SkyscraperCity banner

1 - 20 of 6268 Posts

·
Registered
10,513 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Już od dawna zbieram się do utworzenia tego wątku,ale ciągle coś mi wypada. Teraz już muszę, ponieważ mój dysk jest tak "napompowany" zdjęciami, że muszę trochę z niego upuścić ;):D
W tym wątku chciałbym pokazać Wam to miasto takim, jakim ja je widzę przez obiektyw mojego aparatu

Legnica

jest to ok 104 tyś. miasto, położone w południowo zachodniej Polsce, w centrum woj. dolnośląskiego.
Pierwsze udokumentowane ślady osadnictwa pochodzą z VIII wieku, a w pisanym dokumencie nazwa miasta pojawiła się w 1149r.
Prawa miejskie Legnica otrzymała w 1264r. i została lokowana na prawie magdeburskim.
W przeszłości Legnica, była znaczącym ośrodkiem na mapie nie tylko Śląska i Polski, a o tym może świadczyć fakt, że już w 1308 r. został tu utworzony uniwersytet (pierwszy w Europie środkowej ), który jednak przez brak akceptacji ówczesnego papieża (niestety była ona wymagana) i pomimo tego, że spełniał wszystkie warunki trwał jako szkoła katedralna.
Drugie podejście utworzenia uniwersytetu miało miejsce w 1526 r. i była to już w pełni akceptowana uczelnia, niestety z różnych przyczyn, po 5 latach przestała istnieć.
Na przestrzeni wieków miastu różnie się układało, ale to co się stało po drugiej wojnie światowej, to była istna tragedia.
Nie dość, że spora jego część została spalona przez "sojuszniczą armię", to jeszcze skutecznie blokowała ona jego rozwój, a o tym niech świadczy fakt, że przed II WŚ Legnica liczyła 83 tyś mieszkańców, a obecnie tylko 104 tyś, gdzie większość miast, powiększyła liczbę mieszkańców kilkakrotnie.

Ale dość pisania i zabierzmy się za pokazywanie miasta ;):D

Oczywiście wszelkie sugestie, spostrzeżenia i komentarze mile widziane :)

Na początek kilka panoram miasta .
Zachód słońca nad Legnicą, widziany od strony Kunic.
1

Tu wschód od strony Chojnowa.
2

3

4

·
Registered
10,513 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
A teraz już wchodzimy do miasta ;)

Nowy Ratusz, siedziba władz miasta.
9

Katedra, widziana od strony Rynku.
10

I najstarszy kościół w mieście.
To właśnie z niego Henryk Pobożny wyjechał, po mszy na bitwę z Tatarami w 1241r. Oczywiście miał on wówczas trochę ;) inną formę.
11

Ulica św. Jana. Za plecami mam kościół św. Jana, po lewej pałac opatów lubiąskich, a obecnie "Muzeum Miedzi", a po prawe "Akademię Rycerską".
12

·
Registered
65,604 Posts
O1 O! O! Będzie co oglądać! :banana: :banana: :banana: :|

·
Semper Invicta
26,260 Posts
Mocny tytuł Panie kolego - i tak trzymaj. Własny wątek zobowiązuje - do częstych i ciekawych aktualizacji - inaczej szybko wątek ląduje w forumowej otchłani. Ale patrząc na Twe inne wątki - jestem o aktywność wątku spokojny.

Czekam na kolejne sety. Dużą przyjemność mi sprawiły panoramy Legnicy, które od dawna mi chodzą po głowie, ale zbyt żadko bywam w mieście, aby je skutecznie obfocić. Tu proponuje zdobyć górkę za autostradą A4 między Jaworzyńską, a Nowodworską - najbardziej fenomenalny widok na Legnicę jaki kiedykolwiek widziałem...

Życzę Jasku wielu tysięcy wejść w wątek, a sobie i innym forumowiczom wielu setek ciekawych zdjęć tego szczególnego miasta...

·
Registered
10,513 Posts
Discussion Starter #6
Dzięki za życzenia filosss, a o górce pomyślę (muszę ją najpierw znaleźć na mapie ;)).
Od strony południowej świetnym punktem widokowym jest góra "Rosocha" w Stanisławowie. Jest ona co prawda kila kilometrów od Legnicy, ale przy dobrej pogodzie widok jest rewelacyjny. Miałem stamtąd trochę zdjęć, ale niestety gdzieś przepadły i muszę się tam wybrać jeszcze raz :)

·
Prymas Aprilis
8,919 Posts
Mocne wejście :) Mam nadzieję, że nie będziesz nam skąpił mojego ulubionego Tarninowa ;)

·
Registered
10,513 Posts
Discussion Starter #8 (Edited)
Stary Ratusz zimową porą i w nocy brrrrrrrr.
13

Jeden z głównych placów miasta (jak widać z resztą po pomniku ;)). Pl. Słowiański.
14

A to jedna z głównych ulic. Swoisty architektoniczny "misz masz".
Ul. Wrocławska.
15

Arkady galerii św. Piotra, obok katedra .
16

·
Registered
10,513 Posts
Discussion Starter #9
Mocne wejście :) Mam nadzieję, że nie będziesz nam skąpił mojego ulubionego Tarninowa ;)
Mam tyle zdjęć Tarninowa, że nie chciałbym zawiesić serwerów SSC, ale po trochę ... da się zrobić ;)

·
Registered
10,513 Posts
Discussion Starter #10 (Edited)
Kilka fotek Tarninowa :)
Skrzyżowanie ulic Andersa/Jaworzyńskiej/Traugutta/Chłapowskiego.
17

Ulica Chłapowskiego.
18

Ul. Orzeszkowej.
19

Ul. Złotoryjska. Niestety niewiele kamienic na Tarninowie doczekało się narazie remontu.
20

·
Prymas Aprilis
8,919 Posts
Tarninów rządzi :cheers:. Myślę, że z czasem remontów będzie coraz więcej. Te kamienice wymiatają i są warte godziwej prezentacji. O serwery się nie martw he he ;)

·
Registered
10,513 Posts
Discussion Starter #12
A teraz chciałbym przedstawić jeden z powód dla których wybrałem taki, a nie inny tytuł wątku. Nie chodziło mi w nim tylko o wyjątkowość miasta w którym mieszkam, ale też chciałbym trochę więcej uwagi zwrócić na różne szczegóły i pokazać Wam je z bliska .

Ul Chłapowskiego od strony parku.
21

I chyba najciekawsza kamienica na tej ulicy.
22

Pięknie zdobione wejście.
23

I balkon
24

25

·
Registered
65,604 Posts
Ciekawe jak to jest, że takie w sumie niewielkie miasto - no, bo większych trochę w Polsce jest ma TAK bogatą architekturę, której nie powstydziłyby się i największe miasta w kraju :|.

·
Prymas Aprilis
8,919 Posts
Ciekawe jak to jest, że takie w sumie niewielkie miasto - no, bo większych trochę w Polsce jest ma TAK bogatą architekturę, której nie powstydziłyby się i największe miasta w kraju :|.
Działania wojenne spustoszyły centrum Legnicy, a obszary kamieniczne zostały prawie nienaruszone. Kiedyś napisałem w jednym z legnickich tematów, że najchętniej to bym zrobił na Tarninowie wytnij, a w Gdańsku wklej :lol:
I takie pytanie: czy w tych kamienicach byli kwaterowani żołnierze armii radzieckiej? Jaki obszar Legnicy był przeznaczony pod zasiedlenie dla radzieckich rodzin wojskowych?

·
Registered
10,513 Posts
Discussion Starter #19 (Edited)
Dziękuję za miłe słowa i słowa wsparcia :) przydadzą się ;)

Krótka wizyta w dzielnicy Fabrycznej, bo tam też jest kilka ciekawych kamienic (nie tylko na Tarninowie) :)

To przejście między zakładami zawsze kojarzyło mi się z taką "bramą" do tej dzielnicy ;)
26

27

Np ta kamienica, bardzo fajnie się prezentuje
28

Czy te obok :)
29

1 - 20 of 6268 Posts