SkyscraperCity Forum banner

[Krosno] Autobusy

282129 Views 1605 Replies 72 Participants Last post by  Paździoch1
[Krosno] Komunikacja Miejska

Postanowiłem założyć temat poświęcony komunikacji miejskiej w Krośnie. Mam nadzieję, że się przyjmie.

Tabor MKS Krosno:

Autosan H9-35 - 24 sztuki


Autosan A10.10M - 6 sztuk


Autosan A10.10T - 3 sztuki


Autosan H7 - 2 sztuki


Autosan H7 Solina - 1 szt.


Autosan H10 - 1 sztuka


Jelcz M11 - 4 sztuki


MAN NMxx2 - 3 sztuki


Jak widać przeważają wysokopodłogowe Autosany, tylko 3 z całej floty to iedawno zakupione używane niskopodłogowe MAN-y. Większość w malowaniu żółto-czerwonym oprócz nowych MAN-ów i jednej H9-35 (niebieska).

źródło zdjęć: www.ekrosno.pl
See less See more
8
1 - 20 of 1606 Posts
Fajnie wyglada to zolto-pomaranczowe malowanie tylko dlaczego Man-y nie zostaly przemalowane na te kolory? moim zdaniem wygladalyby o wiele lepiej.
Wiadomo cos nt. odnowy taboru krosnienskiego MKS?
Faktycznie przydałby się zakup jakichś tanich używanych niskopodłogowców, bo jeśli chodzi o tabor, to mamy jeden z gorszych w województwie... A te wyremontowane H9-35 dałoby się opchnąć biedniejszym;))
krosno24.pl said:
Więcej linii do szpitala, choć MKS ma wakacje

Rozpoczęły się wakacje, wraz z nimi zmniejszyła się liczba kursów Miejskiej Komunikacji Samochodowej. Są też jednak dobre wieści. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców Polanki i os. Markiewicza, MKS wprowadziła dogodniejsze połączenia ze szpitalem.

W wakacje jest mniej chętnych do jazdy autobusem, więc co roku na dwa miesiące zmniejsza się liczbę kursów

Na czas wakacji rozkład jazdy komunikacji miejskiej co roku ulega zmianie. Nie inaczej będzie tym razem. - Głównym naszym klientem jest jednak młodzież szkolna. Wakacje to również czas urlopów. Autobusy wówczas pustoszeją. Musimy ograniczać kursy – tłumaczy Edward Wdowiarz, prezes MKS Krosno.

Wakacyjny rozkład jazdy autobusów obowiązuje od poniedziałku (22.06). Zmiany dotyczą głównie trzech linii miejskich („A”, „C”, „E”) i dwóch podmiejskich („1” i „3”). Zabraknie niektórych kursów, kilka przystanków przez dwa miesiące nie będzie obsługiwanych. Nowe zasady obowiązują w dni robocze. Szczegóły dostępne w komunikacie Miejskiej Komunikacji Samochodowej.

Wraz z wakacyjnym rozkładem jazdy wprowadzona została jeszcze jedna zmiana. - Zrealizowaliśmy postulaty mieszkańców dotyczące połączeń ze szpitalem. To taki newralgiczny punkt, z którym każdy chciałby mieć dogodne połączenie – informuje Grzegorz Sas z MKS. Po ubiegłorocznych, rewolucyjnych zmianach mieszkańcy narzekali, że połączeń było mało lub prowadziły okrężną drogą.

Teraz szybszy, bezpośredni dojazd do szpitala będą mieli mieszkańcy osiedla ks. Markiewicza. Rejon ten będzie obsługiwała linia „C”, której autobusy będą zajeżdżać również na ulice: Bohaterów Westerplatte, Powstańców Śląskich i Powstańców Warszawskich. Lepszy dojazd będą mieli też mieszkańcy Polanki.

- Uruchomione właśnie połączenia ze szpitalem zostaną już na stałe, nie będą zlikwidowane po wakacjach – zapewnia przedstawiciel krośnieńskiego MKS. - We wrześniu przywracamy wzmocnioną ofertę o kursy dla młodzieży szkolnej – dodaje. Przybędzie więc autobusów w godzinach porannych (7-8) oraz popołudniowych (13-14). Sam układ komunikacyjny zostanie zachowany.

(2009-06-22/15:35:26)
Aneta Kut, fot. Damian Krzanowski
Źródło: www.krosno24.pl

Co byście powiedzieli na ujednolicenie nazewnictwa lini (bo system litery + cyfry wg mnie jest dziwny??). Powinni wszystko zmienić na numerki.
Ujednolicenie, dobry pomysł. Dębica coś takiego już wprowadziła.
Czy ktoś wie czy planowany jest zakup kolejnych niskopodłogowych MAN-ów? Moim zdaniem - najlepsze:cheers:
Po autobusach widać, że raczej zbyt wielkich potoków podróżnych nie ma w Krośnie. Ile macie lini aktobusowych i z jaką średnią częstotliwością jeżdżą ? Tak z ciekawości pytam.
Po autobusach widać, że raczej zbyt wielkich potoków podróżnych nie ma w Krośnie. Ile macie lini aktobusowych i z jaką średnią częstotliwością jeżdżą ? Tak z ciekawości pytam.
http://pl.wikipedia.org/wiki/MKS_Krosno
Moje pytanie stąd gdyż zastanawiam się co jest lepszym rozwiązaniem komunikacyjnym dla małych miast. Czy stosunkowo duża ilość linii autobusowych o krótkich i prostych trasach o bardzo marnej częstotliwości kursowania (np. raz na pół godziny czy godzinę) czy przykładowo 2 czy 3 linie o bardzo długich trasach (aby w miarę możliwości obsłużyć wszystkie dzielnice) z dobrą częstotliwością co 10 czy 15 minut. Przykładowo w Piasecznie w mieście wielkości Krosna (choć o trochę innym charakterze zdeterminowanym tym, że jest częścią aglomaracji warszawskiej) obsługę komunikacyjną miasta zapernia w zasadzie dwie linie autobusowe (709 i 727), z których 709 w godzinach szczytu kursuje co 5 minut i jest obsługiwana przegubowymi Solarisami. Dochodzi do tego kilka lini prywatnych oraz kolej podmiejska. Jednak szkielet komunikacji miejskiej stanowi w zasadzie jedna linia - 709. Czy podobne rozwiązanie mogłoby zafunkcjonować np. w Krośnie ?
See less See more
Wg mnie dobrym pomysłem było by stworzenie jednej lini obkrążającej całe miasto o dużej częstotliwości (5-15min) (trochę zmieniona trasa obecnej E) plus do tego szereg lini z pozostałych osiedli i miejscowości podmiejskich które by miały koniec trasy w dwóch, trzech miejscach (powiedzmy Dworzec, Rondo, Podwale) tworząc punkt przesiadkowy. Te oczywiście miały by mniejszą częstotliwość. Taki schemat komunikacji wymagał by oczywiście wprowadzenie biletów przesiadkowych (które powinny być niewiele droższe od zwykłych, albo nawet w takiej samej cenie).

Postaram się w wolnej chwili zrobić schemat mojego pomysłu.
Wg mnie dobrym pomysłem było by stworzenie jednej lini obkrążającej całe miasto o dużej częstotliwości (5-15min) (trochę zmieniona trasa obecnej E) plus do tego szereg lini z pozostałych osiedli i miejscowości podmiejskich które by miały koniec trasy w dwóch, trzech miejscach (powiedzmy Dworzec, Rondo, Podwale) tworząc punkt przesiadkowy. Te oczywiście miały by mniejszą częstotliwość. Taki schemat komunikacji wymagał by oczywiście wprowadzenie biletów przesiadkowych (które powinny być niewiele droższe od zwykłych, albo nawet w takiej samej cenie).

Postaram się w wolnej chwili zrobić schemat mojego pomysłu.
Choć jestem mieszkańcem Białobrzeg to uważam że na Białobrzegi powinno kursować więcej linii autobusowych, a w szczególności w weekendy.
Ludzie którzy chcą z Białobrzeg dostać się do miasta nie mają takiej możliwości.Dokładnie chodzi mi o osoby w podeszłym wieku które w weekendy często odwiedzają cmentarz.
A więc mój projekt bardzo ambitny (ułożony na podstawie własnych doświadczeń, rozmów z pasażerami MKS i obserwacji autobusów na ulicach naszego miasta) zakładałby totalną rewolucję w układzie linii na terenie miasta i poza nim. Przed jego wprowadzeniem należałoby nawiązać współpracę z gminami Wojaszówka i Miejsce Piastowe (by MKS kursował do Odrzykonia i Miejsca Piastowego.

Szkielet komunikacji opierał by się na lini 0 jeżdżącej z bardzo dużą częstotliwością po takiej trasie, po której minimalnie dublowały by ją inne line, 5 liniach całkowicie miejskich (w minimalnym stopniu pokrywającymi się z 0) oraz 15 liniach podmiejskich mających pętle w 3 punktach (Dworzec, Legionów/Podwale, Pl. Monte Cassino) lini 0. Taki system wymagałby wprowadzenia biletów czasowych zastępujących obecne jednorazówki oraz tańszego biletu jednorazowego (powiedzy bilet 90min - 2 zł, bilet na jeden przejazd 1zł) - stworzenie dokładnej taryfy wymagało by dostępu do informacji niedostępnych mi w chwili obecnej).

Geneza systemu numeracji linii:
0 - linia okrężna,
1, 2 (3 do 9 puste) - linie miejskie
x0 - linie z pętlą pod Szpitalem (10, 20, 30)
1x - linie z pętlą na Dworcu (10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17)
2x - linie z pętlą na Legionów/Podwalu (20, 21, 22, 23, 24)
3x - linie z pętlą na pl. Monte Cassino (30, 31, 32, 33, 34)
4x, 5x, 6x, 7x - puste miejsce pod linie z nowych punktów przesiadkowych
8x - linie nocne
9x - linie specjalne (np. w święta, dzień zmarłych i inne dni, w okresie balonów itepe itede)
1xx - linie zastępcze (w przypadku remontów dróg wymuszających tymczasową zmianę trasy, gdzie "xx" to numer linii, która 1xx zastępuje)
See less See more
TRASY LINII (piszę nazwy ulic, nie przystanków, a poza granicami krosna orientacyjne kierunki)
Linie miejskie

Linia 0
Dworzec, Mielczarskiego, Lniarska, Pużaka, Czajkowskiego, Podkarpacka, Witosa, Os. Traugutta, Podkarpacka, Grodzka, Niepodległości, Lwowska, Pl. Monte Cassino, Wojska Polskiego, Bohaterów Westerplatte, Powstańców Warszawskich, Lenarta, Bursaki, Legionów, Piłsudzkiego, Krakowska, Kolejowa, Dworzec

Linia 1
Dworzec, Mielczarskiego, Lniarska, Kletówki, Padarewskiego, Podwale, Okrzei, Białobrzeska, Moniuszki, Wierzbowa, Drzymały, Krakowska, Hutnicza, Tysiąclecia, Kolejowa, Dworzec

Linia 2
Maczka, Baczyńskiego, Okulickiego, Pużaka, Czajkowskiego, Podwale, Piłsudzkiego, Lewakowskiego, Wyzwolenia, Naftowa, Mięsowicza, Pużaka, Zręcińska, Decowskiego, Kruczkowskiego, Maczka

Linia 10
Dworzec, Mielczarskiego, Lewakowskiego, Piłsudzkiego, Podwale, Tkacka, Grodzka, Niepodległości, Korczyńska, Szpital

Linia 20
Legionów, Okrzei, Żółkiewskiego, Korczyńska, Szpital

Linia 30
Pl. Monte Cassino, Wojska Polskiego, Sikorskiego, Wieniawskiego, Chopina, Asnyka, Ślączka, Stapińskiego, SzpitalP.S. Nie wiem czy możliwy jest przejazd autobusów mostkiem koło Oczyszczalni Ścieków - gdyby nie było takiej możliwości, trasa "1" musi się skrócić do mostu na Konopnickiej.
P.S. 2 - Przebieg lini 2 jest mocno pokręcony, nie bardzo wiedziałem jak poprowadzić tę trasę.
See less See more
Linie podmiejskie

Linia 11
Dworzec, Naftowa, Okulickiego, Delphi, Podkarpacka, Składowa, Żwirki i Wigury, Głowienka

Linia 12
Dworzec, Mielczarskiego, Lniarska, Pużaka, Zręcińska, Świerzowa P, Zręcin

Linia 13
Dworzec, Kolejowa, Tysiąclecia, Podkarpacka, Popiełuszki, Baczyńskiego, Dobieszyn, Jedlicze

Linia 14
Dworzec, Kolejowa, Krakowska, Aleja Jana Pawła II, Wyspiańskiego

Linia 15
Dworzec, Kolejowa, Krakowska, Aleja Jana Pawła II, Bema, Potok, Jedlicze

Linia 16
Dworzec, Kolejowa, Tysiąclecia, Podkarpacka, Aleja Jana Pawła II, Bema, Potok, Jaszczew

Linia 17
Dworzec, Kolejowa, Tysiąclecia, Hutnicza, Krakowska, Aleja Jana Pawła II, Rzeszowska, Odrzykoń

Linia 21
Legionów, Okrzei, Białobrzeska, Sporne, Głębokie

Linia 22
Legionów, Okrzei, Żółkiewskiego, Korczyńska, Sporne, Korczyna

Linia 23
Legionów, Niepodległości, Korczyńska, Stapińskiego, Wisze

Linia 24
Legionów, Bursaki, Chopina, Krościenko W.

Linia 31
Pl. Monte Cassino, Lwowska, Starostwo Pow. Bieszczadzka, Polna, Łężany, Targowiska, Sikorskiego, Wojska Polskiego, Pl. Monte Cassino

Linia 32
Pl. Monte Cassino, Lwowska, Starostwo Pow. Bieszczadzka, Miejsce Piastowe

Linia 33
Pl. Monte Cassino, Niepodległości, Grodzka, Wyszyńskiego, Suchodolska, Głowienka

Linia 34
Pl. Monte Cassino, Lwowska, Bieszczadka, Reymonta, Prusa, Wiejska, Grunwaldzka, ewentualnie przedłużenie do, Słoneczna, Traugutta, Witosa, Lelewela, Podkarpacka, Jagiellońska, Czajkowskiego, Tkacka, Skargi, Pl Monte Cassino

P.S. oczywiście Pl. Monte Cassino to nowa nazwa zespołu przystanków Rondo, Rondo (W.P.). Mamy w Krośnie już 4 ronda, budują 5-te, a to nazywane "Rondem" nawet nim nie jest ;))
See less See more
Linie nocne
Linia 80
trasa dziennej "0"

nie ma chyba potrzeby na inne linie nocne w naszym mieście...
Mostkiem koło oczyszczalni nie przejedzie, bo jest tam ograniczenie do 1,5t już nie mówiąc o szerokości i stanie technicznym drogi, który pozostawia wiele do życzenia..., czyli pozostaje most na Konopnickiej. Reszta jest w porządku i szacunek za to, że włożyłeś w to mnóstwo roboty i czasu. Dobra robota!
Gdyby taki rozkład autobusów kursował od września to byłbym wniebowzięty.
Tylko ta linia zero to mogła by jeszce kursować na Polankę i Turaszówkę.
Damian, wydłużenie kursów "0" do turaszówki i polanki wiązałoby się z wydłużeniem czasu przejazdu, a więc z dwoma ewentualnościami: 1.pozostanie przy wysokiej częstotliwości - zwiększenie taboru - z założenia linia miała by byc obsługiwana niskopodłogowcami, lub przynajmniej busami z niskim wejsciem (A10.10M), mogło by tych autobusów nie wystarczyć do obsługi i jeździły by stare H9-35) 2. zmniejszenie częstotliwości przejazdów, co wogole zaprzeczało by wszystkim zmianom.

Damian - zakładam, ze chcesz dostac sie do szkoły w turaszówce, a więc jadąc z os. Markiewicza (gdzie miałbys autobus co powiedzmy co 10min) przesiadasz sie na dworcu , gdize masz do wyboru AŻ 4 linie przejeżdżające w pobliżu elektryka czy pwsz. Nawet zakładając żałosną częstotliwość kursowania lini podmiejskich (raz na 1h), to przy dobrym ułożeniu rozkładu z dworca w stronę turaszówki odjeżdża bus zaraz po przyjeździe "0" na dworzec, wiec nie musiałbys czekać...
See less See more
Nie bo nie mieszkam na Os.Markiewicza tylko na Bialobrzegach.
Zwresztą na pewno takiego rozkładu jazdy nie będzie chociaż fajnie by było
1 - 20 of 1606 Posts
Top