SkyscraperCity banner
1 - 20 of 313 Posts

·
Registered
10,216 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Witam wszystkich !

Korzystając ze swojego powrotu po nieobecności spowodowanej problemami technicznymi chciałbym założyć wątek o mieście, które niedawno miałem przyjemność odwiedzić - Legnicy :)
Wielu z Was pewnie tylko słyszało tą nazwę przy okazji wspominania o zasobach polskiej miedzi, niemniej ja powiadam Wam, że miasto to kryje w sobie conajmniej tony złota :D
Jako dziecko zdarzyło mi się tam być, ale niewiele z tego pamiętałem. Kilkanaście dni temu jednak udałem się tam po latach i ... po prostu wryło mnie w ziemię !
To miasto ma tak przeogromny potencjał, że głowa mała ! Hektary i hektary przepięknych kamienic. Kościoły wielkie, że można pomyśleć, iż jest to pół-milionowe miasto podczas gdy z nieco ponad 100 tys. mieszkańców jest trzecim co do wielkości na dolnym śląsku :)
Przy okazji wizyty w tym mieście po raz kolejny utwierdziłem się w przekonaniu, że przewodnikami turystycznymi można jedynie podcierać sobie d... podróżując po górach turystycznie ;)
Legnicy podobnie jak Łodzi nie znalazłem w żadnym z kilkunastu przewodnikach po Polsce jakie widziałem. Zarówno tych sprzed 10 lat jak i tegorocznych.
Dla mnie to miasto to absolutnie czołówka najpięniejszych miast Polski z potencjałem o skali europejskiej !
Niemniej dla bandy baranów piszących przewodniki dla których ważny jest tylko status zabytku i obszar starego miasta nigdy pewnie nie będzie to interesujące miasto.
Tutaj docieramy do jedynego mankamentu Legnicy. Stare miasto, a mianowicie jego brak. Powiem szczerze, że płakać mi się chciało gdy zobaczyłem stare miasto dziś wiedząc jak wyglądało kiedyś ...
Potwornie zniszczone zostało wypełnione blokami, bloczkami itd. Po prostu gorzej nawet niż Nowy targ we Wrocławiu ... Fakt faktem widać remonty, malowanie bloków, ale to nigdy nie będzie to samo ...
Niemniej kościołów, gmachów publicznych - ich wielkości, rozmachu, monumentalizmu mogłoby Legnicy wiele miast kilkakrotnie większych pozazdrościć.
Jednak co jest prawdziwą siłą tego miasta to dzielnice XIX wieczne ... jak na tego rozmiaru miasto to po prostu POTĘGA !!! Aż uwierzyć nie mogłem ile przepięknych kamienic można tu odnaleźć, a ile kamienic wogóle !
Są to kilometry kamienic w dodatku pierzeje są zawsze kompletne lub niemal kompletne ... coś wspaniałego !
Co Wam jednak będę opowiadał - sami zobaczycie :)
Tym razem jednak bez mapki bo ta z google earth jest po prostu tragiczna (jakaś taka ciemna), a innej porządnej znaleźć nie mogłem (może ktoś wspomoże to wrzucę ? Marcink? ;)
Przy okazji WIELKIE PODZIĘKOWANIA dla Marcinak, który wspomógł mnie mapką z nakreśloną trasą wycieczki :) Po prostu robota PIERWSZA KLASA ! :cheers: :cheers: :cheers:
Tu jednak przyznam się, że nawet tej krótszej trasy z zaplanowanych nie zrealizowałem (jak sam Marcin zakładał - szybciej wypstrykałem baterie niż do połowy trasy doszedłem :D:D:D). Po prostu ja tak zostałem pochłonięty przez piękno miasta, że zgłupiałem i nie wiedziałem w którą stronę iść bo wszędzie było coś pięknego i ciekawego :D
Tak więc ulice tak mnie pochłonęły w szukaniu detali, że jak spojrzałem potem na teren, który przeszedłem to aż w szoku byłem, że to 1/100 tego co jest w Legnicy do zobaczenia :D
Powiem tylko jedno a propo Legnicy : I'll be back :D:D:D
Muszę ją całą obfocić :D

Może mapki chwilowo przynajmniej nie ma, ale spis ulic wrzucę ;)

1. Kartuska
2. Czarnieckiego
3. Daszyńskiego
4. Drukarska
5. Rzemieślnicza
6. Wojska Polskiego
7. Zielona
8. Orła Białego
9. Powstańców Śląskich
10. Korfantego
11. Łukasińskiego
12. F. Roosvelta
13. Oświęcimska
14. Andersa
15. Skwer Orląt Lwowskich
16. Kościuszki
17. Rynek

Zapraszam wszystkich do oglądania zdjęć ! :D

·
Registered
10,216 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Wyjątkowo jak nie na mnie zacznę od mocnego uderzenia :)

1.

Kościół św. Jacka. Neogotyk. Wybudowany w 1905 roku. Wysokość : 73 metry !

To co się zmieniło to otoczenie. Dziś brak tych kamienic.

2.

3.

Przepiękny most kamienny.

4.

Lewobrzeżna część miasta, a konkretnie jej nabrzeża piękne może nie są, ale mogłbyby być. Trzeba im dać szansę.

5.

·
Registered
10,216 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Mapkę porządną masz na zumi:)

Daj znac przy kolejnej wizycie, spis ulic pokazuje, że jeszcze z 70% legnickiego potencjału nie widziałeś.
To sam zauważyłem :D

Mapki znaleźć nie mogę, ale poszukam jeszcze :) A i jakbyś mógł to proszę o pomoc w edytowaniu danych :) Bo ja Legnicy wogóle nie znam i opieram się tylko na internecie i książkach :)

·
Registered
10,216 Posts
Discussion Starter · #5 · (Edited)
6.

Tutaj się kierujemy. Kartuzy - dawna dzielnica robotnicza. Kamienic jest tu również mnóstwo :) Jednak to nic w porównaniu do tych co będą później :)

7.

Wyłączyć kolor i XIX wiek normalnie :D

8.

To Szkoła Podstawowa nr 1 ;)

9.

10.

·
Registered
10,216 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Dzięki wielkie :cheers:

11.

Bardzo fajne są te widoki na stare miasto :)

12.

Ulica Kartuska na skrzyżowaniu z Chmielnickiego.

13.

14.

Podwórka takie jak wszędzie ... strach się bać.

15.

Skrzyżowanie Kartuskiej z Łąkową.

·
Registered
10,216 Posts
Discussion Starter · #8 · (Edited)
Na dziś ostatnia wrzutka już :)

16.

Takich ulic wypełnionych kamienicami są tutaj dziesiątki w Legnicy :)

17.

18.

Czarnieckiego.

19.

20.

·
Banned
82 Posts
Witam
Legnica jak większośc Śląska kiedyś odzyska swój blask , zapewne już nie długo , dla mnie Legnica jest drugą kopią Gliwic oraz Bytomia.

Pozdrawiam serdecznie.

·
Registered
10,216 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Mam nadzieję :) Zresztą nie tylko pewnie ja :) A kopią to jest tylko w tych dzielnicach ;)

Również pozdrawiam :)

·
Registered
10,216 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Dzięki wielkie :)

Te fotki to dopiero niemrawy początek :D Dalej się będzie działo :D Mówię o krajobrazach-nie o wykonaniu ;)

·
Registered
10,216 Posts
Discussion Starter · #15 ·
21.

Boczna ulica Kamienna wygląda niestety wybitnie nieciekawie.

22.

23.

Wracamy na Czarnieckiego. Północna pierzeja.

24.

25.

Rzut oka za nasze plecy.

·
Registered
10,216 Posts
Discussion Starter · #16 ·
26.

27.

28.

Narożnik Czarnieckiego i Daszyńskiego.

29.

30.

A to już kolejna ulica. Północny odcinek Daszyńskiego i jego wschodnia pierzeja :)

·
Gdynia - Open City
10,524 Posts
Ale wstyd... przecież to jest tak ładne miasto z tego co pokazałeś tylko strasznie zanidbane.Będziesz miał może jakieś zdjęcia z wież(?) kościelnych czy klatek schodowych ?

·
Registered
31,975 Posts
^^ wieże kościelne i zamkowe nie są dostępne, 10 potężnych wież góruje nad miastem i nie ma żadnego punktu widokowego, jeden jest tylko w planach. A co do zaniedbania to nie ma się co dziwic, to ponad 100 kwartałów z kamienicami na 100-tysięczne miasto, pewnie żadne miasto półmilionowe nie poradziłoby sobie z czymś takim, a co dopiero Legnica :)

1 - 20 of 313 Posts