SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 220 Posts

·
Registered
Joined
·
5,360 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Krzeszowice najlepiej pozyskują fundusze

Dziennik Gazeta Prawna, 2010.11.04

Europejska Gmina - Europejskie Miasto - małopolska gmina wygrywa w czwartej edycji rankingu organizowanego przez "Dziennik Gazetę Prawną". Burmistrz Krzeszowic Czesław Bartl: - Mamy dużo nowych projektów. Pierwszego miejsca łatwo nie oddamy.

Liczące niewiele ponad 10 tys. mieszkańców podkrakowskie Krzeszowice zwyciężyły m.in. dzięki ambitnemu projektowi skanalizowania niemal w całości miasta i gminy. Projekt ma być zrealizowany do końca 2013 roku, a gmina otrzyma z UE na jego realizację ponad 130 mln złotych. - Mamy wiele nowych pomysłów i projektów inwestycyjnych. Pierwszego miejsca łatwo nie oddamy - cieszył się Czesław Bartl, burmistrz Krzeszowic.

W pierwszej piątce najskuteczniejszych w skali kraju w pozyskiwaniu funduszy unijnych znalazły się także gmina miejska Hel, gmina miejsko-wiejska Zbąszynek oraz gminy miejskie Mikołów i Lędziny w województwie śląskim. Wśród miast na prawach powiatu liderem jest Warszawa. Stołeczni beneficjenci pozyskali już ponad 13 mld złotych z aktualnego budżetu UE, najwięcej wśród polskich samorządów. Wśród gmin wiejskich liderem jest podwarszawski Nadarzyn.

Przyznaliśmy również wyróżnienia Grand Prix dla gmin, które są najskuteczniejsze w pozyskiwaniu funduszy unijnych od początku naszej obecności w UE. Liderami są również Krzeszowice, a także Otwock, Szklarska Poręba, Warszawa i Zbąszynek.

Ranking Europejska Gmina - Europejskie Miasto wyróżnia samorządy, na obszar których najskuteczniej udaje się przyciągnąć fundusze z wszystkich programów Unii Europejskiej.

Na efekt składają się projekty nie tylko władz samorządowych, ale także lokalnych przedsiębiorców, szkół i organizacji społecznych. W zestawieniu uwzględniana jest liczba mieszkańców oraz liczba realizowanych projektów. Od tej edycji pod uwagę brane są projekty z obecnego budżetu unijnego, na których umowy zostały podpisane od 2007 do końca marca 2010 roku.
 

·
Registered
Joined
·
5,360 Posts
Discussion Starter · #2 ·

·
46 & 2
Joined
·
10,757 Posts
No proszę, witam sąsiadów:hi: ;)
 

·
Registered
Joined
·
5,360 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Połączenie Krzeszowic i Woli Filipowskiej

Źródło: http://www.krzeszowice.pl

Rozpoczęła się długo przygotowywana budowa chodnika przy drodze krajowej nr 79 Kraków - Trzebinia. Ciąg komunikacyjny dla pieszych poprawi bezpieczeństwo użytkowników tej ruchliwej drogi na odcinku o istniejącego chodnika w Woli Filipowskiej do rozbieranego obecnie ogrodzenia przy ul. Trzebińskiej już w granicach miasta. We wcześniejszych latach udało się zbudować chodniki wzdłuż drogi nr 79 na części ulicy Trzebińskiej i w samej Woli Filipowskiej, budowany obecnie odcinek chodnika będzie miał ponad 700 metrów długości. W następnym etapie powinniśmy uzyskać ciągłość chodnika na całej długości między miastem a Wolą Filipowską.

- Całkowity koszt budowy wynosi 1 mln 240 tys. zł, z czego gmina płaci 1/3 a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad 2/3 kosztów chodnika - informuje Łukasz Wróblewski, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach.

 

·
Registered
Joined
·
5,360 Posts
Discussion Starter · #7 · (Edited)
Kolejne osiedle na Bandurskiego

Autor: Muminek, http://krzeszowiceone.pl

Zielony Klucz to kolejne osiedle domów, które powstało przy ulicy Bandurskiego w Krzeszowicach.Kompleks dwunastu bliźniaczych budynków przy ulicy Bandurskiego wyposażonych w funkcję centralnego odkurzacza, z możliwością otwarcia przestrzeni miedzy kondygnacjami to kolejna po Zielonym Wzgórzu i Osiedlu nad Filipówką inwestycja w tym rejonie Krzeszowic. Możliwe, że nie ostatnia.

Gmina Krzeszowice wystawiła na sprzedaż 9.4 hektarową działkę położoną również przy ulicy Bandurskiego. Pierwotnie planowano przeniesienie w to miejsce ogródków działkowych z rejonu dworca PKP. Protesty działkowców i wybór innej lokalizacji dla działkowców sprawił, że gmina postanowiła sprzedać działkę przy Bandurskiego. Jak informuje tygodnik Przełom, chętnych na zakup 9.4 hektarowej działki nie brakuje. - Zainteresowany nią deweloper złożył wniosek o wykup. Cena wywoławcza to prawie 11.5 mln zł.

Więcej: Przełom 40/2010, www.zielonyklucz.pl
 

·
Registered
Joined
·
5,360 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Euro na odnawialne źródła energii

Autor: Muminek, http://krzeszowiceone.pl/

1 868 468,00 zł dla Karmelitów Bosych z Czernej, 4 755 545,07 zł dla Gminy Krzeszowice i 2 927 496,90 zł dla Powiatu Krakowskiego. 30 grudnia Zarząd Województwa Małopolskiego wybrał projekty do dofinansowania w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, działanie - Poprawa jakości powietrza i zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Projekt Gminy Krzeszowice - Żyjmy ekoenergetycznie - kompleksowe działania mające na celu ograniczenie niskiej emisji, uzyskał 4 755 545,07 zł dofinansowania (całkowity koszt projektu 5 594 758,90 zł). Zakłada on częściową (40%) refundację kosztów termomodernizacji i wymiany kotłów w 14 placówkach oświatowych z lat 2008-2010 oraz zakup i montaż 300 zestawów kolektorów słonecznych na prywatnych domach.

Dofinansowanie uzyskał też projekt Powiatu Krakowskiego – Budowa instalacji ciepłej wody użytkowej w oparciu o zastosowanie systemu solarnego w budynkach użyteczności publicznej. Projekt będzie realizowany na terenie siedmiu jednostek prowadzonych przez powiat m.in na Zespole Placówek Opiekuńczo-wychowawczych w Miękini oraz Domie Pomocy Społecznej w Czernej.

1 868 468,00 zł dofinansowania otrzymał również projekt Karmelitów Bosych z Czernej - Modernizacja ogrzewania kompleksu budynków Karmelitańskich z zastosowaniem płytkiej geotermii (całkowity koszt projektu 2 198 198,28 zł).
 

·
Registered
Joined
·
5,360 Posts
Discussion Starter · #11 ·
budowa wiaduktu w Krzeszowicach na trasie Kraków - Trzebinia

 

·
Registered
Joined
·
5,360 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Rewitalizacja - pierwsze ulice niemal gotowe

Źródło: http://www.krzeszowice.pl/

Trwające od ubiegłego roku roboty budowlane przy rewitalizacji centrum miasta na kilku ulicach już dobiegają końca. I chociaż na usprawnienie komunikacji w centrum trzeba będzie poczekać, estetyka ulic Wyki, Walkowskiego i Parkowej już jest znacznie poprawiona, chociaż ekipy budowlane nie zakończyły jeszcze prac.Z tygodnia na tydzień postęp prac jest widoczny - wystarczy zdjęcie ogrodzenia budowy, a widok, jaki się odsłania, na nowo pokazuje urok krzeszowickich ulic. Ciekawiej eksponuje się też pałac Vauxhall, który zostanie od strony Rynku obudowany płytami, nawiązującymi kolorem i fakturą do materiału użytego do nawierzchni ulic.Roboty w centrum miasta mają to do siebie, że każdy nowy odcinek zajęty przez firmę wykonującą kontrakt skutkuje zmianą dla pieszych i kierowców. Prosimy więc kierowców o ostrożną jazdę przez miasto, a pieszych o to, by mieli więcej zrozumienia dla prowadzących pojazdy.

 

·
Registered
Joined
·
4,045 Posts
^^ Szkoda, ze przy okazji tej rewitalizacji ja nigdzie nie widziałem nadzoru archeologicznego, chociaż ponoć jakiś jest.

Kilka zdjęć z rewitalizacji ul.Krakowskiej:

Nie wiem jak długo stoi ta reklama, ale ktoś, kto ją robił ma najwyraźniej problemy z wysławianiem się w języku polskim:Szeregówka na granicy Krzeszowic i Mękini:Dla zainteresowanych:Budowa kanalizacji w Czatkowicach Górnych - dzielnicy Krzeszowic:

 

·
Registered
Joined
·
4,045 Posts
Najpiękniejszy słup na "zrewitalizowanej" ulicy Parkowej:Widok na ul.Parkową od strony parku:Rewitalizacji ul. Krakowskiej/Rynku, na pierwszym planie kwintesencja stylu powszechnie określanego jako Gargamelizm:Największy parking w mieście potocznie zwany rynkiem:Ulica Krakowska, rejon przez skrzyżowaniem z ulicą Wyki:Szału w tej rewitalizacji nie ma, ale nie jest też najgorzej.
 

·
46 & 2
Joined
·
10,757 Posts

·
Registered
Joined
·
5,360 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Nowy wiadukt na DK79 prawie gotowy, stary do rozbiórki

Wirtualny Nowy Przemysł, 2011.08.08

Kierowcy mogą już korzystać z nowego wiaduktu na drodze krajowej nr 79 w Krzeszowicach (woj. małopolskie); trwają jeszcze prace wykończeniowe. Stary wiadukt zostanie rozebrany.

Wiadukt przebiega nad linią kolejową Katowice-Kraków; ma blisko 160 m długości i 14 m szerokości. Inwestycję za 30,5 mln zł brutto wykonuje Mota Engil Central Europe.

Prace rozpoczęły się w grudniu 2009 roku i mają potrwać do końca listopada tego roku. Do tego czasu mają jeszcze powstać m.in. drogi dojazdowe, łącznice oraz infrastruktura techniczna. W połowie sierpnia ma zostać przeprowadzony demontaż konstrukcji starego wiaduktu.
 

·
Registered
Joined
·
5,360 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Źródło: http://krzeszowiceone.pl/

Zagospodarowanie wsi Nowa Góra i remont Bramy Zwierzynieckiej to kolejne wnioski Gminy Krzeszowice, które otrzymały dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

792 719,13 zł będzie kosztowała odnowa centrum Nowej Góry z czego 483 365 zł pokryje dotacja na ten cel, którą gmina otrzymała z PROW-u. W ramach projektu renowacji zostanie poddana figura Chrystusa Frasobliwego i kamień z pieczęcią dawnego miasta. Zakres prac obejmie również przebudowę ciągów pieszych, wyposażenie placu zabaw i zagospodarowanie terenów zielonych.

Remontu doczeka się również zabytkowa Brama Zwierzyniecka. Przetarg na jej renowację łącznie z rekonstrukcją ubytków architektury i detali architektonicznych oraz wystroju rzeźbiarskiego wygrała firma Lipiński z Krakowa.Brama Zwierzyniecka na pocztówce z 1900 roku. Fot. WikipediaFragment Bramy Zwierzynieckiej, 2010 rok. Fot. krzeszowice.one.pl
 

·
Registered
Joined
·
97 Posts
Wiadukt z 1938 r. rozebrany, za GDDKiA:

Nie był może piękny, ale od 1938 roku niezawodnie łączył te części Krzeszowic, które dzieliły tory kolejowe. Został rozebrany w cztery godziny, podczas dwóch nocy, z 12 na 13 sierpnia i z 13 na 14 sierpnia.

Prace odbywały się nocami w tak małych przedziałach czasowych, by nie zakłócić ruchu pociągów. Nocami rozbierano części konstrukcyjne a wcześniej, w ciągu dnia płytę jezdną, ale ta czynność nie miała wpływu na ruch pociągów.

Więcej 

·
46 & 2
Joined
·
10,757 Posts
1 - 20 of 220 Posts
Top