SkyscraperCity banner

11181 - 11200 of 17060 Posts

·
Registered
Joined
·
2,294 Posts
Prawie 20 mln zł na Etnocentrum na dworcu :)

Potańcówki w dawnym stylu czy warsztaty wypiekania chleba – to tylko część atrakcji, jakie oferować ma Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, mieszczące się w budynku dworca PKP przy ul. Kolejowej. Koszt rewitalizacji obiektu oszacowano na ponad 19 mln zł.


Zabytkowy budynek dworca kolejowego ma odzyskać blask, ale jednocześnie zmienić funkcję

Pomysł utworzenia Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej pojawił się pod koniec 2015 roku, gdy po wielu latach starań magistrat przejął zabytkowy budynek dworca PKP przy ul. Kolejowej. Pochodzący z lat 80. XIX w. obiekt od dawna niszczeje, jest w fatalnym stanie. Jak tłumaczył wówczas wiceprezydent Krosna dr Tomasz Soliński, utworzenie w nim instytucji prezentującej kulturę ludową regionu było jedyną szansą na uzyskanie dofinansowania na jego rewitalizację.

Po wielomiesięcznych pracach nad koncepcją, na początku maja magistrat złożył wniosek o dofinansowanie projektu Etnocentrum. Całość prac kosztować ma ponad 19 mln zł, przy czym urząd stara się o 85-proc. dotację ze środków unijnych. Jeśli się uda, inwestycja kosztować będzie Miasto 2,5 mln zł.


Przed Etnocentrum znajdować się będzie chata wiejska i ogródek ziołowy

Dzięki Etnocentrum zrujnowany budynek odzyskać ma blask, zmieniając jednocześnie swoją funkcję. Zgodnie z wizją magistratu ma to być miejsce spotkań z kulturą ludową i tradycyjną, atrakcja nie tylko dla turystów, ale i mieszkańców Krosna i regionu.

"Począwszy od dzieci po seniorów każdy będzie miał możliwość wymienić się swoimi pomysłami, nauczyć się czegoś od mistrzów w dziedzinie sztuki, tradycji i muzyki ludowej w takich formach, które współczesny człowiek może uznać za atrakcyjne i rozwijające, poprzez m.in.: obrzęd, taniec, opowieść, śpiew, kuchnię, rękodzieło, rzemiosło, warsztat oraz widowisko" – czytamy w opisie projektu.


Projekt dworcowej poczekalni dla turystów

Powierzchnia Etnocentrum wynosić będzie niecałe 1000 mkw. Koncepcja jej aranżacji, a następnie działania obiektu powstała przy współpracy ze specjalistami w dziedzinie etnografii. W głównej sali – dawnej poczekalni dworcowej – znajdzie się wystawa prezentująca ofertę obiektu, a także historię oraz atrakcje Krosna i regionu. W przyległych pomieszczeniach mieścić się z kolei będą m.in. sale warsztatowe, taneczna i "teatr na strychu". W budynku zaplanowano także gospodę, oferującą specjały tradycyjnej kuchni. Skosztować będzie można na przykład wypiekanego na miejscu chleba.

W ofercie programowej obiektu znalazły się natomiast tradycyjne potańcówki, edukacja regionalna, warsztaty dla dzieci i młodzieży, zajęcia z zakresu literatury, teatru, rzemiosła i śpiewu czy koncerty.


W Etnocentrum zaplanowano gospodę, izbę z piecem, izbę gościnną oraz miejsce na wystawy czasowe

- Główny cel tego projektu to przywrócenie wśród osób starszych i pobudzenie wśród młodych poczucia kultury tradycyjnej. Obiekt zachowa jednocześnie funkcje komunikacyjne. W budynku działał będzie biletomat – podkreśla Miranda Trojanowska, naczelniczka Wydziału Rozwoju Miasta i Obsługi Inwestorów w krośnieńskim magistracie.

Etnocentrum funkcjonować ma w strukturach RCKP. Zgodnie z założeniami pracę znajdzie w nim 12 osób. Koszt utrzymania obiektu oszacowano na ponad 620 tys. zł rocznie. - Nie zakładamy działań związanych z komercyjnym wynajmem pomieszczeń. Rozważamy jedynie kwestie dotyczące prowadzenia gospody - czy prowadzić ją w ramach outsourcingu czy własnymi siłami. Na razie skłaniamy się ku temu, aby prowadził to nasz podmiot – informuje prezydent Krosna Piotr Przytocki.


Magistrat zapewnia, że jest popyt na ofertę Etnocentrum

Projekt został zgłoszony do aktualizacji Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Podkarpackiego, co oznacza, że ma poparcie marszałka i spore szanse na uzyskanie dotacji. Wyniki naboru znane będą w październiku. Jeśli przejdzie, Etnocentrum otwarte zostanie pod koniec 2019 roku. Magistrat zapewnia przy tym, że dokładnie przeanalizował potencjalne zainteresowanie ofertą nowej atrakcji. Taki był zresztą warunek ubiegania się o unijną dotację. Z badań wynika, że w 2020 roku obiekt odwiedzić ma 17 391 osób.

http://www.krosno24.pl/informacje.php3?id=10703
 

·
Registered
Joined
·
2,657 Posts
Całe otoczenie dworca wymaga rewitalizacji i ucywilizowania. Jeśli inwestycja dojdzie do skutku to ciekaw jestem jak rozwiążą kwestię sąsiedztwa tj. miejscowych dwóch knajpek, które niekoniecznie będą pasować do instytucji kultury :)

Projekt odważny, bo kasa na remont i start to jedno, a utrzymanie i rentowność to drugie. No ale do kultury zazwyczaj się dopłaca. Jestem za realizacją, oby się udało i oby poprzez dobre zarządzanie i wizję obiekt nie był wypełniany wyłącznie wycieczkami szkolnymi...
 

·
Registered
Joined
·
567 Posts
Do idei etnocentrum w prezentowanej formie nie jestem przekonany. Oferta nie może dublować tego co jest w skansenach w Sanoku czy miasteczku galicyjskim w Nowym Sączu. Raczej szukał bym pomysłów na działanie w propozycjach Muzeum Etnograficznego w Krakowie, czyli łączenia tradycyjnych, ludowych elementów z współczesnością i nowoczesnością. A już najbardziej się boję wepchniecia w centrum komunikacyjne miasta jakiejś atrapy wiejskiej chaty. Po co to? Skoro to ma być oferta przede wszystkim dla mieszkańców Krosna plus ewentualnie powiatu to jest to dla mnie element zbędny i nijak nie pasujący do otoczenia zabytkowego budynku miejskiego dworca czy startej poczty.
 

·
Registered
Joined
·
4,183 Posts
Miasto chciało wyremontować budynek starego dworca. Szukając możliwości otrzymania dofinansowania wyszło że w taki sposób jest to możliwe. W projekcie podobno jest też mowa o remoncie okolicznych placów. Zobaczymy w jakim zakresie.

Nie sądzę żeby fakt dublowania atrakcji skansenu w Sanoku był tutaj wielkim problemem. Podobno jest moda na takie atrakcje. Powstaje ich mnóstwo. Jakoś wszystkie muszą sobie radzić. Miasto wyremontuje dworzec. Na pewno jacyś turyści się znajdą. Nawet wycieczki szkolne. Ważne żeby w miarę zbilansować budżet Etnocentrum. Po 5 latach miasto będzie mogło zrobić z budynkiem co będzie chciało. Skończy się czas trwałości projektu. Bardziej martwi mnie mnożenie instytucji miejskich które generują koszty a nie koniecznie przekładają się na zatrzymanie turysty na kilka dni w Krośnie. A wiadomo, że prawdziwe korzyści z turystyki są właśnie jak turysta nocuje w mieście. Być może taką atrakcją będą nowe baseny.

Dla miasta dużo większym problemem jest fakt, że nie było możliwości dofinansowania projektów dużo istotniejszych dla rozwoju miasta, to znaczy nowych obwodnic miejskich.
 

·
Registered
Joined
·
249 Posts
Dziwna rzecz z tym dopuszczeniem lotniska do użytku. To miało być "lada dzień", bo tylko "dokument w innym formacie powinien był być wysłany" :) No chyba że wykryli jakieś większe uchybienia, to wtedy to opóźnienie jest OK.
 

·
Registered
Joined
·
4,183 Posts
1. VIVO!


2.


3. Kopalniana. Ładne widoki. W tle Merkury i wieżowce na Mickiewicza.


4. Sama Kopalniana jest już zrobiona w dużej części. Jak postawią krawężniki pozostanie tylko asfaltowanie.


5. W tle Szpital.


Cdn ...
 

·
Registered
Joined
·
4,183 Posts
Jeżeli już poruszamy temat szpitala to nadal jest klasyfikowany na 2 poziom. Jeżeli nic się w tej sprawie nie zmieni to zostanie zdegradowany do poziomu szpitala powiatowego.

http://www.trendyradio.pl/pl/aktual...-krosnienskiemu-szpitalowi-imienia-jana-pawla


Ja tutaj żadnych nowych informacji nie widzę. Ktoś mówił że S19 powstanie w najbliższym czasie. Robił sobie zdjęcia w polach obok Iskrzyni a teraz mówią że powstanie do 2025. To za dwie kadencje sejmu. Tak samo mogą powiedzieć że w 2025 płace w Polsce osiągną poziom Niemiecki albo że wszyscy emigranci wrócą do Polski. Słowa które nic nie znaczą. Tym bardziej że to składanie obietnic nie w swoim imieniu tylko ludzi którzy będą rządzić za kilka lat.

Jak na razie fakty są takie. Krosno pierwszy raz od wielu wielu lat nie dostało ani złotówki na drogi miejskie. S19 została odsunięta na następne lata. Podobnie łącznica kolejowa na Rzeszów. Argument wyboru tańszego wariantu był taki, ze na droższy nie było pieniędzy w tej perspektywie. Tak więc jak przesuwamy budowę łącznicy na następną perspektywę to nie ma powodów żeby nie budować droższego wariantu. A teraz okiwali nas dwa razy. Raz z wariantem a drugi raz z terminem realizacji. Kolejna sprawa to szpital. Jeżeli zdegradują go do 2 poziomu to będzie powolne zwijanie szpitala. Mniejszy prestiż, miej pieniędzy, mniej specjalistów. Trudne czasy dla naszego miasta nastały :/...........


Zaczynają się pojawiać pierwsze wizualizacje nowego osiedla obok szpitala:http://www.apartamentykrosno.pl/

Fajnie że miasto zaczyna się rozrastać po północnej stronie Wisłoka. Nowe osiedle obok szpitala, planowane osiedle KPB na Zielonej, rozbudowa Kopalnianej, Wisze i Zielonej. Blisko do rynku, piękne pagórkowate ukształtowanie terenu.
Rozstrzygnięto przetarg na kolejną działkę na naszej SSE. Działkę ok, 0,9 ha kupiła firma: PMC Project Sp. z o.o.

https://europark.arp.pl/ogloszenia/...zygniecie-procedury-przetargu-lacznego-nr-210Coś na temat na szych basenów:

- Woda będzie podgrzewana przy wykorzystaniu systemu kolektorów. Dzięki temu możliwe będzie wydłużenia sezonu kąpielowego o 1,5 czy nawet 2 miesiące - zapowiada wiceprezydent Baran.
Czytaj więcej: http://www.nowiny24.pl/strefa-bizne...asenu-rusza-budowa-nowego-kompleksu,12089533/

Dużo też zależy od zagospodarowania terenu. Jeżeli wszystko będzie otoczone nowymi drzewami to powinno trochę chronić przed ewentualnym wiatrem i pomóc w ten sposób wydłużyć okres korzystania z basenów. Tyle tylko, że niestety na wzrost nowych drzew trzeba będzie trochę poczekać.
 

·
Registered
Joined
·
2,294 Posts
Osiedle klasy premium. Apartamentowce przy Korczyńskiej :)

Ponad 140 apartamentów powstanie w ciągu najbliższych 3 lat przy ul. Korczyńskiej. Mieszkania będą miały duży metraż i podwyższony standard, m.in. ogrzewanie podłogowe, klimatyzację oraz przestronne tarasy. Pierwszy apartamentowiec ma być gotowy w październiku 2018 roku.


Osiedle 6 apartamentowców powstanie na 1,5-hektarowej działce w okolicach szpitala

Na krośnieńskim rynku nieruchomości brakuje większych, komfortowych mieszkań dla osób, które wracając z pracy, parkowałyby auto w podziemnym garażu, windą wjeżdżały na swoje piętro i relaksowały się pijąc kawę na przestronnym tarasie. W zimie lokale ogrzewałaby podłogówka, a w lecie chłodziła klimatyzacja – pomysł budowy osiedla z apartamentami o podwyższonym standardzie spółka DAR z Korczyny ma już gotowy od kilku lat.

Wcześniej wybudowała jednak w Krośnie blok "Pod Wojciechem" oraz mieszkania i domki szeregowe w Korczynie. Teraz wraca do idei krośnieńskiego osiedla apartamentowców. Sześć zaplanowanych do budowy bloków powstanie na 1,5-hektarowej działce, ograniczonej ulicą Korczyńską, drogą dojazdową do szpitala i ogródkami działkowymi.


Teren działki zamieni się w dwa rozległe tarasy z blokami, pod którymi znajdować się będą garaże

- Ta działka jest genialnie położona. Osiedle będzie miało formę dwóch dużych tarasów z blokami. Pomiędzy nimi powstaną zadaszone, przykryte zielenią parkingi. Prawie wszyscy lokatorzy będą mieć południowe lub południowo-zachodnie lokale - opowiadają Danuta Półchłopek, Adam Bączar i Rafał Półchłopek, właściciele spółki DAR.

W każdym z budynków znajdować się będzie po 24 mieszkania na sprzedaż. Łącznie 144 lokale, głównie o dużych metrażach – 70-100 mkw., choć w ofercie będą także mniejsze, około 40-metrowe. Każde z nich będzie jasne, z szeroką na 3 m witryną z oknem balkonowym. Apartamenty wykonane zostaną z materiałów dzwiękochłonnych, będą miały ogrzewanie podłogowe, co pozwoli uniknąć montowania kaloryferów, klimatyzowane salony i kuchnie, oraz wykończone drewnem balkony o ponadstandardowej szerokości 1,8 m. Powierzchnia największych dochodzić ma do 25 mkw.


Aby zapewnić dojazd do osiedla, konieczna będzie przebudowa skrzyżowania ul. Korczyńskiej i Stapińskiego. Na drodze głównej utworzony zostanie lewoskręt

- We wszystkich mieszkaniach o powierzchni powyżej 70 mkw. klienci właściwie sami będą mogli decydować o układzie lokali – zapowiada DAR. - Apartamenty będą tanie w utrzymaniu, bo każdy lokal będzie miał własne centralne ogrzewanie i swój licznik.

Atutem inwestycji ma być duża ilość zieleni. Dzięki zlokalizowaniu parkingów pod budynkami, ilość betonu na powierzchni ograniczona została do niezbędnego minimum.

Realizacja inwestycji rozpocznie się w czerwcu. Termin oddania pierwszego bloku zaplanowano na październik 2018 roku. - Budowa kolejnych bloków rozpoczynać się będzie co 3-6 miesięcy. Prace nie będą uciążliwe dla pozostałych mieszkańców, bo transport odbywał się będzie tymczasową drogą budowlaną. Całe osiedle powstać powinno w ciągu 3 lat – przewidują właściciele spółki.


Inwestorzy przekonują, że takiego standardu mieszkań jeszcze nikt w Krośnie nie oferował

Ceny apartamentów wynosić mają od 3,5 do 3,8 tys. zł/mkw. - To będzie inna jakość, inny standard. Jeśli ktoś ma już dość mieszkania w starym budownictwie - wąskich klatek schodowych bez wind, czy problemów ze znalezieniem miejsca parkingowego - to nasze osiedle będzie świetną alternatywą – przekonują inwestorzy.

http://www.krosno24.pl/informacje.php3?id=10704
 

·
Registered
Joined
·
2,294 Posts
Deichmann, Hebe i Cyfrowy Polsat Plus. Kolejne marki w VIVO! :)

Znana, międzynarodowa marka obuwnicza Deichmann i sieć drogerii Hebe to kolejne marki, które pojawią się w budowanym przy ul. Bieszczadzkiej centrum handlowym VIVO! Krosno. Ofertę wzbogaci Cyfrowy Polsat Plus, oferujący usługi telekomunikacyjne, telewizyjne i internetowe.

Deichmann, międzynarodowa sieć sklepów obuwniczych zaprezentuje swoją bogatą ofertę na łącznej powierzchni ok. 450 m kw.

Hebe - sieć nowoczesnych drogerii, która oferuje swoim klientom starannie wyselekcjonowany, zróżnicowany asortyment oraz produkty dostępne na wyłączność - w najbardziej konkurencyjnych cenach na rynku, w VIVO! Krosno wynajęła lokal o wielkości ok. 300 m kw.

Co ważne, zarówno Deichmann jak i Hebe to kolejne przykłady marek dotąd nieobecnych w Krośnie. Tym samym, dzięki VIVO! będą miały okazję do zadebiutowania w mieście.

Tzw. "tenant mix" najemców w Krośnie wzbogaci się także o Cyfrowy Polsat Plus, oferujący usługi telekomunikacyjne, telewizyjne, internetowe oraz inne w ofercie Smart Dom.

- Do tej pory upubliczniliśmy nazwy łącznie kilkudziesięciu przyszłych najemców VIVO! Krosno. Co więcej, tempo zawierania kolejnych kontraktów przyspieszyło jeszcze mocniej, szczególnie wśród lokalnych najemców, po zorganizowanym w kwietniu dniu otwartym na placu budowy. Czas do otwarcia VIVO! upływa szybko. Tak samo szybko ubywa nam dostępnych lokali w projekcie - skomentowała Magdalena Kowalewska, Country Manager Operations Poland, IMMOFINANZ.

VIVO! Krosno powstaje zgodnie z przyjętym harmonogramem. Najbliższy ważny etap - zawieszenie wiechy, planowany jest na lipiec, natomiast otwarcie centrum handlowego założone jest niezmiennie na IV kwartał 2017.

Marki obecne w VIVO! Krosno: Kino Helios, H&M, Media Markt, RESERVED, House, CROPP, SiNSAY, Home&You, Martes Sport, CCC, FRAC, Feniks, Maxi Moda, Evenement, biuro podróży Travelplanet, Rossmann, BIG STAR, 4F, Telepizza, Grycan, Cosmedica, Apart, Deichmann, Hebe oraz Cyfrowy Polsat Plus.

Krośnieńska inwestycja jest prowadzona przez IMMOFINANZ wspólnie z partnerem, firmą Acteeum Group (udziały firm w projekcie kształtują się na poziomie: 85% IMMOFINANZ i 15% Acteeum).

http://www.krosnocity.pl/index.php/...cyfrowy-polsat-plus-kolejne-marki-w-vivo.html
 

·
Registered
Joined
·
4,183 Posts
Damian. Nie zrobiłeś podsumowania obecnej sytuacji ;).

Lista najemców stan na 24 maj 2017

Pogrubione - sieci debiutujące w mieście

Potwierdzeni:

1. FRAC - 2000 m2
2. H&M - 1850 m2
3. Reserved - 1700 m2
4. Media Markt - 1200 m2
5. Helios - 1100 m2
6. CCC - 750 m2
7. Martes Sport - 700 m2
8. Cropp - 450 m2
9. Rossmann - 450 m2
10. House - 420 m2
11. Sinsay - 350 m2
12. Home&You - 250 m2
13. 4F - 190 m2
14. Apteka Cosmedica - 170 m2
15. Big Star - 150 m2
16. Lody Grycan - 120 m2
17. Apart - 100 m2
18. Deichmann - 450 m2
19. Hebe - 300 m2
20. Evenement
21. Maxi Moda
22. Feniks
23. Travel Planet
24. Telepizza

25. Cyfrowy Polsat Plus

Nieoficjalnie: , Quisque, Smyk, Nouveau, Kubenz, Subway, Medicine, Marilyn, Sam smak, Carte D'or, TK MAXX?, Pepco, Kik, 50style, Empik, Wojas, Vission Express, Inmedio, Green Point, Orange, Play.

Wynajęte: powyżej 13150 m2/ 21 200 m2
Lokali: 25/61
 

·
Registered
Joined
·
710 Posts
Hurtownia ARGE właśnie rozpoczęła działalność w strefie ekonomicznej Szczepańcowa-lotnisko.

Na działce obok Eurocashu tuż przy rondzie postawiono kontener pracowniczy i geodeci zaczęli tyczyć działkę. TO Panmar zaczyna budowę namiotów czy jakaś nowa firma?
 

·
Registered
Joined
·
4,183 Posts
Na działce obok Eurocashu tuż przy rondzie postawiono kontener pracowniczy i geodeci zaczęli tyczyć działkę. TO Panmar zaczyna budowę namiotów czy jakaś nowa firma?
W tej okolicy kilka firm ma gotowe pozwolenia na budowę. Jak dasz numer działki na której jest ten kontener to spróbuję sprawdzić jaki to inwestor.
 

·
Registered
Joined
·
409 Posts
Samo VIVO! na temat tej mapki pisze tak:
ten plan jest nieaktualny i prosimy nie posługiwać się nieoficjalnymi materiałami, które wprowadzają pozostałych w błąd. My nigdzie go nie publikowaliśmy. Wszystkie potwierdzone informacje są przekazywane przez nas na naszym profilu facebook oraz w komunikatach prasowych. Reszta to tylko spekulacja
 
11181 - 11200 of 17060 Posts
Top