SkyscraperCity banner

8561 - 8580 of 8599 Posts

·
Registered
99 Posts
A co teraz sie IZ obudził? Po dwóch przetargach? jeden na projektuj i buduj a drugi na buduj? jak są projekty?, decyzje lokalizacyjne? pozwolenia na budowę?, umowa o dofinasowanie? umowa z wykonawcą?
A gdzie wszyscy byli na etapie studium? wyboru wariantu? a ostatecznie na etapie projektowania dla pierwszego przetargu? To co teraz sie robi było przygotowywane jakieś 12-13 lat temu. Jeszcze furtke na dokonanie korekt dało unieważnienie pierwszych umów Tylko trzeba było dopilnować zeby projekty były zrobione jak należy a nie na zasadzie ze potem sie poprawi. I bedzimy wymagali przy odbiorze..
Przy "projektuj i buduj" sprawa wygląda tak:
1. Robimy projekt i wysyłamy do Zakładu do uzgodnienia.
2. Zakład: Panie, tak to nie może być.
3. My: Ale tak jest napisane w PFU.
4. Zakład: Przyjedźcie na spotkanie, zaprosimy dyrektora CRI.
5. Spotkanie:
5.1. Zakład: Panie Dyrektorze, to rozwiązanie nie jest za dobre, sporo problemów w eksploatacji.
5.2. Wykonawca i my: Da się zrobić, ale to rozwiązanie będzie kosztowało 200k PLN.
5.3. Dyrektor CRI: Panowie, ja mam budżet na tę inwestycję zamknięty. W zeszłym roku było przygotowywanie inwestycji, żadnych uwag do PFU z Zakładu nie dostałem. W tym roku budujemy.
6. Budujemy babola, z którym Zakład będzie się męczył przez następne pokolenie.

·
Czytam PHP dla beki
3,348 Posts
1. Robimy projekt i wysyłamy do Zakładu do uzgodnienia.
2. Zakład: Panie, tak to nie może być.
3. My: Ale tak jest napisane w PFU.
4. Zakład: Przyjedźcie na spotkanie, zaprosimy dyrektora CRI.
5. Spotkanie:
5.1. Zakład: Panie Dyrektorze, to rozwiązanie nie jest za dobre, sporo problemów w eksploatacji.
5.2. Wykonawca i my: Da się zrobić, ale to rozwiązanie będzie kosztowało 200k PLN.
5.3. Dyrektor CRI: Panowie, ja mam budżet na tę inwestycję zamknięty. W zeszłym roku było przygotowywanie inwestycji, żadnych uwag do PFU z Zakładu nie dostałem. W tym roku budujemy.
6. Budujemy babola, z którym Zakład będzie się męczył przez następne pokolenie.
No chyba że zakład sam z siebie uwala semafory drogowskazowe na bramkach, albo W21 na zwykłych semaforach 🤪

·
Registered
54 Posts
Właśnie, święte PFU. To w PFU musi być zapis żeby projektant nie zrobił gorzej niż jest? Jak ktokolwiek przy PiB ma powiedzieć czy układ torowy jest dobry czy zły jak jeszcze go jeszcze nie stworzono? Swoją drogą dziwne, że przy mniejszych projektach gdzie nie ma pieniędzy unijnych takich problemów nie ma..

No chyba że zakład sam z siebie uwala semafory drogowskazowe na bramkach, albo W21 na zwykłych semaforach 🤪
Większość bramek sygnałowych wynika z powodu braku kilku centymetrów skrajni dla zwykłego masztu. Są inne sposoby niż wydawanie ekstra niemal pół miliona na kawał stali, żeby to poprawić. A wieszanie W21 dla kilku rzadko używanych przebiegów też średnio ma sens.

·
Registered
90 Posts
Właśnie, święte PFU. To w PFU musi być zapis żeby projektant nie zrobił gorzej niż jest? Jak ktokolwiek przy PiB ma powiedzieć czy układ torowy jest dobry czy zły jak jeszcze go jeszcze nie stworzono? Swoją drogą dziwne, że przy mniejszych projektach gdzie nie ma pieniędzy unijnych takich problemów nie ma..
No właśnie w tym PFU jest napisane, narysowane co należy zrobić. I to jest DOKUMENT na podstawie którego wycenia sie w przetargach robote. I właśnie dlatego że takie dokumenty robi sie byle jak jest jak jest. Na kilkadziesiat stron PFU jest 2/3 bezsensownych zapisów nie majacych zwiazku z inwestycją (bo to druk "bazowy") a na pozostałych głupoty UZGODNIONE przez wszystkich swietych bez sensownego przemyslenia. Dopiero jak widzi sie realizacje to otwieraja sie oczy i jest płacz. Inna sprawa że w przypadku E30 sala na KOPI (tak wtedy sie to nazywało) pękała w szwach bo każdy chciał sie wpisać na liste obecnosci bo "będzie pramia unijna" A co do mniejszych projektów, tak jest łatwiej bo po pierwsze z samej nazwy - są mniejsze a po drugie poza znalezieniem furtki ze nie narusza sie Pzp wystarczy że Zarzad klepnie uchwałe zwiększenie kasy i jest niby OK. W duzych jest jeszcze CUPT, UZP i pare podpisanych umów.... Jak ktoś chciałby zgłębić temat jakosci PFU to niech przeanalziuje ile umów, małych duzych, unijnych, krajowych zakończyło sie bez robót dodatkowych..... I tyle na ten temat

·
Czytam PHP dla beki
3,348 Posts
Większość bramek sygnałowych wynika z powodu braku kilku centymetrów skrajni dla zwykłego masztu. Są inne sposoby niż wydawanie ekstra niemal pół miliona na kawał stali, żeby to poprawić. A wieszanie W21 dla kilku rzadko używanych przebiegów też średnio ma sens.
W jaki inny sposób to poprawić? Bo efekt "zaoszczędzenia" poł miliona jest taki, że po 4 torach Głowny - Płaszów, po miliardowej inwestycji, będziemy jeździć łącznie co 2,5 minuty, zamiast wcześniejszych 3 minut. Po cholernej kosztownej budowie dodatkowej pary torów, estakady i łącznie 4 obiektów mostowych, dziadostwo kazało przyoszczędzić na bramkach.

Podobnie z W21 na Głównym, na pewno dyżurni będą się cieszyć z powycinanych bez żadnych podstaw rozjazdów orz turlania się pociągu przez te pozostawione dłużej, niż mógłby.

·
Registered
321 Posts
Przepraszam, że tak jeden po drugim
Kraków Bussines Park
Najlepsze na końcu artykułu:
– Zasadnicze roboty budowlane zaplanowane są na ok. 6 miesięcy. Chcielibyśmy rozpocząć je w II kwartale 2021 roku – deklaruje przedstawiciel zarządcy infrastruktury. Prace będą wiązały się z utrudnieniami w ruchu pociągów na linii 133, jednak – jak zapewnia Hamarnik – inwestycja została przygotowana w taki sposób, by zminimalizować zmiany w rozkładzie jazdy. – Dzięki zastosowanym urządzeniom sygnalizacyjnym prędkość pociągów na drugim torze nie zmieni się i będzie wynosić 120 km/h – dodaje.

·
Registered
7,569 Posts
Jako że Ryneczek podkreśla w artykule młody wiek przystanku, to ja przypomnę, że jest on silnie zdewastowany, np. windy nie działają, a w jednej z nich nawet brakuje drzwi.

·
Registered
1,178 Posts
Przypomnijmy że przystanek Bussines Park to byla prywatna inicjatywa właściciela biurowców w tymże parku - i zarówno kompleks, jak i przystanek, pięknie żyły. Jeździły autentyczne tłumy po kilkaset osób w pociągu dowożącym na godzine 9:00 do kompleksu.
Natomiast "biznes park" ma najlepsze lata już za sobą, i utrzymywanie przystanku to bylby dla wlasciciela zbędny koszt widać...
Mam nadzieje że odnowiony przystanek będzie już pod PKP PLK i zapewnione będzie bieżące utrzymanie.

Natomiast ciekawym aspektem sprawy jest swoisty dysonans poznawczy którego np. ja doświadczam - dotąd modernizowanie równało sie burzeniu starej kolei - starych peronów, zardzewiałych wiat, zniszczonych torów i przegnitych podkładów. Natomiast to jest modernizowanie czegoś co w głowie funkcjonuje jako "już zmodernizowane" czyli zburzony zostanie przystanek ktory ma "całkiem nowoczesny" wygląd po zaledwie 13 latach od wybudowania. Stawia to pytanie o trwałość procesu modernizacyjnego i czy to jest coś, co w końcu się zakończy i będziemy mieli "zmodernizowaną kolej" czy może po zakończeniu procesu będziemy zaczynać od nowa to co było modernizowane na początku i roboty na polskiej kolei za naszego życia się nie skończą (osobiście jestem za tym drugim poglądem).

·
Registered
16 Posts
Przypomnijmy że przystanek Bussines Park to byla prywatna inicjatywa właściciela biurowców w tymże parku - i zarówno kompleks, jak i przystanek, pięknie żyły. Jeździły autentyczne tłumy po kilkaset osób w pociągu dowożącym na godzine 9:00 do kompleksu.
Natomiast "biznes park" ma najlepsze lata już za sobą, i utrzymywanie przystanku to bylby dla wlasciciela zbędny koszt widać...
Mam nadzieje że odnowiony przystanek będzie już pod PKP PLK i zapewnione będzie bieżące utrzymanie.

Natomiast ciekawym aspektem sprawy jest swoisty dysonans poznawczy którego np. ja doświadczam - dotąd modernizowanie równało sie burzeniu starej kolei - starych peronów, zardzewiałych wiat, zniszczonych torów i przegnitych podkładów. Natomiast to jest modernizowanie czegoś co w głowie funkcjonuje jako "już zmodernizowane" czyli zburzony zostanie przystanek ktory ma "całkiem nowoczesny" wygląd po zaledwie 13 latach od wybudowania. Stawia to pytanie o trwałość procesu modernizacyjnego i czy to jest coś, co w końcu się zakończy i będziemy mieli "zmodernizowaną kolej" czy może po zakończeniu procesu będziemy zaczynać od nowa to co było modernizowane na początku i roboty na polskiej kolei za naszego życia się nie skończą (osobiście jestem za tym drugim poglądem).
Przejeżdżam codziennie przez business park i przez te 13 lat jest strasznie zdegradowany i wygląda na nowoczesną ruinę.
Pandemia minie to stawiam, że do business parku najszybciej pasażerowie powrócą, bo większość na zdalnej ciśnie.

·
Registered
7,569 Posts
Nie no, infrastruktura torowa czy obsługi podróżnych zawsze będzie wymagała jakiegoś dostosowywania do nowych czasów. Dzisiaj to są wysokie perony, a w przyszłości może podtorowa ładowarka indukcyjna, w odróżnieniu od sieci trakcyjnej nienarażona na zerwanie i niewymagająca słupów? Tyle w kwestii ogólnej. Natomiast w kontekście tego konkretnego przystanku, jakąś dekadę temu pracowałem w tych biurowcach i istniejące dzisiaj wiaty ciągłe nie wystarczały, żeby zmieścić pod nimi wszystkich podróżnych w godzinach szczytu. Jeśli KBP odżyje (nie mam pewności, jak sobie radzą) to zaprojektowane wiaty punktowe okażą się daleko niewystarczające. No i będzie trzeba pomyśleć o zmodernizowaniu ich…

·
Registered
116 Posts
Trzeba też pamiętać że wiele modernizacji jest kompromisami pomiędzy potrzebami lokalnymi a dostępnymi środkami i ważnością modernizacji w kontekście całej sieci. Ale z czasem takie kompromisy zaczynają odstawać od średniej i na przykład estakady, tunele i wykupy działek niezbędne do zmiany geometrii linii by uzyskać większe v-max czy poprowadzić dodatkowe tory, które kiedyś wydawały się zbytkiem, którego cena jest zupełnie nie adekwatna do zysków z czasem stają koniecznością.

·
Registered
1,717 Posts
Tego naprawdę nie dało się zrobić w ramach kończącej się modernizacji? Czy to może ktoś ze stalexportu narzucił PKP PLK etapowanie tej inwestycji... Wybaczcie, ale nie mogłem się powstrzymać od tego mrocznego żartu...

·
Registered
584 Posts
Wg opublikowanych dziś planów przetargowych PKP PLK planuje jeszcze kolejne roboty na linii:
Jeśli chodzi o ten wątek to jeszcze planują roboty w obszarze Katowickiego WK:
137,138.png

Według kilometraża wygląda to na odcinek: podg Szabelnia - Katowice Załęże

·
Registered
954 Posts
Tego naprawdę nie dało się zrobić w ramach kończącej się modernizacji? Czy to może ktoś ze stalexportu narzucił PKP PLK etapowanie tej inwestycji... Wybaczcie, ale nie mogłem się powstrzymać od tego mrocznego żartu...
Hmm... Myślę, że był problem z uzgodnieniami a PLK i MI nie chciały dłużej zwlekać i zrobili to na co mają papiery do przetargu. Pytanie, czemu nie załatwiono tego aneksami z wykonawcami przebudowy linii.

·
Registered
321 Posts
Bo projekt łunijny z CEF się kończy i muszą to w końcu rozliczyć. Projekty z CEF miał się skończyć do 2020. Może ze względu na COVID a kilka miesięcy im przedłużą, ale na te grube roboty to już chyba za późno w ramach tego projektu i dlatego muszą ogłosić nowe postępowania co nie oznacza, że nie zgarną ich te firmy, które działały na tych odcinkach.

·
Registered
780 Posts

8561 - 8580 of 8599 Posts