SkyscraperCity banner

12201 - 12220 of 12295 Posts

·
Registered
2 Posts
Tole je ljubljanska kolesarska praksa. Postaviti table prepovedano za kolesarje in se ne spraševati kako bodo pa kolesarji šli mimo (ali pa kamorkoli). Če prav razumem, mora kolesar v tem primeru (kot je na fotografiji) direktno na cesto. Podobno je (bilo) na Tržaški, ko so jo obnavljali. Pri čemer so kolesarje vodili na cesto tik pri izvozu z obvoznice. Čisto razumem voznike avtov, da se jim sfuzla - še pet sekund nazaj vozijo 130 km/h, potem pa špohtlajo kolesarja s prednje šipe.

Očitno je v Ljubljani/Sloveniji dober kolesar le mrtev kolesar.
Kultura do kolesarjev bi se lahko izboljsala. In se bo, bo pa trajalo. Sem v stiku z veliko tujimi študenti, v povprečju so kar zadovoljni (imam pa več stika z mediteranskimi, kot severnjaki :)

Meni se zdi predvsem škoda, ker se kolesarjem (in ostalim na npr. skirojih...) dela dolgoročno škoda, ker pustijo, da se novogradnje gradijo preblizu cest. Gledam nove "vila bloke" ob Vodnikovi - so zelo blizu pločnika. Razumem, da ne bo to nikoli 4 pasovnica, ampak lahko bi bila pa nekoč cesta s spodobno kolesarsko in 4m pločnikom (pa tudi če ne čisto po celotni dolžini). S takšnimi gradnjami tik ob cesti pa to dolgoročno možnost razvoja Ljubljane ubijejo.

·
Unofficial Watchdog
3,067 Posts
Križišče Celovške in obvoznice, zraven Aleje: parcela je počiščena, CPL je izobesil tablo (da je gradbišče) in nič drugega. Zadnji načrti so na tem mestu predvidevali nek stolpič. A ima kdo kakšno informacijo?

Očitno se nekaj dogaja.

Lastniki (več zasebnikov, slovenskih državljanov, direktno ali preko svojih družb) so z družbe DRLC d.o.o. (ki so jo potem izbrisali) lastništvo zemljišča ravno pred nekaj dnevi prenesli na novoustanovljeno družbo STOLP SEVERNICA d.o.o. , ki jo zastopa eden od solastnikov, Jan Pinterič.

Tam na tistem zemljišču (k.o. 1738 Dravlje, parc. št. 798/33) je po OPPN 474: Partnerstvo Celovška 4 predvidena stolpnica nestanovanjske namembnosti, z maks. višino 100m in etažnosti 6K+P+M+25.

Se res utegne zgoditi, da Ljubljana končno dobi 100m stolpnico? In če začnejo res graditi še Emoniko, celo dve v nekaj letih.

·
Registered
1,701 Posts
Dve 100m stolpnici v parih letih? Že kar prelepo, da bi bilo res.

Kar me navdaja z optimizmom je to da dvomim, da bi nekdo "skuril" takšno parcelo z dovoljeno max višino 100m, da bi gor postavil neko 10 nadstropno stavbo? Škoda parcele, mar ne? Ker parcel z dovoljeno max višino 10 nadstropij je v mestu veliko, takih z dovoljeno višino 100m pa lahko na prste ene roke preštejemo.
Ena mislim da je še na lokaciji nesojenega rastoderjevega hotela pri stožicah...

Tako da to so zagotovo dobre novice :)

p.s. - pa še ime družbe - "stolp" severnica d.o.o je kar obetajoč.

·
Kosez iz Kosez.
671 Posts
Če se to res zgodi, se nam na tem območju obeta pravi "cluster". Stolp Severnica (do 100m), Celovška dvojčka (2 x 80m) in Kvartet (4 x 54m).

Kar predobro, da bi bilo res. Ampak glede na vso trenutno dogajanje v Ljubljani, ni nemogoče.

·
Registered
1,030 Posts
Ljubljanski urbanizem spet preseneča. 100 metrska stolpnica, na drugi strani avtoceste pa 3 etažni objekt z obilico parkirnih površin ob objektu. Nazaj na stran (domnevno) predvidene stolpnice. 100 metrski objekt, celovška dvojčka, vmes pa 200 x 100 metrov velik dvoetažni objekt. Pika na i pa (nagužvani) Kvartet. Park na vrhu Aleje skupaj z drevesi ob Celovški bo res pravi centralni park za te stolpnice.

·
Registered
7 Posts
Situacija je zanimiva.

1121266

a -- neznani 25-nadstropni nestanovanjski objekt
b -- 22-nadstropna Celovška dvojčka
c -- 15-nadstropni Kvateti
d -- Nova Avtotehna
e -- Hotel 66 (bivši samski dom) + Canon stolpnica (v izgradnji) + prenovljen LPP (nekoč)
f -- Noricum

Obvoznica naj bi na tem delu dobila +1 pas v obe smeri, če se ne motim. Rahlo idiotsko, železnica teče direkt mimo Kvarteta; a si kdo upa omenit kakšno novo postajo? Trajnostno po slovensko. Ljubljanski urbanizem pa tudi ne preseneča zares: šizofreno, kot ponavadi. Jaz bi ugibal, da bo neznani objekt vendar nek (dvomim sicer da elitni) hotel. Zgoščeno in raznovrstno, zakaj pa ne, vendar smo v najbolj gosto poseljenem delu Slovenije.

·
Registered
1,701 Posts
Severna obvoznica koliko jaz vem zaenkrat ne bo dobila še enega pasu. Zgolj zahodna.
Kar se pa tiče žel. postaje - ja zadaj za kvarteti bi lahko bila ena žel. postaja, a sta v razdalji 1,3km že dve - litostroj in stegne. 3 postaje tlačit na vsega 1300m je pa že kar gužva, niti ni take poselitve.
Kvečjemu bi lahko postajo litostroj potegnili 300m višje proti severu in pokrili kvartet, celovška dvojčka, misteriozno 100m stolpnico in alejo. Nižje proti centru pa nadomestili litostroj z eno drugo postajo (če je tam potrebno - mogoče pri športnem parku šiška). Ampak vse to seveda ob predpogoju, da imamo dvotirnost in po možnosti še železniško obvoznico. Ker tlačiti mestni vlak z nekim uporabnim taktom (recimo 15 minut) na enotirno progo in si tire deliti še z regionalnimi, mednarodnimi in tovornimi vlaki je verjetno precej bosa...

·
Registered
65 Posts
Rahlo idiotsko, železnica teče direkt mimo Kvarteta; a si kdo upa omenit kakšno novo postajo?
Železniška postaja Litostroj je od soseske Kvartet oddaljena približno 400m oziroma 5 minut hoje, kar se meni ne zdi slabo. Kam bi bilo po tvojem treba umestiti novo postajo? Bolj severno proti obvoznici?

·
Registered
1,701 Posts
Dejansko ni 400m, razen če sekaš čez LPP. Kar pomeri si na google maps. Dejansko bi morala biti postaja litostroj ravno na križišču rakuševe in ceste ljubljanskih brigad. Od postaje stegne je to ravno 1km, kar je dobra minuta vožnje z vlakom.

·
Registered
65 Posts
Dejansko ni 400m, razen če sekaš čez LPP. Kar pomeri si na google maps. Dejansko bi morala biti postaja litostroj ravno na križišču rakuševe in ceste ljubljanskih brigad. Od postaje stegne je to ravno 1km, kar je dobra minuta vožnje z vlakom.
Takole mi je pot narisal Google: Litostroj to Kvartet by Corwin
LPP-ja ni potrebno sekati, je pa res, da zemljevid predvideva, da gre pešec nasproti postaje kar direktno čez cesto, nato pa preskoči živo mejo in nevarno prečka progo. V realnosti bi res bilo treba narediti manjši ovinek in v križišču zaviti levo na Litostrojsko, a predvidevam, da bi povprečnemu pešcu to vzelo le kako dodatno minuto ali dve.

6 do 7 minut hoje do postaje se meni osebno ne zdi slabo, se pa vsekakor strinjam, da bi bila lahko bolje umeščena v prostor. Da bi zaradi gradnje novih sosesk v bližini načrtovali še kako novo postajo, se mi ne zdi realno.

·
Registered
1,701 Posts
Aja, pardon, sem imel v mislih od celovških dvojčkov, sem površno prebral. Od kvarteta pa je cca 400m ja. Ampak ideja žel. postaje na križišču rakuševe in c. ljubljanskih brigad bi bila, da se pokrije tudi celovška dvojčka, novo stolpnico, alejo, kvartet in korotansko naselje (če se kdaj zgradi). To je pa že zelo dober zajem in bi bilo precej upravičeno.
Je pa seveda to pogojeno z dvotirnostjo, predvsem pa za nek uporaben takt tudi precejšnjo ekskluzivo proge, ki je ob mednarodnem, regionalnem in tovornem prometu hkrati kar malo nerealno pričakovati. Sicer naj tu kdo iz stroke pove, kakšna je dejanska obremenjenost gorenjske proge, da ne bom na pamet klestil nekih številk... Vsekakor pa se mi zdi enotirnost prvi problem. Umestitev in pomaknitev postaje litostroj malo severneje ni takšen problem verjetno...

·
Registered
7 Posts
Ok, res sem malo pozabil na postajo Litostroj (ki je komaj postaja mimogrede). V moji glavi bi itak železniški kraki v Ljubljani nadomestili tramvaj ali bus in po tej logiki bi Aleja zgradila nek walkway do postaje in ja, sanjam. :giggle:

Plus nikoli nisem razumel zakaj bi bila postaja (Litostroj) direkt pred/za križiščem, ki postane za čas postanka nefunkcionalno.

·
EL DŽEJ
8,603 Posts
Dejansko pa ne, če bi vsaj malo pogledal na zemljevid zakaj je tam postajališče. No ti bom napisal. Zato ker je ogromnooo litostrojskih blokov, ki so bili pred CD in temi kvarteti s komaj 220 stanovanj. + ob litostrojski cesti je dejansko žel. postajališče, ki kot cesta ima veliko več dejavnosti v smeri Celovške in v smeri tehnološkega parka Litostroj vred s srednjo šolo kot slepo črevo in os Rakuševa-lj.brigade, kjer bi ti premaknil. + zraven postajališča so čez cesto 3 lpp linije. Se pravi namesto, da si ogromno stanovanjsko naselje Litostroj in območje CD ravno idealno delijo to postajališče bi ti vse skupaj premaknil bolj severno, da bi samo kvartetovci in CDejvci lahko uporabljali. Bravo.

Kvečjemu bi lahko postajo litostroj potegnili 300m višje proti severu in pokrili kvartet, celovška dvojčka, misteriozno 100m stolpnico in alejo. Nižje proti centru pa nadomestili litostroj z eno drugo postajo (če je tam potrebno - mogoče pri športnem parku šiška). Ampak vse to seveda ob predpogoju, da imamo dvotirnost in po možnosti še železniško obvoznico. Ker tlačiti mestni vlak z nekim uporabnim taktom (recimo 15 minut) na enotirno progo in si tire deliti še z regionalnimi, mednarodnimi in tovornimi vlaki je verjetno precej bosa...
Ti bi dejansko prebivalce ob Celovški c. teral do železniških tirov. Prebivalce številnih blokov ob litostrojski postaji in ob tirih pa bi verjetno usmeril na javni prevoz na Celovško c. 🤣
Pa pri Športnem parku je že postaja, ki pa ni v funkciji in se imenuje železniška postaja Šiška. No je ene 200m zračne razdalje. Postaja Šiška, ki jo bojo prenovili in jo dali v funkcijo je takoj nad podvozom na Drenikovi. Se pa povsem strinjam z zadnjim zapisom.

·
Registered
1,701 Posts
Nisem iz LJ in ne poznam detajlov. Sigurno ni kar za brezveze tam postaja, niti nisem tega rekel. Izhajal sem iz tega, da ne bi bilo smotrno med stegnami in litostrojem postavljati še ene postaje na razdalji 1300m. Dejstvo pa je, da je iz aleje, dvojčkov in potencialne nove stavbe na vogalu do litrostrojske postaje ravno malo "predaleč" za peš - okoli 10 minut hoje, kar je za marsikoga verjetno ravno predaleč. Glede na to koliko projektov se tam okoli CD gradi, se je že zgradilo in se še bo zgradilo, bi železnica do centra lahko bila malo bolj dostopna...

·
EL DŽEJ
8,603 Posts
Nisem iz LJ in ne poznam detajlov. Sigurno ni kar za brezveze tam postaja, niti nisem tega rekel. Izhajal sem iz tega, da ne bi bilo smotrno med stegnami in litostrojem postavljati še ene postaje na razdalji 1300m. Dejstvo pa je, da je iz aleje, dvojčkov in potencialne nove stavbe na vogalu do litrostrojske postaje ravno malo "predaleč" za peš - okoli 10 minut hoje, kar je za marsikoga verjetno ravno predaleč. Glede na to koliko projektov se tam okoli CD gradi, se je že zgradilo in se še bo zgradilo, bi železnica do centra lahko bila malo bolj dostopna...
Če bi zapičil s šestilom polmer 600m iz postajališča Litostroj in Stegne bi dojel. Pa postajališče se ne premika zaradi ene navadne stolpnice dvojčkov in ene v oblakih, ki so povrhu ob Celovški. Za vse ostalo ti pa je lepo Zeleznik prikazal. Čisto ugodnih 5 minutk. Naslednja pa bo ob Drenikovi pos. Šiška. Seveda vse skupaj 2030 upajmo. Kamniška ter 2 tir gorenjskega kraka se bosta na tej postaji združila.

12201 - 12220 of 12295 Posts