SkyscraperCity banner

2281 - 2300 of 2341 Posts

·
Moderator
Joined
·
76,086 Posts
Chorzów: Czy uda się przybliżyć kolej do centrum przesiadkowego?
 

·
Registered
Joined
·
242 Posts
Szkopuł w tym, że od grudnia 2020 r. przez Chorzów Miasto nie przejeżdża jednak… żaden pociąg PKP Intercity.
Jaki szkopuł....? Po CMK nic nie jeździło zanim powstała. Czeka nas rozrycie linii i to czy pasażerowie wrócą zależy od oferty w kierunku Poznania i wybrzeża. O ruch regionalny jestem spokojny.
 

·
Registered
Użytkownik chory na głowę
Joined
·
6,968 Posts
Tu chodzi o to że po długiej walce udało się pociągi dalekobieżne wyrzucić z Miasta na stację Chorzów Batory
 

·
Moderator
Joined
·
76,086 Posts
^^I tak niezależnie co by się nie działo większość relacji IC pozostanie na początku LK131, czyli na Batorym.
 

·
Registered
Joined
·
1,956 Posts
Formalnie w tej chwili przez Chorzów Miasto jedzie Podhalanin do Poznania i Szczecina, ale się tam nie zatrzymuje tylko na Batorym. Rozumiem to ujednolicenie dworców, ale jednak pociągi dalekobieżne powinny się zatrzymywać w centrum tak dużego miasta.
 

·
Registered
Joined
·
2,953 Posts
Jeżeli jakiś IC jedzie przez Chorzów Miasto to moim zdaniem powinien się zatrzymywać właśnie w centrum a nie na Batorym. Jeżeli ktoś chce zrobić przesiadkę na S1 to przecież zawsze może zrobić to w Katowicach co nawet będzie wygodniejsze. Do pracy w aglo i tak nie będzie dojeżdżał z Bytomia/Chorzowa IC z przesiadką na S1 w stronę Gliwic więc Batory mu do szczęścia nie jest potrzebny.
 

·
let's trains!
Joined
·
2,758 Posts
Chorzów Miasto to jedna rzecz, kolejna, to wszyscy chyba zapomnieli gdzie jest stacja Chorzów Stary ;) Kto z tego przystanku korzysta, na całkowitym uboczu. Jedynie w przyszłości jeśli zabudowano by tereny pomiędzy ulicami Stacyjną i Nową to może zyskałby na znaczeniu, lecz aktualnie to kiepsko. Dlatego myślałem o przesunięciu tego przystanku bliżej rzeczywistego, zamieszkałego Chorzowa Starego:
989994

lub ewentualnie budowa nowego przystanku, lub jeszcze chociaż rezerwa terenowa i takie zaprojektowanie trasy aby można go wybudować bez problemu w przyszłości, np. podczas wybudowania drogi łączącej ulice Metalowców z Siemianowicką, co jest bodajże w planach. Okolica ma się zabudowywać, więc jakaś zasadność lokalizacji tutaj przystanku, wydaje mi się że jest.
 

·
demon Laplace'a
Joined
·
245 Posts
Tak a propos gdzie powinny stawać IC w Chorzowie to statystyka dziennych wymian pasażerskich (ze strony UTK) :
  • Chorzów Batory 700-999 osób na dzień
  • Chorzów Miasto 50-99 osób na dzień (ponad 10x mniej!)

Nie sądziłem iż tak mało osób korzysta z stacji miasto to jest poziom wiosek o ludności 1K-2K jak Szaflary czy Dąbroszyn :(

edit: tak to są te dane co wrzucił elot360
 

·
Registered
Joined
·
2,953 Posts
Przecież to zależy, jak pociąg IC jedzie na Zabrze no to siłą rzeczy nikogo nie zabierze z Miasta. Tu trzeba brać pod uwagę tylko te IC co jadą przez Miasto.
 

·
Registered
Użytkownik chory na głowę
Joined
·
6,968 Posts
Dane UTK biorą pod uwagę wszystkich pasażerów, nie tylko tych korzystających z usług IC
 

·
Registered
Joined
·
2,953 Posts
^^ To oczywiste będzie, skoro przez Batory przebiega najpopularniejsza S1 i wiele IC w jej śladzie. Natomiast to co z IC jedzie przez Miasto może spokojnie zrezygnować z Batorego. Szkoda tylko, że kolejowe wyszukiwarki są tak ułomne, że po braku szukanej relacji nie podają innych podobnych które mogłyby nas zainteresować. Wtedy przy szukaniu z Batorego do Poznania wyszukiwarka by zaproponowała odjazd z Miasta. Zresztą pod każdymi wynikami wyszukiwania powinny być takie sugestie, nawet jeśli jakieś połączenia się znajdą.
 

·
Registered
Użytkownik chory na głowę
Joined
·
6,968 Posts
Szkoda tylko, że kolejowe wyszukiwarki są tak ułomne, że po braku szukanej relacji nie podają innych podobnych które mogłyby nas zainteresować. Wtedy przy szukaniu z Batorego do Poznania wyszukiwarka by zaproponowała odjazd z Miasta.
Dlaczego szukajka ma tobie proponować odjazd ze stacji na której nie zatrzymuje się żaden pociąg IC?
 

·
Registered
Joined
·
120 Posts
Wczoraj tor nr 704 Herby Stare - Herby Nowe oddany do eksploatacji , zeszłej nocy pojechało już 10 towarów. Od marca zamknięcie 687 Herby Stare - Kalina wraz z Kaliną (po przeniesieniu sterowania do kontenera)
 

·
Registered
Joined
·
616 Posts
PKP PLK rozszerza zakres robót LOT D, w ramach którego zostanie przebudowa stacja Zduńska Wola Karsznice.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, PKP Polskie Linie Kolejowe włączyły przebudowę stacji Zduńska Wola Karsznice do realizacji w ramach projektu przebudowy odcinka Rusiec Łódzki – Zduńska Wola Karsznice (LOT D). Prace obejmą modernizację dwóch peronów i budowę przejścia podziemnego.

PKP Polskie Linie Kolejowe po przeanalizowaniu zdecydowały, że prace na stacji Zduńska Wola Karsznice będą realizowane w ramach przebudowy odcinka Rusiec Łódzki – Zduńska Wola Karsznice (LOT D). Dzięki temu mieszkańcy Zduńskiej Woli będą mogli wcześniej skorzystać ze zmodernizowanej i funkcjonalnej stacji. Zadanie obejmuje przebudowę peronów nr 2 i 3. Peron nr 1 zostanie rozebrany. Po zakończeniu prac perony będą miały długość 300 metrów. Nowe obiekty będą wyższe, co zapewni łatwiejsze wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Antypoślizgowe nawierzchnie peronów zyskają ścieżki naprowadzające dla lepszej orientacji osób niewidomych i niedowidzących. Estetyczne wiaty zapewnią ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, a gabloty informacyjne i oznakowanie ułatwią korzystanie z peronów. Osoby o ograniczonej możliwości poruszania otrzymają bezpieczne i wygodne dojście do pociągów, dzięki budowie nowego przejścia podziemnego. Tunel będzie wyposażony w 3 windy, które powstaną na peronach oraz przy wejściu od strony ul. Karsznickiej.

Zakładamy, że budowa przejścia podziemnego oraz przebudowa peronów na stacji Zduńska Wola Karsznice rozpocznie się na początku 2022 r. i zakończy w III kwartale 2022 r. – mówi Rafał Wilgusiak z Zespołu Prasowego PKP PLK

Także na przystanku osobowym Zduńska Wola Karsznice Południowe zostanie zmodernizowany peron. Zgodnie z planem ma zacząć się i skończyć w II kwartale 2022 r.

Przebudowane tory, rozjazdy i nowe urządzenia zabezpieczające umożliwią prowadzenie pociągów pasażerskich z prędkością do 140 km/h, a towarowych do 120 km/h. Zwiększy się również przepustowość trasy, co umożliwi przejazd większej liczby pociągów. Sprawny przewóz ładunków wpłynie na rozwój gospodarki i regionu. Inwestycja zwiększy konkurencyjność kolei – ekologicznego transportu w stosunku do przewozów drogowych.

Prace na odcinku Rusiec Łódzki – Zduńska Wola Karsznice obejmują wymianę 20 km torów, sieci trakcyjnej oraz 62 rozjazdów. Zaplanowano przebudowę 10 obiektów inżynieryjnych, w tym mostów nad rzekami Widawka i Grabia.

Zwiększy się poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym oraz drogowym, dzięki modernizacji 17 przejazdów. Sprawny i bezpieczny przejazdu pociągów pasażerskich i towarowych zapewni Lokalne Centrum Sterowania w Zduńskiej Woli Karsznicach. LCS wyposażony będzie w nowoczesne systemy i sprzęt komputerowy.

Wartość inwestycji to ponad 580 mln zł. Projekt jest w 85% dofinansowany z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zakończenie prac zaplanowane jest w I kwartale 2023 roku.

Równocześnie PLK przygotowują dokumentację projektową dla przebudowy kolejnych odcinków linii nr 131 tj. Zduńska Wola Karsznice – Dąbie nad Nerem (LCS Zduńska Wola Karsznice), Dąbie nad Nerem – Złotniki Kujawskie (LCS Inowrocław), Złotniki Kujawskie – Twarda Góra (LCS Bydgoszcz), Twarda Góra – Tczew (LCS Tczew).
źródło: zwk.org.pl
 
2281 - 2300 of 2341 Posts
Top