Skyscraper City Forum banner

Ati fi de acord cu eliminarea limitei de viteza superioare pe autostrazi

1 - 20 of 133 Posts

·
Registered
471 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Autostrazile din Romania au fost in general proiectate la viteze de proiectare destul de mari. Chiar si pe tronsonul 2B al autostrazii Transilvania, aflat pe teren accidentat, eu cred ca de la Turda la Gilau poti sa tii lejer 180 km/h, cu exceptia unor curbe (doua sa trei) in care trebuie sa mergi cu 160 - 170 km/h. (A propos, si de asta costa autostrada cat costa).
Ati fi de acord cu eliminearea limitelor de viteza de pe autostrazi (desigur, similar cu Germania, pastrand locurile unde se impune un 130, 120, 100, 80)?

·
hmmmm
2,264 Posts
180 km/h e mult prea mult.

80 de mile ~ 128km/h
in florida limita e de 75 de cele mai multe ori dar nu se tine cont de ea si se circula uzual cu 80-90 fara ca state trooper-ri sa zica ceva.:cheers:
la noi inca nu sunt soferii educati sa se poata circula in conditii de siguranta la viteze de peste 160 sa zicem, si aici ma refer la faptul ca inca sunt multi soferi care nu au condus pe autostrada iar multi din cei care au folosit asa ceva nu cunosc reguli elementare de cum se circula pe o asemenea sosea.

·
Extended Holiday
3,001 Posts
La cum conduc multi romani, 30 (treizeci) km/h este o limita rezonabila.
inca sunt multi soferi care nu au condus pe autostrada iar multi din cei care au folosit asa ceva nu cunosc reguli elementare de cum se circula pe o asemenea sose
Nu-i vorba ca nu cunosc regulile, ci ca nu le respecta... fiindca regulile sunt pt fraieri, iar toti romanii e jmecheri. Uita-te numai la cati folosesc telefonul mobil fara hands-free, ca vorba aia, am dat 15 mii de euro pe masina, de unde sa mai scot inca 9 euro pt o casca?

Asta trebuie sa fie limita la ora pt soferii romani, polonezi, turci si slovaci: 30 (treizeci) km/h
Restul europenilor pot conduce fara limita de viteza.

·
Moderator
3,640 Posts
Pe autostara sunt si niste reguli nescrise de care 90% dintre romani nu stiu;
Daca toti ar tine cont de ele si de cele scrise treaba ar merge bine.
totusi ar putea sa bage macar pe cateva portiuni de 20-30 de km unde e mai putin aglomerat si autostrada dreapta , NO LIMIT SPEED; macar noaptea :D
Oricum o sa fie rezonabil 130 km/h la care se adauga acei 10 km/h pt care nu te ia radarul; Deci vom putea circula cu 130-140 la ora fara probleme, zic ca e rezonabil pt ca uite de exemplu in Elvetia e 120 limita si la 121 la ora te-a luat. si ganditi-va ca la o viteza de croasiera de 130-140 la ora poti scoate 110-115 media si deci vei face 500 km in 4 ore asta peste vreo 10 ani cand vom avea pe ce sa aplicam limitele de viteza

·
Registered
7,074 Posts
Ha ha, m-am distrat un pic, gandindu-ma la regulile nerespectate...
Poate ar trebui ca, pe masura ce se deschid autostrazile, sa fie niste spot-uri la TV (sau ma rog bannere mari pe autostrada), care sa zica ceva de genul:
"Banda 2 este rezervata exclusiv pentru depasiri si pentru cei cu pula mica!"
sau
"Conducand agresiv nu compensezi pentru faptul ca o ai mica!"
(A propos de asta, hai sa va fac sa radeti un pic, caci e weekend-ul, ce Dumnezeu:

http://www.rta.nsw.gov.au/cgi-bin/player.cgi?noonethinksbigofyou_low

Cica a fost una dintre cele mai de succes campanii ale guvernului .au impotriva condusului agresiv si cu viteza :))

... Ah, si sa nu uit!

Daca tot se introduc cursurile de educatie pentru mersul pe autostrazi, sa se introduca naibii si cursurile DE UTILIZAT LIFT-URILE CU COMANDA DUBLA, pentru ca se pare ca multi dobitoci de romani au nevoie de ele!!

As in, DACA APESI ATAT PE BUTONUL DE URCARE CAT SI PE CEL DE COBORARE, NU VEI AJUNGE MAI REPEDE LA DESTINATIE, DOBITOCULE, CI MAI INCET!
Asta pentru dobitoacele care (sa zicem) sunt la et. 5, vor sa ajunga la parter, apasa-n disperare ambele butoane... liftul e-n urcare; se urca-n el, merge pana la 8, coboara, se opreste din nou la 5; nu misca nimeni acolo, desigur, iar cretinii se uita mirati de ce s-a oprit liftul...
Motherfuckers...

Excuse my drunken rambling, dar chiar m-am saturat de situatia asta, si mi-e din ce in ce mai greu sa nu-i bat pe idiotii care fac asta...
Poate mai penali nu sunt decat bolovanii care intra-n lift (/metrou, tramvai etc.) inainte sa coboare cei ce au de coborat. Si, de asemenea, cei ce se plimba cu liftul in mall. Mwie!

Weekend placut!

Edit: Sa nu uit. (Intr-un spital) eram eu si o doamna la etajul 4 (care vroia sa coboare la parter) asteptand liftul. Liftul era pe la 7-8 si ea apasa butonul de "in sus". Nu m-am abtinut si am intrebat-o: "Dar de ce apasati butonul ala daca doriti sa coborati?"
Raspunsul m-a blocat: "Pai daca liftul e sus, eu de-acolo tre' sa il chem"!!!
(E reala! Si chiar as fi ras daca nu era cineva din familie internat in spital in conditie grava.)

Edit 2: Imi cer scuze daca am jignit dobitoacele si bolovanii, prin epitetele de mai sus.
Eu vreau macar cateva amenzi pt idioti care merg cu becurile de ceata aprinsa. Mai ales prin Bucuresti si de multe ori pe autostrada. In cazurile astea...pe autostrada...ma bag in fata si le bag farurile de ceata spate...care sunt mai enervante. Si fraierii se apuca de flasuri...si alte chestii...nici macar nu inteleg de ce fac asta.
Aloooo....colega....mersul cu ceata aprinsa fara motiv este prevazuta in codul rutier...se iau trei puncte pentru asta.

·
Euro Mod
17,277 Posts
130 e suficient. Avem nevoie de mai multe autostrazi si soferi mai educati, nu de limite de viteza mai mari.

Oricum Fiesta mea se plafoneaza la 165 km/h, iar la 130-140 e zgomotul destul de mare oricum, asa ca viteza de croaziera la mine e cca. 120 km/h.:lol: As fi foarte multumit si cu limita 110-120, numai sa avem mai multe autostrazi.:cry:

Si apropo de idioti, nu stiu care-s "preferatii" mei... cei cu lampile de ceata aprinse sau cei care la 9-10 seara inca circula fara lumini (nici macar pozitiile nu-s aprinse).:bash: Ar mai fi cei cu farurile reglate aiurea... hm.

Btw, astazi la stop, pe Bdul Unirii (venind dinspre Parlament) era unul cu o moaca dubioasa care astepta pe trotuar cu un bat in mana. In momentul in care s-a facut verde pt. masini a sarit in fata mea si a inceput sa dirijeze traficul cu batul.:crazy:

tomis, wtf's wrong with Texas?:nuts:

·
Registered
2,690 Posts
E zic că merge scoaterea limitelor de viteză, dar să existe curs de autostradă ca în Germania.

cosmin: În Texas, fiecare județ (county) își reglează limitele proprii de viteză.

EDIT. În Polonia au crescut limitele cu 10 km/h - pe autostradă au acum 140 km/h.

·
We are all pax.
2,879 Posts
^^ Ma rog, asta e generalizare ca toti tampitii au BMW. Tocmai din cauza etichetelor de genul acesta ezit sa achizitionez una... Depinde din ce unghi privesti problema, ca la cati zmei in Loganuri am vazut, ma intreb care-i mai bou? Ala care are Dacie si se crede BMW sau ceilalti?

·
Bird in Space
8,287 Posts
tomis, wtf's wrong with Texas?:nuts:

I don't really know...I have very limited experience with the state. I drove through it on my way to Seattle back in 2003 and all I remember was how fucking huge it is and how nightmarishly looking El Paso is at night (really frightening place....don't go there).

I've also passed through the Dallas and Houston airports a few times..they are ok.

·
Registered
4,364 Posts
130 e suficient. Avem nevoie de mai multe autostrazi si soferi mai educati, nu de limite de viteza mai mari.

Oricum Fiesta mea se plafoneaza la 165 km/h, iar la 130-140 e zgomotul destul de mare oricum, asa ca viteza de croaziera la mine e cca. 120 km/h.:lol: As fi foarte multumit si cu limita 110-120, numai sa avem mai multe autostrazi.:cry:
si eu cred 130 +10 e suficient ... :cheers:

P.S.
Same thing with my Lungan... la 140 simt ca "decoleaza" iar la 130, deja "suge" ca naiba.

110-120 e viteza convenabila...

·
Basarabia e Romania
18,484 Posts
In plus ... avem o tara relativ:) mica ... iar timpul in care parcurgi distanta X cu 130km/h sau cu 150km/h este nesesizabil ... riscurile insa cresc exponential :eek:hno:

·
Registered
642 Posts
Ar trebui mai intai sa invatam sa circulam pe autostrazi si apoi sa ne gandim la eliminarea restrictiilor de viteza. E un sport national sa se circule pe banda din stanga ca sa nu mai zic ca daca incerci vrea depasire te flash-uiesc de la o juma' de kilometru. In Europa toata lumea merge pe prima banda (cea din dreapta) cat despre flash-uri nici nu se pune problema (exceptand poate Italia).

·
Skeptic
3,740 Posts
Ar trebui mai intai sa invatam sa circulam pe autostrazi si apoi sa ne gandim la eliminarea restrictiilor de viteza. E un sport national sa se circule pe banda din stanga ca sa nu mai zic ca daca incerci vrea depasire te flash-uiesc de la o juma' de kilometru. In Europa toata lumea merge pe prima banda (cea din dreapta) cat despre flash-uri nici nu se pune problema (exceptand poate Italia).
Perfect de acord. Si poate ca aia care dau flash-uri in Italia sunt tot romani. :lol:
130 km/h e mai mult decat suficient la cati tampiti se suie la volan in tara asta. As dori doar ca politia sa instaleze dracului radare fixe si cititoare de vignete pe autostrazi (da, stiu, care autostrazi?), asa cum e si afara, pentru ca oprirea din mers a masinilor pe o autostrada e foarte periculoasa.

1 - 20 of 133 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.