SkyscraperCity banner

2261 - 2280 of 2341 Posts

·
Registered
1,204 Posts
Właśnie mi chodziło o teren w okolicach kładki jako trudny do budowy przystanku . Nie wiedziałem, że kilkaset metrów wcześniej jest tyle wolnego terenu do zagospodarowania. Myślałem, że na Osadzie Jana już wolnych trenów nie ma i tu też była moja obawa o trudność budowy nowego przystanku.

·
Registered
138 Posts
A przystanek na Osadzie Jana zostanie zbudowany ze środków Kolej Plus, czy ze środków PKP? Fajnie, że jednak zdecydowali się na realizację tego pomysłu. Ciekaw jestem gdzie dokładnie ten przystanek powstanie, ponieważ teren zrealizowanie inwestycji jest dosyć trudny.

Przystanek na Osadzie Jana ma być doprojektowany i zrobiony w ramach modernizacji "węglówki LOT B" i choć w unieważnionym już przetargu w formule projektuj-buduj, tego przystanku nie było, to jednak jest on ujęty w nowym przetargu na projekt odcinka LOT B

·
Registered
3,148 Posts
"Czy stacja Chorzów Miasto zmieni swoją lokalizację? Pomysł taki propaguje grupa chorzowskich społeczników skupiona w Facebookowej inicjatywie Chcemy stacji Chorzów Miasto przy rynku. W ubiegłym tygodniu PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały z wykonawcą umowę na remont torowiska między stacjami Chorzów Batory a Nakło Śląskie. Według jego założeń stacja Chorzów Miasto znajdować się będzie w dotychczasowej lokalizacji. Ale prezes PKP PLK Ireneusz Merchel stwierdził, że zarządca infrastruktury jest jeszcze w stanie wziąć pod uwagę wnioski mieszkańców, jeśli będą one zasadne."

·
Registered
Użytkownik chory na głowę
6,968 Posts
Przy hipotetycznym przesunięciu przystanku co wtedy ze starą infrastrukturą stacyjną w tym miejscu oraz budynkiem?

·
Moderator
76,085 Posts
"Czy stacja Chorzów Miasto zmieni swoją lokalizację? Pomysł taki propaguje grupa chorzowskich społeczników skupiona w Facebookowej inicjatywie Chcemy stacji Chorzów Miasto przy rynku. W ubiegłym tygodniu PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały z wykonawcą umowę na remont torowiska między stacjami Chorzów Batory a Nakło Śląskie. Według jego założeń stacja Chorzów Miasto znajdować się będzie w dotychczasowej lokalizacji. Ale prezes PKP PLK Ireneusz Merchel stwierdził, że zarządca infrastruktury jest jeszcze w stanie wziąć pod uwagę wnioski mieszkańców, jeśli będą one zasadne."

Takie społeczne akcje są tylko na pokaz. Na chwilę obecną takie coś już nie przejdzie.

·
Registered
6,495 Posts
Sprawy administracyjne

OBWIESZCZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
Działając na podstawie [...] Wojewoda Łódzki zawiadamia, że 22 grudnia 2020 r. została wydana decyzja Nr 69/2020 o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego na terenie zamkniętym, kolejowym, dla przedsięwzięcia pn.: „Przebudowa linii kolejowej na odcinku od granicy województwa – Rusiec Łódzki, obejmująca: linię kolejową nr 131 od km 111,075 do km 137,600, linię kolejową nr 146 Wyczerpy – Chorzew Siemkowice od km 47,390 do km 49,145, w ramach zadania „Prace na liniach kolejowych nr 131, 686, 687, 704 na odcinku Kalina (66,800) – Rusiec Łódzki (137,500)””,
https://lodzkie.eu/data/notices/obwieszczenie_o_wydaniu_decyzji_linia_ko.pdf

·
Registered
6,968 Posts
Co w takim razie z obecną infrastrukturą, przejściami, budynkiem dworca? Rozbiórka czy skansen?

·
Moderator
76,085 Posts
^^Jeśli mieliby fatycznie przesunąć dworzec, to nie będzie mi żal starego baraku. W sumie przesunięcie dworca w kierunku Estakady będzie też korzystne pod względem zwiększenia odległości pomiędzy nowym przystankiem Uniwersytet i Chorzów Miasto.

·
Moderator
76,085 Posts
^^Nie ta bajka, nie ten wątek :)
Wszyscy wiemy, że mogłaby zniknąć w momencie budowy obwodnicy, na którą nie ma pieniędzy.
Ogólnie zastanawiam się do jakiego miejsca bezproblemowo można by maksymalnie przesunąć sam dworzec ?

·
demon Laplace'a
245 Posts
Nowa stacja kolei przy centrum przesiadkowym? Wszystko w rękach PKP PLK

Stacja w Chorzowie bliżej centrum przesiadkowego
Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych, zapowiedział, że spółka jest otwarta na sugestie w sprawie zmian dostępności przebudowanej linii dla pasażerów. W 2021 roku będzie bowiem trwało projektowanie, a kolejne dwa lata mają zająć same prace.

Chodzi o jej przeniesienie o 400 metrów na wschód, tak by przystanek znajdował się przy ul. Moniuszki. Zdaniem Plazy, taka lokalizacja jest o wiele korzystniejsza, ponieważ w bezpośredniej odległości jest nie tylko odnowiony chorzowski rynek, ale też wybudowane przez miasto centrum przesiadkowe. – Nowa lokalizacja zapewni pełną integrację wszystkich dostępnych w centrum Chorzowa środków transportu zbiorowego – kolei, autobusów i tramwajów. Odległość dla podróżnego z centrum przesiadkowego z 540 metrów skraca się w tym wariancie zaledwie do 150 metrów, co przekłada się na dwie minuty pieszego dojścia – argumentuje Michał Plaza.

Władze Chorzowa: Obydwie lokalizacje są dobre
Władze Chorzowa do inicjatywy podchodzą z dystansem, według wiceprezydenta Marcina Michalika z punktu widzenia miasta obie lokalizacje są dobre.

– Obecny przystanek Chorzów Miasto od tego, który miałby powstać przy ul. Moniuszki, dzieli krótki spacer. Istotne wydaje się jednak to, że przedstawiciele PKP PLK wspominali, że przesunięcie przystanku w to miejsce uniemożliwiałoby zatrzymywanie się tam dłuższych składów. Jeżeli jednak ten problem uda się ominąć, to nie widzimy problemu w przenosinach – mówi Marcin Michalik.
PKP PLK nie odpowiedziały jeszcze na pismo Michała Plazy.

Źródło

Osobiście jestem za przeniesieniem dworca. Czy to że nie będą tam mogły zatrzymywać się większe składy to jest jakiś duży problem? Z pasażerskich składów teraz chyba IC tamtędy w ogóle nie jeździ, tylko KŚ. Ktoś bardziej obeznany mógłby coś napisać czy jest potencjał na jakieś dobre połączenie metropolii z jakimś dużym miastem w Polsce via węglówka? Osobiście przychodzi mi do głowy Poznań. Teraz chyba wszystkie pociągi jadą przez Wrocław i najszybciej to IC Ślązak 4h z groszami.

·
Registered
6,968 Posts
W tej chwili jeździ Podhalanin Szczecin - Zakopane oraz Spodek Poznań - Katowice. Jeździł też Skarbek Bielsko-Biała - Olsztyn, Wielkopolanin Poznań - Kraków i kilka innych okresowych nad morze (Korsarz i Wydmy). Jednak sprawa wygląda tak że odkąd aktywistom udało się przenieść postój pociągów PICu z Miasta do Batorego, argument o długości składów jest bezwartościowy

·
demon Laplace'a
245 Posts
^^
Sprawdziłem faktycznie jeżdżą te dwa pociągi i czas jest prawie taki sam obecnie 4h 02 min vs 4h 04 min przez Wrocław także wraz z remontem węglówki to połączenie przez Bytom będzie już wyraźnie szybsze.

·
Registered
63 Posts
Wow! Brzmi zbyt pięknie, żeby to było prawdziwe, gdzie można znaleźć więcej informacji na ten temat?
Odpowiadając na pytanie, przepraszam że tak późno trochę temat mi uciekł, Kierownik Projektu z PKP wnioskował o uwzględnienie tego rozwiązania na etapie projektu i Generalny się do tego przychylił. :)

·
Registered
629 Posts

• Like
Reactions: Luki_SL

·
Moderator
76,085 Posts
2261 - 2280 of 2341 Posts