SkyscraperCity banner

1821 - 1840 of 1870 Posts

·
Registered
Joined
·
104 Posts
Jest i relacja ze spotkania: https://expresskaszubski.pl/pl/11_wiadomosci/30267_golubie_obawy_i_zastrzezenia_do_planowanej_modernizacji_linii_kolejowej.html

Gołubie. Obawy i zastrzeżenia do planowanej modernizacji linii kolejowej

Mieszkańcy i władze gminy Stężyca zdają się mówić jednym głosem w sprawie planowanej modernizacji linii kolejowej Gdynia - Bydgoszcz. Chcą wspólnie wymóc na PKP uwzględnienie wszelkich uwag i zastrzeżeń do planowanego przedsięwzięcia. Jest nawet apel, by kolej całkowicie z niego zrezygnowała.

Mieszkańcy miejscowości zlokalizowanych wzdłuż linii kolejowej 201 Kościerzyna - Gdynia mają coraz więcej zastrzeżeń do planów jej modernizacji. Kolej chce wybudować drugi tor, by usprawnić ruch pociągów z Gdyni w kierunku Bydgoszczy, w głównej mierze ze względu na transport towarów. Trwają prace związane z opracowaniem dokumentacji projektowej.

Zdaniem mieszkańców rozbudowa linii kolejowej i zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów wpłynie bardzo niekorzystne na otoczenie i zmieni diametralnie charakter miejscowości. Zwłaszcza, że miejscowości takie jak Gołubie, Krzeszna czy Wieżcy są miejscami szczególnie atrakcyjnymi turystycznie.

Wczoraj odbyły się spotkania władz gminy Stężyca z mieszkańcami Szymbarka i Gołubia, w głównej mierze poświęcone właśnie planowanej inwestycji kolejowej. Wójt gminy Stężyca Tomasz Brzoskowski poinformował, że samorząd od półtora roku stara się wymóc na autorach dokumentacji projektowej uwzględnienie szeregu rozwiązań, mających na celu zmniejszenie uciążliwości wynikających z funkcjonowania linii kolejowej. Chodzi m.in. o budowę ekranów dźwiękochłonnych.

- Te rozmowy są bardzo trudne. I tak naprawdę jesteśmy jedyną gminą, która zgłasza jakiekolwiek uwagi - mówił wójt gminy Stężyca. - Gdyby nie to, decyzja środowiskowa w sprawie tej inwestycji już zostałaby wydana. Ale my chcemy uregulowania szeregu naprawdę ważnych kwestii. Na tym terenie znajdują się ośrodki wypoczynkowe, przyjeżdżają turyści, a to są profity dla gminy. Nie wiem więc, czy w interesie gminy jest to, by z dużą częstotliwością kursowały tędy pociągi.

Jak mówił wójt Stężycy, gmina walczy m.in. o korzystniejsze dla mieszkańców rozwiązanie układu drogowego w Gołubiu. Negocjacje dotyczą też na przykład obiektów mostowych.

- Nie zgadzamy się na przykład na to, by to gmina była zobowiązana do utrzymywania obiektów mostowych po okresie trwałości projektu zrealizowanego przez kolej. To wiąże się z ogromnymi kosztami i nie wyobrażam sobie, by tego typu rzeczy miały obciążać budżet gminy - mówił wójt Stężycy. - Złożyliśmy szereg uwag do raportu oddziaływania na środowisko tej inwestycji. I tak naprawdę nie podpiszę żadnych uzgodnień jeżeli nie zostaną uwzględnione nasze oczekiwania. A jeśli trzeba, będziemy się odwoływać do bólu.

Gmina zachęca mieszkańców do składania podpisów pod apelem skierowanym do PKP PLK, zawierającym szereg postulatów dotyczących montażu urządzeń i organizacji inwestycji w taki sposób, by ograniczyć jej negatywne oddziaływania na otoczenie.

Jeszcze dalej idącą propozycję przedstawił radny Grzegorz Zwara. Chce on, by Rada Gminy Stężyca wystąpiła z apelem do PKP PLK, by spółka całkowicie zrezygnowała z modernizacji linii kolejowej 201, a skierowała swoją uwagę na inne możliwe trasy. Radni mają się zająć tą propozycją we wtorek.
.

Od siebie dodam, że z jednej strony rozumiem obawy wójta co do wydatków na utrzymanie infrastruktury - z drugiej patrzę z pociągu na wiadukt do nikąd przy stacji w Gołubiu i się zastanawiam czy tej kasy nie można było wydać lepiej. Rozumiem obawy mieszkańców, że przejazd w Gołubiu będzie co chwilę zamykany. Rozumiem strach przed hałasem - w końcu kolej latami na opinię pracowała. Ale widzę tłumy wsiadające i wysiadające w Gołubiu i Wieżycy - i zaczynan dostrzegać drugie dno: mnóstwo osób (i widać, że coraz więcej) jedzie do pracy do Trójmiasta. Jak dostęp do kolei jeszcze się poprawi - liczba chętnych pewnie jeszcze wzrośnie. Z jednej strony gmina może się cieszyć, że mieszkańcy mają pracę i płacą podatki - z drugiej ból wiadomej części ciała pojawia się u lokalnych januszów biznesu, którym kurczy się rezerwuar taniej siły roboczej. Więc trzeba modernizację opóźnić lub najlepiej zablokować - co jeden właśnie postuluje.

Aquarius
 

·
Registered
Joined
·
1 Posts
W Km 147,6 w Gołubiu w stronę Kościerzyny istnieje od 40 lat przejście z zachodniej części wsi nad jezioro. Swego czasu istniało tam legalne przejście z płytami, barierkami. Ostatnio postawiono tylko 2 barierki zagradzające (nieskutecznie) przejście. Chodzi tamtędy sporo osób z pobliskich ośrodków, jak i licznych domów całorocznych i letnich.
W planach realizacji widziałem wykonanie przepustu w km 147,486. Czy ktoś wie, jakiej wielkości będzie to przepust? Da się tam przejść pod torami?
Jest okazja, aby ucywilizować i uczynić te miejsce bezpiecznym na następne 40 lat. Pewnie ludzi nie będzie tam ubywać, tylko przybywać chętnych do wypoczynku. Może zamiast przejścia pod spodem warto postawić samoczynne rogatki tak jak udało się to zamontować na licznych przejściach na plażę na linii Helskiej?
Do kogo oprócz do gminy warto zwrócić się z wnioskiem? Kto jest projektantem tego odcinka?
 

·
Registered
Joined
·
104 Posts
W Rębiechowie w bezpośrednim sąsiedztwie odgałęzienia LK253 (łącznicy do PKM) od jakiegoś czasu obok toru leżały kilkunastometrowe kawałki szyn (zarówno od strony Gdyni jak i Kościerzyny), a teraz chyba torowcy wzięli się za ich wymianę. Od początku tygodnia pojawiły się pomarańczowe "sierżanty" i pociągi zwalniają do prędkości spacerowej co w przypadku pociągów z Kościerzyny daje regularne 2 minuty w plecy na Porcie Lotniczym (wcześniej jazda na bok 100 km/h). Ktoś wie czy to typowa "utrzymaniówka", czy bardziej awaria toru?

Z innego odcinka: jadąc w stronę Kościerzyny za p.o. Borkowo od jakiegoś czasu stoi stałe ograniczenie do chyba 30 km/h na kilkudziesięciu metrach. Znajomy robiący w branży mówił, że po spłynięciu do rzeki sąsiadującej drogi zbadali nasyp i się okazało, że u podstawy jest słabo zagęszczony (i stoi tak od prawie 100 lat). Ktoś wie czy PLK zamierza coś z tym zrobić jeszcze przed rozbudową linii, czy będą czekać i wtedy "przy okazji"?

Aquarius
 

·
Registered
Joined
·
22 Posts
Czy znany jest zakres prac, albo jakieś plany tego co będzie robione na odcinku Maksymilianowo - Wierzchucin?
Bywam w tamtych stronach i często słyszę od mieszkańców o różnych futurystycznych i ekstrawaganckich planach, ze aż sam jestem ciekaw ile z tego jest prawdą.

Tomek
 

·
Registered
Joined
·
104 Posts
Link do materiału kościerskiej "kablówki" na temat spotkania w sprawie modernizacji 201-ki na odcinku Maksymilianowo-Kościerzyna:
https://www.koscierzyna24.info/wiadomosci/3582,modernizacja-linii-maksymilianowo-koscierzyna-pojedziemy-15-minut-krocej

Jest mowa o dwóch torach - ktoś wie, jaki w końcu wariant wybrano, czy jeszcze nie wiadomo? Bo wcześniej sporo mówiono, że z Kościerzyny miałby wychodzić jeden, a dopiero w Lipowej Tucholskiej, Wierzchucinie lub pomiędzy nimi miały się pojawić znowu dwa (przy czym jednotor miał być projektowany tak aby dołożenie drugiego w przyszłości miało być lekkie łatwe i przyjemne).

Aquarius
 

·
IT/Trainspotter
Joined
·
628 Posts
Czy znany jest zakres prac, albo jakieś plany tego co będzie robione na odcinku Maksymilianowo - Wierzchucin?
Bywam w tamtych stronach i często słyszę od mieszkańców o różnych futurystycznych i ekstrawaganckich planach, ze aż sam jestem ciekaw ile z tego jest prawdą.

Tomek
Na początku plany były że 2 tory i elektryfikacja. Sam na to czekam. Plus pamiętam że Tuchola walczyła o kawałek druta na 208
 

·
Registered
Joined
·
104 Posts
Kontynuując temat modernizacji - ktoś wie może, czy między Kościerzyną a Trójmiastem przewidziano stacje na których będzie możliwość bezkolizyjnego wyprzedzania wolniejszych składów przez szybsze w obu kierunkach (bez konieczności przecinania toru zasadniczego dla kierunku przeciwnego)? Niedobór takich stacji już teraz odbija się czkawką na trasie Warszawa - Gdańsk, tu pewnie przynajmniej na początku ruch nie będzie aż tak duży - ale lepiej, żeby linia była z lekkim zapasem, niż żeby po 5u latach padły znowu słowa "modernizacja nic nie dała".

Pozdrawiam
Aquarius
 

·
Inżynier... Dźwięku
Joined
·
8,516 Posts
^^
A co do tego ma cena jako kryterium???
Wszystko zależy od tego, co sobie zamawiający sobie zażyczy. A że w PLK-a myślących ludzi zbyt wielu nie ma (zwłaszcza decyzyjnych), to jest jak jest.
 

·
IT/Trainspotter
Joined
·
628 Posts
^^
Bo ma być tanio, a tanio = bez rozrzutności = bez zapasów = jest jak jest.
 

·
Registered
Joined
·
1,211 Posts
A niby dlaczego ma być tanio i niedobrze, skoro PLK dławi się pieniędzmi z UE do tego stopnia, że były już pomysły, na szczęście odrzucone, przesunięcia ich nadmiaru na drogi?
 

·
Registered
Joined
·
364 Posts
Zbudowano wiadukt w miejscu rozwidlenia LK 131 i 201 w ciągu drogi S5. Ciekawy jestem co i w jakim czasie zrobi tam PLK. (planowane jest tam bezkolizyjne skrzyżowanie tych linii)
 

·
Registered
Joined
·
2,597 Posts
^^Wreszcie przywrócona do użytku będzie chociaż łącznica 744 z Lipowej na Czersk.
Byłaby szansa uprościć węzeł Lipowa - Szlachta w ten sposób (czerwone do likwidacji, zielone nowy przebieg LK215, żółta kropka - nowy przystanek Szlachta):Nowy p.o. Szlachta by był bliżej miejscowości, pociągi Laskowice/Wierzchucin - Czersk jechałyby bez zmiany czoła, a zatem krócej, nadal nie było by krzyżowania kierunków w poziomie między LK201 i 215, a stacja w Lipowej Tucholskiej posiada odpowiednią rezerwę terenową do rozbudowy układu torowego zarówno wszerz jak i wzdłuż.
Niestety - PLK pcha się w rozwiązanie, które konserwuje 90-letni układ, który nie przystaje do obecnych potrzeb (linii 218 do Skórcza już nie ma i nie będzie) i w przyszłości będzie generował koszty. A w tym czasie zapowiada się budowy setki km nowych dróg (100 obwodnic).
 
1821 - 1840 of 1870 Posts
Top