Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 35 Posts

·
Registered
76 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Jest to chyba pierwszy wątek o Lesznie z czego jestem dumny :banana:
Na początek kilka fotek z dzwonnicy kościoła św. Antoniego:

Widok na Osiedle Wieniawa i Armii Krajowej:

Widok na kościół:

Osiedle Przyjaźni (widać tylko wieżowce), po lewej Szpital Wojewódzki:

Widok na Stare Miasto:

·
Registered
1,901 Posts
Witam i prosze o wiecej:) bo na ostatniej fotce ladnie widac wieze starego miasta. Wstyd przyznac, Leszna nie znam, wiec mam nadzieje chociaz tak to (na poczatek) nadrobic...

·
Registered
76 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Teraz klika zdjęć z wieżowca na Armii Krajowej:

Widoki na Osiedle Przyjaźni:

Widok na wieżowce na Węgierskiej, w tle reflektory na stadionie:

Widok w stronę starego miasta; od lewej: kościół św. Jana, kościół św. Krzyża, kościół św. Mikołaja, ratusz, Akwawit i całkiem po prawej kościół św. Antoniego:

·
Registered
558 Posts
Świetne miasto. Jest to jedyne miasto, po którym lubiłem się przejść - zwłaszcza po centrum - pomimo, że jestem uzależniony od poruszania się samochodem. Ostatnio niestety rzadko tam bywam. Może dałbyś radę sfocić w ciekawy sposób okolice Starego Rynku, Plac Kościuszki, Bohaterów Westerplatte, Stadion itp. charakterystyczne miejsca?

Na trzeciej fotce w pierwszym poście szpital chyba jest po lewej...

·
UserDario
2,073 Posts
Zapowiada sie watek z ladnymi panoramkami Leszna :) czekamy...

·
łodzioholik
1,275 Posts
Na razie Leszno wygląda jak wybudowane za PRL, ale wierzcie mi, to miasto ma się czym pochwalić. Może uda mi się w wakacje zrobić trochę fotek :)

·
cyber-barok
2,090 Posts
Bardzo fajne panoramki. :) Przydałoby się coś więcej ze starego miasta.

·
Registered
815 Posts
Na razie Leszno wygląda jak wybudowane za PRL, ale wierzcie mi, to miasto ma się czym pochwalić. Może uda mi się w wakacje zrobić trochę fotek :)
zdecydowanie ma! uwazam, że leszno to jedno z ładniejszych miast wielkopolski:)

·
Registered
76 Posts
Discussion Starter · #12 ·
To są zdjęcia zrobione z poziomu gruntu, bo narazie nie mam panoram, ale wkrótce wrzuce kilka.

Widok ze stadionu:

Odnowiona dawna synagoga:

Tylna fasada ratusza:

Znowu ratusz:

Fasada fary:

Kościół św. Jana:

Kościół św. Antoniego:

Akwawit:

Kościół św. Jana:

I na koniec widoczek z mojego okna:

·
Registered
558 Posts
Dzięki za foty. Ale... qrcze... oglądając Twoje zdjęcia odnoszę wrażenie, że Leszno składa się z samych świątyń. A przecież jest tyle ciekawych miejsc w Lesznie.

A propos ratusza: miałbyś może jakieś foty sprzed 15 lat? Warto byłoby pokazać jak bardzo się zmienił po renowacji (w środku też przeszedł gigantyczną metamorfozę).

·
Registered
558 Posts
No właśnie! Problem w tym, że w takich małych mieścinach wszystko co ma więcej niż 5 kondygnacji jest błędnie nazywane wieżowcami. Zapewne dlatego kolega DurczokFAN zapytał (z małą dozą ironii) o wieżowce, których tak naprawdę w Lesznie nie ma.

·
Registered
76 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Wieżowiec (drapacz chmur) to bardzo wysoki, wielokondygnacyjny budynek zdolny (w przeciwieństwie do innych konstrukcji, takich jak wieże i maszty) tworzyć warunki do życia i zamieszkania. Wprawdzie nie istnieją żadne ogólne oficjalne regulacje, ale oprócz wysokości, również inne kryteria, takie jak kształt, wygląd, lokalizacja i obecność innych budynków, mogą wpłynąć na sklasyfikowanie budynku jako wieżowca. W Stanach Zjednoczonych istnieje niepisana reguła, według której za wieżowiec uznawany jest budynek o wysokości przekraczającej 150 m. W innych rejonach świata niższy budynek również może zostać uznany za drapacz chmur, zwłaszcza jeśli dominuje nad otoczeniem. W takim przypadku nazwanie budynku wieżowcem zwykle (ale nie zawsze) oznacza wyraz dumy i zachwytu. Wieżowce przekraczające 300 m (1000 stóp) są czasami określane mianem superwysokich. Wieżowca nie powinno mylić się z nieco ogólniej sformułowanym terminem wysokościowiec. Według definicji Emporis Data Committee, wysokościowiec to budynek mający przynajmniej 35 m (115 stóp) wysokości, podzielony regularnie na piętra [1]. Wszystkie wieżowce są wysokościowcami, lecz tylko najwyższe wysokościowce są wieżowcami. Za miejsce narodzin drapaczy chmur powszechnie uznaje się Chicago. (z Wikipedii)

Jak widać, ciężko jest określić co jest wieżowcem, a co nim nie jest.^^

·
Registered
558 Posts
Z tekstu, który zacytowałeś wyraźnie wynika, że wieżowiec to nie to samo co wysokościowiec (a Ty kolego najwyraźniej uznałeś te dwa pojęcia za jednoznaczne).

Czytamy tu także: "za wieżowiec uznawany jest budynek o wysokości przekraczającej 150 m". W Polsce natomiast często można się spotkać z granicą 60 m.

A gdyby nawet założyć, że wieżowiec musi mieć co najmniej 35 m (szaleństwo!) to miałbym spore wątpliwości, czy leszczyńskie bloki przekraczają tę wysokość. Wg mnie mieszczą się w granicach 33-35 m.

·
Registered
76 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Masz racje devoo, ale ja nie twierdzę, że bloki w Lesznie są "prawdziwymi wieżowcami". W Lesznie się tak na nie mówi, ponieważ "dominują nad otoczeniem", a w rzeczywistości to bloki mające (tylko) 10 pięter.

1 - 20 of 35 Posts