SkyscraperCity banner

5001 - 5020 of 5081 Posts

·
Registered
Joined
·
551 Posts
👉"Przywracanie kolei dalekobieżnej Następny planowany krok to uruchomienie kolejnego pociągu: tym razem w relacji Katowice – Łódź – Trójmiasto, który odcinek od Kutna do Malborka ma pokonywać przez Gostynin, Płock, a dalej przez Sierpc, Rypin, Brodnicę, Grudziądz, Kwidzyn i Sztum
Wszystkie te miasta powiatowe leżą obecnie poza siecią PKP Intercity (95-tysięczny Grudziądz jest kolejny po Płocku na liście największych polskich miast pozbawionych połączeń dalekobieżnych). Rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś deklaruje, że pociąg relacji Katowice – Płock – Gdynia pojawi się na torach w grudniu 2021 r.: – Chodzi o przywracanie kolei dalekobieżnej mieszkańcom miast, które nie leżą na głównych ciągach między dużymi aglomeracjami. Celem jest likwidacja białych plam w systemie komunikacyjnym kraju i zapewnienie dojazdu do dużych ośrodków, które są generatorami miejsc pracy i nauki. "👈

Jeśli PLK zrobi te 12km to może pociąg kwalifikowany będzie kursował przez Grudziądz a ,że będzie on przelotowy to może utrzyma się dłużej niż łącznik 'Warmia" Gdz- Warszawa.Problemem może być to ,że niedługo po jego wprowadzeniu do RJ zacznie się modernizacja 207ki Gdz-Gardeja.No chyba ,że awaryjnie puszczą tego IC przez Gdz -Laskowice.
 

·
Lefebvrysta
Joined
·
14,124 Posts
Przynajmniej przez kolejny rok nie będą uruchamiane pociągi na trasie Toruń – Lipno – Skępe – Sierpc. Kursy zawieszone zostały w pierwszym etapie pandemii koronawirusa. Samorząd wojewódzki twierdzi, że zainteresowanie pasażerów było bardzo niewielkie. W marcu i kwietniu tego roku, kiedy zagrożenie koronawirusem pojawiło się w Polsce, organizatorzy regionalnych połączeń kolejowych odwołali znaczną liczbę kursów, tłumacząc to m.in. spadkiem zainteresowania podróżnych. Większość z nich wróciła jednak do rozkładu jazdy w okresie wakacyjnym lub tuż po nim. Tak nie stało się jednak z pociągami z Torunia do Skępego i Sierpca. Ruch na zachodnim odcinku linii kolejowej nr 27 Nasielsk – Toruń Wschodni wciąż jest wstrzymany.

Bardzo niewiele pociągów, bardzo niewielu pasażerów

– Połączenia zostały zawieszone w związku z wprowadzonym w Polsce stanem epidemii. Jednak już przed wejściem w życie obostrzeń wynikających z pojawienia się COVID-19 zdecydowaną większość podróżnych z i do Sierpca stanowili studenci – mówi Tomasz Moraczewski, dyrektor Departamentu Transportu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Według jego relacji podróżowali oni tylko w piątki i niedziele. W pozostałe dni zapełnienie pociągów miało być minimalne i nie przekraczać kilkunastu osób.

Przypomnijmy przy tym, że rozkład jazdy na tej trasie był wyjątkowo skromny: do Sierpca docierał tylko jeden kurs dziennie. Druga para pozwalała dotrzeć tylko do Skępego. Wszystkie pociągi obsługiwała Arriva, a termin ich kursowania ograniczono do 18 marca. Ponadto przez dwa dni w kwietniu realizowana była zastępcza komunikacja autobusowa. W opinii naszego rozmówcy zainteresowanie tymi kursami było zbyt niskie, by dalsze ich utrzymywanie miało sens. Kolej ma bowiem pełnić rolę środka transportu obsługującego największe potoki, których nie zaspokoiłoby uruchamianie autobusów. – Nie znajduje ani społecznego, ani ekonomicznego uzasadnienia uruchamianie pociągów na trasach, na których występuje niewielki popyt na przewozy kolejowe – usłyszeliśmy.

UMWKP: Potrzeba większej przepustowości

UMWKP podjął więc decyzję, by w najbliższym czasie nie wznawiać zawieszonych na wiosnę kursów na linii sierpeckiej. – Nie jest naszą intencją narażać podróżnych na wykluczenie komunikacyjne – zaznaczył przy tym przedstawiciel samorządu. Przyznaje jednak, że w sytuacji pandemii urząd musi podejmować „trudne decyzje”, które „mogą powodować niedogodności”. Według aktualnych założeń kolej nie wróci do Lipna i Skępego przynajmniej do końca obowiązywania rocznego rozkładu jazdy 2020/2021, a więc do grudnia przyszłego roku.

Tomasz Moraczewski zapewnia nas jednocześnie, że władze regionu podejmują współpracę z samorządami lokalnymi, by poprawić dostępność tej trasy poprzez budowę nowych i przebudowę istniejących przystanków kolejowych. Ocenia, że konieczna byłaby także modernizacja samej linii kolejowej, która miałaby na celu... poprawę jej przepustowości (dotychczas kursowały tam dwie pary pociągów dziennie). – Kompleksowe podejście pozwoli na uruchomienie w przyszłości połączeń w dużo wyższym i oczekiwanym przez mieszkańców standardzie – zapowiada, zwracając uwagę na konieczność współpracy z zarządcą infrastruktury. Zaznacza, że UMWKP wnioskuje o środki na modernizację i elektryfikację linii nr 27 w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
 

·
Registered
Joined
·
551 Posts
  • Like
Reactions: kasztelan54

·
polska_powiatowa
Joined
·
1,267 Posts
I tu muszę zaskoczyć bo jest zapowiedź że ten fragment ma być w przyszłym roku naprawiany właśnie pod kątem tego połączenia :)

Zgodnie z uzgodnieniami Ministerstwa Infrastruktury oraz zarządcy infrastruktury kolejowej „PKP Polskie Linie Kolejowe” S.A. realizacja prac budowlanych zaplanowana jest na II połowę przyszłego roku.
Głównym zakresem robót będzie kompleksowa wymiana toru na odcinku Sierpc – Szczutowo, która pozwoli na jazdę pociągów z prędkością do 80 km/h, z pojedynczymi ograniczeniami.

więcej
 

·
Registered
Joined
·
588 Posts
"uruchomiona linia kolejowa nr 33 relacji Katowice – Gdynia Główna przez Łódź Widzew, Kutno, Gostynin, Płock, Sierpc, Rypin, Brodnicę, Jabłonowo Pomorskie, Grudziądz, Kwidzyn, Sztum, Malbork, Tczew"

Pismaki...
 

·
Registered
Joined
·
5,287 Posts
Zapowiadajac nowy rozklad w Kuj-Pomie to na szybko mamy:

Bezpośrednie Bydgoszcz-Grudziadz przez Laskowice

Czy ja dobrze widzę w rozkładzie jazdy ze nie ma już 5 pociągów regio Bydgoszcz-Olsztyn oraz 3 Olsztyn -Bydgoszcz a na linii 215 Laskowice Pomorskie-Osie-Tleń-Szlachta-Czersk nie ma nic?

Cos jeszcze mi umknęło?
 

·
Lefebvrysta
Joined
·
14,124 Posts
Toruń - Brodnica też bezpośrednio przez Wąbrzeźno w ilości 2 par w zamian za zlikwidowany Sierpc, 6,5 pary Bydgoszcz - Grudziądz w zamian za zlikwidowane pociągi z Laskowic do Czerska i z Wierzchucina do Czerska. Dołożona też jedna para z Bydgoszczy do Chełmży.
 

·
Registered
Joined
·
5,287 Posts
Czyli w 2020r zegnamy:

Torun-Lipno-Sierpc 78km
Laskowice-Osie-Czersk 55km
Laskowice-Wierzchucin 26km
Wierzchucin-Czersk 36km

Razem: 195km. Grubo.

Wiem ze sensowny rozklad byl tylko na linii 215, ale szkoda tak czy inaczej.
 

·
Registered
Joined
·
2,660 Posts
Czy ja dobrze widzę w rozkładzie jazdy ze nie ma już 5 pociągów regio Bydgoszcz-Olsztyn oraz 3 Olsztyn -Bydgoszcz a na linii 215 Laskowice Pomorskie-Osie-Tleń-Szlachta-Czersk nie ma nic?
Bezpośrednie Olsztyn-Bydgoszcz i z powrotem zostały skrócone do/z Torunia.
 

·
Registered
Joined
·
5,287 Posts
Widzialem. Ale nikt chyba nie pomyslal o sensownych skomunikowaniach tak żeby np przesiąść się z regio na regio. Bo jak patrze na rozklad w weekend jak często jeżdżę, najlepiej wychodzi jechać intercity+intercity.
 

·
Registered
Joined
·
70 Posts
W plakatowym rozkładzie rocznym połączenie Sierpc- Toruń figuruje od korekty 14.III... To pewnie błąd.
 

·
polska_powiatowa
Joined
·
1,267 Posts
W plakatowym rozkładzie rocznym połączenie Sierpc- Toruń figuruje od korekty 14.III... To pewnie błąd.
Jeszcze dwa tygodnie temu przed wgraniem ostatecznej wersji RJ do Portalu Pasażera były zaznaczone dwa kursy: jeden do Sierpca a drugi do Skępego. Tylko że godziny były dla mnie bardzo podejrzane bo w kierunku Skępego ruszyły dwa składy rano co wymagałoby użycia albo dwóch szynobusów albo mijanki po trasie.
 

·
Registered
Joined
·
5,287 Posts

Skoro dotacja na kolej spada z 110mln na 82,6mln, to będą cięcia.

Ja tez jakiś czas temu sprawdzałem rozklad plakatowy PKP PLK to wyglądało to dobrze. Widac ograniczyć musieli jakos niedawno.

Najgorzej ze wykluczone komunikacyjnie Bory Tucholskie straca połączenie Laskowice Pomorskie-Osie-Tleń-Szlachta-Czersk. Roweru autobusem się już nie przewiezie. Ofertę mogli ograniczyć a nie od razu zlikwidować wszystko.
 

·
Lefebvrysta
Joined
·
14,124 Posts
Spore cięcia też w Arrivie autobusowej - do Lipna tylko 3 pary autobusów z Torunia, Czernikowo 18 par autobusów.
 

·
Registered
Joined
·
551 Posts
''Blisko 1 mln zł przewidziano na opracowanie dokumentacji projektowej i przedprojektowej dla budowy linii kolejowej z Solca Kujawskiego do Portu Lotniczego i Trzcinca (południowa obwodnica kolejowa Bydgoszczy). Jak informowaliśmy kilka dni temu, Zarząd Województwa dał zielone światło, aby przygotować dokumentację dla tego zadania. ''
Ale na budowę trasy przez kosmodrom kasy nie żałują :unsure:
 
5001 - 5020 of 5081 Posts
Top