więc ten buspas też nie „przeszkadza” tak bardzo.
 

·
Registered
Joined
·
4,497 Posts
Ten 31 może tłumaczyć czemu u nas wszystko tak długo trwa.
@skejl nie zgodzę się z tobą ze nie przeszkadza. Ruch samochodowy tam będzie spory zawsze a bis pas z ważnej drogi zrobi jednopasmówkę. Jak w godzinach szczytu to ma sens tak poza nimi generowało by wieczny korek bez zysku dla KZ. Więc to nie ma sensu.
 

·
perfidus acutus
Cracovia Sedes Regia
Joined
·
32,410 Posts
Kraków. W planach pięć tras tramwajowych, ale brakuje tuneli w centrum

Linie tramwajowe m.in. z Cichego Kącika na Azory, czy wzdłuż al. Słowackiego znalazły się w planach miasta. W projekcie przyszłorocznego budżetu zarezerwowano pierwsze pieniądze na te inwestycje. Eksperci z Politechniki zwracają uwagę, że przede wszystkim trzeba rozwiązać problemy komunikacyjne w centrum i proponują dwa tunele tramwajowe. Wszyscy czekają jednak na studium bezkolizyjnej komunikacji, w tym metra.

W projekcie budżetu miasta na 2020 r. znalazło się pięć zadań związanych z przygotowaniem budowy nowych linii tramwajowych w Krakowie. Zaplanowano następujące trasy:Cichy Kąciki - Azory, Nowy Kleparz - plac Inwalidów (wzdłuż al. Słowackiego), Salwator - Przegorzały, Mały Płaszów - Rybitwy, Prokocim (szpital) - os. Rżąka.

Większość linii na papierze

Przypomnijmy, że na razie w pierwszej kolejności miasto zamierza wybudować oczekiwaną od lat linię tramwajową z Krowodrzy Górki do Górki Narodowej. Plan jest taki, by prace rozpoczęły się w przyszłym roku. Powstanie także połączenie Krowodrza Górka - Azory. W związku z realizacją tej trasy podpisana została już umowa na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji administracyjnych, które pozwolą rozpocząć budowę.

Miasto myśli już jednak o nowych połączeniach. W projekcie przyszłorocznego budżetu zarezerwowano więc 900 tys. zł na stworzenie koncepcji linii z pętli w Cichym Kąciku na Azory.

- Po wybudowaniu linii z Krowodrzy Górki na Górkę Narodową i Azory, trasa z Krowodrzy Górki do centrum będzie mocno obciążona. Linia z Cichego Kącika na Azory, m.in. przez ul. Piastowską, odciąży tę trasę i spowoduje, że dostęp do tramwaju będą mieli mieszkańcy nowych rejonów miasta - wyjaśnia Jan Machowski z Zarządu Inwestycji Miejskich.

W planach finansowych na 2020 r. zapisano także 200 tys. zł na rozpoczęcie opracowywania koncepcji rozwoju transportu, która uwzględni budowę czterech kolejnych linii tramwajowych. Jedną z nich wyznaczono wzdłuż al. Słowackiego na odcinku od Nowego Kleparza do placu Inwalidów. Pomysł budowy torowiska przez Aleje Trzech Wieszczów pojawiał się co jakiś czas. Teraz koncepcja znalazła się w oficjalnym miejskim dokumencie dotyczącym finansów Krakowa.
Podobnie jest w przypadku propozycji budowy trasy tramwajowej z pętli na Salwatorze do Przegorzał. Takie rozwiązanie miałoby zachęcić do tego, by osoby dojeżdżające obecnie z rejonu Przegorzał do centrum samochodami przesiadały się na tramwaj, co odciążyłoby ul. Księcia Józefa, by tam nie tworzyły się korki.

O wydłużenie linii tramwajowej z Małego Płaszowa na Rybitwy (gdzie planowane są nowe, duże inwestycje), a nawet do os. Złocień, apelowali już radni miejscy, a wcześniej radni z Dzielnicy XIII Podgórze.

W planach jest też linia z Prokocimia, gdzie otwarto niedawno nową siedzibę Szpitala Uniwersyteckiego, na osiedle Rżąka.

Dwa tunele pod centrum

Zdaniem ekspertów z Politechniki Krakowskiej trzeba planować rozbudowę sieci tramwajowej i proponowane linie się przydadzą, ale wciąż oczekują rozwiązań, które będą odpowiedzią na problemy transportowe w ścisłym centrum, gdzie już często tramwaje stoją w korkach (np. na ul. Basztowej).

- Jeżeli zostaną wydłużone istniejące linie - np. do Górki Narodowej, na Azory, Rybitwy czy do Przegorzał, to do centrum zacznie dojeżdżać dużo więcej pasażerów i potrzeba będzie więcej tramwajów. Ajuż obecna sieć torowisk w śródmieściu jest na granicy wytrzymałości - zwraca uwagę Marek Bauer z PK.

Przekonuje, że konieczne jest więc planowanie podziemnych rozwiązań w centrum. Tam proponuje dwa tunele tramwajowe, które krzyżowałyby się na północ od Rynku Głównego (od strony ul. Basztowej). Pierwszy z sugerowanych tuneli miałby przebiegać od ul. Grzegórzeckiej do ul. Urzędniczej, a drugi - od ronda Mogilskiego do ul. Czarnowiejskiej. Jako konieczne rozwiązanie specjaliści z
Politechniki wskazują też budowę linii tramwajowej wzdłuż Alej Trzech Wieszczów.

- Proponowany przez miasto odcinek Nowy Kleparz - plac Inwalidów coś może pomóc, ale to niepełne rozwiązanie. Przydałoby się połączenie z Nowego Kleparza, ale co najmniej do ronda Grunwaldzkiego, a najlepiej byłoby poprowadzić taką trasę także ul. Kamieńskiego do ul. Wielickiej - sugeruje Marek Bauer.

Czekając na metro

Krakowianie i naukowcy czekają też na studium wykonalności dla bezkolizyjnego transportu szynowego w Krakowie, które jest obecnie opracowywane na zlecenie miasta - za niespełna 10 mln zł. Dokument ma być gotowy do końca tego roku. Jak informują w magistracie, wykonawca studium prowadził w ostatnim czasie m.in. badania geologiczne mające na celu rozpoznanie warunków gruntowych.

- Ostatni raz prace związane ze studium opiniowaliśmy na początku roku. Wtedy brano pod uwagę budowę metra na linii wschód - zachód, a więc z Nowej Huty przez centrum do Bronowic. Moim zdaniem to nie jest korytarz, w którym podziemna komunikacja jest teraz najbardziej wskazana. Poczekajmy jednak na efekty prac związanych ze studium - komentuje Marek Bauer.
https://gazetakrakowska.pl/krakow-w-planach-piec-tras-tramwajowych-ale-brakuje-tuneli-w-centrum/ar/c1-14613555

Przetarg na Trasę Zwierzyniecką i Pychowicką w przyszłym tygodniu

Patryk Salamon 27.11.2019

W 2025 roku ma się rozpocząć budowa Trasy Zwierzynieckiej i Pychowickiej. Inwestycja, według urzędników, ma kosztować ponad dwa miliardy złotych – takie założenia znalazły się w wieloletniej prognozie finansowej Krakowa.

– Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w 2025 roku powinniśmy mieć już zezwolenie na realizację inwestycji drogowej i wtedy mogłyby rozpocząć się prace budowlane – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Krzysztof Migdał, członek zarządu spółki Trasa Łagiewnicka.
https://lovekrakow.pl/aktualnosci/przetarg-na-trase-zwierzyniecka-i-pychowicka-w-przyszlym-tygodniu_33173.html
 

·
perfidus acutus
Cracovia Sedes Regia
Joined
·
32,410 Posts
Pierwszy z sugerowanych tuneli miałby przebiegać od ul. Grzegórzeckiej do ul. Urzędniczej, a drugi - od ronda Mogilskiego do ul. Czarnowiejskiej. Jako konieczne rozwiązanie specjaliści z Politechniki wskazują też budowę linii tramwajowej wzdłuż Alej Trzech Wieszczów.

- Proponowany przez miasto odcinek Nowy Kleparz - plac Inwalidów coś może pomóc, ale to niepełne rozwiązanie. Przydałoby się połączenie z Nowego Kleparza, ale co najmniej do ronda Grunwaldzkiego, a najlepiej byłoby poprowadzić taką trasę także ul. Kamieńskiego do ul. Wielickiej - sugeruje Marek Bauer.
Metropolia. A ja w jej pępku:tongue2:
 

·
Registered
Joined
·
2,365 Posts
Okolica Salwator-Przegorzały jest rzadziej zabudowana niż przykładowa Bobrzyńskiego, Skotnicka czy Kliny, o Prądniku Czerwonym nie wspomniawszy. Pozostałe trasy to ogryzki a nie spójna sieć. Skąd miasto bierze takie priorytety?
 

·
Registered
Joined
·
2,365 Posts
^^P&R można zrobić też przy węźle Skawińskim i wjeździe do miasta od północy, a przy okazji usprawnić komunikację w gęściej zabudowanej okolicy, czyż nie?
 

·
perfidus acutus
Cracovia Sedes Regia
Joined
·
32,410 Posts
Priorytet ma związek z budową 3 Obw., zmianą śladu i poszerzeniem Ks. Józefa. Gdyby zostawić status quo, to byłby tam jeden wielki korek. Za "jednym zamachem" wyjdzie też taniej.
 

·
Registered
Joined
·
20,010 Posts
Gratulacje!
Kraków. NSA orzekł korzystnie dla miasta w sprawie strefy ograniczonego ruchu

Głośna sprawa wprowadzenia strefy ograniczonego ruchu na krakowskim Kazimierzu znalazła swój finał w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Wyrok jest zgodny z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, czyli korzystny dla miasta. NSA oddalił tym samym skargę kasacyjną wojewody małopolskiego Piotra Ćwika.


Władze Krakowa sukcesywnie dążą do wyciszenia ruchu w centrum miasta. Jedną z decyzji podjętych w tym kierunku było utworzenie strefy ograniczonego ruchu na obszarze kwartału Kazimierz.
Likwidację strefy nakazał wojewoda. Sprawa trafiła najpierw do WSA, który uchylił jego decyzję, ale Piotr Ćwik wniósł skargę kasacyjną do NSA.
Sprawa strefy na Kazimierzu to jeden z wielu w ostatnim czasie punktów zapalnych na linii wojewoda małopolski - samorząd Krakowa.


Naczelny Sąd Administracyjny przyznał nam rację w sprawie organizacji ruchu na Kazimierzu i oddalił skargę kasacyjną wojewody. Ograniczenie ruchu i zakaz wjazdu na teren dzielnicy, z wyjątkiem uprawnionych do tego mieszkańców i instytucji, są zgodne z przepisami - poinformował na Facebooku prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
https://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i-finanse/krakow-nsa-orzekl-korzystnie-dla-miasta-w-sprawie-strefy-ograniczonego-ruchu,135736.html
 

·
Registered
Joined
·
41 Posts
Ćwik daje miastu wyćwikę, ciekawe w ilu sprawach wyćwika skończy się w sądach.
Czy po to jest wojewoda aby zwalczać samorządność miasta?
 

·
Registered
Joined
·
2,748 Posts
Ćwik daje miastu wyćwikę, ciekawe w ilu sprawach wyćwika skończy się w sądach.
Czy po to jest wojewoda aby zwalczać samorządność miasta?
On jest tylko pionkiem. Rozgrywającym jest władza państwowa w Warszawie, której nie na ręke są samorządy, którymi nie można bezpośrednio sterować :)
 

·
Registered
Joined
·
2,365 Posts
Priorytet ma związek z budową 3 Obw., zmianą śladu i poszerzeniem Ks. Józefa. Gdyby zostawić status quo, to byłby tam jeden wielki korek. Za "jednym zamachem" wyjdzie też taniej.
To oficjalne stanowisko miasta czy twoja teoria? Bo np Trasa Łagiewnicka już ostro się buduje a projektowanie 8 Pułku Ułanów ciągle trwa i to bez tramwaju i mimo gęstszej zabudowy. Oczywiście jest możliwe że miasto zmieniło strategię i uczy się na pomyłkach.
 

·
perfidus acutus
Cracovia Sedes Regia
Joined
·
32,410 Posts
Chodzi mi o Pychowicką, przekroczenie Wisły i włączenie się w układ drogowy po drugiej stronie. Co do oficjalnego stanowiska miasta w punkcie, który Cię uwiera, to proponuję poszukać w necie, ew. wysłać pytanie, a potem podzielić się wiedzą z czytelnikami forum. Mam nadzieję, że pomogłem.
 

·
Registered
Joined
·
2,365 Posts
Dlaczego wybrałeś słowo "uwiera"? Mnie to raczej "fascynuje". Ale skoro nie jest to oficjalne stanowisko miasta, pozostaje opcja, że jest to twoja teoria. Myślisz więc, że mając np 100 milionów należy właśnie planować rozbudowę sieci tramwajowej w tamtym kierunku?
 

·
perfidus acutus
Cracovia Sedes Regia
Joined
·
32,410 Posts
Tak, bo jak sami się tu podsmiechujemy, Unia daje kasę na tramwaj, a my "przemycamy" pod tym pozorem tzw. (bieda)autostradę. Tu wyszłoby to na dobre, w formie poszerzenia Ks. Józefa. Pozostaję w nadziei.
 

·
Registered
Joined
·
4,497 Posts
Dlaczego wybrałeś słowo "uwiera"? Mnie to raczej "fascynuje". Ale skoro nie jest to oficjalne stanowisko miasta, pozostaje opcja, że jest to twoja teoria. Myślisz więc, że mając np 100 milionów należy właśnie planować rozbudowę sieci tramwajowej w tamtym kierunku?
Planować na pewno należy. Te plany to perspektywa 20 lat.
My raczej mało z tego skorzystamy.
Ale weź pod uwagę że po budowie TZ TP cały ruch z Olkusza do miasta będzie leciał albo do miasta, albo do punktu przesiadkowego. Trudno liczyć ze mały parking na Bronowicach załatwi sprawę, szczególnie że tam daleko do centrum.
Ten parking na KJ jest potrzebny i ten punkt przesiadkowy jest niezbędny dla funkcjonowania sieci.
Miasto to nie tylko mieszkańcy. Przypomnę nieśmiało, że do nas dziesiątki tyś ludzi dziennie napływa. Ludzi niezbędnych do funkcjonowania miasta. Oczywiście nasze P&R są żałośnie małe i w sumie bez sensu je budujemy. Ale są niezbędne.
A Przegorzały i wszystko do obwodnicy to wbrew pozorom całkiem spora ilość dusz. Bez komunikacji, ze sporym rozproszeniem i praktycznie bez szans na dobrą KZ. To powoduje, że tym bardziej punkt przesiadkowy w tym miejscu właśnie ma sens. Ci ludzie dziś pchają się do centrum, bo nie mają KZ i nie mają się gdzie przesiąść. Jak będzie parking i przystanek jest spora szansa ze nie pojadą dalej. Co więcej, że np. zostawią tam dziecko.
 

·
Registered
Joined
·
4,497 Posts
Widzę ze wszystkie inwestycje i te obiecane przed poprzednimi wyborami i te obiecane przed tymi leżą i kwiczą i się oddalają. Dla jasności obiecane to i te które przeszły do fazy niby realizacji.
To już przestaje być wesołe.
Majchrowski albo kompletnie stracił kontrolę nad miastem albo świadomie paraliżuje wszelkie inwestycje.
 
7221 - 7240 of 7302 Posts
Top