SkyscraperCity Forum banner
1 - 17 of 17 Posts

·
roads & airports
Joined
·
2,310 Posts
Discussion Starter · #1 ·

50 vagon taşıma kapasiteli 2 yeni feribot ile beraber Tatvan'da gemi imalatı ve bakım onarım için kuru havuz, yeni feribotlara uygun Tatvan ve Van'da yeni iskelelerin de yapılacağı bildirildi.

Feribot imalatı için gerekli olan tersanenin tamamlandığını belirten Proje Müdürü Celalettin Kılıçoğlu, yaptığı açıklamada, iskele yapılarının hidrolik rampaya, iskele anonsu, kilitleme yapıları ve dolfenlerden oluşacağını söyledi.

Yapılacak olan yeni feribotlardan her birinin 137 metre uzunluğunda, 24 metre genişliğinde olduğunu ve 14 deniz mili hıza sahip olacağını kaydeden Kılıçoğlu sözlerine şöyle devam etti:

"Feribotlar 50 vagon taşıma kapasitelidir. Ayrıca araç ve yolcu taşımacılığı için de kullanılabilecek olan bu feribotlar 350 yolcu kapasiteli olacak. Şuan mevcut olan feribotlar Tatvan-Van arasındaki mesafeyi Van Gölü üzerinden 4 saatte tamamlıyor. Bu süre 2,5 saate düşecek. Yakıtta ise çok fazla bir fark olmayacak ama süre, kapasite ve masrafta büyük bir fark olacak. Yani, İran'dan çıkan trenin Van Gölü'nü geçmesi şu anki feribotlarla bir gün alıyor. Çünkü bir trenin vagonları, Van'dan Tatvan'a üç seferde ulaştırılıyor. Yeni feribot ise, vagonları bir seferde Van'dan Tatvan'a ulaştıracak ve bu süre 2.5 saat olacak. Devletin bundan ciddi anlamda zaman, masraf ve işçilik karı olacak. Ayrıca bu proje bölgeye istihdam ve ticaret açısından çok önemli bir katkı sunacak. Yeni proje kapsamında çalışmalarımıza 46 personel ile başladık. Bu sayı bir hafta içinde 160 personele çıkacak ve sonrasında 280 personel ile işlerimize devam edeceğiz. Yeni proje sözleşmesi 47 milyon 250 bin Euro olan ve 20 Şubat 2014 tarihli resmi iş bitiminden daha erken tamamlamayı planlıyoruz" dedi.


http://www.nursoy.com.tr/tatvan-van-arasi-feribot-tasimaciligi/

https://tr.foursquare.com/v/nursoy-tatvan-tersane/501d80dee4b020126606989e/photos

yapımı epey gecikti. bir gün tamamlanır umarım
 

·
roads & airports
Joined
·
2,310 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
yüzdürülen yeni feribot Türkiyedeki en büyük feribotmuş bu arada.


bazı teknik detaylar
Tatvan tershanesinde yapılan yeni feribot yüzmeye hazır. İnşallah bir aksilik olmazsa yarın havuzdan çıkarılıp yüzdürülecek ve bu feribotlar için inşa edilen yeni iskeleye alınacak. Daha sonraki çalışmalar su üstünde tamamlanarak iki ay içinde bitirilmesi planlanıyor.. Haftaya ise 2. feribotun montajı için havuzda çalışmalar başlayacak. Fotoğrafta feribot yanında görülen parçalar 2. feribota ait. Onunda % 60 ı karada tamamlandı. Havuzda biten parçalar birleştirilecek.. Böylece Tatvan'ın simgesi haline gelmiş olan Orhan Atlıman, Rafet Ünal, Tatvan ve Van feribotlarından sonra T.C.D.D. Tatvan Vangölü Feribot İşletmesinde yeni bir döneme geçilmesine az bir zaman kaldı.
Yeni feribotların isimleri halen belli değil. Eski ve yeni feribotlar arasındaki farkla ilgili ise şunlar söylenebilir; eskiler bir seferde ortalama 12 vagon taşımaktaydı. Yeniler de ise küçük vagonlardan 50, büyük vagonlardan 35 vagon taşınacak. Eskiler 1900 groston idi. Yeniler 4500 groston olacak. Boyu 135.5 eni 24 metre. 4 adet her biri 1800 kw gücünde motora sahip. Feribot saate 14 deniz mili yol alabiliyor. Van- Tatvan arası 49 deniz mili. Yeni feribotların yolcu taşıma kapasiteleri de arttı. Kapalı alanda 350 koltuk. Su durakları dolu iken 4.20. Boş iken 2.70 m. Van'a varışta ise eskiler 4 - 4.5 saate Van'a yanaşmaktaydı. Yenilerde bu süre 3 - 3.5 saat olacak. Yeniler elektrik motorları ağırlıklı çalışacağı için daha az sayıda personelle sefer yapabilecek..


eskiler görüntü olarak daha iyiler
1972 yapımı Rafet Ünal feribotu
 

·
Moderator
Joined
·
32,565 Posts
135 metreyi aşan bir kısa mesafe toplu taşıma gemisi yok bildiğim kadarıyla Türkiye'de.
 

·
Genuine Tatar
Joined
·
20,975 Posts
Bunlar ancak yuk tașimak icin dușunulmuș bir hareket (buyuk ve yavaș feribot).

Yolcular icin, Van-Tatvan arasi icin hizli bir feribot lazimdi (Istanbul-Bursa, Adalar gibi) hatlarda calisan (deniz otobusu) gibilerinden koymak hem daha hizli, hem daha ucuz olmazmiydi ?

Ornek:

Ankara'dan ve Tahran'dan ayni zamanda kalkan iki farkli tren var. Turkiye treni Tatvan'da duruyor ve Iran treni Van'da duruyor, neredeyse ayni zamanda ulasiyor cunku uzakliklar neredeyse ayni. Trenleri feribota indirip bindirmek yok, sadece yolcular aktariliyor.
Hatta hududu gecme vazifesi Iran trenine duștugu halde, Iran treni Tahran-Van mesafesini 20-21 saatte yapabiliyor, ama Ankara-Tatvan treni icin 27 saatten fazla sure lazim. Sadece Ankara-Kayseri neredeyse 8 saat suruyor.

Eger Tahran-Van ve Ankara-Tatvan ilk etapta 17 saatte ulașabilseler (bu Ankara-Sivas yapildiktan sonra cok kolay, bazi istasyonlardaki duraklari kaldirsalar), sonra yolcular Van golunu ayni zamanda Van'dan ve Tatvan'dan kalkan iki farkli hizli feribotla gecseler, ve yolculuklarina diger trenle devam etseler...

Bu demek ki Ankara-Tatvan 17 saat + 1,5 saat Van golu + Van-Tahran 17 saat = Ankara-Tahran 36 saat. Saat 8'de Ankara'dan cikan bir yolcu, ikinci gun akșam 8'de Tahran'da olabilecek. Șimdi bu yolculuk 3 gun suruyor...Yani yolculuk 2 kat daha hizli olabilir.
 

·
Kara Tren Solcusu
Joined
·
1,656 Posts
Only problem then is: there is a luggage wagon attached to the Transasya Express. It is shunted onto the ferry and connected onto the train on the other side. This would have to be cancelled.
The most time-consuming part of the Transasya ride, according to reports by people who have taken it is the Iranian customs searching all luggage painstakingly to find illegal imports (or to take their share of them, I do not know).
 

·
a tangy drink!
Joined
·
4,438 Posts
In my experience the most time consuming part was passport control. It was very long on both sides and on both sides you have to leave the train.
But the Turkish side was definitely the worst as it was longer and the waiting room was not heated. At least the Iranian customs and immigration building was heated and had a buffet and shop. The times I passed this way, the search of the train on the Iranian side was conducted in the time we were off the train in the immigration building.
 

·
Genuine Tatar
Joined
·
20,975 Posts
Only problem then is: there is a luggage wagon attached to the Transasya Express. It is shunted onto the ferry and connected onto the train on the other side. This would have to be cancelled.
The most time-consuming part of the Transasya ride, according to reports by people who have taken it is the Iranian customs searching all luggage painstakingly to find illegal imports (or to take their share of them, I do not know).
I hope they can find solutions to part and scan luggage in a civilized manner.
Also some other solutions to check passengers quicker...

The hard part is rather heavy infrastructure.
 

·
Let's learn to survive!
Joined
·
5,838 Posts
Türkiye'nin En Büyük Feribotu

Van Gölü Feribot Müdürlüğü tarafından, Bitlis’in Tatvan ilçesinde yapımı tamamlanan iki feribottan ilki olan Türkiye’nin en büyük feribotu deneme seferine çıktı. Tatvan İskelesi'ndeki tersanede dört yılda inşa edilen ve geçen aylarda tamamlanan feribot, Van Gölü'ndeki ilk deneme seferini başarıyla yaptı.


Deneme seferi için erken saatlerinde Van Gölü Feribot Müdürlüğü İskelesinde hummalı bir çalışma başladı. Kontrollerin ardından 136,5 metre uzunluğa, 24 metre genişliğe ve 50 vagon taşıma kapasitesine sahip yedi katlı feribotun motoru çalıştırıldı.

Gölde yaklaşık 2 saatlik deneme sürüşü yapılan 350 yolcu kapasiteli feribot, Tatvan sahil bölgesi ve Sorgun Kışlası sahili civarında tur attıktan sonra tekrar iskeleye çekildi. 4 bin ton yük taşıma kapasitesine sahip olan feribotun eksikleri ve aksaklıkları not alındı. Şu anda Van Gölü üzerinde Tatvan-Van arasında yolcu ve yük taşımacılığı yapan bin ton kapasiteli dört feribot bu mesafeyi 4,5 saatte alırken yenisinin, 4 bin ton yükle 3 saat 15 dakikada katedeceği belirtildi.
Deneme seferinin güzel geçtiğini belirten Tatvan Kaymakamı Murat Erkan, 2011 yılından bu yana yapımı devam eden Türkiye’nin en büyük feribotunu, yine ülkenin en büyük gölü üzerinde görmenin mutluluğu içinde olduklarını söyledi.

Yapımı devam eden ikinci feribotun da kısa sürede suya indirileceğini ifade eden Kaymakam Erkan, şöyle konuştu: “Van?Tatvan arasında denizyolu taşımacılığında kullanılacak olan bu iki feribotun yapım çalışması 2011 yılında başladı. Feribotlardan biri, yedi ay önce Van Gölü’ne indirildi. Diğer feribotun yapım çalışmaları ise havuzda devam ediyor. İlk test seferine çıkan feribot, 50 vagon ve 350 yolcu taşıma kapasitesine sahiptir.

Yedi katlı olan bu feribotun en büyük özelliği, çift yön yükleme yapılabilmesidir. Bu feribot 4 bin ton yük taşıma kapasitesine sahip olduğu için şu an mevcut olan dört eski feribotun taşıdığı yükü bir seferde taşıyabiliyor. Hız olarak da eski feribotlarla 4 veya 4,5 saatte tamamlanan Tatvan?Van arasındaki ulaşım, yeni feribotlarla 3,5 saate düşecek. Dolayısıyla yeni feribotlar, hem yük hem de zaman açısından kazanç sağlayacak.”
Hurriyet
 

·
Moderator
Joined
·
32,565 Posts
güzel tabi ama niyeyse İstanbul'daki yeni arabalı vapurlar gibi çabuk esikiyecekmiş izlenimi veriyorlar.
 

·
Moderator
Joined
·
32,565 Posts
yeni gemi de orada :dunno:
 

·
Kara Tren Solcusu
Joined
·
1,656 Posts
Baktim ama bu konuda net bir haber bulamadim. Sadece:
TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Uras:"Van Gölünde işletilmek üzere yüksek kapasiteli iki adet feribot için çalışmalar hızla devam ediyor." https://www.trenhaber.com/tcdd/iran-demiryollari-heyeti-tcdd-genel-mudurlugunde-h1749.html
Eger TCDD'ye göre 2 seneden fazla bir beklemek süresi hizliysa söylecek bir sey yok.
Bir sey daha:
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, "yeni yapılan Türkiye'nin en büyük feribotunun yakında hizmet vereceğini belirterek, şunları kaydetti:"Var olan birtakım eksiklikler tamamlanacak. Diğer feribotumuz şu an havuzda."
http://www.memurlar.net/haber/663351/tatvan-da-turkiye-nin-en-buyuk-feribotlari-yapiliyor.html
 

·
Kara Tren Solcusu
Joined
·
1,656 Posts
Unutulmus gemiler icin yeni umut

"Türkiye-İran transit demiryolu hattının bağlantısını sağlamak üzere, Van Gölü üzerinde Tatvan-Van arasında işletilen 4 eski feribotun daha yüksek hızlı ve daha yüksek kapasiteli iki yeni feribotla değiştirileceğini anlatan Arslan, bu doğrultuda başlattıkları proje kapsamında üretimi tamamlanan birinci feribotun 12 Aralık’ta ilk deneme seferini başarıyla tamamladığını kaydetti."

http://www.rayhaber.com/2017/12/tatvan-van-arasi-feribotla-35-saate-dusuyor/

Üc sene sonra ilk deneme seferi oldu. Gercekten merak ediyorum. Neden 3 sene boyunca gemiler paslanarak bekledi?
 

·
Kara Tren Solcusu
Joined
·
1,656 Posts
Türkiye-İran transit demiryolu hattının bağlantısını sağlamak üzere; Van Gölü üzerinde Tatvan-Van-Tatvan arası yük ve yolcu hizmeti vermek üzere inşası tamamlanan Sultan Alparslan Feribotu 15 Ocak 2018 tarihi itibariyle seferlerine başladı. (...) İkinci feribotun yapımı da aynı tersanede devam ediyor. http://www.rayhaber.com/2018/01/sultan-alparslan-feribotu-sefere-basladi/
 
1 - 17 of 17 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top