SkyscraperCity banner

7841 - 7860 of 7976 Posts

·
Registered
Joined
·
137 Posts
Każda barka będzie miała spore wychyły poprzeczne. Przy wysokości wysięgnika na oko 20m jest to niebezpieczne. Dużo stabilniej byłoby wykonać taką operację dwoma dźwigami. Tyle w temacie "nie znam się, ale się wypowiem"... Natomiast ktoś, kto wypuścił nagranie wypadku z własnej firmy, powinien wylecieć dyscyplinarnie.
 

·
Registered
Joined
·
1,332 Posts
To nie jest nagranie z własnej firmy, to nagranie robili pracownicy śluzy Kłodnica, której okna wychodzą na ta stronę i ci pracownicy obserwowali i nagrywali sobie tą operację. Więc nie ma podstaw jak widzisz do dyscyplinarki :D
 

·
Registered
Joined
·
49 Posts
Naprawdę sporo się dzieje przy budowie dojścia do przystanku Kraków Bronowice od strony ul. Radzikowskiego. Wywrotki jedna za drugą wywożą zdejmowany humus. Prace są prowadzone głównie w okolicy wiaduktu linii towarowej nad ul. Radzikowskiego i w okolicy ul. Podkowińskiego.
Jak będzie ładna pogoda w weekend to postaram się zrobić jakieś zdjęcia :)
 

·
Registered
Joined
·
342 Posts
Nie, przęsło puściło wcześniej i jest chwila prawidłowej pracy, ale potem coś nie tak ze środkiem ciężkości się stało i dźwig zrobił siup do wody...
Co się stało ze środkiem ciężkości, skoro dostrzegasz tam prawidłową pracę? Gdyby działano prawidłowo, to po uniesieniu ładunku powinno się go ustabilizować i dopiero wtedy zacząć powolny obrót. Lina nośna była naprężona skośnie, póki jedna strona przęsła trzymała. Uwolnienie przęsła spowodowało wychylenie środka ciężkości poza płaszczyznę wyznaczoną przez pion i ramię dźwigu, a że barka miała niewielką statyczność poprzeczną, to wystarczyło do jej znacznego przechylenia i zsunięcia się dźwigu.
 

·
Registered
Joined
·
7,051 Posts
Ale przecież robi się na takie rzeczy na barkach - a w Krakowie przy nowym moście kolejowym przez Wisłę nie było dźwigów na barkach? Zdaje się, że ktoś coś źle przyjął, obliczył, a nie że nie pomyślał, że dźwig nie może stać na barce na wodzie... Byłoby to zbyt proste i głupie i nikt takich robót by nie dopuścił...
Barka była w użyciu, ale żuraw operował z brzegu.
 

·
Registered
Joined
·
1,332 Posts
Gdyby działano prawidłowo, to po uniesieniu ładunku powinno się go ustabilizować i dopiero wtedy zacząć powolny obrót. Lina nośna była naprężona skośnie, póki jedna strona przęsła trzymała. Uwolnienie przęsła spowodowało wychylenie środka ciężkości poza płaszczyznę wyznaczoną przez pion i ramię dźwigu, a że barka miała niewielką statyczność poprzeczną, to wystarczyło do jej znacznego przechylenia i zsunięcia się dźwigu.
Czyli błędem było niesprawdzenie czy nic nie blokuje przęsła przed rozpoczęciem podnoszenia, a potem szarpanie się z nim za pomocą dźwigu i w sumie wyrwanie tego punktu zaczepienia przez dźwig?
Barka była w użyciu, ale żuraw operował z brzegu.
Ok, a w Warszawie przy Moście Gdańskim nie było żurawia na barce?
 

·
Registered
Joined
·
342 Posts
Zgadza się. Przed podniesieniem przęsło powinno spoczywać swobodnie. W momencie gdy widać było, że jedna strona trzyma, należało przerwać podnoszenie.
 

·
Moderator
Joined
·
70,807 Posts

·
Registered
Joined
·
925 Posts
^^ Darty nie mają ETCS L2? Bo nie wspominają nic o polskim pendolino, a planowo dalej jeżdżą 130km/h.
 

·
Registered
Joined
·
218 Posts
57183


Chyba nawet na forum ktoś wcześniej napisał, że po jakimś najnowszym upgradzie softu ETCS "trochę nie działa", ale oczywiście info niepotwierdzone. Ciekawsze jest to stwierdzenie o przeszkoleniu maszynistów, moje informacje nie pokrywają się z tym stwierdzeniem :)
 

·
Registered
Joined
·
20,581 Posts

·
Lefebvrysta
Joined
·
13,008 Posts
Tymczasem coś bardziej przyziemnego:
Choć budowę przystanku w Pisarach na linii 133 uznano przed modernizacją linii za niecelową, istnieją szanse na jego powstanie w nadchodzącej unijnej perspektywie budżetowej – twierdzi wiceminister infrastruktury w odpowiedzi na interpelację poselską. Wcześniejsze podjęcie tego zadania groziłoby, jego zdaniem, utratą dofinansowania unijnego dla wykonanych już prac. Lokalnej społeczności zależy na powstaniu obiektu, dzięki któremu mieszkańcy nie musieliby już korzystać z odległej stacji w Rudawie.
O budowę przystanku kolejowego w Pisarach w podkrakowskiej gminie Zabierzów zabiegają mieszkańcy Pisar, Nawojowej Góry i Dubia. Już w poprzedniej kadencji Sejmu ich przedstawiciele kierowali pisma do PKP PLK i do ministerstwa oraz spotykali się z ich reprezentantami. Zwrócili się oni w tej sprawie do posłanki PSL-Kukiz 15 Agnieszki Ścigaj. – Zainteresowane osoby przedstawiły szereg działań, które zostały zainicjowane w celu budowy przystanku. Z treści przedłożonego pisma wynika, iż Pisary położone są przy istniejącej linii kolejowej, a tym samym wskazana budowa nie wymagałaby doprowadzenia torów kolejowych specjalnie w tym celu, gdyż istniejąca infrastruktura umożliwia już teraz rozpoczęcie stosownych prac – napisała parlamentarzystka w piśmie do ministra infrastruktury.

– W piśmie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Departamentu Transportu i Komunikacji znalazła się informacja o odmowie współfinansowania inwestycji – stwierdziła posłanka. Budowa przystanku ma natomiast poparcie pisarskiego wójta. Obiekt miałby być zlokalizowany między stacjami Krzeszowice i Rudawa. – Przemieszczenie się pieszo do stacji w Rudawie ze środka wsi Pisary zajmuje ok. 45 minut. Proponowana lokalizacja przystanku w Pisarach, która mogłaby znajdować się w odległości 3 km w linii prostej od stacji w Rudawie, skróciłaby ten czas dla mieszkańców Pisar i znacznej części Nawojowej Góry do ok. 15 min. Skorzystaliby na tym również mieszkańcy Dubia oraz Siedlca – przekonuje Ścigaj. Jak dodaje, w okolicznych wsiach osiedla się coraz więcej osób (podczas ostatniego spisu powszechnego, przeprowadzonego w 2011 r., Pisary miały 622 mieszkańców).

Posłanka spytała ministra o plany działań zmierzających do budowy przystanku, termin ewentualnego podjęcia prac i szacowany czas realizacji. Zadała też pytanie o sposób, w jaki ministerstwo zamierza zapobiegać wykluczeniu komunikacyjnemu mieszkańców Pisar, Nawojowej Góry, Dubia i Siedlec, jeśli do inwestycji nie dojdzie.

– W ramach prac studialnych i przygotowawczych do realizacji inwestycji „Modernizacja linii kolejowej E30, odcinek Zabrze – Katowice – Kraków, etap II b” przeprowadzono analizy techniczne oraz ekonomiczne omawianej inwestycji – odpowiada wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. Wykazały one, że budowa przystanku nie jest zasadna. Przytoczone przez przedstawiciela resortu argumenty to: niewielka odległość od stacji Rudawy, konieczność ingerencji w świeżo zmodernizowaną infrastrukturę linii 133, duży szacowany koszt (ok. 9 mln zł) i zakres robót traconych, a także wydłużenie czasu jazdy pociągów i zmniejszenie przepustowości linii. Osiągnięty dzięki budowie przystanku przyrost liczby pasażerów byłby natomiast – według autorów analiz – stosunkowo niewielki i nie zrekompensowałby tych strat.

Jak podkreśla Bittel, na zmiany w projekcie modernizacji linii jest ponadto już za późno. – Inwestycja jest realizowana ze środków unijnych w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę” i prowadzona w oparciu o zatwierdzoną dokumentację projektową oraz pozyskane decyzje administracyjne, na podstawie których został przygotowany i zatwierdzony wniosek o dofinansowanie. Budowa dodatkowego przystanku osobowego stanowiłaby rozszerzenie jej zakresu rzeczowego, co byłoby kosztem niekwalifikowalnym – przekonuje wiceminister. Konsekwencją byłby brak dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej, a także ryzyko naruszenia trwałości projektu i w efekcie – utraty pozyskanego już dofinansowania.

Mimo tych kontrargumentów szanse na budowę przystanku – jak wynika z dalszej części pisma Bittela – istnieją. Jak czytamy w odpowiedzi, PKP PLK zaproponowały małopolskiemu Urzędowi Marszałkowskiemu rozważenie możliwości budowy przystanku z wykorzystaniem środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027. – Zainicjowanie budowy przystanku kolejowego w miejscowości Pisary uwarunkowane jest w szczególności deklaracją Marszałka Województwa Małopolskiego o potrzebie budowy przedmiotowego przystanku oraz o wprowadzeniu w przyszłości postojów handlowych pociągów regionalnych na nowym przystanku – uściśla przedstawiciel MI. Odpowiadając na pytanie o walkę z wykluczeniem komunikacyjnym, wiceminister informuje ogólnie o prowadzeniu prac planistycznych związanych z nową unijną perspektywą budżetową oraz o programie „Kolej Plus”.
 
7841 - 7860 of 7976 Posts
Top