SkyscraperCity banner

1 - 20 of 213 Posts

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Discussion Starter #1
KROSNO Na modernizację i dostosowanie do przepisów lotniczych potrzeba kilku milionów euro

Teraz lotnisko jest wykorzystywane głównie jako sportowe i szkoleniowe dla aeroklubu. Po modernizacji ma służyć także malej komunikacji lotniczej.
Miasto przygotowuje się, by sięgnąć po pieniądze, które Unia Europejska w latach 2007-2013 przeznaczy na rozwój lokalnych lotnisk. Na razie zainwestowało ponad 120 tysięcy złotych z budżetu w wykonanie dokumentacji.

Właśnie rozstrzygamy przetarg dla firm zajmujących się projektowaniem lotnisk - mówi prezydent Piotr Przytocki.

Firma ta w ciągu pół roku ma przygotować dokument, którego najważniejszą częścią będzie program funkcjonalno-użytkowy lotniska. - Chodzi o to, żeby sprecyzować, jakie lotnisko jest nam potrzebne, do czego może służyć - wyjaśnia Zbigniew Piwka, naczelnik wydziału rozwoju.

Wprawdzie dokumentacja dotycząca lotniska istnieje, ale pochodzi z 1978 roku. - Trzeba sprawdzić, na ile jest aktualna, czy można z niej cos wykorzystać - mówi naczelnik Piwka.
Długość pasa
Autor nowej dokumentacji określi także jak długi pas trzeba wybudować na lotnisku. Stary ma 1050 metrów, ale jego zniszczona bitumiczna nawierzchnia nie nadaje się do startów i lądowań. Podbudowa pod przedłużenie pasa o 550 metrów wymaga dodatkowych badań, czy nadaje się do wykorzystania. Wyznaczone zostaną także 3 pasy trawiaste dla lekkich samolotów. Będzie opracowana nowa "róża wiatrów”.
Nowe granice
Korekty wymagają granice. Aktualnie lotnisko (według dokumentacji rejestrowej) to obszar ponad 260 hektarów. - W tym są także nie związane z nim bezpośrednio budynki i nieruchomości np. bloki mieszkalne przy ul. Żwirki i Wigury, stara składnica techniczna, boisko LKS "Głowienka” - wymienia Piwka.

- Może się okazać, że przyszłe lotnisko wcale nie musi obejmować aż tylu hektarów - mówi prezydent Piotr Przytocki.

- Wydzielone działki będzie można zaoferować inwestorom, np. z branży lotniczej - dodaje Piwka.
Studium wykonania
Najważniejsze części opracowania mają być gotowe w ciągu kilku tygodni, całość - w ciągu pół roku. Na tej podstawie miasto zleci tzw. studium wykonalności projektu rozbudowy lotniska. - Mamy już zapewnienie z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, że zapłaci za ten dokument - mówi Miranda Trojanowska, szefowa Biura Funduszy Pomocowych w UM.

Studium będzie podstawą do ubiegania się o unijne pieniądze na modernizację lotniska. Program wspierania lotnisk lokalnych ruszy w 2007 roku. - Mamy szansę, bo wywalczyliśmy już wpisanie naszego lotniska do Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego - podkreśla Piwka.

- Na pewno nie będziemy konkurencją dla Jasionki, bo na to nie mamy warunków - mówi prezydent Przytocki. - Myślimy o przewozach lokalnych, taksówkach powietrznych, połączeniach z dużymi lotniskami - dodaje Piwka.
Ewa Gorczyca
gcnowiny
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
[Krosno]Lotnisko regionalne

Modernizacja krośnieńskiego lotniska będzie finansowana z pieniędzy unijnych. Sejmik wojewódzki wprowadził poprawki do Regionalnego Programu Operacyjnego.
- Ubiegaliśmy się o 8 mln euro, dostaniemy 6,8 mln. Pieniądze te chcemy przeznaczyć na przeprowadzenie rewitalizacji pasa startowego, wydłużenie go do 1500 metrów, oświetlenie i zamontowanie urządzeń nawigacyjnych - mówi Piotr Przytocki, prezydent Krosna.

To część prac zaplanowanych w I etapie modernizacji krośnieńskiego lotniska. Ten etap zakłada również wybudowanie dróg dojazdowych oraz płyty postojowej dla samolotów, odwodnienie i ogrodzenie terenu oraz wybudowanie wieży kontroli lotów i zaplecza technicznego. Na wykonanie tych prac trzeba wydać 10 mln euro.

- Wystąpiliśmy o 8 mln, bo pozostała kwota byłaby naszym wkładem własnym - dodaje prezydent Krosna. Lotnisko ma być jednym z czynników rozwoju turystyki w regionie. Po remoncie mogłoby przyjmować samoloty o zasięgu do 1500 km i zabierające na pokład do 50 pasażerów.

Projekt z Krosna jest jednym z kilku projektów, które znalazły uznanie radnych, i umieszczono je w poprawionym Regionalnym Programie Operacyjnym. Pozostałe to m.in. modernizacja dróg na odcinkach Zagórz - Radoszyce i Kuźmina - Krościenko. Drogi będą mieć nową nawierzchnię, większą nośność, będą spełniać wszystkie wymogi Unii Europejskiej.
No to Jasionka będzie miała zapasowe lotnisko;) a Krosno okno na świat, coraz więcej tych lotnisk w Polsce powstaje lub ma zamiar powstać.....zobaczymy czy będzie miało to sens...
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Discussion Starter #4
dlaczego? tak naprawdę lotnisko w Krośnie jest potrzebne może nie pasażerskie ale dla aeroklubu turystów i firmy budującej w Krośnie ultralekkie samoloty pewnie się przyda....
 

·
Registered
Joined
·
2,131 Posts
^^ Już pisałem, Krosno zasługuje na to lotnisko, tym bardziej, że jest to maisto gospodarczo nieźle stojące. Jest to też szansa na rozwój turystyki.
 

·
jester
Joined
·
2,353 Posts
Ciężka sprawa z lotniskami w mniejszych miastach. W Mielcu jest lotnisko, ale na razie nikt nie myśli o regularnych lotach pasażerskich. Z prostej przyczyny, na razie jest to nieopłacalne. Ale za kilka-kilkanaście lat sytuacja może się zmienić.
 

·
Registered
Joined
·
839 Posts
Oczywiście ze sie sytuacja zmieni i nie chodzi tu o stałe loty pasazerskie ale takze handlowe! A w Krosnie jest duze zainteresowanie! zreszta mamy duże firmy, niektore jedne z najwiekszych w polsce i w europie w swojej branzy ktore beda chciały eksportowac swoje towary np. droga lotnicza , a dlaczego? bo mamy slabe polaczenia drogowe i kolejowe.

A to są fakty to sie dzieje naprawde bedzie Lotnisko w Krośnie...! CHWAŁA naszym władzom...!

Takie są plany rozwoju lotniska

Władze miasta przedstawiły plany dotyczące krośnieńskiego lotniska. Będą one realizowane w ramach trzech powiązanych ze sobą projektów, które otrzymały dofinansowanie z Unii Europejskiej.


Obecne i planowane granice lotniska

Krośnieńskie lotnisko jest własnością miasta od grudnia 2005 r. Zarządza nim Aeroklub Polski, a głównym użytkownikiem jest Aeroklub Podkarpacki, który wykorzystuje lotnisko głównie do celów szkoleniowych i sportowych, w oparciu o istniejące trzy pasy trawiaste.

Możliwości korzystania z lotniska są ograniczone ze względu brak utwardzonego pasa startowego (stan obecnej drogi startowej nie pozwala na jej użytkowanie) oraz oświetlenia. Obraz dzisiejszego lotniska w znaczący sposób mają zmienić trzy projekty, które uzyskały dofinansowanie z funduszy europejskich. Są to projekty ściśle ze sobą powiązanie. Przedstawiamy ich założenia.

Pierwszy z projektów nosi nazwę „Utworzenie Ponadregionalnego Centrum Szkolenia Lotniczego w oparciu o zmodernizowaną infrastrukturę lotniska w Krośnie – I etap”. Znajduje się on w indykatywnym wykazie projektów kluczowych województwa podkarpackiego na lata 2007-2013. Budżet projektu wynosi ponad 14,5 mln euro, natomiast maksymalny poziom dofinansowania wynosi 11 mln euro.

Co oznacza obecność projektu na tzw. liście indykatywnej? - To mocno obiecane pieniądze, ale jeszcze nie do końca pewne. Musimy jeszcze dużo pracy wykonać, czyli tak przygotować projekt, żeby osiągnął wszystkie niezbędne wskaźniki techniczne i merytoryczne, aby te pieniądze uzyskać – wyjaśnia Zbigniew Piwka, kierownik Biura Rozwoju Miasta.


Koncepcja rozbudowy lotniska.

Plany inwestycyjne miasta obejmują rozbudowę lotniska w ten sposób, aby stanowiło ono uzupełnienie pozostałych lotnisk w województwie podkarpackim (Rzeszów – Jasionka – regionalny port lotniczy, Mielec – lotnisko przyzakładowe i sportowe, Bezmiechowa – szybowcowy ośrodek szkoleniowy i treningowy). Dla potrzeb szkolenia pilotów oraz personelu naziemnego, w tym mechaników lotniczych, zostanie odpowiednio zmodernizowana infrastruktura lotniskowa.

Założenia projektu:

• rozwój dotychczasowych funkcji szkoleniowych
• maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni lotniskowej dla rozwoju funkcji szkoleniowych
• wzbogacenie istniejącej oferty o szkolenia mechaników branży lotniczej
• poszerzenie oferty szkoleniowej dla pilotów samolotów ultralekkich
• umożliwienie firmom produkującym samoloty testowania ich na krośnieńskim lotnisku
• zagospodarowanie terenów przyległych do lotniska w celu utworzenia strefy inwestycyjnej

Zakres projektu obejmuje budowę:
• utwardzonej drogi startowej o długości co najmniej 1200 m i szerokości 45 m wraz z oświetleniem i pomocami nawigacyjnymi
• drogi kołowania
• płyt postojowych
• trzech pasów startowych trawiastych przeznaczonych do użytkowania przy rożnych kierunkach wiatrów
• wieży kontroli lotów
• lotniskowej stacji paliw
• budowy ogrodzenia
• dróg dojazdowych

Zakończenie projektu nie oznacza końca inwestycji na lotnisku w Krośnie. Jeśli tylko znajdą się fundusze, pas startowy zostanie wydłużony do 2 kilometrów, a po południowej stronie lotniska stanie terminal, wiaty i budynki techniczne oraz pozostałe drogi kołowania.

W związku z planami rozwojowymi lotniska, szkoły średnie i wyższe planują uruchomienie nowych kierunków kształcenia. Od roku akademickiego 2008/2009 Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie otwiera nową specjalność - eksploatacja lotnicza, natomiast w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 (dawny „Mechanik”) rozpoczyna się szkolenie w zawodach: technik mechanik lotniczy i technik awionik.

Dla optymalnego wykorzystania istniejącego terenu konieczna jest korekta granic lotniska (dotychczas do terenów lotniska zaliczane były nawet obecne bloki mieszkalne przy ul. Żwirki i Wigury). Zmiana granic lotniska zakłada z jednej strony – wydłużenie terenu w kierunku południowo-wschodnim pod pas startowy, a z drugiej strony – zagospodarowanie terenów zbędnych dla działalności lotniczej pod produkcję przemysłową i usługi innowacyjne.

- Chcielibyśmy, żeby krośnieńskie lotnisko było magnesem przyciągającym inwestorów. Dlatego po określeniu granic terenu, który dla złożonej działalności lotniska jest wystarczający, zostały wyznaczone tereny inwestycyjne – mówi Zbigniew Piwka.

Temu właśnie służy inny projekt „Zwiększenie atrakcyjności miasta Krosna poprzez kompleksowe przygotowanie terenów pod inwestycje”. Chodzi o 33 ha, które są przeznaczone dla inwestorów, zajmujących się produkcją przemysłową, w tym produkcją lotniczą i usługami innowacyjnymi.

Realizacja tego projektu rozpocznie się w przyszłym roku i zakłada:
• osuszenie terenu
• budowę sieci wodociągowej
• kanalizacji sanitarnej i deszczowej
• sieci energetycznej, gazowej i teletechnicznej
• dróg dojazdowych
• placu manewrowego dla tirów

Budżet tego projektu wynosi ponad 25 mln złotych. 50 procent tej kwoty to dofinansowanie z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, blisko 800 tys. zł pochodzi z budżetu państwa, a z budżetu miasta blisko 12 mln.

Firmy, które zainwestują na tych terenach będą miały bezpośredni dostęp do pasa startowego. Obszar ten skomunikuje również planowana, nowa obwodnica miasta – tzw. droga G.


Strefa inwestycyjna i droga G

W przyszłości tereny inwestycyjne będą jeszcze większe. W styczniu tego roku Rada Miasta wyraziła zgodę na nabycie wielu bardzo rozdrobnionych nieruchomości w bezpośrednim sąsiedztwie dzisiejszych wyznaczonych terenów.

Z myślą o rozwoju krośnieńskiego lotniska miasto uczestniczy także w projekcie „Regionalne Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania”. Jest on również obecny na liście kluczowych inwestycji województwa podkarpackiego. Liderem tego projektu jest Rzeszów. Zakłada on utworzenie sieci placówek szkolno-badawczych, kształcenie kadr głównie dla przemysłu lotniczego, wyposażenie pracowni i laboratoriów Centrum Kształcenia Praktycznego i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie w specjalistyczny sprzęt. - Dla młodzieży to ogromna szansa na zdobycie zawodów certyfikowanych, a tym samym na pracę nie tylko w Krośnie czy Europie, ale w całym świecie – mówi prezydent Piotr Przytocki.

Budżet projektu to 2,3 mln euro. Na jego realizację miasto otrzyma dofinansowanie w wysokości blisko 2 mln euro (85%).

Przedstawione plany mają swoich przeciwników. Kilka tygodni temu w Krośnie zawiązał się Komitet Obrony Lotniska. Jego członkami są m.in. Jan Krzanowski (były radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego – LPR), Marek Tenerowicz (były radny miejski – LPR), kpt. Tadeusz Płatek (emerytowany pilot PLL "LOT") oraz Janusz Słabik (przedsiębiorca, właściciel firmy Cellfast, skonfliktowany z miastem w związku z budową bloku socjalnego w Polance).

Przed czym Komitet chce bronić lotnisko? Na zorganizowanej przez miasto wspólnej konferencji prasowej, jego przedstawiciele wyjaśniali, iż nie negują projektów dotyczących rozwoju lotniska, mają natomiast inne spojrzenia na obszar terenów inwestycyjnych. - Nie mówimy, że tereny są niepotrzebne. Uważamy tylko, że ze względu na bardzo szerokie plany szkoleniowe i produkcyjne, obszar przemysłowy powinien być maksymalnie odsunięty od pasa startowego, żeby zachować pełne bezpieczeństwo – mówił Marek Tenerowicz.

Prezydent zapewnił członków komitetu, że projekt lotniska jest oparty na rygorystycznych przepisach Urzędu Lotnictwa Cywilnego, które zakładają maksymalne względy bezpieczeństwa. - Gdyby było inaczej, przy pierwszej analizie ULC-u, projekt byłby wyrzucony przez okno - wyjaśniał.

- Na ten temat wypowiadają się także przedstawiciele Aeroklubu Polskiego jako zarządzający lotniskiem. Trudno zarzucić tej instytucji, żeby nie zadbała o to, aby nowa projektowana granica lotniska nie zabezpieczała jego podstawowej – szkoleniowej funkcji. Jeżeli będziemy podważać fachowość osób, które pracują w AP i ULC, to z kim mamy dyskutować - pytał retorycznie Stanisław Słyś, przewodniczący Stowarzyszenia Rozwoju Lotniska. Podkreślił również, że w Krośnie nie ma osoby, która zna obecne procedury związane z budową lotniska, dlatego należy korzystać z wiedzy specjalistów.

http://www.krosno24.pl
 

·
Registered
Joined
·
839 Posts
Witamy na 9. Górskich Zawodach Balonowych w Krośnie!Już tylko dni pozostały do rozpoczęcia IX Górskich zawodów Balonowych w Krośnie. Jak niemal co roku, organizatorzy muszą dementować krążącą plotkę o zaniechaniu kontynuowania tej tak oczekiwanej imprezy. Balony pojawią się na krośnieńskim niebie w dniach 1-3 maja, tym razem już po raz dziewiąty.

Nie zawiedli również najważniejsi goście imprezy, a więc załogi balonowe. Lista zgłoszeń zawiera 31 pozycji, na czele z wielokrotnym mistrzem Polski i zwycięzcą GZB Witoldem Filusem z Katowic. W komplecie zamelduje się cała balonowa kadra Polski. Będzie więc Bogdan Prawicki z Leszna czy Bartosz Nowakowski z Włocławka. Po raz pierwszy w roli zawodnika wystąpi jeden z pomysłodawców imprezy i długoletni jej dyrektor sportowy Adam Gruszecki z Lublina. Zawody mają charakter międzynarodowy, toteż swój udział potwierdziło trzynaście ekip z zagranicy. Wśród nich tradycyjnie już dominują Litwini, którzy stawią się w liczbie dziewięciu załóg. Nie zabraknie też reprezentantów Węgier, Łotwy i Słowacji. Takie nazwiska jak Rimas Kostiuskevicius, Valerij Machnorylov czy Janos Kovacs znane są nie tylko z udziału w krośnieńskiej imprezie. Rośnie też udział kobiet w zawodach, w tym roku staną one na czele czterech załóg.

Starty do konkurencji IX GZB przewiduje się każdego dnia zawodów rano i wieczorem, przy czym organizatorzy zakładają, że wszystkie wieczorne starty odbędą się z lotniska w Krośnie. Na wypadek, gdyby na skutek złych warunków pogodowych nie odbyła się przewidziana regulaminem odpowiednia ilość startów i konkurencji, niedziela (4 maja) przewidziana jest, jako dzień rezerwowy zawodów.

Górskie Zawody Balonowe w Krośnie to tradycyjnie oprócz emocji sportowych, dużo innych atrakcji, zarówno o charakterze lotniczym, jak i estradowym. Będzie więc pokaz zespołu akrobacyjnego "Biało Czerwone Iskry" z Dęblina, będą nocne pokazy balonów, zaprezentują się też piloci samolotowi, szybownicy i spadochroniarze. Na rozstawionej na krośnieńskim lotnisku estradzie pojawią się między innymi Czerwone Gitary, Dżem i Norbi z zespołem. Poza tym będzie też prezentacja różnorakiego sprzętu latającego i wystawy o tematyce lotniczej. Organizatorzy wierzą, że jak co roku, nie zawiedzie pogoda i IX GZB w Krośnie swoimi atrakcjami ucieszą wiele tysięcy widzów.

Górskie Zawody Balonowe organizowane są w Krośnie od 2000 r. Od samego początku zawodom patronuje Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl.


Wszystkie imprezy odbywają się na lotnisku. Z przyczyn niezależnych od organizatorów program pikniku może ulec zmianie.

1 maja 2008 r. (czwartek)
6.00-9.00 Konkurencje balonowe IX GZB*
15.00 Noise Addicted - koncert
16.00 Arondight - koncert
17.00 Krusher - koncert
18.00 Prezentacja załóg balonowych
18.00-21.00 Konkurencje balonowe IX GZB*
18.30 Stan Skupienia - koncert
20.30 Norbi z zespołem - koncert
22.00 Nocny pokaz balonów**

2 maja 2008 r. (piątek)6.00-9.00 Konkurencje balonowe IX GZB*
14.00 Pokazy kulinarne renomowanych mistrzów kuchni: Karol Okrasa, Robert Sowa, Teofilos Vafidis, Zbigniew Kurletto, Dariusz Struciński
15.00 Happy Hours - koncert
16.00 3B - koncert
17.00 Groovinscy - koncert
18.00-21.00 Konkurencje balonowe IX GZB*
18.30 Maska - koncert
20.00 Dżem - koncert
22.00 Nocny pokaz balonów ** (termin rezerwowy)

3 maja 2008 r. (sobota)6.00-9.00 Konkurencje balonowe IX GZB*
10.00-15.00 Loty Aeroklubu Podkarpackiego**, trening Narodowej Kadry Samolotowej i Szybowcowej **
12.00-12.15 Pokaz Lotniczego Zespołu Akrobacyjnego Sił Powietrznych**
11.00 IV Krośnieński Konkurs "Podniebne Marzenia" (konkurs latawców)
15.00 Miejska Górnicza Orkiestra Dęta z RCKP w Krośnie, Orkiestra Dęta Sandrik ze Stosu - Słowacja, Zespół Wokalny Sonante z RCKP w Krośnie
17.00 Studio Piosenki przy MZS NR 1 w Krośnie - koncert
18.00-21.00 Konkurencje balonowe IX GZB*
18.30 Get Up - koncert
20.30 Czerwone Gitary - koncert


UWAGA:
* O miejscu startu balonów decyduje kierownik sportowy w zależności od warunków atmosferycznych i konkurencji
** Wszystkie konkurencje balonowe, przeloty i pokazy są uzależnione od warunków atmosferycznych

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!
 

·
sztukmistrz z lublina
Joined
·
813 Posts
^^ Już pisałem, Krosno zasługuje na to lotnisko, tym bardziej, że jest to maisto gospodarczo nieźle stojące. Jest to też szansa na rozwój turystyki.
turystycznie to Krosno ma nawet więcej do zaoferowania niż Rzeszów. Krosno zawsze według tradycji było uznawane za stolicę podkarpacia, było nazywane małym krakowem no i jako jedno z niewielu w Polsce było miastem na prawie królewskim podczas gdy Rzeszów był bodajże Lubomirskich. Rzeszów stolicą podkarpacia został mianowany dopiero po wojnie przez władze komunistyczne
 

·
jaki jest każdy widzi :)
Joined
·
289 Posts
turystycznie to Krosno ma nawet więcej do zaoferowania niż Rzeszów. Krosno zawsze według tradycji było uznawane za stolicę podkarpacia, było nazywane małym krakowem no i jako jedno z niewielu w Polsce było miastem na prawie królewskim podczas gdy Rzeszów był bodajże Lubomirskich. Rzeszów stolicą podkarpacia został mianowany dopiero po wojnie przez władze komunistyczne


mądze prawisz :)
 

·
Registered
Joined
·
532 Posts
turystycznie to Krosno ma nawet więcej do zaoferowania niż Rzeszów. Krosno zawsze według tradycji było uznawane za stolicę podkarpacia, było nazywane małym krakowem no i jako jedno z niewielu w Polsce było miastem na prawie królewskim podczas gdy Rzeszów był bodajże Lubomirskich. Rzeszów stolicą podkarpacia został mianowany dopiero po wojnie przez władze komunistyczne
Czyli, że co ma do zaoferowania ....
 

·
Registered
Joined
·
359 Posts
parę zabytków na poziomie Rzeszowa (ładny rynek, starówka, w tym się akurat nie bardzo wyróżniamy) --> niedługo znikną z niej reklamy i kolorowe parasole ogródków piwnych), , parę hotelików, dwa dobre hotele, super okolica (Zamek "Kamieniec", Prządki, Bóbrka, Iwonicz Zdr., Rymanów Zdr., wszystko w niewielkiej odległości od centrum miasta). Krosno jest dobrą bazą wypadową w bliższe wycieczki piesze/rowerowe (Beskid niski, park krajobrazowy czarnorzecko-strzyżowski) i dalsze samochodowe (Beskidy, Bieszczady, Słowacja)
 

·
sztukmistrz z lublina
Joined
·
813 Posts
parę zabytków na poziomie Rzeszowa (ładny rynek, starówka, w tym się akurat nie bardzo wyróżniamy) --> niedługo znikną z niej reklamy i kolorowe parasole ogródków piwnych), , parę hotelików, dwa dobre hotele, super okolica (Zamek "Kamieniec", Prządki, Bóbrka, Iwonicz Zdr., Rymanów Zdr., wszystko w niewielkiej odległości od centrum miasta). Krosno jest dobrą bazą wypadową w bliższe wycieczki piesze/rowerowe (Beskid niski, park krajobrazowy czarnorzecko-strzyżowski) i dalsze samochodowe (Beskidy, Bieszczady, Słowacja)
poza tym to miasto ma duuuuuuużą większą tradycję niż Rzeszów, a dla turystów samo to że miasto było ulokowane na prawie królewskim mówi samo za siebie, oczywiście o ile wiedzą co to takiego bylo ;)
 

·
Registered
Joined
·
839 Posts
Sprawa lotniska: rozwiewanie wątpliwości! 80 mln zł na lotnisko w Krośnie

:cheers:W 2011 roku ma być oddane do użytku zmodernizowane krośnieńskie lotnisko. Powoli dobiegają końca prace koncepcyjne. Zapoznali się z nimi krośnieńscy radni (30.06). Szczegóły wyjaśniał specjalista od projektów lotniskowych, Ryszard Zaremba.

Krośnieńskie lotnisko będzie modernizowane w ramach realizacji dwóch projektów, które mają zagwarantowane dofinansowanie z Unii Europejskiej. Chodzi tu o „Utworzenie Ponadregionalnego Centrum Szkolenia Lotniczego w oparciu o zmodernizowaną infrastrukturę lotniska w Krośnie” oraz „Zwiększenie atrakcyjności miasta Krosna poprzez kompleksowe przygotowanie terenów pod inwestycje”. Przedsięwzięcie jest niezwykle kosztowne i skomplikowane, niemniej jednak prace są mocno zaawansowane. Na ostatniej sesji Rady Miasta (30.06) wszelkie zawiłości związane z projektem modernizacji lotniska wyjaśniał Ryszard Zaremba - prezes firmy Polconsult, która przygotowała całą koncepcję.

Polconsult to firma specjalizująca się w projektach lotniskowych. Działa na rynku od 1973 roku. Wykonywała projekty m.in. dla warszawskiego Okęcia, gdańskiego Rębiechowa, krakowskich Balic, katowickich Pyrzowic, Goleniowa w Szczecinie czy lotniska w Jasionce.

Docelowym założeniem projektu modernizacji lotniska w Krośnie jest tzw. lotnisko kodu „C”, z drogą startową o długości 2 tys. metrów, która umożliwia start nawet Boeinga 737 z niewielkim ograniczeniem ciężaru. - Można więc uruchomić komunikację nawet do Afryki Północnej. Ale o komunikacji pasażerskiej nie decyduje żaden urząd, minister czy aeroklub. To uruchamia przewoźnik, decyduje o tym rynek – podkreśla Ryszard Zaremba

Pierwszym krokiem będzie budowa drogi startowej o długości 1100 metrów, szerokości 30 metrów i dróg kołowania. Połączą one istniejące zakłady produkcyjne oraz aeroklub z drogą startową, umożliwiając im natychmiastowe korzystanie pasa.

Projekt Ponadregionalnego Centrum Szkolenia Lotniczego zakłada, że za 3 lata na krośnieńskim lotnisku będzie się odbywało szkolenie na trzech poziomach: na licencję amatorską, zawodową i liniową (wymaganą przez linie lotnicze do wykonywania zawodu pilota rejsowego). - Do samego szkolenia wystarczy pas startowy właśnie o długości 1100 metrów. Konieczne jest również oświetlenie oraz ILS, ewentualnie VOR/DME (urządzenia nawigacyjne wspomagające lądowanie samolotu w warunkach ograniczonej widzialności). Potrzeba też kilka stanowisk dla samolotów – wylicza prezes Polconsult.

- Budowę zaczynamy od najtrudniejszego miejsca, gdzie brakuje pasa, w kierunku istniejącego. Chodzi o to, żeby w przyszłości umożliwić wydłużenie pasa do 2 tys. metrów. Założenie jest takie, aby było to lotnisko zarówno komunikacyjne, jak i sportowe - tak jak jest np. na lotnisku Bydgoszcz czy Rzeszów - dodaje.

Ekspert podkreśla, że wszystko co zawiera projekt jest zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami wynikającymi z prawa lotniczego. - Potwierdzeniem będzie decyzja Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Gdyby tak nie było, nie byłoby mojej firmy.

Funkcję szkoleniową na „nowym” lotnisku będą realizować: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie, która uruchamia właśnie specjalność eksploatacja lotnicza (będzie współpracować z Politechniką Rzeszowska i PWSZ w Chełmie), Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, który rozpoczyna szkolenie w zawodach technik mechanik lotniczy i technik awionik, Aeroklub Podkarpacki oraz zainteresowani przedsiębiorcy. - Centrum Wyszkolenia Lotniczego to nie jest instytucja. Chcielibyśmy doprowadzić do wzajemnego porozumienia podmiotów, które chcą szkolić na lotnisku na różnych poziomach latania – mówi prezydent miasta, Piotr Przytocki.

W Polsce brakuje ośrodków szkolenia lotniczego. Problemy ma już nawet Ośrodek Kształcenia Lotniczego w Jasionce, gdzie funkcje komunikacyjne portu wypierają szkoleniowe. Alternatywą może być ośrodek w Krośnie.

Projekt na utworzenie Ponadregionalnego Centrum Szkolenia Lotniczego otrzymał dofinansowanie w wysokości 11 mln euro. Cały projekt może kosztować około 57 mln zł. Brakująca kwota (około 15 mln zł) będzie pochodzić z budżetu miasta.

Drugi projekt związany z modernizacją lotniska zakłada kompleksowe przygotowanie terenów pod inwestycje. W bezpośrednim sąsiedztwie lotniska będą uzbrojone tereny w sieci wodociągowe, kanalizacyjne, energetyczne. Powstaną tam również drogi dojazdowe i plac manewrowy dla tirów. Inwestycja ta otrzymała dofinansowanie kwotą 12,8 mln zł. Całość będzie kosztować około 25 mln zł.

- Wyznaczamy teren, który jest nieprzydatny dla lotniska. Jest bardzo blisko pola wzlotów, dlatego będzie przeznaczony dla przemysłu bezpośrednio związanego z działalnością lotniczą. Firmy będą miały łatwy dojazd do drogi kołowania i pasa startowego, co umożliwi im wykonywanie próbnych lądowań czy lotów testowych – mówi prezes Polconsult.

Koordynacją obydwu tych projektów zajmie się zależna od miasta spółka lotniskowa. Zgodę na jej utworzenie dali radni. Spółka będzie zarządzać nieruchomościami lotniska i terenami inwestycyjnymi. Będzie też mogła zarządzać lotniskiem. - Na dzień dzisiejszy zarządzającym jest Aeroklub Polski, ale zgodnie z prawem lotniczym chcemy wyposażyć spółkę w możliwość zarządzania lotniskiem – informuje prezydent. - W Polsce nie istnieje lotnisko komunikacyjne zarządzane przez Aeroklub Polski. Opiera się przed tym Urząd Lotnictwa Cywilnego. Tylko podmiot umocowany w kodeksie prawa handlowego jest w stanie spełnić cześć przepisów prawa lotniczego – wyjaśnia Ryszard Zaremba.

Dzięki powołaniu spółki, miasto będzie mogło odzyskać podatek VAT, który naliczany będzie od wystawianych faktur np. za roboty budowlane.

Od kilku miesięcy w mieście działa Komitet Obrony Lotniska. Jego członkowie – głównie seniorzy lotnictwa krośnieńskiego, byli piloci, członkowie Aeroklubu Podkarpackiego - nie zgadzają się z pomysłami projektantów. Największy opór budzi wykrojenie z południowych krańców lotniska 33 hektarów, uzbrojenie i przeznaczenie ich na strefę inwestycyjną. Członkowie KOL zarzucają prezydentowi parcelację lotniska i jego wyprzedaż.

- Nasze założenia nie mówią o sprzedaży terenów inwestycyjnych, a o preferencyjnej dzierżawie na okres pięciu lat. To jest pomoc, zachęta dla inwestorów. Dopiero po okresie 5 lat trwałości projektu możemy mówić o procedurze sprzedawania gruntu, kiedy inwestor spełni wszelkie zapowiedzi przychodząc z inwestycją do Krosna – wyjaśnia prezydent.

Kontrowersje wzbudza związana z tym zmiana granic lotniska. Korektę musi zatwierdzić Urząd Lotnictwa Cywilnego. - ULC będzie rozpatrywał wniosek o wyrażenie zgody na tzw. zmianę istotnych cech lotniska (w tym korektę granic) na podstawie docelowej koncepcji jego rozwoju, czyli granic dla lotniska o drodze startowej długości 2 km. Wydzielona strefa inwestycyjna w żaden sposób się z tym nie kłóci – przekonywał Ryszard Zaremba. Zapewniał, że koncepcja nie zagraża rozwojowi lotniska i jego funkcji komunikacyjnych. - Nie ma żadnych przesłanek do tego, by stawiać pod znakiem zapytania możliwość rozwojową tego lotniska. Jest ogromna. Tereny, które zostały zarezerwowane dla lotniska zabezpieczają jego potrzeby w perspektywie 50 lat, a nawet dłużej.

Na zlecenie miasta wykonano ekspertyzę, która badała oddziaływanie planowanych zabudowań na starty w przypadku silnych wiatrów z południa – co również podnosili przeciwnicy koncepcji. Analizę wykonał Oktawian Jarosz, specjalista, który zajmuje się przeszkodami lotniczymi na terenie wokół lotniska Balice – jednego z najtrudniejszych pod tym względem lotnisk.

- Wszelkie uwagi były brane pod uwagę. Ekspertyzy aerodynamiczne utwierdziły nas w przekonaniu, że tereny te, zagospodarowane według ściśle określonych wytycznych, o których mówi prawo lotnicze, nie zagrażają operacjom lotniczym na pasie startowym, a pomagają egzystencji lotniska – wyjaśnia prezydent. Analiza dokładnie mówi jakie budynki mogą tam powstać, o jakiej wysokości, zakłada ich kierunek, a nawet odległości pomiędzy nimi.

Nie ma mowy by powstały tam osiedla mieszkaniowe czy hipermarkety – a i takie plotki krążyły po mieście. Nie pozwala na to prawo lotnicze. - Na tych terenach nie ma swobody inwestowania. Usytuowanie obiektów, które są w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska będzie kontrolowane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Protesty nie mają absolutnie żadnego uzasadnienia. Nie wiem skąd one się biorą, bo jeżeli ktokolwiek zna przepisy lotnicze, to powinien się w tym orientować – dziwi się Ryszard Zaremba.

Wiecej na:

http://www.krosno24.pl/informacje.php3?id=2684

http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080703/KROSNO/602677436
 

·
Registered
Joined
·
22 Posts
Czesc blOndas. W tekscie o lotnisku podajesz 45 m jako planowana szerokosc pasa startowego. Polecam Rozporzadzenie Ministra Infastruktury z dnia 20 lipca 2004 w sprawie wymagania dla ladowisk: paragraf 6 punkt 1. "Szerokosc pasa startowego nie powinna byc mniejsza niz 50 m." Poza tym w dalszej czesci dokumentu ustawodawca wymaga 80m i nawet jeszcze szerszego pasa dla samolotow tzw kategorii drugiej i (analogicznie) trzeciej.
Slyszalem od pilota z Krosna, ze zespol Piwka/Przytocki uwaza sie za kompetentny w sprawie przyszlosci lotniska (lacznie z decyzja w sprawie szerokosci pasa startowego).
Podobno chca "rozwijac przemysl" w obecnych granicach lotniska.
Co ci faceci wiedza o lotnicwie/lotniskach/przemysle lotniczym etc. etc.? NIC
PS: Jezeli juz bawisz sie w dziennikastwo - badz bardziej krytyczny, zadawaj wiecej pytan. To wychodzi SPRAWIE na dobre. Jak myslisz, czy wokol Krosna brakuje terenow pod tzw inwestycje? Budowanie czegokolwiek wokol lotniska uwazam za dywersje.
 

·
Registered
Joined
·
4,133 Posts
Czesc blOndas. W tekscie o lotnisku podajesz 45 m jako planowana szerokosc pasa startowego. Polecam Rozporzadzenie Ministra Infastruktury z dnia 20 lipca 2004 w sprawie wymagania dla ladowisk: paragraf 6 punkt 1. "Szerokosc pasa startowego nie powinna byc mniejsza niz 50 m." Poza tym w dalszej czesci dokumentu ustawodawca wymaga 80m i nawet jeszcze szerszego pasa dla samolotow tzw kategorii drugiej i (analogicznie) trzeciej.
Slyszalem od pilota z Krosna, ze zespol Piwka/Przytocki uwaza sie za kompetentny w sprawie przyszlosci lotniska (lacznie z decyzja w sprawie szerokosci pasa startowego).
Podobno chca "rozwijac przemysl" w obecnych granicach lotniska.
Co ci faceci wiedza o lotnicwie/lotniskach/przemysle lotniczym etc. etc.? NIC
PS: Jezeli juz bawisz sie w dziennikastwo - badz bardziej krytyczny, zadawaj wiecej pytan. To wychodzi SPRAWIE na dobre. Jak myslisz, czy wokol Krosna brakuje terenow pod tzw inwestycje? Budowanie czegokolwiek wokol lotniska uwazam za dywersje.

Czesc bazylimd. Z tego co napisałeś wnioskuje że umiejętność czytania nie pokrywa się z umiejętnością rozumienie i myślenia. Po pierwsze to nie blondi podał docelowe 45 m szerokości pasa. On po prostu przekopiował artykuł z krosno24. Nie wiem po co go odsyłasz do rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Powinieneś odesłać projektanta albo dziennikarza który pisał ten artykuł żeby sprawdził czy masz rację.
Po drugie jakbyś podał taką informację na forum publiczyn to byś się ośmieszył. Zapytaj swojego znajomego pilota jaka jest różnica pomiędzy lądowiskiem a lotniskiem. Jak nie wie albo nie pamięta (skleroza) sprawdz w internecie.
Po trzecie sprawdziłem jakie są parametry lotnisk w Polsce i dowiedziałem się, że największe mają pas startowy szeroki 60 metrów. Lotnisko Rzeszow-Jasionka ma natomiast pas szerokości 45 metrów. Doczytałem również że planowany Port Lotniczy Lublin docelowo też będzie miał pas szerokości 45 metrów.

P.S. Spoko że Kopiowanie tekstu przez bl0ndasa uważasz za zabawe w dziennikarstwo ;). Poprawiłeś mi tym stwierdzeniem humor.
 

·
Registered
Joined
·
1,590 Posts
Trochę spoza tematu

Posiedzenie komisji balonowej

W środę, 5 listopada, w siedzibie Zarządu Aeroklubu Polskiego odbyło się posiedzenie Komisji Balonowej. Jednym z punktów spotkania było wyznaczenie składów na przyszłoroczne imprezy: Mistrzostwa Europy i Olimpiadę.

Gościem specjalnym posiedzenia była Lidia Kosk – Dyrektor Sportowy Aeroklubu. Spotkanie rozpoczęło się minutą ciszy dla uczczenia pamięci tragicznie zmarłego płk. mgr inż. pil. Eugeniusza Hilczera – wybitnej postaci polskiego lotnictwa. Po rozpoczęciu posiedzenia Jerzy Czerniawski złożył na ręce przewodniczącego rezygnację z funkcji w komisji, która ostatecznie, po długiej dyskusji została przyjęta. Po zatwierdzeniu protokołu z ostatniego spotkania, które odbyło się 29 sierpnia br., nastąpiła dyskusja na temat współpracy Kadry Narodowej z Komisją Balonową. Poruszono temat polepszenia komunikacji pomiędzy tymi dwoma ciałami oraz organizacji obozu zimowego, który miałby na celu poprawę sytuacji w kadrze poprzez analizę dotychczasowych startów i organizację dodatkowych szkoleń.

Po rozpatrzeniu wszystkich za i przeciw postanowiono powrócić do tematu na następnych spotkaniach, po zapoznaniu się z opinią innych członków kadry. Kadrowicze przedstawili sprawozdanie z ostatnich Mistrzostw Polski w Lesznie, które pomimo złej pogody można zaliczyć do udanych. Wyrażono zdanie, iż doświadczenie zdobyte przez zawodników podczas startów w takich warunkach jest bezcenne. Wrócił także temat możliwości organizowania zawodów w taki sposób, aby rozłożone były na większą liczbę dni, co pomogłoby zmniejszyć wpływ pogody na końcowe wyniki.

Po kilkuminutowej przerwie na złapanie oddechu, rozpoczęto dyskusję nad przyjęciem poprawionego Regulaminu Rankingu Pilotów Balonowych. Zmiany dotyczyły punktu 2.2, który mówi o tym, iż do Kadry Narodowej kwalifikują się piloci, którzy zajmą w rankingu miejsca 1-8. W ramach modyfikacji dodano fragment o następującej treści: „Ze względu na brak trenera, o nominację do imprez najwyższej rangi wnioskować będzie Komisja Balonowa nie koniecznie zgodnie z kolejnością wynikającą z listy rankingowej”. Po kilku chwilach ciężar dyskusji przeniósł się na punkt 2.3, który mówi: „Jeżeli zawodnik w danym roku znalazł się w drugiej połowie stawki jako reprezentant kraju w zawodach najwyższej rangi, to w roku następnym nie będzie brany pod uwagę przy kwalifikacji do tej, bądź zbliżonej rangi zawodów”. Ten fragment spotkał się ze sprzeciwem zawodników, bowiem w praktyce oznacza on, iż w przypadku słabszego występu na jednej tylko imprezie cały następny sezon będzie stracony (bez względu na wyniki w krajowych pucharach). Co więcej, pojawiły się także argumenty, że taki zapis będzie miał bezpośrednie przełożenie na obniżenie współpracy pomiędzy zawodnikami w trakcie trwania zawodów. Ostatecznie wnioskowano o usunięcie punktu 2.3. Po krótkim głosowaniu zapis został usunięty.

Następnie odczytano oferty na organizację Balonowego Pucharu Polski. Po długiej i rzetelnej dyskusji przegłosowano najlepszą, zdaniem członków komisji, ofertę. Przyszłoroczny Puchar Polski odbędzie się w dniach 29 kwietnia-2 maja w Krośnie. Będą to zarazem drugie w kolejności zawody w kalendarzu imprez w roku 2009.

Po zatwierdzeniu obowiązującego rankingu, wyznaczono skład na imprezy międzynarodowe. Na Mistrzostwach Europy, które odbędą się we Francji, wystąpią: Bartosz Nowakowski, Bogdan Prawicki, Zbigniew Jagodzik oraz Witold Filus jako rezerwowy. Na Olimpiadę do Włoch pojadą: Adam Jaskólski i Arkadiusz Iwanik w roli rezerwowego.

Na koniec przyszedł czas na składanie wolnych wniosków. Zawodnicy znów zabrali głos, wyrażając swoją dezaprobatę w sprawie obsługi meteorologicznej na zawodach odbywających się na terenie naszego kraju oraz wyrazili nadzieję na sprawniejszą organizację imprez w przyszłości.

Nie wszystkie kwestie doczekały się rozstrzygnięcia. Dalsze dyskusje z pewnością będą toczyć się w kuluarach. Następne spotkanie zaplanowano na marzec 2009. Zbiegnie się to z datą wyboru nowego zarządu Aeroklubu Polskiego i Komisji Balonowej.

http://lotniczapolska.pl/Posiedzenie-komisji-balonowej,4584

A co z Balonowymi Mistrzostwami które planowano zorganizować w Krośnie?
 
1 - 20 of 213 Posts
Top