SkyscraperCity banner

Status
Not open for further replies.
1 - 20 of 93 Posts

·
Banned
Joined
·
3,563 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Rozpoczyna się projektowanie inwestycji w województwie na kolejne rozdanie unijnych pieniędzy w latach 2014-2020. Zapewne wiele będzie kontrowersji, w związku z tym warto aby nasze mysli znalazły się w jednym wątku.
Pierwszy wątpliwy pomysł to budowa lini tramwajowej pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem po prawej stronie Wisły.
http://torun.gazeta.pl/torun/1,3557...waj_z_Torunia_do_Bydgoszczy.html#TRLokToruTxt
 

·
Banned
Joined
·
5,541 Posts
Calbecki pokazal, ze jednak nie ma najmniejszego pojecia o zarzadaniu regionem...ten pomysl przebija nawet debilny projekt pociagu z Solca do Trzcinca za miliard zlotych...:bash:

moze jeszcze tunel pod Wisla z Torunia do Bydgoszczy?
 

·
Registered
Joined
·
4,043 Posts
Niebezpieczny, szkodliwy pomysł który jasno pokazuje, że Toruń nie dorósł do zarządzania regionem. Zapyziałe, prowincjonalne myślenie bez umocowania w jakichkolwiek analizach czy nawet wyabstrahowanych od możliwości projekcjach potrzeb. Głupie, dziecinne, ambicjonalne, na kolanie planowanie...
 

·
Registered
Joined
·
315 Posts
Doga ekspresowa S5 na pełnym odcinku Gniezno – Bydgoszcz – Nowe Marzy – to powinna być kluczowa inwestycja regionalna na lata 2014-20.

1. Zyska województwo, bo pojawi się drugi, obok A1 (Grudziądz – Toruń – Włocławek) „taśmociąg” dający szansę na rozwój gospodarczy terenom położonym wzdłuż trasy.

2. Zyska w końcu zachodnia część województwa, w tym Bydgoszcz.

Bydgoszcz nie powinna się rozdrabniać, lecz w rozmowach z Marszałkiem, skupić na 2 głównych projektach:

a. Transport – czyli pełna S5, dzięki czemu zachodnia część województwa uczestniczyć będzie w korzyściach z tranzytu z Wybrzeża na południowy – zachód kraju.

b. Rozwój uczelni (szczególnie UTP, który dzięki swojemu profilowi i współpracy z biznesem będzie mieć szansę na duży jakościowy skok w ciągu najbliższej dekady) oraz średniego szkolnictwa technicznego.

Tylko tego typu inwestycje mają szansę na realną „stopę zwrotu” (gospodarczą i społeczną).

Gdyby miało dojść do politycznych przetargów („coś za coś”) to Władze Bydgoszczy powinny zrezygnować z projektów typu: Rozbudowa Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej, czy Centrum Uczelniano-Kongresowe na Placu Teatralnym.
Bo na to wszystko miasto w przyszłości samo „zarobi” rozwijając się gospodarczo.
 

·
Banned
Joined
·
5,541 Posts
wszystko co iszesz to prawda, ale niestety raczej malo realne...
trudno zreszta mowic o targach i rezygnacji z np adaptacji mlynow(kilkadziesiat milionow) z budowa drogi, ktora bedzie kosztowala kilka miliardow albo wiecej...nie ta liga, nie ta kasa, nie ten poziom decyzyjny...
ponadto marszalek bedzie dazyl nie do zrealizowania inwestycji waznych dla Bydgoszczy( s5) ale do tworzenia sztucznego dwumiasta( stad projekt tramwaju, na pewno pojawia sie tez inne rewelacyjne projekty w ten desen)

istniej tez mozliwosc( bardzo prawdopodobna), ze marszalek zastosuje ten sam manewr co kilka lat temu, czyli zgodzi sie na s5 i pomoc UTP, a dla Torunia zapewni dziesiatki innych projketow, a potem sie okaze, ze zamiast s5powstanie s10 i Bydgoszcz zostanie z niczym( dokladnie tak bylo przy ostatni podziale kasy, gdzie Bydgoszcz wytypowala 4 projety bo marszalek powiedzial zeby skladac tylko na nie, na wszystkie dostala kase, a Torun dostal wiecej bo zlozyl wiecej projektow, do tego znaczna czesc kasy z bydgoskiej puli wydaje sierota z Torunia na lotnisku, ktorego wlascicielem jest marszalek...)
obawiam sie, ze nie powstanie nic znaczacego w Bydgoszczy lub okolicach jesli z tego nie bedzie mial korzysci Torun...stad w s5 watpie, bo juz sa projekty s10, modernizacji dk 15 itp itd wszystko po to zeby Torun cos mial...
 

·
Registered
Joined
·
359 Posts
Może nie jestem dobrze zorientowany, ale co ma marszałek do projektów ministerialnych? Przecież kasa na S5 pójdzie ze środków centralnych, a nie unijnych, które ma dostać region. No chyba, że jakimś cudem te pieniądze można tak sobie przerzucać :)

BTW: Budowa ekspresówki S5 z Gniezna, to wydatek minimum 4 miliardów złotych, a jak zdają się ćwierkać wróbelki ogromna część pieniędzy na lata 2014-2020 poleci do "stolycy". Ponoć sporo innych ekspresówek ma dostać rykoszetem, bo stworzenie węzła w okół Warszawy to priorytet.

Podtrzymuje jednak, to o czym pisaliście - tramwaj to pomysł science-fiction.
 

·
Banned
Joined
·
5,541 Posts
po lawinie krytyki na idiotyczny pomysl marszalka z tramwajem pomiedzy miastami do boju ruszyl Aladowicz...


Za powstaniem linii tramwajowej łączącej Bydgoszcz z Toruniem przemawia jeden bardzo poważny argument. Inwestycja wpłynęłaby na integrację metropolii bydgosko-toruńskiej i w dużym stopniu ułatwiłaby mieszkańcom poruszanie się pomiędzy dwoma miastami.
Jednak już sam fakt, że coś może poprawić integrację mieszkańców Bydgoszczy i Torunia, wywołuje negatywne emocje u części mieszkańców naszego miasta.

W związku z tym już teraz w ciemno spodziewam się w najbliższym czasie fali stanowisk, oświadczeń i not wskazujących na bezzasadność realizacji tego pomysłu. Nie znaczy to oczywiście, że do koncepcji marszałka należy podchodzić bezkrytycznie. Ale za krytyką muszą stać konkretne argumenty i liczby. Tych na razie nie znamy. Dlatego warto zlecić specjalistom szczegółowe badania, które odpowiedzią nam na wątpliwości. I do czasu uzyskania rzetelnych informacji wstrzymać się od jednoznacznych i emocjonalnych ocen.
Cały tekst: http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszc...orunia__Wstrzymajmy_sie_od.html#ixzz2OAk9Hd2E


panu Aladowiczowi proponuje tez zlecenie kosztownych analiz, czy np pomalowanie redakcji Wyborczej w zielone kropki i wymiana mebli na te zrobione z bambusu przyczyni sie do lepszego pozyskiwania reklamodawcow...mysle, ze bez tych badan nie mozna tego jednoznacznie stwierdzic...

ps: mysle, ze budowa kolejki linowej pomiedzy Bydgoszcza Toruniem tez wpłynęłaby na integrację metropolii bydgosko-toruńskiej i w dużym stopniu ułatwiłaby mieszkańcom poruszanie się pomiędzy dwoma miastami. to kiedy budujemy?
 

·
Registered
Joined
·
315 Posts
Najpierw Bydgoszcz i jej najbliżsi Sąsiedzi muszą mieć dostęp do PODSTAWOWEJ INFRASTRUKTURY DROGOWEJ, czyli drogi ekspresowej S5 zbudowanej na pełnym odcinku Gniezno - Bydgoszcz - Nowe Marzy.
Tylko ta inwestycja (wpisana do kontraktu wojewódzkiego) ma szansę wzmocnić gospodarczo zachodnią część województwa.

Dopóki jej nie będzie, lansowanie innych projektów jest niekorzystne dla Bydgoszczy.

Pomysły takie jak „linia tramwajowa z Torunia do Bydgoszczy” to rozwadnianie priorytetów.
Wiadomo, że Marszałek nie zbuduje jej (wyłącznie) ze środków regionalnych, będę potrzebne centralne.

Na liście pojawia się więc kolejny projekt, który zdaniem Marszałka jest „istotny dla rozwoju województwa”.

Lista projektów "komunikacyjnych" coraz bardziej się wydłuża:

1. Droga ekspresowa S5
Wiadomo, że Marszałek Całbecki i szef PO w kuj.-pom. Lenz myślą tylko o połączeniu Gniezno – Bydgoszcz, a Prezydent Bruski próbuje „bohatersko” wywalczyć obwodnicę miasta w śladzie S5).

2. Droga ekspresowa S10 (Bydgoszcz – Toruń).
Też lansowana przez PO (kosztem odcinka S5 Bydgoszcz – Nowe Marzy).

3. Obwodnica Inowrocławia.

4. DK15 (Toruń – Inowrocław).

5. Teraz tramwaj Toruń – Bydgoszcz.


Co wynika z tego zestawienia ?
Że wszystkie drogi mają prowadzić do … (nietrudno zgadnąć gdzie, nawet nie będę podpowiadał, że nie chodzi tu o Bydgoszcz lub Inowrocław).
Pieniędzy nie starczy na wszystko, potrzebne będą cięcia, o których zadecydują politycy, a nie kryteria gospodarcze.

Jeżeli Władze Bydgoszczy podejmą tę licytację na pomysły, to nasze Miasto straci.

Najważniejsze dla Władz Bydgoszczy w tej chwili to szukanie Sojuszników, dzięki którym w Strategii Województwa na lata 2014-2020 oraz w kontrakcie wojewódzkim znajdą się tylko projekty najistotniejsze i realne do sfinansowania.Kilka zdań o obecnej polityce rozwoju województwa i znaczeniu transportu w poniższym artykule o planowanej konferencji gospodarczej w Bydgoszczy.

http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszc...wal_pomoc_Bydgoszczy__Angazuje.html#LokBydTxt

„Malinowski przyznaje, że dzisiaj najwięksi inwestorzy z reguły omijają Bydgoszcz i nasze województwo. Jego zdaniem stoją za tym co najmniej trzy powody.

Po pierwsze, to brak jednoznacznego celu rozwojowego województwa.
Po drugie, infrastruktura. Każdy poważny inwestor idzie tam, gdzie jest mu wygodnie. Jak ma poświęcić cztery godziny na dojazd, to się głośno zastanowi, czy warto.
I po trzecie, ważny jest klimat. Macie w Bydgoszczy Zespół Obsługi Inwestora. Ale nie rzecz w strukturze, ale w ofercie - wyjaśnił.”

.
 

·
Registered
Joined
·
315 Posts
Pomyliłem się, niestety :(

Wg najświeższego dokumentu - priorytety Pana Całbeckiego na lata 2014 – 20 to:

1. Droga ekspresowa S5 (w tekście nie podano na jakim odcinku).
2. Droga ekspresowa S10 (w tekście nie podano na jakim odcinku).
3. Przebudowa drogi krajowej DK15, w tym na odcinku Toruń – Gniezno do standardu drogi ekspresowej.
4. Realizacja obwodnicy Inowrocławia.
5. Przebudowa drogi DK25 na odcinku Inowrocław – Bydgoszcz do standardu GP 2+2.

Link do materiału:
http://www.kujawsko-pomorskie.pl/pliki/wiadomosci/20130321_strategia/SRW.pdf
Opisane projekty są podane na str.13-14.

No cóż, region kujawsko – pomorski ma być coraz bardziej toruńskocentryczny.
Ma "kręcić się" wokół Torunia.


Ciekawe czy i jak zareaguje na to Sejmik Województwa (w tym przedstawiciele Bydgoszczy i okolic), którzy mają omawiać ten materiał na najbliższej sesji - 25 marca br.
Powyższe zapisy powodują jednak, że na pewno Marszałek zapewni sobie przychylność inowrocławskich radnych Sejmiku.
Po raz kolejny Bydgoszcz zostanie sama ?

.
 

·
Registered
Joined
·
2,439 Posts
^^
:lol::lol::lol::lol:
Szanowny kolego @obserwator. No, że tak powiem Wielkanocnie, Allejuja.

Trudno o lepszy prezent od Pana Marszałka niż ta strategia!
No kompletny KOSMOS!

Jak można planować drogę ekspresową nie będącą w KPZK 2030?
No absurd. Klasyczna gra pod wybory 2014.

Obwodnica Inowrocławia będzie realizowana na 99%.

S-10 pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem ma sens jako jednojezdniowa a resztę należy rzucić w kierunku Lipna bo tam jest najbardziej potrzebna.

DK-25 należy modernizować do standardu DK-5 Bydgoszcz-Świecie, ew. 2x2 Bydgoszcz-Nowa Wieś Wielka wraz z jej obwodnicą, która jest w planie.

Przeprawę mostową w Solcu to kolejny absurd. Tam należy zrobić trzecią planowaną kaskadę wraz z przeprawą.

Przystosowanie lotniska w Kruszynie na potrzeby obsługi Włocławka. Co to znaczy?!!

Stworzenie platformy multimodalnej Solec Kujawski - Łęgnowo. Co to jest Łęgnowo? To jakaś nowa miejscowość? WTF?

Stworzenie technicznych możliwości dla transportowego wykorzystania E-40. No następny absurd. Co ma być transportowane na drodze Brześć-Warszawa-Gdańsk? ??? No ja rozumiem, że transport wodny jest najtańszy ale co wozimy, no co?

Ten Berlin to kolejna paranoja.

No nic tylko się cieszyć, że to nie potrwa już długo. Trzeba tylko zadbać aby wyrwać ludzisków z tego letargu i całbohipnozy.

:banana::banana:
 

·
Moderator
Joined
·
6,833 Posts
^^
Istotnie, wpisywanie jako "celów województwa" zagadnień będących poza jego kompetencjami zakrawa na absurd... No chyba, że zarząd województwa miał na myśli lobbing, ale jakoś tego nie wyartykułował, ani nie przeznaczył na to środków ;)

Żeby sprawdzić, czy nie śnię, przejrzałem sobie wyrywkowo strategie innych województw i nigdzie nie napotkałem w celach wojewódzkich inwestycji centralnych takich jak regulacja głównych rzek, budowa dróg krajowych, czy uruchamianie kolejowych połączeń ponadregionalnych.

Czym prędzej zmienicie władze województwa, tym dla Was lepiej, ale czarno to widzę, bo zarząd województwa bardzo sprytnie wyciąga marchewkę do poszczególnych ośrodków i ma szansę ponownie zdobyć ich głosy...

Tym istotniejsze jest powstanie strategii rozwoju Bydgoszczy skoncentrowanej... na niej samej. Ale o tym pisałem już niedawno w wątku MB.
 

·
Registered
Joined
·
1,343 Posts
Cel Gospodarka i Miejsca Pracy

Kierunki Działania

11.Rozwój funkcji konferencyjno-wystawienniczo-targowej

Przedsięwzięcia o znaczeniu kluczowym

8.Opracowanie i wdrożenie programu Kujawsko-Pomorski
Klaster Wystawienniczo-Targowy

Rusielewicz wysłała w tej sprawie list do Piotra Całbeckiego. - Na jednej z zeszłorocznych sesji rady miasta marszałek deklarował, że jest zainteresowany współpracą dotyczącą centrum, liczymy więc, że przychylnie odniesie się do naszej propozycji - wyjaśnia.
GW
- To imponujące przedsięwzięcie - nie ukrywał. - Świetna atmosfera, zadowoleni wystawcy. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy teraz zmarnowali ten potencjał. Bydgoszcz ma szansę stać się ważnym ośrodkiem targowym w kraju i samorząd województwa na pewno będzie temu sprzyjał.

Całbecki zadeklarował, że jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie konkurs, dzięki któremu centrum wystawiennicze będzie mogło zdobyć unijne pieniądze na rozwój. Do zdobycia będzie do 75 proc. wartości planowanej inwestycji, czyli ok. 15 mln zł. Marcin Heymann przyznaje, że taką propozycją marszałka jest jednak zaskoczony.
GW
Prezydent Bydgoszczy przedstawił także radnym stan zaawansowania swojej inicjatywy powstania Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego, które dzięki nowoczesnej infrastrukturze umożliwiłoby organizowanie większej ilości imprez targowych w naszym mieście. Zastępca prezydenta Sebastian Chmara przypomniał o przekazanej marszałkowi województwa w marcu br. dokumentacji (koncepcji funkcjonowania łącznie z biznesplanem przedsięwzięcia). Na mocy wcześniejszych ustaleń z marszałkiem województwa oraz jego deklaracji na sesji RM w Bydgoszczy, niezbędna jest ostateczna decyzja samorządu województwa o wsparciu tej inicjatywy. Projekt rozbudowy Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego obejmuje m.in. powstanie dwóch obiektów wystawienniczych, pomieszczeń biurowych i sal konferencyjnych.
bydgoszcz.pl

Kiedy doczekamy się odpowiedniej infrastruktury targowej? W projekcie strategii województwa planuje się utworzenie - " Kujawsko-Pomorski Klaster Wystawienniczo-Targowy". Ja proponuje wpisać w strategie budowę infrastruktury targowej(vide Kielce, Poznań, itd.) w Bydgoszczy połączane z siedziba takiego klastra. Do tego jednak potrzeba dużego zaangażowania władz miasta( i radnych sejmiku) oraz stworzenie wieloletniego planu rozbudowy( wiadomo, ze na zbudowanie takiej infrastruktury na poziomie Poznania potrzeba czasu oraz pieniędzy). Jak widać wpiszę się to świetnie w strategie województwa związku z tym pozyskanie pieniędzy z województwa, RPO czy ministerstw powinno być ułatwione.

Gdzie będą siedziby reszty klastrów?

6.
7.Opracowanie i wdrożenie programu Kujawsko-Pomorski
Klaster Finansowy

8.Opracowanie i wdrożenie programu Kujawsko-Pomorski
Klaster Wystawienniczo-Targowy

9.Opracowanie i wdrożenie programu Kujawsko-Pomorski
Klaster OZE
 

·
Registered
Underground out of Voland.
Joined
·
8,410 Posts
DK15 miała być jeszcze w zeszłym roku tylko 2x2, a teraz już ma być ekspresowa? No proszę, jaki krok do przodu.
 

·
Registered
Joined
·
5,404 Posts
Toruń w perspektywie RPO 2007-2013 zmodernizuje sobie linie kolejową Toruń-Grudziądz.
Zatem dla równowagi, w perspektywie 2014-2020 Bydgoszcz powinna zmodernizować sobie linię kolejową do Kcyni przez Szubin.

Dwa, Bydgoszcz musi zostać wpięta do sieci szybkich dróg. Polska ostatni raz dostała tak duży budżet z UE i jeżeli do 2020r w Bydgoszczy nie zbudują S5 lub S10 to szanse na jej powstanie będą marne.

Trzy to regionalny Port Lotniczy w Bydgoszczy. Pan Całbecki mówi o terminalu cargo. A ja się pytam: a gdzie nowy większy terminal pasażerski???...

A zamiast budować linię tramwajową między Bydgoszczą a Toruniem to proponuje kupić nowe tramwaje dla Bydgoszczy, Torunia i Grudziądza. A dla kolei trochę nowego taboru kolejowego. UE mocno dotuje ekologiczny tabor, więc jest duża szansa że takowy projekt na 100% poprze.

Pozdrawiam
 

·
Registered
Joined
·
2,009 Posts
nie chciałbym uprawiać czarnowidztwa, ale póki co z tych dokumentów do których mamy wgląd wynika, że zanosi się na największe marnotrastwo kasy w historii władzy samorządowej w Polsce...

wszelkie rozbudowy dróg krajowych - zadania centralne
wszelkie regulacje rzek - zadania centralne

lobbowanie za tymi inwestycjami to zupełnie inny temat, natomiast powinniśmy iść w kierunku modernizacji tego na co mamy realny wpływ - przykłady:
- rozwój sieci drogowej i transportu publicznego miast i wsi - poprawa bezpieczeństwa dróg lokalnych na poziomie województwa, powiatu, gminy - tu w szczególności na niskich szczeblach są bardzo duże braki
- rozwój lokalnych sieci kolejowych tam gdzie to faktycznie potrzebne - ex. Szubin - Bydgoszcz, remont Fordon - Chełmża
- rozwój infrastruktury turystycznej - Ciechocinek, Bory Tucholskie, zalew Koronowski, mamy się czym chwalić, ludzie z całej Polski przyjeżdżają do nas np. na spływy kajakowe - poprawmy infrastrukture i promujmy to!
- platformy multimodalne - Bydgoszcz Wschód/Solec Kujawski, jakaś w Toruniu, Włocławku, Grudziądzu, w tym budowa terminali kontenerowych z możliwością sprawnego zmiany środodka transportu - kolej - drogi - woda - ew. transport lotniczy, z taką infrastrukturą inwestorzy sami się pojawią
- inwestycje w działy które w dłuższej perspektywie przynoszą oszczędności - dotacje na remonty bloków ciepłowniczych, energetyki na poziomie lokalnym,
...to tak na szybko co mi wpadło do głowy...
 

·
Registered
Joined
·
5,404 Posts
Uważam że mega priorytetem powinno być wpięcie Bydgoszczy w sieć dróg szybkiego ruchu. I trzeba stanąć na głowie żeby tak się stało. Czasu zostało coraz mniej.
 

·
Moderator
Joined
·
6,833 Posts
Uważam że mega priorytetem powinno być wpięcie Bydgoszczy w sieć dróg szybkiego ruchu. I trzeba stanąć na głowie żeby tak się stało. Czasu zostało coraz mniej.
Ale co konkretnie proponujesz? Mnie również zależy na tej drodze - łączy mnie wiele spraw z kuj-pom i często się "przebijam" przez DK5.

Potrzebny jest lobbing lokalnych polityków, mobilizacja władz gmin leżących przy drodze, szukanie dojść w Wa-wie do decydentów, interpelacje posłów z regionu do premiera itd. Może trzeba założyć osobne stowarzyszenie gmin leżących przy tej drodze poczynając od Gniezna, na Świeciu kończąc?
 

·
Registered
Joined
·
5,404 Posts
Pierwsze najlepsze wyjście to połączenie S5 z Gnieznem.
Następnie S10 do Torunia.
A później S5 do Nowych Marz.
Jedna z tych tras powinna powstać do 2020r.
363.000 miasto na to zasługuje. Jesteśmy największym miastem bez dostępu do sieci szybkich dróg. A plany na lata 2014-2020 tylko potwierdzają że tak zostanie.
 

·
Moderator
Joined
·
6,833 Posts
po co Ci s10 najpierw? najwaznijesza jest cala s5 wraz z obwodnica Bydgoszczy...
Obwodnica Bydgoszczy jest rzeczywiście gospodarczo kluczowa - to wzdłuż niej powinny powstać najlepsze tereny inwestycyjne. S10 i północny odcinek S5 w mojej ocenie są równoważne. Kierunek w stronę stolicy, Łodzi i dalej na południe jest bowiem bardzo istotny, ze względu na siłę gospodarczą tych rejonów Polski.

S5 do Gniezna zapewnia dostęp do Poznania, Wrocławia oraz Niemiec i to ostatnie wydaje się najistotniejsze, bo większość eksportu z Polski trafia do Niemiec.

Czy odcinek Bydgoszcz-Nowe Marzy jest tak samo istotny gospodarczo jak kierunki południowe? Trudno mi odpowiedzieć - trzeba by mieć dane dotyczące ruchu ciężarowego (osobowy jest tam bardzo duży).
 
1 - 20 of 93 Posts
Status
Not open for further replies.
Top