Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 47 Posts

·
Registered
480 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Jakiś czas temu pojawił się pomysł uruchomienia Szybkiego Tramwaju Kolejowego w Legnicy. Sprawa ta nie jest jednak nagląca bo póki co nie mamy dużych korków ale w przyszłości mysle że przydałoby się uruchomienie tego tramwaju.

A tak to ma wyglądać:

Możliwe jest wykorzystanie układu linii kolejowych na terenie miasta dla wprowadzenia szybkiego tramwaju kolejowego- pojazdu szynowego łączącego centrum miasta i największe legnickie osiedle Piekary (przystanek końcowy w okolicy ronda Niepodległości). W tym celu wykorzystana zostanie linia kolejowa Złotoryja- Legnica oraz Legnica- Jawor- Jaworzyna Śl. na odcinku Legnica Gł.- Legnica Piekary, a następnie proponuje się budowę 0,9 km toru do centrum osiedla Piekary. W ten sposób największy potok komunikacyjny w mieście zostanie choć w części przejęty przez transport szynowy, a tramwaj wróci do Legnicy po 40 latach nieobecności. Wadą tego rozwiązania jest ominięcie os. Kopernika, ale ogromny potok pasażerski do os. Piekary będzie w zupełności wystarczający. W przyszłości możliwy jest rozwój systemu na terenie miasta i tworzenie kolejnych linii, także podmiejskich.

Przybliżony kosztorys :

Koszt taboru-lekkiego pojazdu elektrycznego : od 5 do 10 mln PLN.

Koszt budowy 900 metrów toru wzdłuż ul. Piłsudzkiego- ok. 1 mln PLN.

Koszt dostosowania infrastruktury kolejowej i budowy przystanków- nieznany.
Finansowanie :

Wkład miasta, fundusze strukturalne Unii Europejskiej, fundusze województwa, fundusze celowe, wkład rządu centralnego.

Ja bym jeszcze tą trase przedłużył dalej do końca osiedla i na drugim końcu do huty. Druga linia mogłaby mieć przebieg PN-PD. Np zaczynać się na północnym końcu miasta a nawet w Rzeszotarach i przez Dworzec Główny dalej na południe przez Legnica Piekary do stacji Nowa Wieś Legnicka która znajduje się koło Strefy.

·
Urban experience...
2,338 Posts
Pewnie chodzi o to ze bedzie to tramwaj jezdzacy po zwyklych torach kolejowych+ te 0,9 km nowych torow. Przynajmniej tak mozna wnioskowac. Tylko czy aktualnie jest sens budowac szybki tramwaj w miescie takiej wielkosci?? Czy nie wystarczylby jakis pospieszny autobus??

·
Registered
480 Posts
Discussion Starter · #4 ·
tak jak pisze Castel_Bravo wykorzystywane miałby być już istniejące tory kolejowe. A sens chyba jest. Obecnie najwięcej ludzi przemieszcza się między osiedlem Piekary gdzie mieszka ok.30 tyś. a częścią południowo - zachodnią gdzie jest huta, PWSZ. rano w autobusie jest okropny tłok a nieraz to trzeba i z jeden lub dwa olać bo i tak się juz nie wejdzie. Taki tramwaj mógłby odciążyć troche MPK i być może zmniejszyć ruch w kierunku centrum

·
in omnia paratus
3,924 Posts
Castle_Bravo said:
Tylko czy aktualnie jest sens budowac szybki tramwaj w miescie takiej wielkosci?? Czy nie wystarczylby jakis pospieszny autobus??
A nie wystarczylby zwykly tramwaj? Musi od razu byc szybki? :)

·
Registered
10 Posts
Jestem jak najbardziej za takim tramwajem w Legnicy. Ale czy coś takiego ma w ogole szanse powstac? A te 900m torów to pewnie będzie problem nie do pokonania.

·
Poor Leno
7,333 Posts
Tramwaj na trasie z Piekar<->Centrum<->Huta, musiałby iść jakąś dziwną trasą z koniecznością budowy nowego mostu, bo inaczej przecież nie ma po prostu dla niego miejsca, dlatego jeśli rozumiem chce się wykorzystać istniejącą niezłą infrastrukturę kolejową w mieście i zamiast budowania całej linii tramwajowej od początku korzystać z gotowej lini kolejowej. Przydałaby się faktycznie też trasa do Huty Miedzi i może N-S, do Strefy na południu.

·
Semper Invicta
26,841 Posts
Pomysł abstrakcyjny i jak dla mnie z najwyższej półki s-f...

Jeżeli tramwaj ma lecieć po pasie kolejowym - kiepski pomysł... Legnickie torowiska kolejowe mają to do siebie, że każde oddalone jest o przynajmniej kilkaset metrow od terenow zamieszkanych... I przebiegają one głownie przez tereny puste (łąki, pola, działki). I szczerze wątpie aby mieszkańcy Piekar (bo do nich głównie skierowane będzie to przedsięwzięcie wyrazili zainteresowanie 1 Stacją w centrum (dworzec PKP), no 2 - potencjalny PL. Piastowski (choć nie wiem na jakiej wysokości) ludzie są wygodni i nikomu się nie będzie chciało drałować z PKP do Rynku, na Pl Słowiański, nie mówiąc już o PWSZ... Każdy woli wsiąść w 15 i po 10 minutach być w Centrum... Niby trasa ma lecieć po pasie linii kolejowej na Złotoryję... Tam są już kompletne odludzia... Od centrum jedynie na wysokości Zosinka są osiedla... A mieszkańcy Zosinka mają jeszcze bloiżej niż mieszkańcy Piekar do Centrum...

Nie oszukujmy sie taka inwestycja w Legnicy nie ma sensu. Wielkośc miasta nie za duża, choc to nie ma nic do znaczenie bo weźmy pod uwagę tereny po jakich ma lecieć ten tramwaj. Skutecznie autobusy rozładowują ruch pasażerski. autobusy na pIekarach do Centrum lecą co kilka minut a taki tramwaj jaką by miał częstotyliwość.

Abstrakcja niestety...

·
Registered
480 Posts
Discussion Starter · #10 ·
A mi tam pomysł się podoba. Jeśliby przedłużli trasę do końca Piekar a nie tylko na rondo to już nie będzie przebiegać przez takie odludzia. Z całego osiedla napewno znalazłoby sie sporo osób które dojeżdzałyby do Centrum i PWSZ nie mówiąc o pracownikach huty jeśli i tam doprowadzilby linie. Byłby też dobrym sposobem na dostanie się bezpośrednio na dworzec gdzie możnaby się przesiąść np na pociąg do Wrocławia. wysiadając na przystanku Wrocławska w łatwy sposób możnaby dostać się na cmentarz. A z niego osoby z osiedla Ptasiego miałby ułatwiony dojazd do PWSZ. Mieszkańcy Zosinka też raczej by na tym skorzystali. Dotarliby bezpośrednio pod Carefour, do 7LO, do SP20. Jak dla mnie pomysł wart przemyślenia i stworzenia trasy północ-południe.

·
Semper Invicta
26,841 Posts
cin_ek said:
A mi tam pomysł się podoba. Jeśliby przedłużli trasę do końca Piekar a nie tylko na rondo to już nie będzie przebiegać przez takie odludzia. Z całego osiedla napewno znalazłoby sie sporo osób które dojeżdzałyby do Centrum i PWSZ nie mówiąc o pracownikach huty jeśli i tam doprowadzilby linie. Byłby też dobrym sposobem na dostanie się bezpośrednio na dworzec gdzie możnaby się przesiąść np na pociąg do Wrocławia. wysiadając na przystanku Wrocławska w łatwy sposób możnaby dostać się na cmentarz. A z niego osoby z osiedla Ptasiego miałby ułatwiony dojazd do PWSZ. Mieszkańcy Zosinka też raczej by na tym skorzystali. Dotarliby bezpośrednio pod Carefour, do 7LO, do SP20. Jak dla mnie pomysł wart przemyślenia i stworzenia trasy północ-południe.
Oj uparłeś się na to PWSZ... Odległość PWSZ od lini kolejowej Legnica - Złotoryja to ponad kilometr jeśli nie dwa... Więc wg mnie jaki studenciak bedzie jechał pociagiem aby później z buta tyle do PWSZ uderzać...To akurat mało trafny argument...

·
Registered
480 Posts
Discussion Starter · #12 ·
ja juz całe szczęście mam PWSZ za sobą ale jak miałem jechac tam zatłoczoną 15 to naprawdę wolałbym pojechać tym tramwajem i później się przejść ( a to zdrowe jest ;) ) szczególnie jak jest ciepło. a aż tak daleko to od torów nie jest. Pozatym osoby przyjeżdżające z innych miast idą na piechote od dwroca przez NMP i złotoryjską to chyba woleliby krótszy kawałek przejść.

a coś takiego widziałbym na torach :)

·
Semper Invicta
26,841 Posts
cin_ek said:
ja juz całe szczęście mam PWSZ za sobą ale jak miałem jechac tam zatłoczoną 15 to naprawdę wolałbym pojechać tym tramwajem i później się przejść ( a to zdrowe jest ;) ) szczególnie jak jest ciepło. a aż tak daleko to od torów nie jest. Pozatym osoby przyjeżdżające z innych miast idą na piechote od dwroca przez NMP i złotoryjską to chyba woleliby krótszy kawałek przejść.

a coś takiego widziałbym na torach :)
Hm aj uparles sie i tyle Ci powiem. Odleglosc od dworca do PWSZ a odleglosc od torow na chojnowskiej czy lotniczej mozna porownac... i tu i tu idzie sie po 10-20 minut... szczerze watpie aby komukolwiek kto przyjezdza do legnicy (wez pod uwage ze autobusy czy to z Lubina czy zlotoryji, jawroa przejezdzaja wrecz obok) chcialo sie czekac na ten rzekomy tramwaj (kursujacy z ciekawe jaka czestotliwoscia) przesiadac sie po czym dralowac z dosc sporego dystansu.... Naprawde dla mnie abstrakcja...

·
jestem Ott'em tego czatu
Motel Polska
3,510 Posts
filosss said:
Hm aj uparles sie i tyle Ci powiem. Odleglosc od dworca do PWSZ a odleglosc od torow na chojnowskiej czy lotniczej mozna porownac... i tu i tu idzie sie po 10-20 minut... szczerze watpie aby komukolwiek kto przyjezdza do legnicy (wez pod uwage ze autobusy czy to z Lubina czy zlotoryji, jawroa przejezdzaja wrecz obok) chcialo sie czekac na ten rzekomy tramwaj (kursujacy z ciekawe jaka czestotliwoscia) przesiadac sie po czym dralowac z dosc sporego dystansu.... Naprawde dla mnie abstrakcja...
Taki zupełny OT: Mieszkańcy miast zniszczonych w stopniu podobym do warszawskiego uważają nawet po zastanowieniu że jest brzydka i zła - ale to: bloki, atrapy zabytków, emdeemy i burdele urbanistyczne właśnie są Warszawą którą można polubieć, nie lux wieżowce, most świątokrzyski, metro i super-centra. (Wrocław lubię nie za Rynek i Ostrów a przede wszystkim za np. Norwida, Rzeźniczą, Mierniczą i Plac Powstańców Wielkopolskich.)
Czyżbym po prostu uwielbiał "Złego" Tyrmanda?

·
Semper Invicta
26,841 Posts
Dopowiem jeszcze tyle dla forumowiczó spoza Legnicy... Trasa owego tramwaju nie przebiega przez miasto.... W duzej mierze wykorzysta linie kolejowa Wrocław - Węgliniec... Niestety ta linia kolejowa przyczyniła się do braku rozwoju północnej części miasta. Poza Dzielnicą pomiędzy Głogowską i Poznańską, sa to raptem dwie wciągnięte wioski Piątnica i Piekary Stare... Dla mnie to nie jest dobry pomysł:) Trasa przebiegała by po pustych terenach. Wystarczy zobaczyc ilu pasazerow podaza do Centrum z przystanku Legnica Piekary...

·
full metal jacket
1,556 Posts
^^ Dokładnie. Nic dodac nic ując.

·
Registered
480 Posts
Discussion Starter · #20 ·
to nie linia kolejowa decyduje o tym że północna częśc miasta jest słabo zaludniona a tereny zalewowe i funkcje jakie jej się przypisało. Co do stacji Legnica Piekary to rzeczywiscie mało osób z niej korzysta aby dojechać do Centrum ale gdyby ją przesunąc odrobinę na północ mogłoby być lepiej. ale to nie przsądza o tym że nie będzie chętnych bo jeśli powstałyby stacje Warmińska, Rondo i może kolejne na wschód to chętni by się znaleźli bo linia poprowadzonaby została przez centrum osiedla

1 - 20 of 47 Posts