SkyscraperCity banner

1 - 20 of 22 Posts

·
¡La Ley y la Justicia!
Fiat 126p
4,526 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Witam wszystkich serdecznie. Wpadłem na pomysł założenia tego dziwnego wątku, bo zorientowałem się, że podczas gdy w wielu tekstach kultury tematem, lub przynajmniej tłem jest architektura historyczna wszelkiego rodzaju, niewiele jest wciąż takich, które traktowałyby o jednym z najnowszych założeń, czyli blokowisku. Nie ma ich w licealnych kanonach, które prawie każdy z nas kiedyś musiał poznać, również i dla filmów to dość marna tematyka.

Moje pytanie w związku z tym: czy znacie jakieś dobre książki i filmy, w których motyw blokowiska byłby widoczny i stanowiłby przynajmniej jeden z kluczowych wątków? I nie mam na myśli oczywistości, jak literatura Corbusiera. Chodzi mi o obyczajowe dzieła.

Mam plan sobie wyrobić zdanie na temat społecznego wpływu modernizmu i kołchozieryzmu, dlatego pytam.

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi,
Pozdrawiam :)

·
¡La Ley y la Justicia!
Fiat 126p
4,526 Posts
Discussion Starter · #4 ·
^^ Z pewnością w Twojej neurobibliotece znajdują się bardziej adekwatne pozycje :cheers:

·
tararam!
3,586 Posts

Akcja dzieje się we Wrocławiu, ale prawie w całości na blokowisku, więc w sumie mogłaby gdziekolwiek, a osią wydarzeń jest nadnaturalna przemiana jednego z osiedli.

Horror o wampirze, ale akcja toczy się na blokowisku na przedmieściu Sztokholmu i wiele razy podkreślane jest jego odhumanizowanie i nie przyjazność; książka taka se, szwedzka ekranizacja (jest też amerykańska), wyświetlana u nas pod nieprzystojnym tytułem "Pozwól mi wejść" lepsza.

W ogóle w obu powyższych blokowisko funkcjonuje jako przestrzeń nieludzka, ponura i nieprzyjazna, pełna zagrożeń i nie dająca ukrycia czy schronienia, wszystko tyleż dosłownie co metafizycznie (zwłaszcza w Świętym Wrocławiu).

• Like
Reactions: MajKeR_

·
Registered
37 Posts
Książki i filmy „dziejące się" na blokowiskach kojarzą mi się z literaturą i kinem dla młodzieży, gdzie miejscem spotkań jest trzepak, a tak w ogóle robi się różne hece lub bawi się w detektywa.
„Osiedlowy" jest np. serial „Siedem stron świata" (osiedle w Łodzi). Albo „Siedem życzeń" (chyba osiedle Stawki w Warszawie). Z filmów „dorosłych" to np. „Nie ma róży bez ognia" Barei (osiedle Piaski w Warszawie), z kolei „Filip z konopi" dzieje się na osiedlu Wawrzyszew w Warszawie. Wątek „blokowy” jest też w „Dzięciole” Gruzy (warszawskie osiedle Za Żelazną Bramą). Z filmów o zacięciu socjologicznym – np. „Cześć Tereska” Glińskiego.

·
Semper Invicta
26,622 Posts
Książki i filmy „dziejące się" na blokowiskach kojarzą mi się z literaturą i kinem dla młodzieży, gdzie miejscem spotkań jest trzepak, a tak w ogóle robi się różne hece lub bawi się w detektywa.
„Osiedlowy" jest np. serial „Siedem stron świata" (osiedle w Łodzi). Albo „Siedem życzeń" (chyba osiedle Stawki w Warszawie). Z filmów „dorosłych" to np. „Nie ma róży bez ognia" Barei (osiedle Piaski w Warszawie), z kolei „Filip z konopi" dzieje się na osiedlu Wawrzyszew w Warszawie. Wątek „blokowy” jest też w „Dzięciole” Gruzy (warszawskie osiedle Za Żelazną Bramą). Z filmów o zacięciu socjologicznym – np. „Cześć Tereska” Glińskiego.
Siedem Życzeń to Gocław, a cześć Tereska to Witolin (Os. Ostrobramska).

·
Registered
37 Posts
Zmyliły mnie te balkony w blokach w "Siedmiu życzeniach". Jeszcze podobne są w okolicach Wałbrzychskiej, gdzie z rodzicami i bratem mieszkała Kasia Piórecka ze "Zmienników". ;) Ale bloki, gdzie mieszkali państwo Wolańscy z "Kogla-mogla" to już chyba Stawki...

·
Redsigert User
11,951 Posts
Witam wszystkich serdecznie. Wpadłem na pomysł założenia tego dziwnego wątku, bo zorientowałem się, że podczas gdy w wielu tekstach kultury tematem, lub przynajmniej tłem jest architektura historyczna wszelkiego rodzaju, niewiele jest wciąż takich, które traktowałyby o jednym z najnowszych założeń, czyli blokowisku. Nie ma ich w licealnych kanonach, które prawie każdy z nas kiedyś musiał poznać, również i dla filmów to dość marna tematyka.
Może Mickiewicz o blokach nie pisał ale w filmach a nawet serialach pojawiają się bardzo często (szczególnie polskich). Oczywiście obecnie w popkulturze dominują wpływy anglosaskie więc z jednej strony Amerykanie którzy mają bardzo mało tego rodzaju budownictwa a z frugiej Brytyjczycy którzy rozpropagowali "mroczny" wizerunek blokowiska pełnego zakamarków i niebezpieczeństw bo ich brutalistyczne budownictwo socjalne cieszy się jak wiadomo złą sławą, choć podobno niedawno polubili je hipsterzy.
Francuzi chyba większy nacisk kładą na imigrację, naprawdę nie widziałeś nigdy 13 dzielnicy albo Yamakasi?

W każdym razie teksty kultury niesą dobrym źródłem do poznawania życia na blokowiskach. Przeważnie nawiązują do stereotypów którę łączą się z niższymi klasami, które tam mieszkają więc trudno mi cokolwiek polecić. Zazwyczaj jeżeli ktoś tworzy jakieś dzieło film czy książkę specjalnie o blokowisku to skupia się właśnie na przestępczości i patologiach. Niestety ten trend przenosi się też do Polski mimo, że patologie nigdy nie koncentrowały się u nas jakoś specjalnie w budownictwie powojennym.
Kiedyś czytałem opowiadanie fantasy? Nie chyba jakiś horror, nie pamiętam już nawet o co tam chodziło ale akcja działa się w polsce i autor tez był polakiem, choć najwyraźniej żadko wychodził z domu. W pamięć zapadł mi tylko fragment w którym autor schodzi z "normalnej ulicy europejskiego miasta" na zapuszczone blokowisko które najwyraźniej jest wstydliwie schowane gdzieś z boku albo wręcz we wnętrzu kwartału co samo w sobie byłoby dość dziwaczne ale mało tego miejscowa patologia wciąga go w jakąś szparę między dwoma blokami więc klimat jest bardzo klaustrofobiczny. Gdybym miał oceniać problemy blokowisk na podstawie tej lektury zaproponowałbym pewnie rozrzedzenie zabudowy i doświetlenie bo ta modernistyczna urbanistyka jest nieludzko gęsta :lol:

·
¡La Ley y la Justicia!
Fiat 126p
4,526 Posts
Discussion Starter · #14 ·
^^ Wczoraj obejrzałem La Haine, świetny film :cheers: Choć blokowa rzeczywistość jest w nim "trochę" przerysowana ;)

• Like
Reactions: yolan

·
Moderator
10,242 Posts
Ten ostatni prześmiewczy teledysk do piosenki z Masłowską to jak dla mnie taka para-apoteoza "Polski osiedlowej". Oczywiście przerysowana i stereotypowa, no ale taka miała być tego konwencja.

·
Bayern Polaken
1,032 Posts
^^ Wczoraj obejrzałem La Haine, świetny film :cheers: Choć blokowa rzeczywistość jest w nim "trochę" przerysowana ;)
No i ten kawałek na początku - zmiksowana Edit Piaf :cheers:

·
46 & 2
9,573 Posts
"Dzień świra"

·
Decomposed User
2,953 Posts
^^ U Koterskiego motyw (znienawidzonego, depresyjnego etc.) bloku przewija się w niemal każdym filmie. Ze szczególnym wskazaniem na "Życie wewnętrzne".

·
roiretsnôM
7,057 Posts
"Cześć Tereska". Świetnie ukazany mrok osiedla Witolin w Warszawie (wtedy Os. Ostrobramska) przed styropianizacją.
"40-latek" - pochwała życia na osiedlu.
"Poszukiwany, poszukiwana" i słynny wykład o trwałości bloków i kamienic, przesuwanie jeziora etc.
Jak mi coś się jeszcze przypomni, będę pisał :D
EDIT: Sorry za powtórki, ale przeczytałem wypowiedzi przedmówców już przed tym, jak napisałem posta.

·
Einmal ist keinmal
538 Posts
Fish tank.

1 - 20 of 22 Posts