SkyscraperCity banner

15901 - 15903 of 15903 Posts

·
Registered
319 Posts
Ostatnio w necie natknąłem się na mapkę z głównymi drogami bodajże z końcówki zaborów. To co mnie zdziwiło, to brak odcinka drogi Domaradz - Rzeszów. Była trasa Dukla - Przemyśl z odbiciem w Domaradzu do Dubiecko.

Zawsze patrzyłem na S19 w kontekście tranzytu północ - południe. Teraz zastanawiam się, czy oddanie odcinków S19 Dukla - Domaradz nie wpłynie na ożywienie tranzytu wschód - zachód dla obszaru południowego Podkarpacia i Małopolski.
W tamtym czasie Rzeszów miał jakieś dwa razy mniej mieszkańców od Przemyśla czy Tarnowa. Więc nie było to znaczące miasto. Chociaż droga przez Frysztak jest zaznaczona i do dzisiaj ruch tam jest spory.
Trakty komunikacyjne były skierowane na stolice czyli Wiedeń.

·
Registered
3,833 Posts
W tamtym czasie Rzeszów miał jakieś dwa razy mniej mieszkańców od Przemyśla czy Tarnowa. Więc nie było to znaczące miasto. Chociaż droga przez Frysztak jest zaznaczona i do dzisiaj ruch tam jest spory.
Trakty komunikacyjne były skierowane na stolice czyli Wiedeń.
Dokładnie jak piszesz. Rzeszów był na tyle mało znaczącym miastem ze nikt nie wpadł na pomysł komunikowania z tym miastem. Priorytetem było połączeniem z Wiedniem ale też z Krakowem i Lwowem. Obecnie przez zmiany po II wojnie trakt Karpacka na Lwów praktycznie nie istnieje. Miasta jak Dubiecko czy Dynów zupełnie straciły na znaczeniu.

Zdziwiło mnie to jednak, bo myślałem że mimo wszystko trasa z Barwinka na Rzeszów ma większe tradycje. Z mapki wynika że w pewnym okresie nie istniał odcinek z Lutczy na północ.

Kiedys czytałem, że Austriacy wykończyli Krosno poprzez ulokowanie nowej trasy na południe przez Miejsce Piastowe. Z ominięciem Krosna. Wtedy też musieli zrobić wspomniany wyżej odcinek z Rzeszowa na Lutcze.

Teraz wszystko wskazuje, że poprzez powiększenie obszaru Krosna będziemy graniczyli że starym traktem DK19. Niedaleko granic będzie węzeł Iskrzynia. Miasto będzie się przesuwało rozwojowo w kierunku wschodnim.

·
Registered
39 Posts
Kiedys czytałem, że Austriacy wykończyli Krosno poprzez ulokowanie nowej trasy na południe przez Miejsce Piastowe. Z ominięciem Krosna. Wtedy też musieli zrobić wspomniany wyżej odcinek z Rzeszowa na Lutcze.
Trasa z Przeł. Dukielskiej powstała bodajże w latach 1782-1784, świeżo po I rozbiorze, miała skomunikować stosunkowo duży Przemyśl i przez to pewnie też Lwów z Węgrami, a więc i Wiedniem. Była to pierwsza taka droga w naszym rejonie, o utwardzonej nawierzchni piaszczysto-żwirowej, niekiedy zwana "gościńcem cesarskim". Dopiero około 40 lat później wybudowano, głównie ze względów militarnych, obecną DK28, czyli Szosę Karpacką, prowadzącą wówczas przez krośnieński Rynek. Trasa Krosno - Rzeszów prowadziła przez Strzyżów. Jeszcze na mapie WIG z 1947 roku odcinek Lutcza - Niebylec jest oznaczony jako droga wiejska. Droga łącząca południe regionu (Krosno, Sanok) z Rzeszowem stała się potrzebna dopiero, gdy po wojnie Rzeszów został ustanowiony stolicą województwa (z racji bardziej centralnego położenia, bo jeszcze tuż po wojnie Przemyśl był większy niż Rzeszów).

15901 - 15903 of 15903 Posts