SkyscraperCity banner

21 - 40 of 7970 Posts

·
Registered
Joined
·
190 Posts
Katowice: Pociąg z Krakowa powinien jeździć 20 minut

- Jeżeli chcemy, by kibice na Euro 2012 nie narzekali na dojazdy z Krakowa do Katowic i Chorzowa, to powinniśmy zainwestować również w szybką kolej między tymi miastami - uważa prof. Kazimierz Kłosek, kierownik Katedry Dróg i Mostów Politechniki Śląskiej.
Przemysław Jedlecki: Górny Śląsk ma szansę gościć drużyny Euro 2012, a wielu kibiców na mecze przyjedzie pewnie od strony Krakowa. Czy autostrada A4 nie okaże się wąskim gardłem?

Prof. Kazimierz Kłosek: Autostrada to zdecydowanie za mało. Owszem, jeśli pojedziemy z dozwoloną prędkością, to pokonamy trasę w godzinę, ale przebicie się w okolice Stadionu Śląskiego pochłonie kolejną. Dlatego ważne jest dobre rozprowadzenie ruchu w mieście. Katowice sporo już z tym zrobiły, pod stadion można dojechać tramwajem, ale to jednak za mało jak na tak wielką imprezę, jaką będzie Euro 2012.

Czego zatem jeszcze potrzebujemy?

- Nie można bazować tylko na autostradzie. O wiele ważniejsza będzie komunikacja zbiorowa. Przecież z Hiszpanii nikt na mecze nie przyjedzie samochodem, na pewno skorzysta z lotnisk i z kolei.

To chyba mamy kłopot, bo dziś z Krakowa do Katowic pociąg jedzie przecież ponad półtorej godziny?

- To prawda, czas podróży jest rozpaczliwie długi. Ba, nasi dziadkowie pokonywali tę samą trasę pociągiem znacznie szybciej.

Więc co powinniśmy zrobić, jeśli chcemy przygotować się do mistrzostw?

- Szybka kolej łącząca lotniska i miasta to najlepsze rozwiązanie stosowane na świecie. To bardzo dobra inwestycja, bo kolej pozostanie i po mistrzostwach. Byłem w Portugalii, gdzie po mistrzostwach zostały stadiony, ale także dobre rozwiązania komunikacyjne.

Jak długo powinna trwać podróż do Krakowa?

- Kolej magnetyczna, którą jechałem w Szanghaju, pędzi 450 km/godz., ale nam wystarczy taka rozwijająca prędkość 250-300 km/godz. Trasę między Krakowem a Katowicami pokonywałoby się wtedy w ciągu 20 minut. Jednak takiej kolei ciągle w Polsce nie mamy. Są co prawda plany jej budowy na liniach Warszawa - Katowice i Warszawa - Kraków, ale warto się zastanowić, czy by przy okazji nie połączyć nią Katowic i Krakowa. Nie ma żadnych przeciwwskazań dla takiej inwestycji.

Ile kosztuje kilometr takiej trasy?

- We Francji koszt jednego kilometra trasy pociągów TGV to 12 mln euro. Może to wydaje się bardzo kosztowne, ale proszę pamiętać, że kilometr autostrady w pobliżu Warszawy kosztuje 50 mln zł.

* Prof. Kazimierz Kłosek jest kierownikiem Katedry Dróg i Mostów Politechniki Śląskiej

Źródło: Przemysław Jedlecki, Gazeta Wyborcza Katowice, 19.03.2008

I wszystko w tym temacie
Przecież to jest porażka żeby 2 aglomeracje, które mają największy potencjał rozwojowy, które w dodatku dzieli niecałe 100 km miały takie połączenie. Codziennie dojeżdzam do Krakowa z Chrzanowa i to jest tragedia, żeby na linii, która jest korytarzem o znaczeniu międzynarodowym jeździło się góra 80 km/h. Jedynie gdzie pociąg jedzie 100 i 120 to już sam Kraków od Mydlnik do Głównego. A na pozostałym odcinku jeździ się 80, 60. Są remonty od Gdyni do Warszawy, od Łodzi do Warszawy (i jeszcze zakupuje specjalnie Bydgostie do obsługi tej linii, tylko tej linii bo gdzie indziej to ludzie mogą syfami jeździć), węzeł w Poznaniu, od Warszawy do Siedlec już zrobione i ciągną dalej ten remont do granicy, od Wrocławia do Opola coś robią. Już mówią, że będą robić od Szczecina do Poznania, a potem będą robić Y między Wawą, Poznaniem, a Wrocławiem. A gdzie Katowice i Kraków? O tym to nikt z PKP i Min. Infr. nie jąknie bo przecież to jakieś zadupie za przeproszeniem jest i w ogóle Euro 2012 to tylko ma być w Wawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu. A jak zaczynałem studiować (2003) to była mowa, że teraz robią od Wrocławia na wschód i że Katowice - Kraków będzie robione od 2008. I co? Jakby w tamtym roku nie powymieniali paru podkładów to szlakowe porobili by między 40 a 60. Dzięki ci PKP, że troszczysz się o Y, który jest w fazie marzeń, a o jednych z najważniejszych miast w Polsce zapominasz! Jak można robić linie między Szczecinem, a Poznaniem (samo PKP przyznaje, że szlakowa tam wynosi od 100 do 120) do 160 km/h gdzie te miasta dzieli 200 km (i nie ma jakiś większych miast po drodze) a 100 km nie można przynajmniej przywrócić do 100 km/h. Ja już nie mówię o robieniu szybkiej kolei na 250 - 300 km/h, ale choćby te 160 żeby było. Między Katowicami a Krakowem różnica czasu jazdy pociągu osobowego i pośpiesznego wynosi UWAGA! 5 MINUT! Takie są właśnie porobione czasowe, bądź stałe zwolnienia. I tylko dzięki Euro 2012 i temu, że ktoś zauważył, że jest Chorzów i Kraków zdecydowano, że z listy rezerwowej ta linia przejdzie na podstawową. A jeszcze perspektywa budowy Nowego Miasta w Chrzanowie na 50 tys. ludzi (http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=595014) mam nadzieję, że przybliży w końcu modernizację tej jednej z najważniejszych linii w Polsce.
Ale nastukałem się w klawiaturę! Ale już nie mogłem wytrzymać tej ignorancji Wawy, która dba tylko o swoje najbliższe okolice i o to by miała dobry dojazd Zakopianką w góry :rant::bleep::gaah:
 

·
Registered
Joined
·
823 Posts
już nie mogłem wytrzymać tej ignorancji Wawy, która dba tylko o swoje najbliższe okolice i o to by miała dobry dojazd Zakopianką w góry :rant::bleep::gaah:


Ogólnie zgoda. Trochę chore, że tak krótki odcinek między ważnymi miastami nie może doczekać się przyzwoitej przebudowy, a priorytet nadaje się np. trasie Szczecin-Poznań.

Jako mieszkaniec Mazowsza muszę się jednak ująć za Wawą - a zwłaszcza odcinkiem Gdynia-Wawa. To nie jest żadna rozrzutność czy ignorancja tylko absolutna konieczność. Ta trasa jest tak zdewastowana, zwłaszcza w okolicach Wawy, że brak natychmiastowej przebudowy musiałby chyba doprowadzić do jej zamknięcia. Prędkość 80 km/h to obecnie marzenie podróżnych, są spore odcinki gdzie pociąg zwalnia do 20 km/h. Gdy żalisz się, że u Was 100 km pociąg pokonuje w 1,5 h to na takim samym odcinku gdańskiej trasy trzeba się turlać 2 h (ostatnio zdarza się nawet 2,5).
 

·
Registered
Joined
·
190 Posts
I tu się zgadzam, że jak rowerzysta wyprzedza pociąg to coś z tym trzeba zrobić. I właśnie jeśli tempem rowerzysty będą w Polsce robione remonty (jak np. Wrocław - Opole), a potem linia Y to na linii Katowice - Kraków będziemy mieli do wyboru albo autostradę, która jest w wiecznym remoncie, albo krajową 79 wiecznie zatłoczoną albo ... rower :D
 

·
Registered
Joined
·
98 Posts
Katowice: Pociąg z Krakowa powinien jeździć 20 minut

I tylko dzięki Euro 2012 i temu, że ktoś zauważył, że jest Chorzów i Kraków zdecydowano, że z listy rezerwowej ta linia przejdzie na podstawową. :rant::bleep::gaah:
Według mnie przebudowa linii Opole- Kraków jest koniecznością. Jeżeli Gdańsk nie zdąży zbudować swojej Baltic Areny i cała infrastruktura autostradowo- ekspresowo- kolejowa nie dojdzie na Pomorze to mecze mogą być rozgrywane w Chorzowie lub Krakowie- linia niezbędna.
 

·
Registered
Joined
·
872 Posts
Modernizacja drogi kolejowej E - 30

W przyszłym roku rozpocznie się budowa infrastruktury w ciągu drogi kolejowej E-30 od stacji Opole Zachód do Krakowa. Odcinek tej drogi leży również na terenie gminy Gogolin - podkreśla zastępca burmistrza Krzysztof Długosz.

Modernizacja rozpocznie się w przyszłym roku i potrwa do 2013.

Miejmy nadzieję, że rozpocznie się od opolskiego odcinka, zwłaszcza, że torowisko zostało już zmodernizowane i przystosowane do prędkości powyżej 180 km/h.
źródło: http://www.radio.opole.pl/?kat=wiadomosci_wiecej&id=24703
 

·
adaś z gór
Joined
·
3,623 Posts
Nie wiem czy to ten wątek. Przejeżdzałem ostatnio drogą Strzelce Opolskie - Pyskowice. I tam, przy moście nad linią kolejową trwają przygotowania do budowy przejazdu kolejowego. Wygląda to tak jakby chcieli zamknąć wiadukt i go wyremontować całkiem. Ktoś zna szczegóły? Okolice Błotnicy Strzeleckiej i Warmontowic.
 

·
adaś z gór
Joined
·
3,623 Posts

·
Railfan
Joined
·
1,539 Posts


Do Katowic dojedziemy pociągiem w 40 minut!
Trasa kolejowa Kraków - Katowice zostanie gruntownie zmodernizowana na mistrzostwa Euro 2012 (© Wojciech Godorowski, „Polska Gazeta Krakowska”)

Krzysztof Sakowski
21.05.2008, aktualizacja: 21.05.2008, 10:50

Będzie remont linii kolejowej z Krakowa. Pociągi osiągną prędkość do 160 km na godzinę.

To będzie bajka! W 2012 roku podróż pociągiem z Krakowa do Katowic potrwa nie dłużej niż 40 minut. Dojedziemy na miejsce godzinę szybciej niż dziś, a pociąg będzie pędził z prędkością dochodzącą do 160 km na godzinę. Podróż do Wrocławia trwać będzie 2,35 godz.

Walkę o modernizację linii kolejowej Kraków - Katowice toczy Jacek Osuch, poseł z Olkusza, członek sejmowej Komisji Kultury Fizycznej i Sportu.

- Biorąc pod uwagę, że przygotowujemy się do organizacji mistrzostw Euro 2012, bardzo ważnym elementem jest infrastruktura kolejowa, stąd moja interpelacja do ministra infrastruktury - wyjaśnia.

Zdaniem posła bardzo wielu kibiców wybierze kolej jako główny środek transportu.

- Wszyscy mówią o konieczności budowy nowych stadionów, hoteli czy autostrad, a jakoś pomija się sprawę linii kolejowych - zauważa.

Poseł spotkał się z ekspertami z dziedziny transportu kolejowego, którzy potwierdzili, że wyremontowanie torowiska pozwoli na znaczne skrócenie czasu przejazdu z Krakowa do Katowic.

- W chwili obecnej 78 km odcinek z Katowic do Krakowa Głównego pociąg pokonuje w czasie 100 minut, gdy tymczasem, w opinii ekspertów, trasę tę powinien pokonywać w czasie ok. 30-40 minut - mówi Osuch (PiS).

Dziś w okolicach Jaworzna oraz na odcinku Mysłowice - Katowice pociągi jadą zaledwie 40 km na godz., bo torowisko zostało zdeformowane przez szkody górnicze.

W Ministerstwie Infrastruk-tury otwarcie przyznają, że odcinek linii kolejowej Kraków - Katowice będzie remontowany.

- Przebudowa zostanie przeprowadzona ze środków unijnych w ramach projektu "Infrastruktura i Środowisko" - informuje Juliusz Engelhardt, podsekretarz stanu.

Pierwsze przetargi zostaną ogłoszone na przełomie 2008 i 2009 r. Na razie nie ma jednak żadnych konkretów, ile pieniędzy unijnych dostaniemy na modernizację torowiska. Wszystko rozstrzygnie się pod koniec 2008 r.

- Musimy walczyć o to, aby ta linia kolejowa znalazła się na liście projektów priorytetowych - mówi Jacek Osuch. - Wszyscy posłowie Małopolski powinii zaangażować się w lobbing na rzecz modernizacji tej linii bez względu na partyjną przynależność - apeluje.

Dla Ireneusza Rasia, posła PO, jest jasne, że w walce o Euro 2012 dla Krakowa nie ma znaczenia, z jakiej się jest partii.

- To sprawa ponad partyjnymi podziałami i każde działanie na rzecz Małopolski będzie przez nas popierane w stu procentach - przekonuje poseł.

Inicjatywa Osucha cieszy także Jerzego Fedorowicza z PO. - Teraz posłowie PiS wkraczają do boju o Euro dla Krakowa i walczą o pieniądze na inwestycje, ale to dzięki nim znaleźliśmy się na ławce rezerwowych - przypomina.

Dużego entuzjazmu nie odczuliśmy w sekretariacie zarządu PKP, gdzie poproszono nas o skierowanie szczegółowych pytań dotyczących remontu. Odpowiedź nadejdzie najwcześniej w poniedziałek...

Nowe tabory InterCity

Na wyremontowaną linię kolejową wyruszą specjalne pociągi InterCity. Rzecznik prasowy Polskich Kolei Państwowych InterCity, Adrianna Chibowska, zapowiedziała, że spółka zamierza kupić 20 tzw. składów zespolonych (szybkich, nowoczesnych pociągów). Pierwsze takie pociągi mają wyjechać na tory w 2010 r. Pociągi te miałyby początkowo kursować na liniach Warszawa - Gdańsk i Warszawa - Kraków - Katowice. Osiągałyby prędkości do 220 km na godzinę. Jest jeden warunek. PKP Polskie Linie Kolejowe muszą przeprowadzić na tych odcinkach prace modernizacyjne. Koszt zakupu 20 nowoczesnych pociągów to 1,5 mld zł, połowę tej kwoty stanowią środki unijne.

http://www.polskatimes.pl/592,37002.htm
 

·
K9 XXX
Joined
·
3,405 Posts
z www.onet.pl

Podróż z Krakowa do Katowic potrwa 40 minut
(Polska, pb/21.05.2008, godz. 11:30)

Na Euro w 2012 roku podróż pociągiem z Krakowa do Katowic przy prędkości 160 km/h ma potrwać około 40 minut - donosi "Polska - Gazeta Krakowska" w dzisiejszym wydaniu. Obecnie przejazd tym 78 km odcinkiem trwa około 100 minut a pociąg zwalnia miejscami do 40 km/h.

"Polska" opisuje walkę o modernizację linii kolejowej Kraków - Katowice, którą toczy Jacek Osuch, poseł z Olkusza, członek sejmowej Komisji Kultury Fizycznej i Sportu.

- W chwili obecnej 78 km odcinek z Katowic do Krakowa Głównego pociąg pokonuje w czasie 100 minut, gdy tymczasem, w opinii ekspertów, trasę tę powinien pokonywać w czasie ok. 30-40 minut - powiedział Osuch po spotkaniu z ekspertami z dziedziny transportu kolejowego.

- Przebudowa zostanie przeprowadzona ze środków unijnych w ramach projektu "Infrastruktura i Środowisko" - informuje Juliusz Engelhardt, podsekretarz stanu.

Według gazeta pierwsze przetargi zostaną ogłoszone na przełomie roku 2008 i 2009. Jak wysoka będzie dotacja na remont dowiemy się pod koniec 2008 r.

Więcej na ten temat w dzisiejszym wydaniu "Polski"
 

·
Registered
Joined
·
497 Posts
z www.onet.pl

Podróż z Krakowa do Katowic potrwa 40 minut
(Polska, pb/21.05.2008, godz. 11:30)

Na Euro w 2012 roku podróż pociągiem z Krakowa do Katowic przy prędkości 160 km/h ma potrwać około 40 minut - donosi "Polska - Gazeta Krakowska" w dzisiejszym wydaniu. Obecnie przejazd tym 78 km odcinkiem trwa około 100 minut a pociąg zwalnia miejscami do 40 km/h.

"Polska" opisuje walkę o modernizację linii kolejowej Kraków - Katowice, którą toczy Jacek Osuch, poseł z Olkusza, członek sejmowej Komisji Kultury Fizycznej i Sportu.

- W chwili obecnej 78 km odcinek z Katowic do Krakowa Głównego pociąg pokonuje w czasie 100 minut, gdy tymczasem, w opinii ekspertów, trasę tę powinien pokonywać w czasie ok. 30-40 minut - powiedział Osuch po spotkaniu z ekspertami z dziedziny transportu kolejowego.

- Przebudowa zostanie przeprowadzona ze środków unijnych w ramach projektu "Infrastruktura i Środowisko" - informuje Juliusz Engelhardt, podsekretarz stanu.

Według gazeta pierwsze przetargi zostaną ogłoszone na przełomie roku 2008 i 2009. Jak wysoka będzie dotacja na remont dowiemy się pod koniec 2008 r.

Więcej na ten temat w dzisiejszym wydaniu "Polski"
Troche wolno jak na linie Krakow-Katowice,
 
21 - 40 of 7970 Posts
Top