SkyscraperCity banner

1661 - 1677 of 1677 Posts

·
Prishtina Metro Area
Joined
·
259 Posts
349074


Ne ate pjese ka mjaft hapesira per te ndertu parqe, pa rrenu asgje. Nese kishte pase vullnet!


Sa bukur ish dok Lakrishtja me shendrru Pejtonin ne nje park te madh. Me ndertu edhe 2-3 objekte te larta me qendra biznesore ne bashkpunim publiko-privat, kish mujt komplet popullata e Pejtonit me u bart ne to edhe komplet Pejtonin me shendrru ne nje park te madh. Njejta qysh e permenda per objektet e ulta ne Lakrishte me i bart tek Hysi edhe me kriju hapsire me fontana edhe park te mire. Cfar pamje kish marr Prishtina....
 

·
Registered
Joined
·
5,820 Posts
View attachment 349074

Ne ate pjese ka mjaft hapesira per te ndertu parqe, pa rrenu asgje. Nese kishte pase vullnet!
Problemi qendron se keto ndertesa komplet jane shume te shemtume ne qender te qytetit. Ai park ish shfrytezu prej lagjies Dardania, Pejtonit edhe Lakrishtes. Me terene sportive, naj bazen, kende lojrave per femije etj. Besom nje projekt i mire, shumica e Pejtojnit ish bart ne ndertesa moderne, si kompenzim me banesa edhe hapsira biznesore. Perveq rruges Justiniani, pjesa tjeter e Pejtonit eshte e dekt.

Edhe hapsirat qe i ke shenju, ja jane hapsira private ja nuk kan gjerat bazike per park. Askund nuk ki afer nje kende per femije, mos folim per aktivitete tjera qe parqet munden me ofru.
 

·
Smart User
Joined
·
3,644 Posts
Pejtoni eshte zona ma e shtrenjte e qytetit. Aty ari shkon 100,000+ Euro. S'ka gjasa me u shpronesu, as sot, as neser as kurre. Kjo pamje e Pejtonit ka me na percjell tonve ne vorr.
 

·
Prishtina Metro Area
Joined
·
259 Posts
Problemi qendron se keto ndertesa komplet jane shume te shemtume ne qender te qytetit. Ai park ish shfrytezu prej lagjies Dardania, Pejtonit edhe Lakrishtes. Me terene sportive, naj bazen, kende lojrave per femije etj. Besom nje projekt i mire, shumica e Pejtojnit ish bart ne ndertesa moderne, si kompenzim me banesa edhe hapsira biznesore. Perveq rruges Justiniani, pjesa tjeter e Pejtonit eshte e dekt.

Edhe hapsirat qe i ke shenju, ja jane hapsira private ja nuk kan gjerat bazike per park. Askund nuk ki afer nje kende per femije, mos folim per aktivitete tjera qe parqet munden me ofru.
Ma reale se shpronesimi, aty komuna mundet me vendose rregulla strikte te pamjes se ndertesave, ku kulmet duhet me qene njesoj, trotuaret njesoj, dyert e dritaret njesoj. Poashtu vitrinat e dyqaneve, dhe llojet e mbishkrimeve te bizneseve te standardizuara. Kjo eshte forme shume ma e lehte se shpronesimi.

Por Shpendi nuk din me mendu ne kete menyre, ai eshte i nxonun tu flejte ne zyre.
 

·
Registered
Joined
·
5,820 Posts
Ma reale se shpronesimi, aty komuna mundet me vendose rregulla strikte te pamjes se ndertesave, ku kulmet duhet me qene njesoj, trotuaret njesoj, dyert e dritaret njesoj. Poashtu vitrinat e dyqaneve, dhe llojet e mbishkrimeve te bizneseve te standardizuara. Kjo eshte forme shume ma e lehte se shpronesimi.

Por Shpendi nuk din me mendu ne kete menyre, ai eshte i nxonun tu flejte ne zyre.
Ska nevoj shpreonesim. Aty bon bllok ndertesave me qendra biznesore qe kan qasje ne rrugen Robert Doll edhe Kosta Novakoviq, kush ska me kane kunder. Me pase hapsire biznesore ne rruget kryesore te Prishtines, kush kunder nuk eshte. Ne dallim qe mbrenda ne Pejton shume pak ka qarkullim edhe mundesi te vogel per afarizem.
Kompenzimi i shtepise me metrazhe ne banesa. Qysh pe bojn sot biznismenat ne cdo lagjie te Prishtines. A mendon qe bash Lagjia e Muhaxherve edhe Aktashi kan cmim te lire per toke a? Pak dallon prej Pejtonit. Po qe ndertuesit po gjejn zgjedhje.

Ne Prime Residence cmimi i m2 per lokal ka shku 3000-5000 euro. A bash ta merr mendja qe ma shume vlere kan lokalet sot mbrenda ne Pejton?
 

·
Smart User
Joined
·
3,644 Posts
Ma reale se shpronesimi, aty komuna mundet me vendose rregulla strikte te pamjes se ndertesave, ku kulmet duhet me qene njesoj, trotuaret njesoj, dyert e dritaret njesoj. Poashtu vitrinat e dyqaneve, dhe llojet e mbishkrimeve te bizneseve te standardizuara. Kjo eshte forme shume ma e lehte se shpronesimi.

Por Shpendi nuk din me mendu ne kete menyre, ai eshte i nxonun tu flejte ne zyre.
Ka hec ai tren o Branko. Kjo lagje ka perfundu moti.
 

·
Smart User
Joined
·
3,644 Posts
Op, edhe kogjo afer eshte titullit - the ugliest.
 
  • Like
Reactions: Gashi-G
1661 - 1677 of 1677 Posts
Top