SkyscraperCity banner

1 - 20 of 62 Posts

·
Registered
1,252 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Bijaše srijeda 15. decembar 2010. u ranim popodnevnim časovima uz poprilično nisku temperaturu u blagom maglom okupanom Sarajevu kad sam se zaputio kroz mahale oko i iznad Baščaršije.

Iako su na lokalitetu današnjeg Sarajeva postojale raznorazne manje naseobine jos od vajkada, prvo ozbiljnije naseljavanje dešava se 1450-ih pod Osmanlijama nakon sto isti pokoravaju zapadni dio Balkana.

To prvobitno naseljavanje dešava se upravo ovde u brdima na istočnom obodu ravnice oko rijeke Miljacke, ravnice koja ce u dogledno vrijeme dobiti ime Sarajevsko Polje.

Elem, počinjemo na Bistriku, nedaleko od pivare i žičare tj. iznad trga pored Principovog mosta (iliti Latinske ćuprije) na kom se okreće trola (za vrijeme SFRJ se zvao Trg 6. aprila, a danas Trg Austrije).

u pitanju je lavirint sokaka i čikmi sa jako puno džamija....čini se da svakih 100 metara naletiš na novu.

na sreću situacija sa navigacijom nije kao u Istambulu gdje često horizont ni ne vidiš po 10 minuta tokom hodanja zbog gustine kućica i udžerica. u sarajevskim mahalama ipak imaš neku generalnu ideju gdje se nalaziš u odnosu na ostatak grada u svakom trenutku, ali opet ima dosta lutanja. cilj mi je bio da izbijem na baznu stanicu nekadašnje Trebevićke žičare, no nije mi pošlo za rukom.

pogled na gore prema magistrali/zaobilaznici koja u grad ulazi iz pravca Jahorine i Pala

pogled sa Bistrika na suprotno brdo u daljini (možda Sedrenik?)

sad već kreće spuštanje ka Miljacki i Gradskoj vijećnici

a onda opet pentranje uz strmu ulicu po imenu Alifakovac (inače rodna gruda Dine Merlina)

na vr' Alifakovca

pogled na one iste tri kuće iznad zaobilaznice samo sad iz drugog ugla

tu malo krećem na stranu ka susjednom brdu na kom je Jajce kasarna (izgrađena za vrijeme AU)

pogled unazad

tu se odmah izbija na mali plato sa kog puca fin pogled dole na Bentbašu (jedan od čitava dva otvorena bazena u Sarajevu gdje sam dolazio kao klinja na kupanje), Miljacku i novoizgrađeni hotel ...

... kao i na brda prema Palama, Romaniji i Jahorini

uz lavež džukaca avlijanera spuštam se dole prema rijeci i Vijećnici. tu je i sarajevska verzija splavova, ovaj restoran na Ben'baši je u priličnom raspadu

i patkice u Miljacki

nastaviće se

·
Banned
20,779 Posts
Veoma zanimljiva setnja ulicama (sokacima/avlijima) Sarajeva...osecam se skoro kao da sam tamo! Sarajevo je bas u nekom svom elementu ovako pod snegom, svaki kadar deluje kao iz neke bajke:yes:

·
Registered
5,077 Posts
Odlična reportaža Zvonko. :eek:kay:

Preko Bistrika je nekada išla pruga uskog koloseka ka Višegradu/Foči i pre stanice Bistrik je bio dugačak nadvožnjak. Je li to Principov most o kom pričaš na početku?

·
Banned
3,283 Posts
Fenomenalno nam prikazuješ grad.
Moram ovo reći. Ona Mirzina reportaža bi mogla da se zove "Tri zgrade u sto slika".
A ovo je toliko realno, prirodno, pravo Sarajevo, nenašminkano i nepripremljeno za fotografisanje.
Meni te uličice imaju lepotu i šarm. Valjda svi gradovi u federaciji imaju takve delove.
Tu je problem zimi kako se popeti autom.
Inače Sarajevo je najživopisniji grad na ovim prostorima, sa nejvećim kontrastima, i sigurno jedan od lepših gradova u SFRJ

·
Banned
13,882 Posts
Zvonko super reportaza.
Postoji na Bistriku jako lijepih dijelova i sokaka sa starim kucama i dzamijacama.
Kuce kako koja neke i jako dobrom stanju, neke u prosjecnom, mada ima i onih u jako losem stanju, mada manje.
Inace ovo je samo jedna strana Sarajeva, a ne kako kaze Ranko realna. Sve su relane i mahale, i Bascarsija, i AU dio, i Marijin dvor, ai Alipasino polje.

·
Registered
1,252 Posts
Discussion Starter #9
Odlična reportaža Zvonko. :eek:kay:
:cheers: zahvaljujem

Preko Bistrika je nekada išla pruga uskog koloseka ka Višegradu/Foči i pre stanice Bistrik je bio dugačak nadvožnjak.
da, zgrada (kućica:)) stanice se i danas vidi na ulazu u grad ovom zaobilaznicom sa fotki. a za nadvožnjak nešto ne mogu da se sjetim da li i sadašnja zaobilaznica ima nadvožnjak. pretpostavljam da da pošto je građena na manje-više istom terenu nekadašnje uskotračne pruge.

Je li to Principov most o kom pričaš na početku?
baš taj.

·
Registered
721 Posts
Preko Bistrika je nekada išla pruga uskog koloseka ka Višegradu/Foči i pre stanice Bistrik je bio dugačak nadvožnjak. Je li to Principov most o kom pričaš na početku?
To je bio bistricki, celicni resetkasti most, skoro pa bio glavna uloga u kultnom TV filmu ondasnje RTSA 'Cilim', napravljen po prici Ive Andrica.
I hvala na reportazi i smjelosti da se uhvatis u kostac sa navigacijom kroz Sa mahale sa te trebevicke strane, napokon nesto o Sarajevo a da nisu ona 2-3 trzna centra.

·
Kosovo is Serbia
3,429 Posts
Potpuno sam zakucan u ove slike,evo vec dobrih 15 minuta...
Svaki dalji komentar je suvisan...
:master::master::master:

·
Aviation/Travel Nerd
9,613 Posts
pogledaj na satleitu i gdje vidsi zbijene zgrade i pravilne ulice uz miljacku, to je AU dio, a gdje vidis milion kucica bez ikakvog reda jedna na drrugoj to su mahale.
Znaci sve uz Miljacku od skenderije pa navise. Verovatno uz reku samo jer ta tada grad bio tanji u AU vremena.

ok Definicija mahale? Brdo sa nabijenim kucama bez plana ili bilo koje naselje uz ulicu ili put... Da?

·
Registered
721 Posts
Znaci sve uz Miljacku od skenderije pa navise. Verovatno uz reku samo jer ta tada grad bio tanji u AU vremena.

ok Definicija mahale? Brdo sa nabijenim kucama bez plana ili bilo koje naselje uz ulicu ili put... Da?
Ne! Mahale se usko gledano kvartovi grada osnovani za osmanlijskog vakta, vecinom na sjevernoj strani Sarajeva, od Jekovca do Mejtasa, a uzbrdo negdje do Podhrastova, dok je na juznoj strani to Bistrik sa okolinom. Kako god izgledalo nabijeno, sve je uklopljeno sa nekom 'mahalskom' logikom i povezano je sa spletom ulica i prolaza i uvjek se moze doci od tacke A do tacke B, pa cijeli segment GRAS-a - kombi saobracaj - opsluzuje ta naselja. Ima par pet ruta kojima se komotno mozes spustiti sa vrha Sedrenika na Kovace ili Carsiju. Ono sto ti pitas ili sto BH navodi se navodi na naselja duz Hrasna Brda, Pofalicima ili dole u Buca Potoku, Boljakovu Potoku i na Brijesce Brdu.

·
Registered
1,252 Posts
Discussion Starter #16
^^baš to. iako mnoga druga naselja po obroncima sarajevskih brda možda mogu tehnički/strukturno/arhitektonski da se nazovu mahalama, za mene su mahale samo tih nekoliko naselja oko Čaršije koja su nastala za vrijeme Osmanlija (dakle Vratnik, Bistrik, Sedrenik...).

e sad, veliki broj kuća u mahalama je, kao što se vidi na fotkama, nastao prilično skoro, ali makar te mahale u brdima oko Baščaršije kao cjeline imaju neku malo dužu i dublju istorijsku priču od 'običnih' sarajevskih naselja sa privatnim kućama tipa Švrakino Selo, Briješće, Vraca, Kovačići...itd, koja su sva nastala u 20. vijeku.

·
Registered
1,252 Posts
Discussion Starter #17
Dali bi neko bio ljubacan da mi prikaze mapu celog grada i stavi liniju koji je dio grada autougraski a koji otmasnki.
ovo crveno-bijelo ti je otprilike put kojim sam išao dok sam fotkao. mahale su ti naselja oko tog puta na istočnom obodu grada.

·
Aviation/Travel Nerd
9,613 Posts
Ne! Mahale se usko gledano kvartovi grada osnovani za osmanlijskog vakta, vecinom na sjevernoj strani Sarajeva, od Jekovca do Mejtasa, a uzbrdo negdje do Podhrastova, dok je na juznoj strani to Bistrik sa okolinom. Kako god izgledalo nabijeno, sve je uklopljeno sa nekom 'mahalskom' logikom i povezano je sa spletom ulica i prolaza i uvjek se moze doci od tacke A do tacke B, pa cijeli segment GRAS-a - kombi saobracaj - opsluzuje ta naselja. Ima par pet ruta kojima se komotno mozes spustiti sa vrha Sedrenika na Kovace ili Carsiju. Ono sto ti pitas ili sto BH navodi se navodi na naselja duz Hrasna Brda, Pofalicima ili dole u Buca Potoku, Boljakovu Potoku i na Brijesce Brdu.
Hvala za detaljan info.

·
Aviation/Travel Nerd
9,613 Posts
Da su kuce u boljem stanju izgledalo bi pristojno ovako mi bas i ne smeka nesto...
Te gore privatne kuce izgledaju veoma dobro. Sad ako se setas glavnom ulicom i stojis oko bas carsije, neces videti tih losiji kuca sto su nize jer uvek nesta sakrije, iako je i meni nelogicno da kuce koje su gore vislje/dalje izgledaju sredjenije.
Mislim sirom BH je mnogo losija situacija gde je slaba privreda. Mada nije samo to BIH, ja sam to isto vidio i u drzavama zapadno od BIH gde su kuce ne dovrsene i bez kanalizacije. Samo na ovom forumu kao i uvek se kace najugledniji detalji. hehehee to jedino Zvone i CS prikazu sve koliko sam ja opazio.

Btw hvala za mapu Zvonko iako sam imao ideju gde si slikao.:cheers:

·
Montenegrin
5,516 Posts
Moram da priznam da mi se taj "spontani urbanizam" ni malo ne sviđa...mi imamo naselja nastala po sličnoj matrici u Podgorici (Drač, Stara Varoš - jezgro grada iz perioda Otomanske vladavine), i to su mi ubjedljivo najružniji djelovi grada. Bez obzira na kvalitet kuća, bez obzira na nekakav "šmek" i "dušu", koju ja nikako ne mogu da uhvatim... Za mene su to samo malo uslovnije favele...

1 - 20 of 62 Posts