SkyscraperCity banner

1 - 20 of 700 Posts

·
Registered
10,512 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Chciałbym zaprosić wszystkich (zwłaszcza Legniczan, zważywszy na charakter wątku) do próby porównania tego co w naszym mieście było z tym co jest. Mogą to być zdjęcia przedstawiające Legnicę zarówno przedwojenną, jak i powojenną, ale także czasy nam współczesne, nie mniej jednak zdjęcia powinny przedstawiać porównanie tego co było, z tym co jest i to z punktu widzenia jak najbliższego sobie (chodzi o spojrzenie na obiekt, miejsce itd...). Zdjęcia współczesne mogą przedstawiać kamienice przed i po remoncie, lub zabudowane parcele, czy plomby. Można pokazać praktycznie wszystko, gdzie widać zmiany zachodzące w naszym mieście, na dobre i na złe (np. wyburzoną starówkę, czy wichurę z zeszłego roku). Zdjęć może być też kilka tego samego obiektu (miejsca) z różnych okresów, pokazujące jak się zmieniał, ale muszą być przynajmniej dwa (skoro to ma być porównanie ;))
Prosiłbym jedynie żeby zdjęcia były wyraźne i w jak najlepszej rozdzielczości (najlepiej 800X600).
Proszę też o nie wklejanie więcej niż trzech porównań w jednym wejściu (tzn. więcej niż sześciu zdjęć), chodzi o to że przy zbyt dużej ilości zdjęć na stronie, otwiera się ona bardzo długo i czasem zniechęca to ludzi do oglądania (znam to z autopsji;)), a przecież robimy to dla oglądających :)
Oczywiście wszelkie komentarze i opisy mile widziane :)
Na początek kilka moich porównań ;)
Most na ul. Kartuskiej.

Dom pod "Przepiórczym kosze" i teatr.

Duży Rynek

·
Registered
67,553 Posts
Ano - pomysł fajny/ciekawy :| - jak się ma do czego porównywać - oglądam z zaciekawieniem, szkoda, że nie zawsze z przyjemnością.

·
Registered
10,512 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Ano - pomysł fajny/ciekawy :| - jak się ma do czego porównywać - oglądam z zaciekawieniem, szkoda, że nie zawsze z przyjemnością.
Nie bardzo wiem co masz na myśli, ale uważam że w Legnicy nastąpiły takie zmiany w stosunku do czasów przedwojennych (i po, zresztą też), że takie porównania mogą być naprawdę ciekawe, a zdjęć z przedwojennej Legnicy jest takie mnóstwo, że ten temat jest jak rzeka (sam mam spory zbiór takich fotek - kilka Gb), poza tym w grę wchodzą fotki z najnowszych dziejów miasta, a tu naprawdę sporo się dzieje ;)

Miki jeśli mogę coś zasugerować, to wydaje mi się, że ten fragment bardziej pasuje do tego odcinka Wrocławskiej.;)

·
Registered
10,512 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Dorzucę jeszcze kilka fotek ;)

Ul. Wrocławska, okolice pl. Wilsona.

Katedra od strony pl.Słowiańskiego

Widok na młyn przy ul. Lenina (obecnie Witelona) od strony ul. św. Piotra. Młyn po powodzi został rozebrany, ale pozostały zabudowania, które teraz należą do kurii.

·
Volkspole
816 Posts
Katastrofa ze kiedys to wygladalo wszystko porzadniej, a niby taki "postep" ciwilizacji, plac Wilsona najlepszy przyklad. Kiedy sie patrze na te niebiesko-pomaranczowe slupy jestem normalnie chory...:bash:
Ale to nie tylko Legnica i nie tylko fakt ze na zdjeciach jeszcze bylo wszystko niemieckie. W "nie-niemieckich" miastach w watkach o podobnej tresci widac takie same przyklady.

SUPER watek, by the way!!!:cheers::cheers:

·
Registered
10,512 Posts
Discussion Starter · #11 ·
^^Nie wiem, czy masz na myśli jakość zdjęć (z czym się mogę trochę zgodzić, choć nie do końca, bo muszę się tu dostosować do "wizji" i punktu widzenia autora starszej wersji), czy do ilości, bo z tą nie ma problemu, tylko nie chcę od razu zawalić strony . Pomału będę doklejał, tylko chciałbym, żeby inni też mieli szansę włączyć się do zabawy ;):)

Widok od strony dworca na ul. Libana
Zdjęcia oczywiście z powodzi w 1977r.

Pl. Słowiański z okresu "wielkich wyburzeń" w latach 60-tych

I jeszcze jedno spojrzenie na ul. Wrocławską od strony pl.Wilsona. Gdzieś w latach 80-tych :)

·
Registered
10,512 Posts
Discussion Starter · #12 ·
^^
Np. Duży Rynek - zmiana na gorsze rzekłbym.
No niestety, nie sposób się z Tobą nie zgodzić:eek:hno:

Teraz ul. Wrocławska, okolicy kościoła "Mariackiego"
Zdjęcie z lat (chyba) 50-tych

Wyburzanie starówki w latach 60-tych

I współcześnie

Budynek dworca kolejowego od strony PKS
Powódź 77'

Budynek nie tak dawnego "szpitala położniczego", który wybudowano też jako szpital.

·
Semper Invicta
26,597 Posts
Jaśku - zdjęcia przez pewien czas się nie ładowały poprostu.

Każde miasto ma wiele twarzy związanych ściśle z dziejami tych miast. Legnica akurat zalicza się do tych najbardziej zaskakujących. I o ile patrząc na Warszawę - głowne pretensje kierujemy pod adresem naszych zachodnich sąsiadów, to w przypadku południowego Wrocławia i śródmieścia Legnicy pretensje możemy tylko i wyłącznie mieć do naszych polskich komunistycznych możnowładców...

Łezka się kręci, ale niestety trzeba być realistą - to se ne wrati. Szkoda tylko, że na miejscu wyburzonych pięknych i wiekowych kamienic, po 30-40 latach stawia się styropianowe koszmarki...

Jaśku liczę, że w toku dalszych prac porównawczych kadry będą bardziej porównywalne:) Nie żebym się czepiał.

·
Registered
10,512 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Filosss said:
Jaśku liczę, że w toku dalszych prac porównawczych kadry będą bardziej porównywalne Nie żebym się czepiał.
^^ Oczywiście będę się starał :)
Z tego wiem, Ty także masz spory zbiór fotografii związanych z Legnicą, więc jeśli znajdziesz trochę czasu i chęci, to zapraszam do zabawy ;):D

·
Semper Invicta
26,597 Posts
^^ Oczywiście będę się starał :)
Z tego wiem, Ty także masz spory zbiór fotografii związanych z Legnicą, więc jeśli znajdziesz trochę czasu i chęci, to zapraszam do zabawy ;):D
Zabawa z odległości nie wchodzi w grę:) O jakości wątku może świadczyć tylko uchwycenie jak najbardziej zbliżonego kadru do starej fotografii.

Natomiast dla smaczku dodam fakt, że w kolejce czeka kilkaset zdjęć z mego czerwcowego pobytu w Legnicy, które w październiku winny się regularnie pojawiać w mym legnickim wątku. Wcześniej niestety musze się uporać z przygotowaniem do mega uploadu w warszawskiej Filosssografii (a będzie tego kilkanaście/dziesiąt setek zdjęć z 2010 r... - także tam zapraszam za tydzień-dwa).

·
Registered
10,512 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Zabawa z odległości nie wchodzi w grę:) O jakości wątku może świadczyć tylko uchwycenie jak najbardziej zbliżonego kadru do starej fotografii.

Natomiast dla smaczku dodam fakt, że w kolejce czeka kilkaset zdjęć z mego czerwcowego pobytu w Legnicy, które w październiku winny się regularnie pojawiać w mym legnickim wątku. Wcześniej niestety musze się uporać z przygotowaniem do mega uploadu w warszawskiej Filosssografii (a będzie tego kilkanaście/dziesiąt setek zdjęć z 2010 r... - także tam zapraszam za tydzień-dwa).
W 100% się z Tobą zgadzam, tylko nie zawsze jest to możliwe z powodów nie zależnych. Często się zdarza, że miejsce z którego zrobiono zdjęcie jest zabudowane, lub otoczenie tak porosły drzewa, że mało by przemawiało do oglądającego, ale będę się starał :|

Ulica Jaworzyńska, gdzieś w latach 80-tych ;)

Ówczesna Panieńska, obecnie Najświętszej Marii Panny, a w bloku restauracja "Śródmiejska", obecnie cukiernia

I dalej ta sama ulica (wcześniejszy okres) z wyburzonymi pierzejami i widokiem na kościół "Mariacki"

·
Registered
Never Never Land
1,124 Posts
Co prawda juz nie w tym samym miejscu, ale ta sama fontanna.

W parku miejskim w 1921 roku

Przed Nowym Ratuszem 2010 rok.

Kozi Staw, restauracja w 1937 roku

i w 2010

·
Registered
10,512 Posts
Discussion Starter · #19 ·
OLDTIMER said:
Co prawda juz nie w tym samym miejscu, ale ta sama fontanna.
No fakt i w teraz nie wiadomo, czy fotografować miejsce gdzie stała rzeźba, czy rzeźbę gdzie teraz stoi ;)????

A co do restauracji, to faktycznie widać, że współczesna jest tylko namiastką przedwojennej.

A skoro jesteśmy obok parku, to coś z nowszej historii.:eek:hno:
Główna aleja spacerowa, widok w stronę koziego stawu, obok stadionu.

To jakieś 1,5 miesiąca po tragedii

A tu pl. Wilsona, który był chyba jednym z chętniej fotografowanych miejsc:)

I ul Wrocławska od pl. Wilsona z kościołem Mariackim w głębi.

1 - 20 of 700 Posts