SkyscraperCity banner
1 - 20 of 26 Posts

·
Registered
34 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Jest taka inicjatywa by w Legnicy powstał tor żuzlowy.
Jak myślicie gdzie taki tor mógłby powstać?

·
Registered
1,185 Posts
:)
Fani żużla poszukiwani!
Czy wiecie jaki sport w Polsce szczyci się najsilniejszą ligą na
świecie, w której występować chce praktycznie każdy obcokrajowiec od
Rosji, przez Czechy, całą Skandynawię, a na odległej Australii i USA
kończąc?
Czy wiecie w jakim polskim sporcie ligowym znajdziecie w
składach aktualnych oraz byłych mistrzów świata tak juniorów jak i
seniorów? Zapewne wielu z was pomyśli o jakiejś dyscyplinie z piłką w
tle, ale nic bardziej mylnego! Chodzi mianowicie o żużel. Sport ten
nazywany na świecie speedwayem jest obok piłki nożnej najpopularniejszą
dyscypliną w naszym nadwiślańskim kraju. To właśnie tutaj w szeregach
ligowych teamów możemy oglądać najlepszych jeźdźców wszystkich
kontynentów. To właśnie w Polsce, jak dla przykładu w Częstochowie, w
jednym klubie jedzie obecny mistrz Nicki Pedersen i były mistrz świata
Greg Hancock. Na żużel przychodzą rzesze kibiców, a bogaci sponsorzy
biją się o to by pokazywać swe logo na meczach, bo przecież liczby mówią
same za siebie. I tak dla przykładu na mecze ekstraligi w naszym kraju
przychodzi średnio ok 10,5 tysięcy widzów! Dwie niższe ligi to
odpowiednio 6,5 tysiąca (I liga) i średnio 2,5 tysiąca (II liga) widzów!
Sport ten jawi się jako elitarny, bo trzy ligi skupiają w sobie tylko
dwadzieścia trzy zespoły. Tylko dwadzieścia trzy ośrodki tego sportu
mogą pochwalić się takim widowiskiem graniczącym wręcz z kultem. Tutaj
dochodzimy do sedna sprawy, bowiem w naszym mieście rodzi się inicjatywa
by Legnica stała się dwudziestym czwartym punktem na mapie sportu
żużlowego. Mamy pewne tradycje, bo w latach pięćdziesiątych mieliśmy
swój Związkowiec, który wygrywał w ramach Dolnośląskiej Ligi Okręgowej
ogrywając tak mocne teamy jak wrocławski czy rawicki. Uważamy, że
Legnica zasługuje na tak widowiskowy, barwny, dostarczający wielu emocji
sport, bo kto na żużlu był choć raz ten nie zapomni zapachu metanolu i
ryku 'pięćsetek' z czterema rycerzami czarnego toru w siodłach.
Apelujemy zatem do wszystkich zainteresowanych - Jeśli komuś żużel jest
bliski sercu i chciałby by nasze miasto dołączyło do elity proszony
jest o kontakt na adres mailowy: [email protected]
Razem możemy więcej.
Lotion
http://www.e-piastowska.pl/news.php?readmore=4882

·
Mattadorre
476 Posts
Wrocław, Gdańsk, Kraków Warszawa chcą toru F1, My gorsi nie jesteśmy:lol:
Cóż, ja bym widział budowę stadionu żużlowego w miejscu gdzie była tzw. Świniarnia, za dworcem PKP przy ulicy Ścinawskiej :)
Kilka Argumentów? Proszę bardzo:
-baza hotelowa w pobliżu (Hotel Arkadia i nowy Hotel Sękowski),
- blisko od dworca PKP i PKS,
- Ścinawska połączona z główna drogą Leszczyńską/Poznańską,
- dwa kroki do centrum
-teren na którym widziałbym stadion spooory leżący odłogiem :) zaznaczony na mapce krzyżykiem:)

mapa: www.zumi.pl

·
Registered
34 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Ja myślałem o terenie bodajże na ulicy Boiskowej.
Chodzi mi o ten teren za byłym szpitalem położniczym.
Stadion Konfeksu też byłby całkiem dobry tym bardziej, że podobno z tyłu jest drugi plac do gry. O stadionie Miedzi raczej trzeba zapomnieć. :( Ale propozycja , którą podałeś byłaby calkiem OK. Tego terenu jakoś nie znam za bardzo. Aha... Ten krótki anons z Piastowskiej i jej autor to ta sama osoba. :) Myślę, że taki sport byłby sporą promocją dla miasta. Na Dolnym Śląsku taki klub ma tylko Wrocław.

·
Mattadorre
476 Posts
Ja myślałem o terenie bodajże na ulicy Boiskowej.
Chodzi mi o ten teren za byłym szpitalem położniczym.
Stadion Konfeksu też byłby całkiem dobry tym bardziej, że podobno z tyłu jest drugi plac do gry. O stadionie Miedzi raczej trzeba zapomnieć. :( Ale propozycja , którą podałeś byłaby calkiem OK. Tego terenu jakoś nie znam za bardzo. Aha... Ten krótki anons z Piastowskiej i jej autor to ta sama osoba. :) Myślę, że taki sport byłby sporą promocją dla miasta. Na Dolnym Śląsku taki klub ma tylko Wrocław.
Przykład ulicy Boiskowej byłby również jak najbardziej :) Stadion Konfeksu jest preznaczony tylko pod piłkę nożną,jest prostokątny, obecny Miedzi też. Niedawno na tym forum bodajże w Temacie Co Nas Czeka pisałem o tym, że Sport jest też promocją dla miasta. Żużel to rzeczywiście bardzo popularna dyscyplina, w Polsce ma wielu fanów, A Polska najmocniejszą ligę świata i pewnie gdyby pojawił się z powrotem w Legnicy mógłby zgromadzić wokół siebie liczną widownię. Jest to bardzo dobry pomysł!:)

·
Registered
34 Posts
Discussion Starter · #6 · (Edited)
Stary stadion Miedzi był IDEALNY!
Przerobić bieżnię na tor i by hulało. A można było pomysleć by połączyć i piłke i speedway na jednym obiekcie. Mecze piłki w sobotę, a Żużel w niedzielę. Nie wiem niestety gdzie kiedyś w Legnicy ściagno się na żużlu? Wiem, że w latach 50tych był team, ale gdzie śmigali zawodnicy nie mam pojęcia. Ja także uważam, że sport to promocja miasta. Bo dla przykładu mówię Kraków, myslę Wisła. Mówię Leszno, myslę Unia. Mówię Legnica, myślę... Mała Moskwa. :) Gniezno dla przykładu także słynie z żużla, a że to wielkie historyczne polskie miasto to włodarze potrafili połączyć sport z historyczną kartą i dziś organizują 'Turniej o koronę Bolesława Chrobrego'. Jest promocja? Jest! Speedway przyciąga rzesze fanów! Sam ryk motorów spędziłby na trybuny sporo osób. Tym bardziej, że dziś jest moda na sporty motorowe. Dlatego chcę zawiązać grupę ludzi i powalczyć, bo chyba warto próbować. Sam jeżdżę na mecze do Wrocławia (i nie tylko) i czuję się kibicem Sparty, ale miło byłoby mieć coś takiego u nas w mieście. Teraz taki tor, czy nawet stadion można wybudować za mniejsze pieniądze. Światowy kryzys zbija ceny. :)

A tutaj frekwencje na stadionach:
http://www.sportowefakty.pl/zuzel/2009/06/24/frekwencja-na-stadionach-zuzlowych-po-ix-kolejce/

·
Ave Silesia
2,209 Posts
Stary stadion Miedzi był IDEALNY!
Przerobić bieżnię na tor i by hulało. A można było pomysleć by połączyć i piłke i speedway na jednym obiekcie. Mecze piłki w sobotę, a Żużel w niedzielę.
Najgorszy pomysł z możliwych, zupełnie inna charakterystyka sportu, a co za tym idzie, inne priorytety dot. infrastruktury stadionów piłkarskich i żużlowych. Zauważ, że na ten moment wszędzie odchodzi się od pomysłów budowy stadionów piłkarsko-żużlowych.

·
Registered
34 Posts
Discussion Starter · #9 · (Edited)
Świerkowa?
Chyba masz rację. Muszę sie tam przejechać zobaczyć, czy coś tam zostało?
Teraz tam są ogródki działkowe. A pamietać nie możesz, bo ja choć nieco od Ciebie młodszy to też tego nie pamietam. Zresztą jak pisałem żużel był u nas w latach 50tych, a klub zwał sie Związkowiec. Pod kogo należał niestety także nie wiem. Czy miał jakies barwy, logo też nie wiem. W sumie to fajny temat by zbadać nieznane nam dzieje naszego miasta. Znam za to kilka nazwisk zawodników.

·
Registered
34 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Najgorszy pomysł z możliwych, zupełnie inna charakterystyka sportu, a co za tym idzie, inne priorytety dot. infrastruktury stadionów piłkarskich i żużlowych. Zauważ, że na ten moment wszędzie odchodzi się od pomysłów budowy stadionów piłkarsko-żużlowych.
Może i racja...
Oto przykład toruńskiej Motoareny. Stadionu zaprojektowanego typowo pod żużel ligowy jak i wielkie imprezy światowej rangi:

·
Registered
34 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Póki nie zrobisz pokazów, heappeningów itp, to legnickie społeczeństwo speedway będzie znało tylko z tv, a ona wypacza prawdziwy obraz tej dyscypliny. Uważam, że pisanie do Prezydenta Miasta mija się w tej chwili z celem. Nie zrobisz 'klimatu' będziesz głosem na pustyni.

·
Registered
1,478 Posts
pokazów i heappeningów itp.. tez nie zrobisz bez wsparcia UM ( musi być zgoda), bez sponsorów i grupki zapalonych miłośników..

Wiesz kibicuje CI, mam nadzieje że uda się Tobie coś zorganizować w Tym temacie..
Jestem z Lubina ale chętnie bym zobaczył coś takiego. Obojętnie w jakim mieście oby blisko :)

·
Registered
34 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Dzięki:)
Wiesz.. Najpierw grupa, potem heappeninigi i prośba o wsparcie. Zresztą po to potrzebna jest grupa by wspólnie radzić, co czynić i jakie podejmować kroki. Mam wsparcie pewnego człowieka, który jeszcze w tym roku pracował w ekstarligowej Sparcie Wrocław. A Ty mozesz śmignąć do Zielonej Góry (polecam, super publika i sporo kibiców z Polkowic i Lubina), Leszna bądź Wrocławia (tam kibicuję na kadym meczu). Jest jeszcze drugoligowy Rawicz. Z Lubina do tych miast daleko nie masz. ;)

·
Registered
25 Posts
Ja popieram inicjatywę w 1000 % !

Ale mam duże wątpliwości , stadion to jedno -- koszty !!! ale zbudowanie drużyny --znowu koszty !!!

Wiem że nie ma rzeczy niemożliwych ale skąd chcecie wziąć taaką kasę ???

Mimo to kibicuję i trzymam kciuki.

ps
kilka razy byłem we wrocku na żużlu :banana: i...podobało mi się

·
Registered
34 Posts
Discussion Starter · #15 · (Edited)
W Przemyślu być może na przyszły sezon wystartuje liga. Miasto nigdy na oczy żużla nie widziało, a jednak! Jak to mozliwe? Klub piłkarskiej Polonii Przemyśl dogadał się z firmą Hadykówka, która jest sponsorem Stali Rzeszów. W Przemyslu będą jeździć rezerwy Stali, a z czasem klub przekształci się w samodzielny organizm. To jeden z przykładów jak można. Poza tym nie trzeba od razu budować super stadionu. ;)

·
Registered
34 Posts
Discussion Starter · #17 ·
W tej chwili zapewne nie ma.
Na szkółkę przyszedłby czas. Looknij sobie na składy ligowe, praktycznie sam 'zaciąg' obcokrajowców i zawodników z innych klubów.

·
Registered
34 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Wrocław, Gdańsk, Kraków Warszawa chcą toru F1, My gorsi nie jesteśmy:lol:
Cóż, ja bym widział budowę stadionu żużlowego w miejscu gdzie była tzw. Świniarnia, za dworcem PKP przy ulicy Ścinawskiej :)
Kilka Argumentów? Proszę bardzo:
-baza hotelowa w pobliżu (Hotel Arkadia i nowy Hotel Sękowski),
- blisko od dworca PKP i PKS,
- Ścinawska połączona z główna drogą Leszczyńską/Poznańską,
- dwa kroki do centrum
-teren na którym widziałbym stadion spooory leżący odłogiem :) zaznaczony na mapce krzyżykiem:)

mapa: www.zumi.pl

Dziś tam przejeżdżałem.
Coś budować mają. Chyba rzeźnię. :(

1 - 20 of 26 Posts