SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 56 Posts

·
Registered
183 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Czołem! Dnia dzisiejszego odważna i ekipa bohaterskich eksploratorów dokonała oficjalnego przeglądu tuneli Krakowskiego Szybkiego Tramwaju.
Weszlismy od strony ronda Mogilskiego, zdjec niestety nie posiadam z tamtego rejonu gdyz nie chcialo mi sie wyjmowac aparatu :)
Tunelem pod ulicą Lubomirskiego ruszylismy w kierunku dworca...
Sam tunel specjalnie ciekawy nie jest, jest długi i ciemny :)
Wyglada mniejwiecej tak:

Co troche mnie dziwi - kompletny brak wyjsc ewakuacyjnych pomiedzy wyjazdem koło Ronda a budowaną stacją pod dworcem głównym.
A tam bedzie jakies 700 metrów tunelu, jestem ciekaw co sie bedzie działo gdy na srodku zepsuje sie tramwaj...
Dochodzac do dworca tunel konczy sie czyms takim, pomalowanym i oswietlonym:

Patrzac w dal jest tunel, wstecz bedzie hala pod dworcem.
Hala pod dworcem ma robic za podziemny przystanek, taka mała krakowska stacja metra. A wyglada tak:

Za tą blaszaną scianą na koncu jest dalsza czesc tunelu.
Na stacji mozna spotkac rozne dziwne rzeczy, tak jak to złomstwo sterczace z jednego filarów. Co to jest?

Jesli spojrzymy w drugą strone, ujrzymy wylot z tunelu w strone ulicy Pawiej i Galerii Krakowskiej.

O, to wlasnie koniec stacji.

Patrzac na wprost mamy korytarzyk, na koncu schody na góre. Za nami tez jest podobny, tez ze schodami.
No dobra, to juz bylo, teraz czas sprawdzic co dobrego nam ten Guris nakopał, dalej podążamy juz tunelem nowo zbudowanym.

Znowu razi brak wyjsc ewakuacyjnych, od peronow pod dworcem do wyjazdu koło politechniki jest kolejne kilkaset metrów. Tunel jest wąski - praktycznie na szerokosc tramwaju. Są dwie nitki, co kilkanascie metrów jest przejscie z jednej do drugiej...

Tunel nie jest skonczony, a konczy sie tak:

A to juz widok z zewnatrz na tunel ktorym lazilismy:

Tunel konczy sie gigantycznymi wprost pracami ziemnymi, teraz juz wiem skad ta cala wywozona ziemia...

Po wyjsciu z dziury nie odmówilismy sobie spojrzenia na Nowe Miasto..

Echh gdyby cała inwestycja rosła w takim tempie...
W wyprawie uczesniczyli Dzielni Eksploratorzy w osobach
Eldorado:

Mor, którego mozna zobaczyc np tu:

I nizej podpisany, aml

i to by było na tyle, wszystkie zdjecia mozna zobaczyc tu:
http://nbd.xon.pl/foto/tunel

·
Everything is real
5,174 Posts
No mnie sie cos wydaje ze straz pozarna nie dopusci tego do uzytku,bo cos juz takie sluchy chodzily a teraz jest tego potwierdzenie :(

P.S SUPER FOTKI :)

·
senior assistant designer
1,423 Posts
Nie no, nie moge "#$%&! Zamiast sie uczyc w Portugalii :bash: moglem isc z Wami na taka swietna wycieczke.
Gratuluje wyczynu, zdjecia imponujace. Chodzilem w tamtej okolicy jeszcze przed budowa tunelu po zachodniej stronie dworca. Niestety nie robilem zdjec, a jedynym miejscem, w ktorymi nie bylem jest wlasnie tunel tramwajowy.
Najbardziej zastanawiajacy dla mnie jest brak przystanku w okolicy AE. Przeciez byl projektowany, robiono badana i symulacje, mial byc polaczony z przejsciem podziemnym na Rakowickiej. Chyba jest nawet na tablicy informacyjnej budowy Guerisa. I co, lipa?

·
Registered
2,548 Posts
aml said:
Weszlismy od strony ronda Mogilskiego, zdjec niestety nie posiadam z tamtego rejonu gdyz nie chcialo mi sie wyjmowac aparatu :)
Co to znaczy "nie chcialo mi sie wyjmowac aparatu :)" ?!
Jesli wybierasz sie na wyprawe exploracyjno/fotograficzna, to takie tlumaczenie "nie chcialo mi sie wyjmowac aparatu :)", jest nie do zaakceptowania. Zeby sie to wiecej nie powtorzylo!
No, a teraz prosze wrocic do ronda Mogilskiego i sfotografowac wejscie do tego tunelu :)

·
Banned
1,517 Posts
Wspaniala wyprawa :) Szkoda tylko ze tak malo nas sie wybralo. Ci co nie przyszli niech naprawde zaluja bo wrazenia z wycieczki po prostu swietne, duzo lepsze moim zdaniem niz z wyprawy na szkieletora :)
Tunele robia bardzo fajne wrazenie - przeszlismy oba odcinki , zarowno starszy (rondo mogilskie - dworzec) jaki ten najnowszy (dworzec-politechnika) oraz oczywiscie laczacy je przystanek pod dworcem gl. Nowa czesc tunelu rozni sie od starej tym ze tory sa (beda) w niej oddzielone murem. Jak aml jednak powiedzial nigdzie nie widac jaichkolwiek wyjsc awaryjnych czy schronow na wypadek pozaru. Cos mi sie wydaje ze bedzie problem ze straza pozarna...
Po opuszczeniu tunelu wyszlismy prosto na plac budowy galerii krakowskiej gdzie mielismy swietny widok na prowadzone roboty na powierzchni. Dzieki znalezionemu kaskowi gralismy "inzynierow" :D moglismy zupelnie przez nikogo nie niepokojeni zrobic fotki po czym bez stresowo opuscic "strefe 0" :D

·
- -
3,394 Posts
Już jakiś czas temu zwracałem uwagę na brak wyjść z tuneli, oraz że są one strasznie wąskie. W przypadku wykolejenia, tunel będzie zupełnie zablokowany, co więcej, z braku miejsca, nie będzie możliwości usunięcia zakleszczonego pojazdu.
W przypadku ewentualnego pożaru, gdy jeden tramwaj ugrzęźnie, następny podążający za nim, całkowicie już zablokuje wyjście z tunelu.
Mam duże obawy, czy straż pożarna zgodzi się na otwarcie tuneli do ruchu. Obym się mylił!

Gratuluję świetnej wyprawy! :eek:kay:

·
Inwestor
2,638 Posts
Eldorado said:
...... Dzieki znalezionemu kaskowi gralismy "inzynierow" :D moglismy zupelnie przez nikogo nie niepokojeni zrobic fotki po czym bez stresowo opuscic "strefe 0" :D
aaa....ale jaja !!! Zastanawiałem się właśnie skąd u Was te kaski ? Czyżbyście zorganizowali wycieczkę formalnie ? Nie , to nie możliwe ? WY i formalności - NIEEEEE ?! :D . Niepokoji mnie sprawa bezpieczeństwa w tunelu ! Tak jak napisał Rafael - nikt nie powinien wydać pozwolenia na użytkowanie takiego tunelu .
Czyli tunel ma 700 m od strony Ronda Mogileskiego i ile dalej ? Mnie wychodzi , że razem ok 1,5 km - to na prawde sporo !!!

EDIT : ACHA I CZEKAMY NA REAKCJE GAZETY KRAKOWSKIEJ :D !!! Ciekawe co teraz Wam zarzucą ???

·
Registered
183 Posts
Discussion Starter · #14 · (Edited)

Mała mapka pokazujaca ktoredy idzie tunel. Zdjecie jest troche nieaktualne, ale oddaje układ ulic.
Sprawdziłem cyrklem po mapie. Od ronda po hale pod dworcem bedzie wlasnie około 700 metrow. Miedzy rondem a dworcem niema żadnego wyjscia z tunelu, czyli jak cos sie spieprzy na srodku to 300 metrów spacerkiem.
Druga czesc, zakrecajaca to bedzie około 500 metrów.

·
digitisebanking.com
1,918 Posts
krakow rzadzi!!!:)
brak wyjsc po pierwsze, a po drugie brak zaglebien do schowania sie.. chyba ze zostanie wystarczajaco duzo miejsca po bokach? Tramaj ma chyba 2,4m szerokosci. Ile ma tunel?

·
Banned
1,517 Posts
To byl piatek godz 17.00-18.30. Przypominam ze za tunele odpowiada gueris a ten zszedl z placu budowy jakis czas temu... Dlatego jedyni robotnicy ktorych spotkalismy to ci budujacy galerie krakowska :)

A jak to jest w przypadku metra? Czy w tunelach metra warszawskiego sa jakies bunkry/wyjscia ewakuacyjne? :)

·
Robert
10,100 Posts
Eldorado said:
A jak to jest w przypadku metra? Czy w tunelach metra warszawskiego sa jakies bunkry/wyjscia ewakuacyjne? :)
System Sauter steruje wentylacją (która w zależności od potrzeb wydmuchuje lub wtłacza powietrze do tuneli) i klapami dymowymi, które z dużą wydajnością wyprowadzają dym w przypadku pożaru (o jego zaistnieniu informuje dyspozytorów sieć czujników, kontrolowana przez główny komputer). Pod system podpięte są wszystkie stacje, a końcówki sieci znajdują się w firmie monitorującej zabezpieczenia przeciwpożarowe w metrze.

·
Banned
1,517 Posts
dzieki za info.
Przypomnialem sobie ze w polowie starszej czesci tunelu napotkalismy na dluga (10-15 m) rure o srednicy okolo 0,5 m. Ustawiona byla na ziemii, docelowo pewnie miedzy torami. Byc moze bedzie to czesc systemu oddymiajacego wlasnie?

1 - 20 of 56 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.