SkyscraperCity banner

11241 - 11260 of 17046 Posts

·
Registered
848 Posts
Wiem, że to temat o Krośnie, ale nie mogę wytrzymać i muszę podzielić się swoimi spostrzeżeniami.
Było o tym wiele razy na forum. Chodzi o odcinanie od inwestycji drogowych naszej części województwa przez władze wojewódzkie.
Praktycznie każda droga wojwódzka na południe od Rzeszowa to jeden wielki syf poza kilkoma wyjątkami.
Brak drogi z Krosna do Rzeszowa. Droga przez Lutczę - jeszcze trochę i będzie wyrzucać z drogi.
Droga przez Strzyżów - momentami płaczę razem ze swoim samochodem.
Drogi w Bieszczady - Cisna - N.Łupków - brak drogi. Reszta w Bieszczady niewiele lepsza.

Szlag mnie trafia jak myślę o tym, że cała kasa idzie na Rzezów, który najogólniej mówiąc mam w głębokim poważaniu...
Tyle w temacie. Może ktoś ma pomysł jak to można zmienić???
Ferenc i jego świta która się GO słucha chce zrobić z Rzeszowa metropolię. Dla Rzeszowa dobrze ale niestety kosztem całego województwa. Jakiś czas temu była wymówka że Lublin albo Kraków Nas przygarnie. Tak straszyli ludzi żeby np. przyłączyć kolejne wioski.

Zauważcie że droga na Rzeszów nr 990 przez Strzyżów w powiecie Krośnieńskim czyli tak mniej więcej od Krosna do Twierdzy jest w dobrym stanie, prosta i dość dobrze się jedzie problem pojawia się w powiecie Strzyżowskim - ser i koleiny.
Jeszcze mamy DK-19 i TIR za TIREM :p

·
Registered
321 Posts
Swego czasu J. Borcz wspominał coś o remoncie odcinka do Lutczy.
On działa jeszcze we władzach województwa?
Jeśli tak to efekty dla Krosna są bardzzzooo marne....

·
Registered
135 Posts
Ferenc i jego świta która się GO słucha chce zrobić z Rzeszowa metropolię. Dla Rzeszowa dobrze ale niestety kosztem całego województwa. Jakiś czas temu była wymówka że Lublin albo Kraków Nas przygarnie. Tak straszyli ludzi żeby np. przyłączyć kolejne wioski.

Zauważcie że droga na Rzeszów nr 990 przez Strzyżów w powiecie Krośnieńskim czyli tak mniej więcej od Krosna do Twierdzy jest w dobrym stanie, prosta i dość dobrze się jedzie problem pojawia się w powiecie Strzyżowskim - ser i koleiny.
Jeszcze mamy DK-19 i TIR za TIREM :p
Zauważcie co się dzieje teraz w Rzeszowie, bo nie dostali dofinansowania na łącznik Podkarpackiej z Sikorskiego.Do tej pory można powiedzieć,że co sobie zaplanowali do dostawali,dużo pomagał Urząd Marszałkowski jednocześnie mając resztę regionu w poważaniu.Teraz jedna decyzja odmowna,zresztą słuszna i raban jakby świat się walił.Rzeszowskie zawsze musi być na wierzchu,a południe można zaorać. Rozumiem,to jest największe miasto regionu i trzeba to uszanować ale taką polityką jak prowadzi Urząd Marszałkowski to daleko nie zajedziemy, bo nie dość że są wieloletnie zaniedbania to jeszcze starają się jej powiększać.
Swoją drogą to mamy reprezentantów jakich mamy i raczej nie spodziewałbym po nich czegoś większego,szczególnie od Pana,który zaliczył chyba wszystkie możliwe partie a drogę na Rzeszów "robi" od 10 lat.

Co do DW 990 to mam nadzieję,że przy okazji budowy obwodnicy Strzyżowa poprawią odcinek przynajmniej od Wiśniowej.

·
inseminator idei
378 Posts
Zauważcie co się dzieje teraz w Rzeszowie, bo nie dostali dofinansowania na łącznik Podkarpackiej z Sikorskiego.Do tej pory można powiedzieć,że co sobie zaplanowali do dostawali,dużo pomagał Urząd Marszałkowski jednocześnie mając resztę regionu w poważaniu.Teraz jedna decyzja odmowna,zresztą słuszna i raban jakby świat się walił.Rzeszowskie zawsze musi być na wierzchu,a południe można zaorać. Rozumiem,to jest największe miasto regionu i trzeba to uszanować ale taką polityką jak prowadzi Urząd Marszałkowski to daleko nie zajedziemy, bo nie dość że są wieloletnie zaniedbania to jeszcze starają się jej powiększać.
Swoją drogą to mamy reprezentantów jakich mamy i raczej nie spodziewałbym po nich czegoś większego,szczególnie od Pana,który zaliczył chyba wszystkie możliwe partie a drogę na Rzeszów "robi" od 10 lat.

Co do DW 990 to mam nadzieję,że przy okazji budowy obwodnicy Strzyżowa poprawią odcinek przynajmniej od Wiśniowej.
A ja chciałbym zwrócić Waszą uwagę na to skąd pochodzą ludzie, którzy decydują w Rzeszowie o podziale środków. Jasło posiada silne lobby w Urzędzie Marszałkowskim i na przykładzie budowy łącznicy z kolejowej z Krosna do Rzeszowa silnie zaakcentowało swój negatywny stosunek do Krosna. Wszyscy posłowie czy to wybrani z Krosna, czy z Jasła nabrali ,,wody w usta”, ale stowarzyszenie ,,Idea Carpathia” (bodajże) udowodniło ordynarne kłamstwa samorządu Jasła i Jedlicza jeżeli chodzi o dwukrotne zawyżanie kosztów budowy łącznicy. Przepadł projekt Krosna dot. kolejnego etapu rozbudowy DK 28 i zaczynają nagle przepadać kolejne projekty. Nie będę snuł teorii spiskowych, bo nie siedzę w polityce, ale może należałoby szukać w tym kierunku.

·
Registered
16,637 Posts
Ja proponuje zobaczyć, jakie inwestycje na drogach wojewódzkich są obecnie realizowane. To wystarczy do tego, by zdać sobie sprawę, że na południe od Rzeszowa nasze województwo zanika. Na północy realizowane są czasami tak bezsensowne inwestycje, że normalny człowiek nawet by o nich nie usłyszał, a na południe to idą ochłapy. Niestety taka prawda. S19 to będzie jeszcze bajka na długie lata, co pokazuje przykład odcinka z Rzeszowa na Lublin, gdzie dawno już można było podpisać umowy, ale się to odkłada. Tak czy siak, zaczyna się robić problem. Po głowie dostają samorządy, w których nie rządzą osoby z jednej, konkretnej partii. Rzeszów powolutku zaczyna to również odczuwać. Chociaż o ile pieniędzy z urzędu marszałkowskiego tak łatwo nie stracą, ale już pieniądze z programów centralnych, jak Polska Wschodnia, zaczynają uciekać.

·
Registered
135 Posts
PIS wbrew temu co mówi będzie pogłębiał różnice i nie tylko chodzi mi tylko o Krosno.Z racji tego,że w rządzą w niewielu samorządach to skupiają własnie tam środki na czym traci reszta.Poprzednia ekipa też nie szczególnie wspierała nasz region,ale trzeba przyznać,że mieli odwrotną tendencję i więcej zadań i środków kierowali do samorządów.Na przykładzie Krosna widać,że wystarczyli sprawni gospodarze by pozyskiwać środki z Unii czy z programów ministerialnych.Teraz Pis chce sterować i decydować o wszystkim ręcznie.Na dłuższą metę tak się nie da,ale mam nadzieje,że za rok jakoś wybory zweryfikują, w którym kierunku pójdziemy.

·
Registered
64 Posts
A ja chciałbym zwrócić Waszą uwagę na to skąd pochodzą ludzie, którzy decydują w Rzeszowie o podziale środków. Jasło posiada silne lobby w Urzędzie Marszałkowskim i na przykładzie budowy łącznicy z kolejowej z Krosna do Rzeszowa silnie zaakcentowało swój negatywny stosunek do Krosna. Wszyscy posłowie czy to wybrani z Krosna, czy z Jasła nabrali ,,wody w usta”, ale stowarzyszenie ,,Idea Carpathia” (bodajże) udowodniło ordynarne kłamstwa samorządu Jasła i Jedlicza jeżeli chodzi o dwukrotne zawyżanie kosztów budowy łącznicy. Przepadł projekt Krosna dot. kolejnego etapu rozbudowy DK 28 i zaczynają nagle przepadać kolejne projekty. Nie będę snuł teorii spiskowych, bo nie siedzę w polityce, ale może należałoby szukać w tym kierunku.
Ale przecież ten kto myślał i oddawał głos w wyborach nie na PiS to zdawał sobie sprawę że tak właśnie się stanie . Że w Urzędzie Marszałkowskim PiS będzie miał swoją większość i będzie rozdawał karty. Mnie taka sytuacja nie dziwi wręcz była do przewidzenia tym bardziej że osoby kandydujące na wysokie stanowiska w Urzędzie Marszałkowskim to stare dziadki leśne którym raczej chodzi o destrukcję niż o rozwój . Swoją drogą Krosno oczywiście w większości poparło PiS - dalej nie rozumiem dlaczego tak zrobiło. I Co z tego mamy? A no to że po raz pierwszy od wielu wielu lat stanęły inwestycje drogowe na poziomie dróg miejskich nie wspomnę o DK28 czy łączniku Witosa z Bieszczadzką które również zostały uwalone.
A łącznica kolejowa ? Ja już byłem święcie przekonany że do 2020 roku będzie gotowa - jednak sprytnie leśne dziadki projekt przesunęły jak nie całkiem uwaliły. Co do S19 to tutaj nie węszyłbym zasług niejakiego Pojęby ponieważ siłą rozpędu po udanej przeforsowanej decyzji środowiskowej pozwoliła na ruszenie z dalszą częścią realizacji tego wielkiego projektu. Trzeba jasno powiedzieć że decyzja została wydana i w ogóle podjęta przez to złe PO które przez te lata tak źle nam tutaj na podkarpaciu robiło wg niektórych. Prawda jest taka że daliśmy się wykiwać kiełbasą o wartości 500+ która wcale nie wpłynęła na wzrost wynagrodzeń i rozwój regiony bo wynagrodzenia wzrosły by tak czy inaczej ponieważ brakuje rąk do pracy. A tak to dała poczucie tym największym nierobom że wcale nie trzeba pracować żeby te 2000 na rękę mieć.

·
Registered
4,177 Posts
To kogo wybiera Krosno ma małe znaczenie bo w mieście mieszka ok. 47 tys. osób ale w okolicznych wioskach około 112 tys. Wiadomo kto rządzi na wsi i na kogo agituje. Największym zbawieniem dla Krosna jest to, że nie jesteśmy powiatem ziemskim jak np. Jasło czy Sanok. Bo w takiej sytuacji większość rady powiatu wybierałyby nam okoliczne miejscowości. Mogłoby to wyglądać dla nas fatalnie. A tak przynajmniej mamy swoją radę miasta.

Obecnej sytuacji nie chce mi się teraz komentować. Ogólnie trzeba przetrwać te trudne czasy z jak najmniejszym uszczerbkiem dla miasta. To co dla nas ma kluczowe znaczenie w tym roku to poziom naszego szpitala po nowej reformie. Jeżeli nasi posłowie się na nas wypną i szpital zostanie zdegradowany do poziomu powiatówki to będzie dramat. Kolejny krok do degradacji miasta.

Jeżeli chodzi o najbliższe kilka lat to zostaniemy bez zwiększonej dostępności komunikacyjnej. Stalowa Wola dostanie S19 z dobrym dojazdem do Lublina, Warszawy ale też Rzeszowa i Jasionki. A4 już jest tak więc Dębica, Rzeszów, Jarosław czy Przemyśl mogą chwalić się w folderach promocyjnych dostępem do autostrady. My zostaniemy bez dobrego dojazdu chociażby do Warszawy

To co może wyjść nam na plus to ten plan Morawieckiego dla średnich miast, gdzie inwestorzy będą mogli liczyć na większe ulgi. Jak usłyszałem że powstaje taki plan to obawiałem się że nie zostaniemy zakwalifikowani do pierwszej grupy miasto najbardziej tracących na znaczeniu. Na szczęście kryteria zostały przyjęte obiektywnie i jesteśmy w tej grupie. A że mamy strefę inwestycyjną obok lotniska to ten plan może pomóc nam ściągnąć jakiegoś większego inwestora.

Druga inwestycja na którą liczę to budowa lodowiska krytego w Krośnie. Miasto już w tamtym roku starało się o dofinansowanie z Ministerstwa Sportu. Nie dostaliśmy dofinansowanie. Były ważniejsze projekty. Ok. rozumiem że w Krośnie nie rządzi dobra zmiana więc czekam cierpliwie. Może w tym roku się uda.

·
Registered
438 Posts
Proponuję wyluzować, zostawmy politykę krajową. To oczywiste że ci którzy się interesują inwestycjami mają różne poglądy i głosują różnie. Poza tym wpływ polityki krajowej na lokalną nie jest aż taki ogromny.

A ta wojenka 2 skłóconych politycznych plemion, każde ze swoimi TV i portalami, zaczyna być powoli irytująca.
Przecież sytuacja z faworyzowaniem Rzeszowa i drogami nie zaczęła się 1,5 roku temu, a trwa co najmniej od 10 lat.
za 2,5 roku będzie okazja coś zmienić w wyborach i bardzo dobrze.

·
Registered
4,177 Posts
Poza tym wpływ polityki krajowej na lokalną nie jest aż taki ogromny.
Tutaj mam całkowicie odmienne zdanie. To polityka krajowa decyduje o miejscu w jakim znajduje się dane miasto. Niestety biurokratyzacja naszego państwa postępuje w zastraszającym tempie. Te miasta w których są centra administracji dostają dodatkowego kopa rozwojowego. Popatrz na Rzeszów, oprócz centrum samorządowego gdzie masz Urząd Wojewódzki i rozrastający się ciągle Urząd Marszałkowski, masz siedzibę ZUS, GDDkiA, IPN, sądy, jednostki wojskowe itd. Jest tego cała masa. Do tego w to miasto są pompowane pieniądze unijne. Porównaj do tego Tarnów. Pamiętam doskonale czasy jak było to miasto bardzo podobne do Rzeszowa. A dzisiaj? A jak wygląda większy od Rzeszowa Radom czy Częstochowa?

Dla porównania w Krośnie nie możesz dzisiaj podpisać umowy na licznik prądu bo musisz jechać do Jasła. A wyobraź sobie, że zdegradują jeszcze nasz szpital to poziomu powiatówki. I kto o tym decyduje?

Jestem zwolennikiem modelu rozwojowego jaki panuje w USA gdzie o sile miasta decyduje rozwój gospodarczy. Bardzo często stolice stanów są małymi miastami. Mniejsza biurokracja to też mniejsze podatki. Jeżeli natomiast mowa o modelu jaki mamy w Polsce, podatki są coraz wyższe to powinniśmy się wzorować na Niemczech gdzie bardzo ważne instytucje państwowe i regionalne są porozrzucane po mniejszych miastach. A teraz wygląda to w ten sposób że cały region zrzuca się na to żeby tworzyć miejsca pracy biurowej w Rzeszowie. W efekcie w Rzeszowie buduje się po kilkadziesiąt bloków rocznie a w miastach niewiele mniejszych (2 lub 3 razy mniejszych) max po kilka a czasem nawet w ogóle.

Jest na Podkarpaciu kilka miast z 40 tys. mieszkańców gdzie budowa kilku bloków o zaniżonym standardzie w ramach mieszkanie + jest traktowane jak wydarzenie dekady. To pokazuje jak nisko upadliśmy jako państwo. I za to odpowiada środowisko które stworzyło reformę samorządową z 1999 roku. Czyli koledzy ze środowiska AWS którzy potem rozpadli się na dwie partie które rządzą Polską przez ostatnie 10 lat.

Ale mówmy o konkretach. Mamy takie warunki jakie mamy. W tych warunkach mamy dwóch posłów z partii rządzącej i ja oczekuję, że będzie to dla naszego miasta odczuwalne. Nie mówię o przenoszeniu setek miejsc pracy z Rzeszowa do Krosna bo nie chcę stawiać warunków których nie można spełnić. Są jednak kwestie: 3 poziom szpitala, budowa obwodnic miejskich, budowa S19, budowa lodowiska czy budowa łącznika kolejowego. Już teraz wiemy że S19 do Barwinka nie powstanie bo najpierw czekali kilka miesięcy z przetargami na KP a potem dali takie terminy że odsunęli inwestycję na następną kadencję sejmu. Łącznik kolejowy został wybrany w gorszym wariancie bo był tańszy. Teraz okazuje się że mimo to został przesunięty na następną kadencję. Droga G została podzielona na milion małych odcinków ale i tak nawet na kawałek obok Witosa pieniędzy nie było (ogólnie w tym roku na drogi nie dostaliśmy z zewnątrz ani grosza!). Z lodowiskiem nie wiem na czym stoimy. Dyrektor szpitala w wywiadzie powiedział że na dzień nadal lobbuje żeby szpital był na 3 poziomie.

Na razie na plus dla nas są zapowiedzi Morawieckiego w sprawie pomocy dla mniejszych miast (choć to na razie tylko zapowiedzi) i ruszenie sprawy do przodu z budowę S19 do Babicy (szybko ogłoszono przetarg na KP i dali dość krótki termin) więc jest szansa że coś tam ruszy w tej kadencji sejmu (KP ma być gotowe chyba w przyszłym roku więc będą mieli czas na przetarg i start robót w 2019) ale to też nie oznacza że rzeczywiście pieniądze się znajdą bo samo KP nie jest żadną gwarancją startu budowy.

·
Registered
16,637 Posts
Czas na KP do Babicy to było z tego co pamiętam 19 miesięcy, więc będzie gotowe jak już to w końcówce 2018 a doliczając odbiory i ZOPI i KOPI to trzeba doliczyć dodatkowe z pół roku. Plus patrząc jak pędzą z odcinkami do Lublina, to raczej nie ma szans, by jakieś wielkie przyśpieszenie nas czekało w tej materii.

·
Registered
4,177 Posts
Sikorskiego ma stanowić główny dojazd z Krosna do północnego węzła S19 w Iskrzyni. Tak więc myślę że docelowo zasadnym byłoby wybudować tam odcinek dwujezdniowy aż do węzła. Warto byłoby też rozważyć wariant skrzyżowania bezkolizyjnego z drogą G (docelowo dwujezdniowej) z Sikorskiego. Tylko do tego potrzeba rozpoczęcia budowy S19 bo Unia daje pieniądze na połączenia dróg lokalnych z budowanymi drogami S i A. A jak wiemy S19 do Krosna nie jest w budowie a biorąc pod uwagę przeciąganie procedur z przetargiem na KP i dość długim terminem realizacji nie mamy szans na faktyczne rozpoczęcie budowy S19 w tej perspektywie unijnej. A czy w następnej będziemy mieli dostęp do środków pomocowych i w jakiej wysokości to pokaże czas.

Na razie nie spodziewałbym się większych remontów na Sikorskiego. Tylko jakieś łatanie dziur. Na większe prace nie możemy dostać dofinansowania a potem i tak trzeba byłoby wszystko przebudowywać żeby robić połączenie z S.

·
Registered
848 Posts
Sikorskiego ma stanowić główny dojazd z Krosna do północnego węzła S19 w Iskrzyni. Tak więc myślę że docelowo zasadnym byłoby wybudować tam odcinek dwujezdniowy aż do węzła. Warto byłoby też rozważyć wariant skrzyżowania bezkolizyjnego z drogą G (docelowo dwujezdniowej) z Sikorskiego. Tylko do tego potrzeba rozpoczęcia budowy S19 bo Unia daje pieniądze na połączenia dróg lokalnych z budowanymi drogami S i A. A jak wiemy S19 do Krosna nie jest w budowie a biorąc pod uwagę przeciąganie procedur z przetargiem na KP i dość długim terminem realizacji nie mamy szans na faktyczne rozpoczęcie budowy S19 w tej perspektywie unijnej. A czy w następnej będziemy mieli dostęp do środków pomocowych i w jakiej wysokości to pokaże czas.

Na razie nie spodziewałbym się większych remontów na Sikorskiego. Tylko jakieś łatanie dziur. Na większe prace nie możemy dostać dofinansowania a potem i tak trzeba byłoby wszystko przebudowywać żeby robić połączenie z S.
Również prawdopodobnie Ul. Sikorskiego nie była ruszana z uwagi na planowaną wielką inwestycję handlową która nie doszła jak na razie do realizacji.
To 24,5 ha właściciela z Rzeszowa i spółki elbfonds Development czyli wielki obszar wzdłuż tej drogi do zagospodarowania. Jak wiadomo Inwestor musiałby dołożyć kasy do przebudowy ul Sikorskiego żeby połączyć ją sensownie z miastem - tak jak to zrobiono np. przy Leroy Merlin, Vivo, Merkury. I jak się to robi w Rzeszowie przy każdej tego typu inwestycji.

marcredo Center Krosno
http://www.urbanity.pl/podkarpackie/krosno/marcredo-center,b8377
http://www.krosno24.pl/informacje.php3?id=6721
http://www.krosno24.pl/informacje.php3?id=5060

Dochodzi nam jeszcze:
Rada Miasta uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Krościenko XI”.
To ważne głównie ze względu na to, że w tej części miasta mogą powstać hipermarkety. Chętnych do inwestowania jest dwóch,
http://www.krosno24.pl/informacje.php3?id=4729

W przestrzennym planie miasta mamy na ul. Sikorskiego aż 4 ronda :D

·
Registered
4,177 Posts
Jakoś nie wydaje mi się, żeby ktoś zaryzykował budowę drugiej dużej galerii w Krośnie. Także te plany odłożył bym raczej na półkę.

Myślę, że jak Sikorskiego zostałaby rozbudowana i połączona z S19 to wartość tej nieruchomości wzrosłaby i byłaby szansa na jakieś sensowne zagospodarowanie (nowe osiedle mieszkaniowe?). Tyle tylko, że np. Generalskie było budowane etapami przez kilka lat a tam były tylko 2 ha a teren na Sikorskiego to prawie 25 ha.

11241 - 11260 of 17046 Posts