SkyscraperCity banner

3461 - 3480 of 16945 Posts

·
Registered
420 Posts
A nie mówiłem, że zdjęcia z tego albumu d*** urywają? :D

Niespotykana rzecz zobaczyć Krosno z lotu ptaka z lat 80. Pamiętam, że była też fotka z widokiem na skrzyżowanie Krakowska-obwodnica-Popiełuszki z fragmentem dwupasmówki. Jak wtedy zobaczyłem to zdjęcie, to przez kilka dni zastanawiałem się, gdzie to jest, bo oprócz Polmozbytu (obecnie Carrefour) i kilku domów były same pola :)
Mnie akurat te zdjęcia przerażają. Taka urbanistyka rodzi same problemy w przyszłości. Bardzo dobrze, że Krosno bardziej się wtedy nie rozbudowało.

·
Registered
4,131 Posts
Oj tam oj tam. To zależy o jaką część Krosna chodzi. Akurat komunistyczne blokowiska u nas wcale nie są takie złe. Jeżeli chodzi o projekt budowy Osiedla Nowe Miasto które miało powstać koło starostwa to słyszałem że już wtedy zakładano też budowę drogi G. Zresztą te okolice wokół starostwa do dzisiaj podobno są wpisane w zagospodarowaniu przestrzennym jako "Nowe Centrum Miasta". Chodziło o skrzyżowanie tam głównych dróg (obwodnica , droga G). Tam wybudowano centrum biurowo - administracyjne które do dzisiaj robi spore wrażenie (starostwo, ZUS itd.). Mimo wszystko miało to jakiś sens i plan.
Jeżeli natomiast chodzi o domy jednorodzine to i dawniej i dzisiaj wygląda to w Krośnie fatalnie!! Brakuje sensownych planów zagospodarowania. Obecnie w śródmieściu np. nie powstaje wogóle zabudowa pierzejowa. Niech mi ktoś wytłumaczy w jaki sposób ktoś wybudował ten mały domek przy Tkackiej. Chodzi mi o drugi po prawej.

http://www.krosno24.pl/informacje.php3?id=4597

Pamiętam jak budowali ten dom i nie mogłem pojąć jak ktoś dostał pozwolenie na wybudowanie domku jednorodzinnego przy głównej drodze w centrum. Tam powinna być wybudowana kamienica podobna do tej w której napadli na bank. A najlepiej żeby na dole był handel i usługi a wyżej mieszkania.

Tutaj daje przykład z Tarnobrzega jak powinna wyglądać zabudowa pierzejowa w centrum miasta wielkości Krosna. (zdjęcie przeklejone z forum Tarnobrzega. Mam nadzieję że autor się nie zezłości)

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=470148&page=144

Podaje przykład Tarnobrzega bo znam to miasto. Tam naprawdę powstaje wiele takich kamieniczek, a przecież też mogliby budować tam domki jak na wsi z ogrodzeniem i biegającym psem.

Następny przykład z centrum Krosna to willa za szkołą muzyczną. Ta willa stoi na ogromnej działce. Działka jest większa lub podobna do tej na której powstaje Osiedle Parkowe. Teren blisko centrum, z dobrym dojazdem, nie zalewowy. No a powstał tam dom dla jednej rodziny.

http://www.krosno24.pl/kultura.php3?id=3054

Niestety nie znalazłem zdjęcia tej willi. Chodzi o budynek za szkołą muzyczną po lewej stronie. No i jak śródmieście ma tętnić życiem skoro prawie nikt tam nie mieszka, a powstające budynki nie dają możliwości prowadzenia handlu czy usług? Zabudowa podmiejska powinna powstawać na obrzeżach a nie w centrum miasta! Niestety po upadku komuny jest u nas z tym tylko gorzej :(. Nie mówię że powinny tam powstać wieżowce, ale np. 3 piętrowe budynki z handlem/usługami na parterze i 2 piętrami mieszkalnymi.

·
Registered
420 Posts
I tu się zgodzę - zabudowa pierzejowa, z usługami na parterze - to jest to.
Powstaje z konieczności ekonomicznej - max. wykorzystania powierzchni, gdy ziemia w miastach jest droga - patrz zabudowa miast np. w UK.
W Krośnie to jeszcze nie działa - może ziemia w mieście jednak nie była (nie jest ?) aż tak droga ?

·
Registered
1,590 Posts
Zaraz zaraz Singaya trochę cię nie rozumiem. Oczekujesz od prywatnego właściciela działki, żeby budował dom w zabudowie pierzejowej? Przecież wiadome jest, że willa z ogrodem to większy luksus. Właściciel działki nie będzie się liczył ze zdaniem innych mieszkańców bo dba o własny komfort.

@przemek555 angielska zabudowa akurat nie przypada mi do gustu. Wszystko wygląda pięknie ładnie, ale tylko z góry. Z ziemi to jest bardziej uporządkowane, jednak zbyt monotonne. Nie zamienił bym się z nimi. Jednak to jest tylko moja opinia.

·
Registered
4,131 Posts
Od tego są plany zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli zakładamy, że na danej działce może powstać budynek od 3 do 4 pięter z handlem usługami na parterze w zabudowie pierzejowej to właściciel działki nie dostanie pozwolenia na inny budynek. Plany zagospodarowania zakładają często bardzo dokładne założenia jak np. liczba miejsc parkingowych która musi powstać czy materiały wykończeniowe których trzeba użyć na budynkach. Jeżeli teren nie ma planów zagospodarowania lub te plany są złe to mamy to co teraz dzieje się w Krośnie.

Tutaj jest przykład z Chełma. Jeżeli kogoś interesuje jak to działa to może poczytać:
http://chelmnews.pl/2012/01/miasto-wytycza-nowe-tereny-inwestycyjne-centrum-chelma/

To że np. w Tarnobrzegu w centrum powstaje zabudowa pierzejowa to nie dobra wola właścieli działek tylko właśnie założenia MPZP.

Tutaj jest mapka MPZP z okolic gdzie mają powstać hipermarkety. Widać tam docelowy układ drogowy, jak też zagospodarowanie przestrzenne. Widać tereny pod budownictwo wielorodzinne itd. W szczegółach planu znajduje się pewnie maksymalna wysokość budynków dla konkretnych obszarów, minimalna ilość pięter itd.

MN - zabudowa jednorodzinna
MW - zabudowa wielorodzinna
MNU - zabudowa jednorodzinna + usługi
MWU - zabudowa wielorodzinna + usługi
U - zabudowa usługowa
UC - obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m
ZI - zieleń izolacyjna
ZP - zieleń urządzona

Dróg nie chce mi się przepisywać :D.

Paln zagospodarowania śródmieścia też był swego czasu robiony:
http://www.krosno24.pl/informacje.php3?id=3442

·
Registered
390 Posts
a ja bym w budynkach dworca PKP widział wspólną infrastrukturę dla autobusów, pociągów, busów, ogólnodostępną poczekalnię, toalety, bary, sklepy itp.. Wiązałoby się to z delikatną zmianą organizacji ruchu w tej okolicy, ale dzięki temu uzyskalibyśmy sporo terenu po obecnym dworcu PKS, który wraz z działkami Naftometu dałby możliwość stworzenia ładnego 'kawałka' miasta. Postaram się niedługo przygotować jakąś mapkę z moim pomysłem, żebyście zobaczyli o co mi dokładnie chodzi
Niestety PKP ma nasze miasto w d..., a nawet jeszcze dalej. Są regiony Polski, gdzie kolej chętnie przekazuje samorządom swoje budynki dworcowe, u nas jak na złość, a być może na złość chcą trzy razy więcej niż budowa takiego budynku.
Co do terenu przy dworcu, to w latach 90 był zamysł wybudowania węzła przesiadkowego z bezpośrednim wjazdem od ulicy Lewakowskiego w pobliżu kładki nad torami. Wybudowano tylko to co użytkują busaiarze z MKSem. Czy w tej chwili byłoby to wykorzystane, nie wiem. Gdyby rolę kas, poczekalni itp. można byłoby zorganizować w starym dworcu, zniknęłaby stodoła, przepraszam, poczekalnia PKSu, można byłoby teren ciekawie zagospodarować.

·
Registered
1,590 Posts
@Singaya jednak ten dom, który podałeś jako przykład, stoi tam już parę ładnych lat, a wtedy inna ekipa rządziła. Teraz takich planów zagospodarowania jest u nas dużo.

·
Registered
258 Posts
Następny przykład z centrum Krosna to willa za szkołą muzyczną. Ta willa stoi na ogromnej działce. Działka jest większa lub podobna do tej na której powstaje Osiedle Parkowe. Teren blisko centrum, z dobrym dojazdem, nie zalewowy. No a powstał tam dom dla jednej rodziny.
Może ktoś się pokusi i to zmieni, bo ta willa jest akurat na sprzedaż. Trzeba mieć tylko drobne 3000000 złotych. Oferta jest wyłożona w jednym z biur nieruchomości.
Edit: Dzięki m0rix. Już poprawiłem.

·
Registered
4,131 Posts
O widzicie Panowie. Szukałem tego domu i nie znalazłem. Słyszałem, że jest na sprzedaż i tym bardziej mnie krew zalewa. Ktoś wybudował teraz sprzeda lub nie sprzeda a w środku miasta mamy wieś :(. Beż życia bo bez odpowiedniej zabudowy. Zabudowa podmiejska powinna być na obrzeżach!

Dawid ja nie szukam winnych bo nie wiem dlaczego pozwolono na wybudowanie tam tego domu. Chodzi mi tylko o przykład fatalnej rozbudowy śródmieścia Krosna. W sumie temat zaczął się od tego, że wg mnie miasto nie rozwija się wcale "lepiej urbanistycznie" niż za komuny. Mnie to trochę przeraża w kontekście sprzedaży przez Naftomet tych 12 ha w okolicach dworca. Jeżeli tego nie rozplanują mądrze to będzie dramat!!

A tak poza tym to jeżeli ktoś chce za ten dom 3 mln. no to go chyba :bash:. Za 4 ha po starej hucie chcą 6,8 mln i nie mogą znaleźć nabywcy. To za działkę pod Generalskie Wikana zapłaciła 1,5 mln (1,73 ha). No ale chcieć sprzedać zawsze można, nie zawsze jednak znajduje się kupiec.

·
Banned
145 Posts
Może dam radę kiedyś zeskanować całość, ale tak dla smaczku może dwie fotki:

Jak ktoś nie zna tej okolicy to na drugiej fotce w prawym górnym rogu stoi biedronka:).
Enjoy :nuts:
Jak dasz radę, to poskanuj więcej, świetne zdjęcia, jest tam coś z okolicy Gózikówki/WSK i okolic?

·
Magic
87 Posts
Również chętnie spojrzę na zdjęcia z okolic Guzikówki, Śródmieścia...
ale to jak właściciel książki znajdzie czas na skan

Nie powiem willa piękna, ma się rozumieć że to dom prywatny?

·
Magic
87 Posts
Szkoda, że w firma pomału upada...generalnie tereny lotniska jakby dobrze zagospodarować to można by stworzyć taką 'dolinę lotniczą'
Rzeszowska Jasionka poszła w swoim czasie jak burza i jest tam mnóstwo firm branży lotniczej a i dużo miejsc pracy.

·
Registered
4,131 Posts

·
Magic
87 Posts
No nie do końca się orientuję, masz rację, ale dlatego pewnie że nie jestem stąd...a miasto stało się mi bliskie z pewnych względów. Kto wie gdzie człowiekowi przyjdzie mieszkać... dlatego im więcej miejsc pracy tym mniejszy exodus do miast ościennych typu Kraków, Rzeszów.

·
Registered
1,590 Posts
No nie do końca się orientuję, masz rację, ale dlatego pewnie że nie jestem stąd...a miasto stało się mi bliskie z pewnych względów. Kto wie gdzie człowiekowi przyjdzie mieszkać... dlatego im więcej miejsc pracy tym mniejszy exodus do miast ościennych typu Kraków, Rzeszów.
Nie chcę być dociekliwy ale czyżby jakaś sympatia stąd pochodziła? :) Jeśli za bardzo ingeruję w prywatność to sorry :)

·
Magic
87 Posts
Twoja męska intuicja Cię nie zawiodła :)

poza tym uważam że to piękne tereny, miasto nie przytłacza, blisko w góry...czy są jakieś minusy? pewnie są...zwłaszcza od strony miejsc pracy

·
Registered
4,131 Posts
Zaprojektuj reklamę Centrum i wygraj 5000 zł!

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie organizuje konkurs na projekt przydrożnej tablicy reklamowej. Kilkanascie tablic wykonanych według zwycięskiego projektu zamontowany zostanie przy głównych szlakach komunikacyjnych prowadzących do Krosna oraz w regionie Bieszczad jeszcze przed otwarciem Centrum. Autor zwycięskiej pracy otrzyma nagrode 5000 zł.
Całość na:
http://www.miastoszkla.pl/pl/compon...93-zaprojektuj-reklam-centrum-i-wygraj-5000-z

Serwis TV Rzeszów z 25.01.2012. W Aktualnościach od 4:53 mówią o inwestycjach Krosna. Niby nic nowego, ale przyjemnie się ogląda.
http://www.tvp.pl/rzeszow/informacja/aktualnosci/wideo/2501/6303435?start_rec=8

Wersja pisana.
http://www.tvp.pl/rzeszow/aktualnosci/spoleczne/miliony-na-krosnienskie-lotnisko/6303741

W Aktualnościach pada stwierdzenie, że modernizacja lotniska rozpocznie się w tym roku jak też informacja, że prace budowlane przy CDS mają się zakończyć w kwietniu. Potem wyposażenie wewnętrzne i w czerwcu otwarcie.

3461 - 3480 of 16945 Posts