SkyscraperCity banner

1 - 20 of 696 Posts

·
Banned
246 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Film o tej nieczynnej linii

Linia została systematycznie zamknięta do 2001 roku. Przywrócenie ruchu poprawiłoby komfort na często remontowanym wariancie przez Rybnik, jednak niewypłacalność państwowego przewoźnika zmusza do podjęcia kroków przez gminy, gdyż prywatnym inwestorom PKP niczego sprzedawać nie lubi; potem wyremontować szlak i w dalszej kolejności mogłyby zorganizować przetarg na transport. Z kolei tamta z Gliwic (zamknięta) uzupełniała poprzednią, swego czasu kursował na niej tylko kibel do Jastrzębia.

·
Registered
742 Posts
Super, że ktoś pociągnął emat 159 na SSC, wrzucam info z innego forum dokładne źródło: http://srkgs.rail.pl/forum/viewtopic.php?t=158

Orzesze - Gierałtowice dalej Gliwice to numer 172

Na początek stara mapka :)

http://www.kolej.one.pl/mapy/1/1095661045.jpg

Znalazłem ciekawe informacje, mianowicie linia Jastrzębie Zdrój - Wodzisław Śląski byłą przystosowana do V=70 km/h, czyli tym samym sam przejazd z przystankami powinien wynosić ok. 25 minut. Przy założeniu, że Wodzisław - Rybnik będzie V=60 km/h daje to niezły wynik tj. 37 minut z Jastrzębia Zdroju do Rybnika. hmmm byłoby pięknie

http://www.kolej.one.pl/index.php?dzial=linie&id=421&okno=przebieg - Wodzisław - Orzesze

Stare rozkłady z powyższego forum dzięki uprzejmości użytkownika WTM

1996/1997
os. 4035 z Wisły Głębce do Rybnika
Jastrzębie Zdrój 6:00 odj.
Jastrzębie Zdrój Moszczenica 6:06
Jastrzębie Zdrój Szotkowice 6:10
Godów 6:14
Łaziska Śląskie 6:18
Turza Śląska 6:23
Wodzisław Śląski 6:31 przyj.

zima 1994/95
os. 4035 z Wisły Głębce do Rybnika
Jastrzębie Zdrój 6:01 odj.
Jastrzębie Zdrój Moszczenica 6:07/08
Jastrzębie Zdrój Szotkowice 6:12
Godów 6:16
Łaziska Śląskie 6:20
Turza Śląska 6:25
Wodzisław Śląski 6:32 przyj.

1989/90
os. 4015 z Wisły Głębce do Rybnika
Jastrzębie Zdrój 6:04 odj.
Jastrzębie Zdrój Moszczenica 6:12/17
Jastrzębie Zdrój Szotkowice 6:21
Godów 6:25
Łaziska Rybnickie 6:29
Turza Śląska 6:34
Wodzisław Śląski 6:41 przyj.

1986/1987
os. 4015 z Pawłowic Śl.
Jastrzębie Zdrój 6:08 odj.
Jastrzębie Zdrój Moszczenica 6:15/16
Jastrzębie Zdrój Szotkowice |
Godów 6:26
Łaziska Rybnickie 6:30
Turza Śląska 6:35
Wodzisław Śląski 6:42

1978/1979
os. 4013 z Gierałtowic
Jastrzębie Zdrój 6:11 odj.
Moszczenica Śl. 6:19/26
Szotkowice 6:30
Godów 6:35
Łaziska Rybnickie 6:40
Turza Śląska 6:45
Wodzisław Śląski 6:53

1974/75
os. 4013 z Gierałtowic
Jastrzębie Zdrój 6:13 odj.
Moszczenica Śl. 6:20
Szotkowice 6:25
Godów 6:31
Łaziska Rybnickie 6:37
Turza Śląska 6:44
Wodzisław Śląski 6:53

1964/65
os. 4015
Jastrzębie Zdrój 5:51
Moszczenica Śl. 5:56/6:02
Szotkowice 6:06
Godów 6:18
Łaziska Rybnickie 6:25
Turza Śląska 6:31
Wodzisław Śląski 6:40

1956/57
os. 715 z Żor
Jastrzębie Zdrój 5:53 odj.
Moszczenica Śl. 6:59/6:02
Szotkowice 6:07
Godów 6:14
Łaziska Rybnickie 6:20
Turza Śląska 6:27
Wodzisław Śląski 6:36

1947/48
os. 2131A/2123 z Gierałtowic
Jastrzębie Zdrój 6:19 odj.
Moszczenica Śl. 6:26
Szotkowice 6:32
Godów 6:38
Łaziska Rybnickie 6:43
Turza Śląska 6:50
Wodzisław Śląski 7:00

1944
osobowy ze stacji Orzesche
Bad Königsdorf 6:14 odj.
Moschczenitz 6:12/13
Godow 6:32
Groß Thurze 6:43
Loslau 6:52

1931 lato
os. 915
Jastrzębie Zdrój 6:20
Moszczenica Śl. 6:27
Godów 6:37
Turze Śl. 6:47
Wodzisław 6:57

1926/27
os. 2933/1933 z Jastrzębia Górnego
Jastrzębie Zdrój 6:31 odj.
Moszczenica Śl. 6:39
Godów 6:53
Turze Śl. 7:04
Wodzisław 7:14

może kiedyś ktoś wróci do reaktywacji tej linii, patrząc w przyszłość ma to sens...

może ma ktoś stare foty z tej linii m.in. z Jastrzębia, Żor, Wodzisławia?

mam kilka staroci więc wrzucę przy okazji..

·
Banned
246 Posts
Discussion Starter #3
Proszę o zmianę nazwy topika na: [159] Wodzisław Śl. - Jastrzębie - Żory - Orzesze i [172] Gliwice - Orzesze.

Ja zaś jestem z srkgs, jako Knight_Rider. :)

·
Registered
742 Posts
hej, ja też tam jestem zalogowany w takim samym nicku jak tu,

mam nadzieję, że pociągniemy temat,

na początek piękny nieistniejący wiadukt nad torem w Jastrzębiu Zdroju w okolicach Alei Piłsudskiego. Wiaduktem prowadziła stara droga. Wiadukt zakończył żywot wiosną 1976 roku, zlikwidowano go przy pomocy saperów. Patrząc na architekturę dzisiaj byłby to zabytek!

źródło: http://gorny-slask.eu/5738,foto.html

no i stylowa stacja dawnego uzdrowiska czyli Jastrzębie Zdrój w całej krasie, zdjęcie z 2000 roku rok przed idiotyczną likwidacją linii

wieża ciśnień obok w/w stacji

·
Registered
825 Posts
szkoda trasy Żory-Orzesze, bo w bardzo dobrym była stanie, pociągi bardzo szybko pomykały, nie wiem ile, ale jak na dawne czasy to mało gdzie to jeszcze tak wyglądało. No i były tam zapewne rentowne, bo nie było miejsc siedzących wolnych rano - dzieciaki do szkół jechały. Oczywiście te pociągi opustoszały w momencie gdy PKP zaczęła przerzedzać rozkład i komplikować połączenia w Orzeszu na Katowice, robili to przez pewien czas tak skutecznie, że potem z czystym sumieniem linię mogli zamknąć, bo ludzie musieli przesiąść się do busów.
Parę fotek z Pawłowic, fotki sprzed 2 - 3 lat, sama stacja jest wykorzystywane przez towarowe (przewóz węgla), budynek stacyjny nie znalazł zdaje sie zastosowania:

Ostatni rozkład - dostosowany tylko do kolejarzy raczej:

W razie gdyby ktoś był niezadowolony to:

natomiast budynek stacji w Bziu znalazł najemcę:

·
Registered
742 Posts
no tak to najlepsze rozwiązanie, tylko na początek Samorządy muszą chcieć przejąć linie (z tym bywa różnie), a następnie uzyskać dotację i dogadać się z PKP PLK w sprawie modernizacji, a na koniec przedstawić przewoźnika który będzie obsługiwał linię w przyszłości - ja tu widzę tylko sąsiadów z Czech,

dla przypomnienia kilometr linii 372 (Wrocław Zakrzów - Trzebnica), kosztował 550 tys brutto,

ciekaw jestem jaki może być koszt modernizacji 1 km tej linii gdzie występują szkody górnicze, jeśli ktoś zna wartości to niech poda szacunkowo np. 1 tor z trakcją i bez trakcji,

gdyby zrobić parkingi parkuj i jedź w okolicach stacji to o ilość pasażerów była by duża, po prostu miodzio

·
Registered
742 Posts
A nie dałoby rady skłonić poszczególne kopalnie do usunięcia szkód na terenie linii?
to jest myśl, przecież to JSW S.A., KW S.A., GHW S.A. w dużym stopniu spowodowały to, że te linie tj. 159, 172 są w takim a nie innym stanie,

trafiłeś chyba w sedno problem, może przygotujemy wspólnie jakieś pismo do spółek węglowych niech się wypowiedzą?

·
Banned
246 Posts
Discussion Starter #10
Nie było możliwości pozostawienia na 159 i 172 prywatnego ruchu drezynowego, tak, aby nie rozkradziono szyn? BTW, naprawdę nie było takich opcji?

·
:P
383 Posts
Przy Chlebowej bocznica nazywała się "Jastrzębie Zdrój - Zofiówka", choć normalnie Zofiówka jest po drugiej stronie miasta, zaś składy były ładowane przez KWK Moszczenica. Pewnie dlatego tak nazwali, bo Moszczenica jako stacja już istniała.

·
Registered
825 Posts
nie, bocznica się prawidłowo nazywała, tam jest Zofiówka. Niedaleko był też przystanek PKP Zofiówka..
Zamieszanie zrobiła kopalnia, która stoi gdzieś indziej, a nazywa się Zofiówka, ponoć dlatego, ze była planowana na Zofiówce. Zresztą, zmieniono zaraz jej nazwę na Manifest Lipcowy, ale po 89., wiadomo...

·
Registered
2,964 Posts
jak ktoś ma jakieś ciekawe zdjęcia z czasów funkcjonowania kolei w naszym mieście niech tu wrzuca :)
Jakieś moje zdjęcia kolejowe z Jastrzębia wrzucił kiedyś kolega na TWB. Bardzo malownicze linie kolejowe to były. Okolice Moszczenicy z tymi wiaduktami były fantastyczne... A teraz niedawno przejeżdżałem tam to już tego PTKowskiego wiaduktu w ogóle nie ma. Bardzo stylowa była okolica dworca Jastrzębie Zdrój... Szkoda, że nie ma już tych linii kolejowych - naprawdę miały swój klimacik :)

Myślę, że byłoby sens odbudować odcinek Żory-Orzesze, a Jastrzębie przywrócić kolei przez połączenie linią przemysłową którą zamiast do R-ka Towarowego należałoby skierować do Rybnika. Powiecie dużo kasy... No ale jeśli mówi się będzie się budować linię do lotniska to dlaczego nie pomyśleć o powrocie na kolejową mapę Polski Jastrzębia - miasta bądź co bądź 100 tysięcznego! Ale władze miasta musiałyby się obudzić i za tym lobbować. Na razie nie ma nawet chęci :/

·
Banned
246 Posts
Discussion Starter #19
Jakieś moje zdjęcia kolejowe z Jastrzębia wrzucił kiedyś kolega na TWB. Bardzo malownicze linie kolejowe to były. Okolice Moszczenicy z tymi wiaduktami były fantastyczne... A teraz niedawno przejeżdżałem tam to już tego PTKowskiego wiaduktu w ogóle nie ma. Bardzo stylowa była okolica dworca Jastrzębie Zdrój... Szkoda, że nie ma już tych linii kolejowych - naprawdę miały swój klimacik :)

Myślę, że byłoby sens odbudować odcinek Żory-Orzesze, a Jastrzębie przywrócić kolei przez połączenie linią przemysłową którą zamiast do R-ka Towarowego należałoby skierować do Rybnika. Powiecie dużo kasy... No ale jeśli mówi się będzie się budować linię do lotniska to dlaczego nie pomyśleć o powrocie na kolejową mapę Polski Jastrzębia - miasta bądź co bądź 100 tysięcznego! Ale władze miasta musiałyby się obudzić i za tym lobbować. Na razie nie ma nawet chęci :/
Czyli elektryfikacja piaskówki i skręcenie 159 - ki spod Pszczyńskiej w JZ łącznikiem w kierunku Gotartowic, potem także łącznicą przez Szczejkowice, potem znowu łącznicą w Gichcie w kierunku Orzesza. To ma sens. Zadam pytanie: czy ze stacjami w Gotartowicach, Gogołowej, Świerklanach, Roju i Pekinie czy bez?

·
Registered
742 Posts
Czyli elektryfikacja piaskówki i skręcenie 159 - ki spod Pszczyńskiej w JZ łącznikiem w kierunku Gotartowic, potem także łącznicą przez Szczejkowice, potem znowu łącznicą w Gichcie w kierunku Orzesza. To ma sens. Zadam pytanie: czy ze stacjami w Gotartowicach, Gogołowej, Świerklanach, Roju i Pekinie czy bez?
mógłbyś to wyrysować na mapie, jakoś nie potrafię sobie skojarzyć

1 - 20 of 696 Posts