SkyscraperCity banner

1 - 20 of 372 Posts

·
Registered
72 Posts
Discussion Starter #1
Centuś miał zapoczątkować hodowlę żyraf w naszym zoo. Do Krakowa jednak nie przyjedzie. Miasto nie ma pieniędzy na budowę zapowiadanego od dawna wybiegu dla żyraf

Centuś ma już prawie cztery metry i właśnie skończył 18 miesięcy. - To wyjątkowo piękny i dorodny samiec. Jego ojciec Afik ma sześć metrów, dlatego Centuś też może osiągnąć takie rozmiary - zachwala Lesław Sobieraj, dyrektor opolskiego zoo.

W Krakowie nigdy nie było żyraf, dlatego półtora roku temu został nam obiecany samiec z Opola. To miał być dopiero początek hodowli żyraf w naszym zoo. Do Centusia, którego imię zostało wymyślone specjalnie dla Krakowa, miały jeszcze dołączyć dwie żyrafy - jedna z Niemiec, druga z Francji. Specjalnie dla nich miała powstać żyrafiarnia. Wszystkie dokumenty i pozwolenia na jej budowę od dawna są skompletowane. Nie ma tylko pieniędzy.

- W budżecie miasta na inwestycje w zoo nie ma w tym momencie ani złotówki. Nawet to rozumiem, mamy trudną sytuację - mówi Józef Skotnicki, dyrektor zoo w Krakowie. - Przydałaby się jednak jakakolwiek pomoc. Tak, żebym mógł starać się o sponsorów, może jakiś kredyt. Wspólnymi siłami moglibyśmy ruszyć z budową - dodaje.

Według jego obliczeń, żyrafy mogłyby zwiększyć frekwencję w zoo nawet o 25 proc., a to przełożyłoby się na dochody. Dyrektor Skotnicki liczył, że w tym roku dostanie z miasta dotację na żyrafiarnię w wysokości miliona złotych. Kolejny milion miał otrzymać rok później. Nic z tego.

Jeszcze w ubiegłym roku władze Krakowa, a także radni byli do budowy wybiegu nastawieni bardzo pozytywnie, teraz bezradnie rozkładają ręce. A koszt całości inwestycji szacowany jest na około 5 mln zł.

- Jeśli w budżecie znajdą się pieniądze, to oczywiście pomyślimy o żyrafiarni. W ciągu roku jest wiele poprawek budżetowych, ale jest też dużo innych potrzeb - mówi Jan Machowski z biura prasowego urzędu miasta.

Centuś jednak nie może czekać i do maja musi odejść z opolskiego zoo. Nie będzie tam po prostu już dla niego miejsca. Samiec żyje w stadzie, które liczy sześć osobników, a w ciągu najbliższych miesięcy urodzą się kolejne dwie żyrafy. Poza tym młode zwierzęta lepiej znoszą podróż i łatwiej aklimatyzują się w nowym miejscu. O tym, gdzie samiec znajdzie swój drugi dom, zadecyduje tzw. koordynator gatunku. W grę wchodzą wszystkie przystosowane do hodowli żyraf ogrody w Europie.

- Wolałbym, żeby Centuś trafił do Krakowa. Jest bardzo kontaktowy, pracownicy bardzo się do niego przywiązali i będą chcieli go odwiedzać - mówi dyrektor Sobieraj.

Sprawa żyraf w Krakowie nie jest jednak zupełnie przegrana. W opolskim zoo jest kolejny młodzieniec, który mógłby do nas trafić: 5-miesięczny Denzel, który za rok będzie musiał także znaleźć nowe lokum.

artykuł jest z 18 lutego...

Jakieś może nowe wieści macie?
Ostatnio na oficjalnej stronie pojawiło się sporo ciekawych fotek z nowych przychówkiem.

W każdym razie w ZOO zawsze coś się dzieje, chyba warto mieć taki temat na forum?:)

·
Bacon Strips&Bacon Strips
866 Posts
jak dla mnie to lekka przesada żeby zakładać wątek tylko i wyłącznie o budowie żyrafiarni i tak zresztą niepewnej. wystarczyło tego niusa wrzucić do odpowiedniego wątku z inwestycjami. zresztą pewnie i tak ten temat umrze śmiercią naturalną i to dość szybko.

·
perfidus acutus
Evanescence
34,324 Posts
może jeszcze się przyda...

a zdjęcia fajne:)

·
Registered
1,318 Posts
^^Potwierdzam.Zrobilem sobie 10-letnia przerwe w zwiedzaniu ZOO poczym rok temu skusilem sie by tam zajrzec.Bylem w szoku jak bardzo to miejsce sie zmienilo.Nowe klatki, aranzacje,naprawde jest co zobaczyc.

·
Registered
20 Posts
Popieram! wątek jest jak najbardziej słuszny. Ja nie byłem w ZOO na pewno ponad 20 lat, więc dla mnie wiele rzeczy było dużym zaskoczeniem, ale chyba najbardziej nowe "klatki" tygrysów czy irbisów - jakoś się o tych inwestycjach nie mówiło albo mówiło, tylko że za mało.

·
Registered
72 Posts
Discussion Starter #7
jak dla mnie to lekka przesada żeby zakładać wątek tylko i wyłącznie o budowie żyrafiarni i tak zresztą niepewnej. wystarczyło tego niusa wrzucić do odpowiedniego wątku z inwestycjami. zresztą pewnie i tak ten temat umrze śmiercią naturalną i to dość szybko.
boczek to ma nie być wątek tylko o samej żyrafiarni, lecz o wszystkich inwestycjach i otoczce naszego, skromnego bo skromnego ale ZOO:)
Jak widać względnie wątek chyba się będzie podobał i może nawet uda się za pośrednictwem jego kogoś zachęcić do wybrania się właśnie tam.A co do "śmierci" wątku, no cóż przecież wiele jest takich które znikają chwilowo na 3-4 stronę by potem wrócić z jakimś nowym newsem.

Ja sam miałem kilka lat przerwy w wizytach i po tej dłuższej przerwie kilka rzeczy może naprawdę mile zaskoczyć.Widać, że coś się w środku dzieje (np wybieg dla dużych kotów, małpiarnia, nocne dziwadła), szkoda tylko że tak mało miejsca jest do zagospodarowania.......

·
Registered
11,453 Posts
Nowy dzidziuś;)

Zoo: Proszę państwa, oto tapir, młody tapir
Grażyna Zawada

Pojawienie się na wybiegu krakowskiego ogrodu zoologicznego krętorogich antylop addaks i ibisów purpurowych o niesamowitym, ogniście czerwonym upierzeniu oznacza, że w zoo na dobre rozpoczął się sezon wiosenno-letni.

Młody tapir z mamąTe zwierzęta są wypuszczane z pomieszczeń zimowych jako ostatnie, ponieważ są wrażliwe na kaprysy pogodowe i ochłodzenia polskiej wiosny. Wybiegi w krakowskim zoo zapełniły się młodymi antylopami, a w najbliższym czasie ogród spodziewa się narodzin potomstwa mniejszych drapieżników kotowatych.

Są też nowości. Tapiry mają młode. Młody samiec tapira urodzony trzy tygodnie temu spędza cały czas przy matce, choć z ciekawością eksploruje kąty swojego boksu i zagląda do jej pojemnika z paszą. Jego ciemna sierść, podobna do sierści warchlaka, w naturze zapewnia mu kamuflaż. Naturalnym środowiskiem tych ssaków jest bowiem amazońska dżungla. Charakterystyczna mała trąba pozwala tapirom oddychać pod wodą, kiedy zanurzają się w razie zagrożenia ze strony drapieżników. W krakowskim ogrodzie trąby tej używać nie muszą. Pracownicy zoo przyznają, że mają z nowym tapirzątkiem jeden kłopot.

- Nie ma imienia - mówi Beata Kuźniar, zastępca dyrektora ds. hodowlanych krakowskiego zoo. - Nie ma imienia, bo nie pozwolił jeszcze się poznać. Kiedy lepiej poznamy jego charakter, wtedy wybierzemy mu najodpowiedniejsze imię - dodaje.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

·
Registered
5,357 Posts
Kraków: budowa żyrafiarni stanęła

Gazeta Krakowska, 2010.05.06
Autor: Anna Agaciak

W krakowskim zoo wstrzymano budowę żyrafiarni. Zabrakło pieniędzy. Urząd Miasta Krakowa z powodu kryzysu wycofał się z dofinansowania. Dyrektor Józef Skotnicki liczył, że sam sfinansuje przedsięwzięcie - z zysków z biletów. Nic z tego. Fatalna pogoda odstraszyła gości.

- W porównaniu z ubiegłym rokiem w kwietniu zarobiliśmy o 150 tys. zł mniej, maj jak na razie też jest deszczowy. Zwiedzających jest jak na lekarstwo - mówi ze smutkiem dyrektor. Oznacza to, że obiecany Krakowowi Centuś (młodziutki samiec z opolskiego zoo), nie będzie mieszkańcem naszego ogrodu. Trafił do innej placówki.

Według dyrektora, z zasiedleniem żyrafiarni nie będzie kłopotu. Gdy tylko Kraków będzie miał warunki, koordynator gatunku znajdzie dla nas młode zwierzęta. - Jedynym problemem są pieniądze - kwituje dyrektor.

Budowa żyrafiarni jest dla zoo bardzo ważna. W ogrodzie bowiem nigdy nie było tych efektownych zwierząt i od lat dopytywali się o nie zwiedzający. Wysoki budynek, miał powstać na dawnym wybiegu dla bizonów. W 2009 roku przewieziono te zwierzęta do prywatnej hodowli w województwie kieleckim. Rozebrano stare ogrodzenie i wyrównano teren.

- Teraz czekamy - mówi dyrektor. - Liczę, że być może sytuacja finansowa miasta się poprawi i otrzymamy obiecane pieniądze z budżetu miasta. Według Agnieszki Ślusarczyk-Motyki z wydziału inwestycji urzędu miasta, zdarza się, że w ciągu roku niewykorzystane środki z inwestycji są przekazywane na inne zadania. - Czy pieniądze zostaną przeznaczone akurat na żyrafiarnię, zdecydują radni miejscy podczas sesji - zaznacza urzędniczka.

·
Registered
2,771 Posts
Wydaje mi się, że jednak nie zarabia. "Zarobek" to chyba po prostu skrótowe określenie przychodów z biletów.

·
Registered
7 Posts
zoo kraków

nie chce wyjsc na osobe wszystko krytykujaca nie jestem z tych co wszystko krytykuj ale wiem co w zoo nalezy skrytykowac...
1) zyrafiarnia to b zly pomysl poniewaz za mala jest powierzchnia przeznaczona dla tych zwiarzat, za duzy spadek terenu, w razie deszczu slisko (nie musze chyba pisac jak wyglada zyrafa ze zlamana noga), i tam na tym malenkim wybiegu jeszcze schron... o wiedzy na temat hodowli zyraf Pani dyrektor ds hodowlanych Gregi nie wspomne
2) 4 lata temu szympansy dostaly wybieg zastepczy uragajacy wszelkim normom i mialy miec piekny nowy- zoo powinno priorytetowo zapewnic dobre warunki mieszkajacym tam zwierzetom
3) jezozwierze mieszkajace w rowie
4)borsuk
5)male malpki ginace gatunki ze smiesznym wybiegiem (tymczasowym)
6)no i koronne dzielo Pani dyrektor Gregi pawiany tam norm nie ma wogole

i tak bym mogla dlugo...., fakt zoo sie zmienia jest tam paru wielkich ludzi mozolnie forsujacych madre rozwiazania ale dwie osoby na najwyzszym stanowisku.... ale ale jestem optymistka moze ta historian skonczy sie dobrze tak np jak we Wroclawiu
pozdrawiam

·
Registered
7 Posts
nie chce wyjsc na osobe wszystko krytykujaca nie jestem z tych co wszystko krytykuja ale wiem co w zoo nalezy skrytykowac... m.in
1) zyrafiarnia to b zly pomysl poniewaz za mala jest powierzchnia przeznaczona dla tych zwiarzat, za duzy spadek terenu, w razie deszczu slisko (nie musze chyba pisac jak wyglada zyrafa ze zlamana noga), i tam na tym malenkim wybiegu jeszcze schron... o wiedzy na temat hodowli zyraf Pani dyrektor ds hodowlanych T. Gregi nie wspomne :eek:hno:
2) 4 lata temu szympansy dostaly wybieg zastepczy uragajacy wszelkim normom i mialy miec piekny nowy- zoo powinno priorytetowo zapewnic dobre warunki mieszkajacym tam zwierzetom
3) jezozwierze mieszkajace w rowie
4)borsuk
5)male malpki ginace gatunki ze smiesznym wybiegiem (tymczasowym)
6)no i koronne dzielo Pani dyrektor Gregi: pawiany tam norm nie ma w ogóle

i tak bym mogla dlugo...., fakt zoo sie zmienia jest tam paru wielkich ludzi mozolnie forsujacych madre rozwiazania ale dwie osoby na najwyzszym stanowisku.... ale ale jestem optymistka moze ta historia skonczy sie dobrze tak np jak we Wroclawiu
pozdrawiam[/QUOTE]

·
przestrzeń-ludzie-miasto
32,305 Posts
Ogród w Krakowie ma powierzchnie 17 ha (dla porównania - Planty mają 21 ha), we Wrocławiu - 30 ha i plany rozwoju, na czele z Afrikarium/Oceanarium.
W przypadku Krakowa należałoby zrobić to samo co w Poznaniu - założyć nowe ZOO o stosownej powierzchni i przenieść tam duże zwierzęta, zamiast upychać je na tej malutkiej powierzchni. Ale Krakówek lubi miniaturyzację :|

·
Registered
4,832 Posts
A nie dałoby się powiększyć terenu ZOO?

·
przestrzeń-ludzie-miasto
32,305 Posts
Pewnie by się dało - kosztem ogólnodostępnej przestrzeni Lasku Wolskiego. Poza tym tam jest sajgon z dojazdem już teraz.

·
Registered
1,374 Posts
Watek jak najbardziej potrzebny.
Nie mam pojecia o prawnym statusie terenow otaczajacych ZOO. Napewno jest skomplikowany. Z Krk ZOO jest jak z wieloma rzeczami w naszym miescie. Genialny potencjal (ilez ZOO w Europie ma tak wysmenita lokalizacje), ktory jest kompletnie niewykozystany.
Oczywiscie ze ZOO powinno byc powiekszone, conajmiej podwojone.
Ostatni raz bylem tam 10 lat temu. Wtedy wszystkie drapiezniki i wiekszosc malp zyla w uwlaczajaco malych klatkach. Jedynie wilki mialy przyzwoity wybieg.
Zoooo ma absoltuna racje. Za nim zacznie se powiekszasz kolekcje, najpierw musi sie zapewnic godne warunki wszystkim juz posiadanym zwierzetom.

1 - 20 of 372 Posts