Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 31 Posts

·
Misie zapakowane?
480 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
W czerwcu postanowilem sprawdzic ostatni kraj regionu do ktorego moge wjechac bez paszportu. Padlo na Slowenie, a konkretniej na jej mala, acz zacna stolyce. Miasto, mimo swoich niewielkich rozmiarow i prowincjonalnego charakteru milo mnie zaskoczylo. Okazuje sie, ze oprocz malowniczych bulwarow i starego miasta oraz goracych slowianskich niewiast, ma ono w swojej ofercie rowniez conieco dla dewiantow fotografujacych betonowe pomniki brutalizmu. Przystapmy zatem do dziela.

1. Zaczynamy w centrum, ktorze przecina wstega rzeki Ljubljanicy. Trznica - jeden z symboli miasta, zaprojektowany przez najwiekszego z architektow, jakiego wydala kiedykolwiek slowenska ziemia, imc Joze Plecnika:

2.

3. A to juz kolejny architektoniczny hajlajt Ljubljany, slynne Trzy mosty. Budowal je chyba jakis Wloch:

4.

5. Kosciol Franciszkanow i wlasciwie po niecalym kwadransie zobaczyliscie 90% znanych zabytkow tego miasta. Mozna wracac, ja jednak zostane, bo na tej scenie bedzie mozna obejrzec juz niedugo balet Czajkowskiego:

6.

7.

8. Mosty...czymze bylaby bez nich Ljubljana?

9.

10.

11.

12

13.

14. I bulwary...Sa stworzone do tego, by przechadzac sie niespiesznie, od czasu do czasu przysiadajac pod parasolem nad piwem marki Lasko w pobliskich knajpkach.

15. Niektorzy leja Uniona...

16.

17.

18. W scislym centrum takie widoki naleza do rzadkosci, pod tym wzgledem rzadzi jak wiadomo wszem i wobec Wenecja...

19.

20.

21. Slowency sa grubi i brzydcy, Slowenki wrecz przeciwnie.

22. Ljubljanski Grad

23.

24. Zamek jak zamek, stoi.

25. Grunt, ze mozna ze wzgorza na korym znajduje sie Grad mozna zobaczyc miasto. Miasto, ktore mimo pieknego polozenia nie robi z gory jakiegos specjalnego wrazenia. Mysle ze Ljublana woli byc ogladana z poziomu ulicy...

26. Bloki...

27. Te mnie wolaja :D

C.D.N.

·
Registered
4,209 Posts
^^ Koniec końców słowiański kraj o podobnym położeniu geograficzno-kulturowym. :)
Jeśli chodzi o położenie geograficzne to jesteś w błędzie Dzwonnson. Jakieś 50 km od Lublany i mamy już klimat śródziemnomorski. Jeśli chodzi o kulturę to mamy trochę wspólnego, a mianowicie Cesarstwo Austrackie i przynależnośc do tego państwa części Polski jak i Słowenii.

Lublana jak na stolicę i największe miasto dosyc zamożnej Słowenii jest po części bardzo zaniedbana, ale niezwykle klimatycznea. Te niedociągłości uzupełnia natomiast znakomite położenie. Bardzo blisko do Adriatyku i tyle samo do Alp Julijskich, a w dodatku jedne z najelpszych autostrad w Europie;)

·
Neen, man!
3,443 Posts
^^ Mówiąc geograficzno-kulturowym miałem na myśli nie osobno geografie i kulturę, lecz te dwa czynniki razem ze sobą splecione. Nie znam tutaj faktów historycznych, jednak przykładowo na oko wnioskuję, że Słowenia przez pewien okres z pewnością była poddana silnym wpływom włoskim, co widać między innymi w architekturze tamtejszej stolicy. Podobnym procesom w związku z pewnymi mariażami podlegał między innymi Kraków. Nasze kultury ze względu między innymi na położenie są do siebie zbliżone, różnice między Polakami i Słoweńcami nie są tak znaczące jak między Czechami i Brytyjczykami czy Hiszpanami. Do tego doliczając przynależność do Cesarstwa Austriackiego, na które w pewnym okresie składała się także i Galicja, więc i Cracovia, mamy pewien obraz podobieństw między sporym skrawkiem Rzeczpospolitej a Słowenią. ;)

·
Registered
7,729 Posts
Lublana jak na stolicę i największe miasto dosyc zamożnej Słowenii jest po części bardzo zaniedbana, ale niezwykle klimatycznea. Te niedociągłości uzupełnia natomiast znakomite położenie. Bardzo blisko do Adriatyku i tyle samo do Alp Julijskich, a w dodatku jedne z najelpszych autostrad w Europie;)
Jeśli tak prezentuje się zaniedbane miasto, to większość miast w Polsce prezentuje się ...... :bash:

Byłem w Ljublanie 2 lata temu i stwierdzam, że Polskim miastom wiele brakuje do takiego zaniedbania. Odnośnie autostrad to się zgadzam.

·
Registered
265 Posts
Tylko Słowenia ma jakieś 2 miliony mieszkańców i stopień zamożności Słowenii jest o wiele wyższy aniżeli w Polsce. A poza tym to stolica i oczko w głowie.
Nie przejmuj się. Simsi był wszędzie 2 lata temu i zawsze pisze to samo.
Ja byłem w Lublianie pół roku temu i stwierdzam, że jest po częśxci rzeczywiście bardzo zaniedbana. He, he.

·
Registered
7,729 Posts
Nie przejmuj się. Simsi był wszędzie 2 lata temu i zawsze pisze to samo.
Ja byłem w Lublianie pół roku temu i stwierdzam, że jest po częśxci rzeczywiście bardzo zaniedbana. He, he.
Może nie wszędzie, ale zgadza się, 2 lata temu sporo jeździłem po Balkanach. Za pierwszym razem były to 3 tygodnie, za drugim 2. Były to wyjazdy służbowe, więc czasu na zwiedzanie zbyt dużo nie było. Fotorelacje zamieszczałem raczej w wątkach drogowych.

·
Misie zapakowane?
480 Posts
Discussion Starter · #12 · (Edited)
Jedziemy dalej :)

28. Trznica, a w tle TR3, z ktorym postanowilem sie zaznajomic dnia drugiego:

29. Powoli malymi, waskimi uliczkami przeciskamy sie przed polozone nad rzeka centrum.

30.

31. Gdzieniegdzie mozna jeszcze trafic na takie nadgryziony zebem czasu siedziby ludzkie.

32.

33. Troche postmodernizmu, zblizam sie powoli do placu Rebubliki, bedacego jednym z dzisiejszych celi fotograficznych.

34. Polskie klimaty?

35. Tramwaje zniknely na dobre z ulic Ljubljany pod koniec lat 50 i zostaly wyparte przez trolejbusy. 20 grudnia 1958 ostatni tramwaj przejechal ulicami miasta, a popularny satyryk slowenski Frane Milčinski - Ježek przebrany za Franciszka Jozefa uroczyscie, wraz ze zgromadzonym tlumem zegnal zelazne karoce..Slowency caly czas domagaja sie ich powrotu.

36. To juz plac Republiki i kompleks biurowy TR3, inaczej Trg Republike 3 wybudowany w 1974 roku. Miesci sie tutaj kilka ambasad, swe przedstawicielstwa maja potentaci swiata IT, tacy jak IDM, czy AT&T.

37.

38. Odbywaja sie tutaj rowniez wystawy, w czasie mojego pobytu akurat ambasada meksykanska organizowala pokaz kultury prekolumbijskiej.

]

39. Budowla swym monumentalizmem przypomina mi troche bratyslawski Dom Odborov. Co ciekawe i tutaj i tam mlodzi zabijaja sie przed takimi budynkami na deskach :)

40. Fasada. W srodku eleganckie kobiety w pięknych tutaj toaletach, eleganccy mężczyźni – białe koszule...

41.

42.

43. Tunelem przechodzimy na plac pzed dwoma wiezami TR3.

44. Calosc kojarzy mi sie z polsko-radziecko-estonska koprodukcja pt "Test pilota PIrxa"...

45. Stare vs nowe, po prawej to jesli mnie pamiec nie zawodzi zdaje sie budynek slowenskiej poczty.

46. Slovenska cesta, jedna z glownych ulic miasta.

47.

48. Hotel Grand chyba:

49. Kampania spoleczna. Duzo tych plakatow na miescie. Okazuje sie, ze nie tylko my mamy problemy z brakiem tolerancji i uzywamy jezyka nienawisci...

50.

51. Powoli zapada wieczor. Przed chwila dowiedzialem sie od blednego rycerza Samuela okupujacego pobliski park, ze dzisiaj pod kosciolem Franciszkanow bedzie mozna obejrzec balet Czajkowskiego. Ruszam zatem czempredzej do hostelu, aby sie jeszcze odswiezyc i rzesko przyjac godnie na klate dawke kultury.

52.

53. Kocham takie elewacje.

54.

55.

56. Po drodze mijam dworzec przed ktorym siedzi na koniu pan, a na nim zazwyczaj siedza( i sraja) golebie. Los bohatera to ciezki kawalek chleba...

57. Okolice dworca:

58.

59. – Do dupy z takim graniem! Nikt tego już nie chce słuchać! Co panu się wydaje, że pan gra na Pradze przed wojną albo zaraz po? Co pan, przeleżał pod lodem pół wieku?

C.D.N.

·
Misie zapakowane?
480 Posts
Discussion Starter · #14 · (Edited)
Bluznisz synu, bluznisz :D

Balet Czajkowskiego i miasto noca, opisy jak bede mial troche wiecej czasu.

60. Masy ludzkie przybyly licznie. Spotkalem oczywiscie Samuela, z ktorym przybilem piatke.

61.

62.

63. Zero policji, tlumy ludzi, nastroj totalnej fiesty i wyczuwalny wszedzie zapach Mary Jane. Jesli istnieje zakaz zaciagania sie zielonym ziolem, to w Slowenii juz dawno odpuszczono sobie jego egzekwowanie. Mieszkancy Ljubljany bakaja gdzie popadnie. Mozna? Mozna.

64.

65.

66.

67.

C.D.N. W nastepnym wejsciu bedzie trohce betonu.

·
Misie zapakowane?
480 Posts
Discussion Starter · #18 · (Edited)
@subs, flush2: dzieki za cieple slowa, w miescie w ogole sporo akcentow srodkowoeuropejskich. Znacznie Blizej jej do Pilzna, czy Krakowa niz polnocnych miast Wloskich. Architektura powojenna, miejscami przypomina mi klimaty bratyslawskie(Dom odborov). Z drugiej strony szczegolnie nad bulwarami Ljubljanicy czuc, ze jestesmy na poludniu.

@Clash_tekin: Nie jestem upowazniony do umieszczania coponiektorych fot, ale wierz mi, ze jest na czym oko zawiesic. Z miast, ktore mi bylo dane dotychczas zobaczyc pod wzgledem ratio pieknych pan na statystycznego Kowalskiego przebija Ljubljane jedynie Wrocek :)

Garsc luznych refleksji, coby powoli zmierzac ku drugiej stronie watku: Slowency sa narodem otwartym, zajebiscie pozytywnym i lubiacym sie bawic. Niestety, albo stety skala miasta sprawia, ze wszyscy sie tutaj znaja i to nierzadko z imienia i nazwiska. Podczas pobytu dane mi bylo uczestniczyc wraz z pieknymi paniami(ktorych zdjec nie mogie tutaj dac :D) w slowenskiej domowce. Wzielismy takse i podczas jazdy panowala ze tak to okresle dosyc luzna, zabawowa atmosfera. Poziomem decybeli doprowadilismy taksiarza do silnych stanow lekowych i doszlo miedzy nim, a kumpela do malej utarczki slownej, ktora zakonczyla sie nasza przedwczesna ewakuacja. Pozniej tej samej nocy wracalismy do centrum juz inna taksowka i kumpela przepraszala za nasze zachowanie innego taksowkarza, proszac, by powtorzyl to swojemu ziomowi, ktory wiozl nas poprzednim razem...

·
Misie zapakowane?
480 Posts
Discussion Starter · #20 ·
68.

69.

70.

71.

72.

73.

74.

75.