SkyscraperCity banner
1 - 16 of 16 Posts

·
Banned
1,518 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Zakrzowek to jedno z najfajniejszych miejsc w Krakowie. Z jednej strony lazurowe wody starego wyrobiska i otaczajace je wapienne pagorki a z drugiej przepiekne widoki na miasto. Polecam wszystkim odwiedzajacym Krakow zobaczyc na zywo to miejsce :)

Najpierw widoki na miasto ze skalek:

Widoki z brzegu wyrobiska.

Swietny jest kolor wody (na zdjeciach tak tego nie widac...). Mozna pomyslec ze jest sie na Chorwacji :D

w wyrobisku dziala szkola nurkowania :)

:cheers:

·
Banned
5,312 Posts
Dzieki Eldorado za ten watek ;)
(chyba zrobiles sobie wycieczke rowerowa - tam warunki sa idealne na taki wypad)
Podam i ja kilka fotek tego miejsca-a warto bo w przewodnikach go nie znajdziemy....
Fotki oczywiscie nie moje :)

byly kiedys czasy kiedy na dole kwitlo zycie, w doslownym tego zlowa znaczeniu...

z lotu.... w pieknej mlgle wije sie rzeka wisla

z lotu...

a tak to wygladalo na poczatku....

·
Banned
1,518 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Zgadza sie, fajnie jest sobie od czasu do czasu skalki rowerkiem pozwiedzac :)

Nie wiedzialem ze kiedys bylo tu kapielisko! Wiesz moze dlaczego je zamkneli?

·
Banned
5,312 Posts
wiem :D
woda co roku podnosi sie o kilka metrow ;)
dzis ta plaza co ja widzisz na pierwszym zdjeciu jest pewnie z 5-10 metrow pod lustrem wody ;)
dlaczego?
słyszalem opinie ze lustro rowna poziom do rzeki wisly a ze bylo tam glebokie wyrobisko to i duzo do rownania ma...
w kazdym razie pewne jest to ze woda jest filtrowana przez warstwy wapienia i stad chorwacki blekit i czystosc wody ;)
Swoja droga wie ktos ile tam teraz jest glebokosci?

·
Registered
38 Posts
Piekne miejsce! Wspaniale widoki! Bywam dosc niedaleko (na kampusie UJ) srednio co dwa tygodnie i nie wiedzialem ze mijam takie cudo. Co prawda najblizsze otoczenie tego miesca jest strasznie zaalaganione urbanistycznie (ciekawe ze tego nie widac na zdjeciach - ale od strony co wieszych ulic wyglada to srednio...)
Musze tam sie jakos dostac. Wielkie dzieki za ten watek i zdjecia!

·
Registered
4,158 Posts
Nie wiedziałem wcześniej nic o istnieniu tego miejsca - jest piękne - muszę je zobaczyć na własne oczy !!!

·
Banned
5,312 Posts

·
Banned
5,312 Posts
Co kryje Zakrzowek? :)

takie info mozna znalezc na temat tego miejsca:
Głębokość max. 32m ale od głębokości ok 20m znajduje się czarna zawiesina w której widoczność spada do ok 0,5m (przy latarce)
Widoczność w zimie 10-15m, w lecie spada do ok 3-8m (poniżej 10m jest lepsza nawet do 12m),
Opis akwenu kamieniołom wapienny Zakrzówek zalany w 1990r. składa się z dwóch zbiorników połączonych ze sobą, przesmykiem o szerokości ok 25m. Zjazd do wody tylko jeden, do drugiego zbiornika też tylko jedno zejście.
Nurkowanie wzdłuż wapiennych ścian schodzących do 10-15m, poniżej półka i następna ścianka lub "piarg" biegnący w dół.

Inne uwagi jeżeli zostawiłeś samochód powyżej "górnej bramy" należy uważać na złodziei, szczególnie po zmroku.

@Raine
To jest chyba orginalna architektura sakralna....
znaczy sie kosciol chyba :D

·
The Promised Land
469 Posts
Dzięki za zdjęcia. Okolica wygląda ciekawie, niezłe widoki. Szkoda że słońce nie dopisało.

·
Krakus rodowity
5,174 Posts
10 minut spacerkiem od mojego miesjca zamieszkania. Dlatego bywam tam dosyć często :)
@Raine
To na piewrzym planie to zakon zmartwychwstańców, na ich działce znajduje się kopiec JPII usypany kilka(naście?) lat temu, mało kto o nim wie, bo jest dość mały, ma wysokość ok. 8 metrów :)

Zdjęcia b. fajne, no ale trzeba tam być osobiście, żeby przekonać się, jak wspaniałe widoki są stamtąd. Wawel wydaje się być na wysiągnięcie ręki.

Aha, gdyby ktoś nie wiedział:
Na Zakrzówku,w tych malowniczych rejonach kręcono dużo scen do filmu "Edges of the Lord" (Boże skrawki) z 2001. W rolach głównych Haley Joel Osment i Willem Dafoe, a więc można powiedzieć 1 liga światowa :) Ostatno było w telewizji:)

·
Registered
183 Posts
Kąpiel w tym miejscu to niezapomniana sprawa. Szkoda tylko ze goscie od nurkowania ogrodzili jedyne kulturalne zejscie na dol wysokim plotem, i trzeba albo przelazic przez plot albo skakac po skalkach jak kozica :)
W lecie okolica kwitnie zyciem, ludzie sciezkami schodza na polki skalne i skacza sobie do wody. Niesamowite miejsce i krystalicznie czysta woda....

·
Banned
5,312 Posts
hehe
taka mala korekta mojego poprzedniego postu:

"Zalew powstał samoistnie w miejscu dawnego kamieniołomu, skąd wydobywano wapień dla nieistniejących już zakładów Solvay. Co ciekawe, choć poziom lustra na Zakrzówku dawno przekroczył poziom Wisły, wody wciąż przybywa. Podczas ewentualnej kąpieli radzimy zachować ostrożność, gdyż ściany kanionu są urwiste, a pod powierzchnią kryją się ostre skały i elementy wyposażenia kamieniołomu. Te malownicze tereny blisko centrum wciąż czekają na zagospodarowanie."

wiec moje zdanie o tym ze poziom lustra rowna do wisly jest bledne, ale w takim razie do czego teraz rowna to lustro....? :D

·
Banned
1,518 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Proces podnoszenia sie poziomu wody nastepuje stosunkowo powoli ale stale. Jak tak dalej pojdzie za 10 lat nie za ciekawie to bedzie wygladac :(

·
Krakus rodowity
5,174 Posts
Na początku woda podnosiła się dosyć szybko. Tak szybko, że goście z kamieniołomu nie zdążlyli zwinąć się ze sprzętem i na dnie jest kilka ich maszyn :) Dlatego to raj dla nurków, ale zwykli plażowicze powinni uważać ze skokami do wody.

1 - 16 of 16 Posts