SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 290 Posts

·
Registered
Joined
·
480 Posts
Discussion Starter · #1 ·
11 maja na placu pomiędzy ulicami Chojnowską, Piastowską i Jagiellońską oficjalnie rozpoczęła się budowa Rodzinnego Centrum Handlowo – Rekreacyjnego „Ferio” w Legnicy. W uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego (aktu erekcyjnego) wziął udział Prezydent Tadeusz Krzakowski. Inwestora - firmę z austriackim kapitałem „Raiffeisen evolution” reprezentował Maciej Krenek, członek jej Zarządu, zaś generalnego wykonawcę – firmę (również austriacką) –PORR Polska S.A., Prezes Zarządu Andrzej Mogielnicki.
Otwarcie FERIO Legnica zaplanowane jest na marzec 2007 roku. Koszt inwestycji wyniesie około 17 milionów euro. Powierzchnia całkowita tej galerii to 18 tysięcy m. kw. Będzie ona miała trzy poziomy i obszerny parking na 350 miejsc, ulokowany na I poziomie obiektu. W galerii znajdzie zatrudnienie około 350 osób, a w jej budowie – jako podwykonawcy – uczestniczyć będą firmy legnickie.

Na klientów oczekiwać tu będzie 50 sklepów i punktów usługowych, między innymi sklepy „Media Markt”, „Bomi” i „Reserved”. Oferowane usługi dotyczą sfery sportu i rekreacji oraz gastronomii. Planowane jest też uruchomienie Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

Zgodnie z umową, jaką inwestor zawarł z gminą Legnica, w ramach tzw. offsetu budowie obiektu będzie towarzyszyć modernizacja lokalnego układu komunikacyjnego, dokonywana na koszt „Raiffeisen evolution”.

Zdaniem inwestorów, Dolny Śląsk i Legnica – to doskonałe miejsce do lokowania kapitału. Legnicka galeria jest drugą w regionie w sieci FERIO po zbudowanej we Wrocławiu na osiedlu Gaj.

a po imprezie sprzęt budowalny różnej maści ruszył do pracy
 

·
**** Skyscraperus
Joined
·
22,392 Posts
a moim zdaniem tak... to z MediaMarkt ma 2 piętra (3 poziomy). Parking jest w zagłębieniu otoczony elewacją - murem ... 1 piętro.

To niestety to... :( mam nadzieje, ze na uboczu powstaje.
 

·
Registered
Joined
·
480 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Gazeta Wrocławska

Kilka wozów zabytkowych skorup wykopali już archeolodzy na budowie Centrum Rozrywkowo- Handlowego Ferio przy ul. Chojnowskiej

– Właściciel użył rozbitych naczyń do ocieplenia fundamentów domu. Znaleziska pochodzą z przełomu XVIII i XIX wieku – mówi archeolog Witold Łaszewski

Niektóre skorupy są pomalowane, inne surowe. – Może przywiózł je z jakiejś manufaktury i w ten sposób zabezpieczył dom. Był to skuteczny sposób na ochronę przed zimnem – mówi Witold Łaszewski, który nadzoruje prace archeologiczne przy ul. Chojnowskiej, gdzie będzie budo-wane wielkie centrum.
Z budowy na wystawę
Najciekawsze okazy trafią do Muzeum Miedzi, jako ekspozycja poświęcona legnickiemu mieszczaństwu. Czy archeolodzy odkryją inne cenne okazy? – Tutaj w średniowieczu przebiegał trakt handlowy – dodaje archeolog. – Może natkniemy się na fragmenty cmentarza, albo na wyroby rzemiosła. Liczymy też, że trafi się stara toaleta albo studnia.
Na razie robotnicy zrobili wykopy pod basen przeciwpożarowy i pod jeden z obiektów. Tutaj archeolodzy, poza gruzem z cegieł, nie znaleźli nic. Skorupy odkryli w miejscu, gdzie ma stanąć jeden z budynków galerii. – Wykopy są bardzo płytkie – tłumaczy archeolog. – Budowane wówczas domy nie miały piwnic. Kamienice te zburzono pod koniec lat 80. minionego wieku.

Najpierw folwarki
Teren ten jest także ciekawy dla badań historycznych. Pod koniec XVIII w. w pobliżu zaczęto likwidować fragmenty fortyfikacji. Wówczas zagospodarowano ten teren w stylu miejskim. Na planie z roku 1757 widnieją tutaj domostwa przypominające folwarki. Były to kamienice jednokondygnacyjne z parterem i piętrem. Wyniki badań wykopaliskowych posłużą do opracowania monografii o legnickich przedmieściach. Zbiorczy materiał ukaże się w roczniku „Szkice Legnickie”.
 

·
Registered
Joined
·
480 Posts
Discussion Starter · #12 ·
no i w końcu wiadomo jak to ma wyglądać dokładnie. widać że praktycznie będzie tylko jedno piętro bo poziom I i II to praktycznie parking plus jakies mniejsze pomieszczenia. nie widać na planach gdzie będą zlokalizowane schody lub windy. główne wejście będzie na rogu Piastowskiej i Chojnowskiej, ale widać że w sumie z kazdej strony będą jeszcze jakieś mniejsze.

zdjęcia na stronie troche już nie aktualne: 
1 - 20 of 290 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top