SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 120 Posts

·
Registered
Joined
·
125 Posts
Discussion Starter · #1 ·
szukałem wątków o bazylice w licheniu ale nic nie znalazłem, więc zakładam nowy...
dwa dni temu spakowałem plecak, wsiadłem w pośpiecha i pojechałem specjalnie ją zobaczyć...nie byłem tam podczas budowy, więc chciałem nadrobić zaległości i zobaczyć ją w całej okazałosci po zakończeniu prac...i powiem szczerze robi olbrzymie wrażenie!!
warto było spędzić 12 godzin w pociągu i na dworcach...a dla tych którzy jeszcze tam nie byli pare najnowszych fotek...

tak się prezentuje od strony domku w którym mieszkałem...a to już zdjęcie z parkingu przy bazylice...z golgoty...główne wejście...od strony ogrodów...i od strony ślesinaa na koniec widok z wieży....

 

·
nec temere nec timide
Joined
·
2,535 Posts
Musze przyznać, że byłem kiedyś pod wrażeniem tej budowy! Ale - głównie przez SSC - zmieniłem swoje zdanie: ten projekt to szczyt wieśniackiej gigantomanii i kiczu! Gdyby przynajmniej postawili to coś w odpowiednim miejscu a nie w środku pola... śmiech na sali...Mogli by już zrobić dookoła wielki park żeby ten kościół był otaczany z każdej strony czymś czego nie trzeba by było się wstydzić
 

·
Banned
Joined
·
2,290 Posts
Kosciol w pierwotnym projekcie mial byc nawet jeszcze dluzszy niz jest teraz.
Jezeli chodzi o to "pole" to nie jest to w 100 % prawda, bowiem zaledwie kilka kilometrow stad jest granica miasta Konina- a ten liczy jakies 80 tys osob.

Sprawa zasadnosci budowy jest otwarta. Bardzo wazne jest ze sam Papiez, podczas wizyty tu w 1999 roku mowil ze patrzy z podziwem na te swiatynie, i dodal ( choc nie w tych slowach) ze jest ona wyrazem czci dla Matki Bozej.
Ja jednak mysle ze to raczej pochwala ideii jakimi prawdopodobnie kierowal sie ksiadz Makulski- kustosz sanktuarium, wznoszac ten kosciol, a nie nalezy odnosic tego to calej panujcej tam obecnie sytuacji- czyli np. dorabianie sie masowe na tandetnych pamiatkach.
 

·
Respect the Architect
Joined
·
520 Posts
no coz........znowu mamy dowod polskiej mentalnosci patrzac na ten kosciol.kompleks biedy, brak smaku ,wyczucia,bezguscie tandeta i zupelny brak kontekstu, a swoja droga ciekawe jak bedzie wygladala wyciskarka do pomaranczy :D(czytaj swiatynia opatrznosci)w wilanowie, po tym jak mielismy szanse na naprawde wspaniala realizacje budzynskiego, koscielne wladze sie chyba zbytnio przestraszyly odwagi projektanta ,i powstanie to co powstanie....oby wygladalo to lepiej niz lichen
 

·
Projekt Inwestor
Joined
·
9,334 Posts
zaraz pewnie spadnie na mnie grad krytki, ale ja tam lubię taki monumentalizm ;)
swój pogląd skonfrontuję z tą bazyliką w tym roku jak tam pojadę, zobaczymy jakie wtedy będe miał odczucia ...
 

·
hræddur köttur
Joined
·
5,051 Posts
Z tego wątku największy podziw mam dla Puszczaka - to się nazywa poświęcenie pruć przez pół kraju dla czegoś takiego.
Mój Boże, dlaczego to jest tak brzydkie, tak koszmarnie, przerażąjąco, tandetnie i tanio (sic! mimo wywalonej kasy) brzydkie!!
:badnews:
 

·
Registered
Joined
·
287 Posts
hermit said:
Z tego wątku największy podziw mam dla Puszczaka - to się nazywa poświęcenie pruć przez pół kraju dla czegoś takiego.
Mój Boże, dlaczego to jest tak brzydkie, tak koszmarnie, przerażąjąco, tandetnie i tanio (sic! mimo wywalonej kasy) brzydkie!!
:badnews:
Radzę Tobie wybierz się najpierw do Lichenia, pooglądaj, oceń z bliska a potem napisz rzeczową opinię. Ja ze swojej strony mogę powiedzieć że do Lichenia jeżdzę co roku, z różnych względów, można powiedziec ze śledziłem budowę od gołych murów po stan obecny. Za każdym razem byłem pod wrazeniem tej budowli i nigdy nie przyszło mi na myśl że jest to kicz. Owszem do otoczenia Bazyliki można mieć zastrzeżenia, ale z upływem czasu może i to się zmieni. A sam Licheń w końcu niedaleko od Poznania ;)
 

·
in omnia paratus
Joined
·
3,925 Posts
Jasne. Otoczenie bazyliki to nie kicz. Poniewaz plastikowe kaczki plywajace w marmurowym basenie fontanny dookola pomnika jakiegos swietego niektorzy uwazaja za szczyt wyszukanego, dobrego smaku. Uwazam, ze jest to gigantomania w najgorszym wydaniu, ktora za 15 lat zacznie sie sypac, a ja bede z satysfakcja patrzyl, jak z aniolkow przy bramie oblazi pozłota. A potem pojde do swojego kosciola parafialnego, ktory jest dokladnym przeciwienstwem Lichenia: zaczety w XIV wieku, rozbudowany w XVII, z niemal kompletnym rokokowym wyposazeniem - a przy tym skromny, zwlaszcza z zewnatrz - ale nie przeladowany, przesycony, zepsuty nadmiarem 'na wieksza chwale proboszcza'. moze kiedys zapodam fotki.
 

·
Registered
Joined
·
1,198 Posts
Bardziej pasowałby w Las Vegas, jako wielkie kasyno.
 

·
hræddur köttur
Joined
·
5,051 Posts
O tak, tak, przepraszam, nagle mnie olśniło.
Świątynia jako alegoria Matki-Kościoła, która czeka i przyjmuje wiernych z otwartymi ramionami (http://www.greatestcities.com/6709pic/383/CP52383.jpg/HPIM8184.JPG), lecz jednocześnie odgradza się szczelnym murem nie do przebicia od wszelkich herezji i chwastów (http://www.greatestcities.com/5630pic/379/CP52379.jpg/HPIM8183.JPG).
Czytelne są nawiązania formy do watykańskiej Bazyliki - figury i smukłe kolumne przewyższające kunsztem pierwowzory Berniniego, a przy tym niespotykana symbolika okien - które swoimi łukami w sposób czytelny ewokują Trójcę Świętą, trójistotną, lecz niepodzielną (http://www.greatestcities.com/7575pic/385/CP52385.jpg/HPIM8164.JPG).
Szlachetnie glazurowane pokrycie dachowe (niespotykana konstrukcja sklepeiń ) swym kolorem może się kojarzyć z żyznym czarnoziemem, nad którym szumią złote łany piastowskiej pszenicy (oczywista symbolika złotej kopuły - kszałt kuli, zółtka -> jajo jako symbol płodnosci, życia i zmartwychwstania). Kolor ścian natomiast natychmiast przywołuje w myśli polskie bogactwo -czyli bałtycki jantar.(http://www.greatestcities.com/7157pic/384/CP52384.jpg/HPIM8197.JPG)
Wieża, podzielona zgodnie z zasadami złotego podziału w sposób czytelny nawiązuje do Jasnej Góry, czerpiąc jednocześnie z klasycznie narodowych, małopolskich wzorców. Jej smukłość i wysokość pozwala dumnie stanąc jej w szeregu podobnych konstrukcji (Ulm). Położenie i proporcje wieży i świątyni w oczywisty sposób nawiąują do klasycznych wzorców włoskich (Piza, Florencja) (http://www.greatestcities.com/6369pic/382/CP52382.jpg/HPIM8172.JPG)
Szerokie horyzonty fundatora i pomysłodawcy oraz architektów nie ograniczają się jedynie do kręgów europejsko-chrześcijańskich, lecz czerpią również z tradycji Asyryjskich (forma) czy buddyjskich (zaszczepienie na roszimy grunt pokrywania posągów płatkami zlota), jednakże oparte na postumencie bez cienia wątpliwości uzmysławiającym na jakim gruncie się znajdujemy (http://www.greatestcities.com/5113pic/378/CP52378.jpg/HPIM8171.JPG)
Jest to oczywiście tylko drobny ułamek, jaki mozna wydobyć z przebogatej w treści i rózne nawiązania formy świątyni. Słusznie zaczyna ona być zaliczana do siedmu cudów świata nowożytnego.
 

·
Banned
Joined
·
8,428 Posts
katastrofalny kicz !!!!!!!!! i najwieksze marnotractwo pieniedzy na SWIECIE !!!!!

Kto wydal pozwolenie budowy na to pseudorenaissansowe skupisko ciegiel i gipsowych figurek w stylu stalinowsko-pseudomichauaniolowskim ,otoczone typowo polskim betonowym plotem z wiejskimi ozdobkami. ??????

Jak na te gowno patrze to zygac mi sie chce !
takie cos to moze tylko wybudowac jakis afrykanski dyktator albo psychicznie chory czlowiek ktory nie ma co robic z pieniedzmi.

Oby nie chwalono sie ta katastrofa architektury przed papiezem benedyktem i zagranicznymi turystami ,bo to tylko potwierdzi stereotypy o (nas)polakach ktorzy wieksza czesc "polskiej" architektury i sztuki zawdzieczaja holendersko ,wlosko ,niemieckicm architekta malarza i zezbiaza...(krakow ,wroclaw,gdansk) a sami tworza duzo kiczu i folklorystyczne rupiecie...
 
1 - 20 of 120 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top