SkyscraperCity banner

16961 - 16980 of 17184 Posts

·
Registered
Joined
·
30 Posts
Ruszyła budowa jupiterów przy Legionów

Na stadionie w Krośnie ruszyła budowa oświetlenia dzięki któremu zespół Cellfast Wilków będzie mógł rywalizować w eWinner 1. Lidze Żużlowej. W wyniku rozstrzygnięcia drugiego przetargu prace wykonuje krośnieńska firma AGZ. Oświetlenie będzie spełniać wymogi infrastrukturalne dla zaplecza PGE Ekstraligi i 2. Ligi piłkarskiej. Warto podkreślić, że jupitery zostaną wykonane z opcją modyfikacji w przyszłości do wymagań licencyjnych zarówno najwyższej ligi żużlowej jak i piłkarskiej. Do końca kwietnia powstanie również oświetlenie parku maszyn.

Pomimo obfitych opadów śniegu w ostatnich dniach, niezbędny sprzęt wjechał już na stadion przy Legionów w Krośnie. – Kiedy wstaje się rano w dniu rozpoczęcia działań i widzi się metr śniegu na zewnątrz to przychodzi chwila złości. Na szczęście śnieg przesunął nam działania tylko o jeden dzień. Ekipy do odwiertów próbnych czyli tak zwanego rdzeniowania weszły na stadion i działają. Maszyny pracują swoim rytmem. Po odwiertach próbnych i pozytywnych opiniach geologa oraz projektanta na stadionie zacznie się docelowe wiercenie pali pod słupy – mówi Grzegorz Zarzycki, szef spółki AGZ, która wygrała przetarg i podpisała umowę na modernizację stadionu.Prezes krośnieńskiej firmy AGZ Grzegorz Zarzycki liczy, że zimowa aura nie wpłynie negatywnie na prace na stadionie.

Przypomnijmy, że na krośnieńskim obiekcie powstaną cztery maszty. Każdy z nich będzie miał 43 metry wysokości. Jupitery oświetlą tor żużlowy i boisko piłkarskie. – Ten podstawowy etap to wykonanie pali i płyty fundamentowej pod słupy, które mają być gotowe na początku kwietnia. Do tego czasu czeka nas też szereg innych prac rozdzielonych na konkretne ekipy. Najważniejsze żeby sprzyjała nam pogoda, bo od niej wiele zależy – dodaje Grzegorz Zarzycki. Maksymalny termin przewidziany na zakończenie budowy jupiterów to 30 kwietnia. Inwestycja w postaci oddania oświetlenia to niejedyne prace na krośnieńskim stadionie. Na wysokości drugiego wirażu trwa równocześnie remont miejsc siedzących. Wysłużone betonowe bloki zastąpią do sezonu indywidualne siedziska. Przybyć ma dokładnie 750 krzesełek. 

·
Registered
Joined
·
30 Posts
STARANIA WÓJTA GMINY KORCZYNA ZAKOŃCZONE SUKCESEM - CZĘŚĆ DROGI WOJEWÓDZKIEJ BĘDZIE PRZEBUDOWANA

Droga wojewódzka nr 991 Lutcza-Krosno wymaga modernizacji - w szczególności, na wielu odcinkach w miejscowościach Czarnorzeki, Węglówka i Krasna, wykonania nowych nawierzchni bitumicznych, poszerzeń, utwardzonych poboczy, umocnienia skarp.

Wójt Gminy Korczyna od dwóch lat składał w tej sprawie wnioski do Zarządu Województwa Podkarpackiego.

Kilka dni temu wójt otrzymał informację, że na realizację tego zadania na długości 4620 m (w Krasnej i Węglówce) przeznaczono, w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, środki finansowe w kwocie 3 650 600 złotych.

Po uzyskaniu decyzji środowiskowej oraz opracowaniu projektu budowlanego, w latach 2021-2022 realizowana będzie przebudowa odcinka w/w drogi.

Ponadto, Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie planuje kontynuację budowy chodnika przy w/w drodze w Krasnej, o długości 187 m. Wartość szacunkowa zadania to 280 500 zł. Gmina Korczyna dofinansuje to zadanie kwotą 120 000 zł.

za korczyna.pl


Wygląda na to, że poprawią najbardziej dziurawy odcinek drogi: Węglówka - Krasna (akurat ok 4,5 km).
 

·
Registered
Joined
·
4,211 Posts
Krosno ma podobne plany.

Czas pokaże czy nie skończy się jak mieszkanie +. A jeżeli nie, to czy pomoc dostaną wszyscy czy wybrani (jak II nabór to funduszu inwestycji samorządowych).

Z innej beczki. Krosno ma zorganizować mistrzostwa świata juniorów na żużlu. Podobno transmitować będzie Eurosport.


Nie wiem ile osób ogląda takie zawody w TV, ale wygląda na solidna promocję dla miasta wielkości Krosna.
 

·
Registered
Joined
·
717 Posts
Tak panowie ostro pracują zabezpieczają na noc cały wiadukt folia tak aby rano zacząć prace bez śniegu. Jechałem tamtędy dzisiaj to wydaje się być już w pełni uzbrojony (tak wydaje się jadąc samochodem)
 

·
Registered
Joined
·
4,211 Posts
Zerknąłem oa obrady ostatniej sesji rady miasta. Pojawiły się dwie interesujące sprawy.
Prezydent chce się spotkać z prezesem Orlen Południe w sprawie lacznika do Rafinerii Jedlicze.
Przewinął się też temat puszczebia krajówki przez Sikorskiego. Z czego może być potrzeba przeprojektowania planowanego ronda na Sikorskiego żeby spełniało standardy połączenia klasy GP.
 

·
Registered
Joined
·
72 Posts
Zerknąłem oa obrady ostatniej sesji rady miasta. Pojawiły się dwie interesujące sprawy.
Prezydent chce się spotkać z prezesem Orlen Południe w sprawie lacznika do Rafinerii Jedlicze.
Może prezes Orlenu zagląda na forum i odczytał krytyczne uwagi n.t. przebiegu planowanej drogi? Czas najwyższy, żeby takie problemy załatwiali fachowcy , a nie politycy. Jeśli już politykom przychodzą do głowy różne pomysły, to niech to konsultują z zainteresowanymi planistami i samorządami.
 

·
Registered
Joined
·
76 Posts

·
Registered
Joined
·
4,211 Posts
Czas pokaże. Sama koncepcja bardzo ciekawa. Zobaczymy czy program będzie dostępny dla wszystkich średnich miast. Jeżeli tak, to Krosno też skorzysta.

Mam nadzieję że nasze szanse zwiększa fakt, że dobra zmiana zagościła tylko do kilku średnich miast. Może kilkunastu (licząc te najmniejsze ok. 15 tys. mieszkańców). Pozostaje mieć nadzieję że jak robią program to nie ogranicza go do wybranych kilkunastu miast.
 

·
Registered
Joined
·
174 Posts
Trochę się wtrącę do dyskusji odnośnie swojego sąsiada, czyli Stalowej. Cały program jest przewidziany na 1,5 mld z czego Stalowa realnie zgarnie pełne 300 mln. Proszę nie patrzeć na deklarowane sumy, bo miasto zbuduje to za pieniądze centralne. W ostateczności, dostaną "skromne" 250 mln (a pozostałe 50 skądś się znajdzie). Czyli ponad 15% idzie na jedno miasto. Zatem pieniędzy starczy na 6 takich miastach. Zakładając, że niektórym starczą mniejsze środki niż 250 mln to wychodzi ok. 10 miast. Z tego Stalowa już jest. To zostaje nam ok. 9 miast na tego typu inwestycję. Teraz można dopiero pomyśleć jakie realne szanse mają miasta, gdzie nie rządzą swoi. Przykład mieliśmy w drugiej transzy FIS.
 

·
Registered
Joined
·
4,211 Posts
Tylko tam napisali ze te pieniądze rządowe są na ten rok. Tak więc liczę na to, że to nie ogólna suma tylko będą podobne kwoty na nastepne lata w przyszłości. Projekt Stalowej jest też rozłożony na lata. Więc może od razu nie skonsumują wszystkiego.

Problemem większości miast będzie brak terenów pod takie inwestycje. Najpierw ktoś musi wnieść hektary żeby można było tam cos budować. Gdyby miasta miały takie tereny to pewnie już dawno y sprzedały deweloperom. Pozostają jakieś tereny skarbu państwa. Tylko trzeba tam budować infrastrukturę dojazdowa, zmieniać plany zagospodarowania. Batalię moga wygrać Ci którzy będą mieli odpowiednie tereny. Reszta obejdzie się smakiem. Chętnych może być mniej niż się terwz wydaje.

Największy problem jest średnich miast jest długa perspektywa. Przy niskiej dzietności populację może ratować tylko imigracja. Krosno przez 10 lat oddało ok 2 tys. mieszkań. Jak Stalowa odda przez 3 lata 1200 mieszkań to pewnie na jakiś czas zahamuje odpływ. Ale co potem?

Mimo wszystko program oceniam bardzo pozytywnie. Jeżeli program będzie dla wszystkich to może być wielka sprawa dla Krosna. Najbardziej boję się żeby nie skończyło się jak z II naborem FIS.

A wracajac do meritum. Depopulacja średnich miast Podkarpacia. Nowiny podały ilość meldunków stałych na dzień 24.01.2021.

1 Rzeszów 185 157
2 Mielec 57958
3 Przemyśl 57566
4 Stalowa Wola 56757
5 Tarnobrzeg 44893
6 Krosno 44624
7 Dębica 43879
8 Jarosław 35991
9 Sanok 35508
10 Jasło 33976
 
16961 - 16980 of 17184 Posts
Top