18-ka ma już swój wątek i była tam informacja o tym. Nie ma sensu tworzenie połączonego wątku na tą okazję, który zniknie gdzieś potem w czeluściach forum. Proponuję zmianę tematu aby dotyczył tylko linii 203 na odcinku Piła - Kostrzyn.
Celem studium jest wypracowanie optymalnego wariantu realizacyjnego inwestycji na liniach nr 18 i 203, na trasie o długości 255 km. Zakładana jest poprawa komunikacji pasażerskiej w regionie m.in. przez zelektryfikowanie połączenia z Bydgoszczy i Torunia do Gorzowa Wielkopolskiego (w przypadku potwierdzenia takiej konieczności w analizach) i dalej przez Kostrzyn do Szczecina. Planowana jest także sprawna i szybka komunikacja dla pociągów towarowych. Stworzone zostaną warunki do zwiększenia ruchu międzynarodowego i granicznego w przypadku elektryfikacji odcinka Piła – Kostrzyn. Po realizacji planów zwiększy się i poprawi dostępność transportu kolejowego dla mieszkańców i podmiotów gospodarczych, m. in. przez likwidację ograniczeń prędkości jazdy pociągów i modernizację peronów na stacjach i przystankach.
- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach przygotowania nowych projektów analizują także elektryfikację odcinka Piła – Kostrzyn.
Wybór optymalnego wariantu planowany jest w I kwartale 2019 r. Termin zakończenia prac nad studium, to II kwartał 2019 r. Wartość studium około 5,3 mln zł netto.
Zwiększy się komfort obsługi pasażerów, pociągi sprawniej i bezpieczniej pojadą z Krzyża do Gorzowa Wielkopolskiego. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na opracowanie projektu remontu linii 203 na odcinku Krzyż – Gorzów Wielkopolski. Opracowana dokumentacja projektowa pozwoli określić dokładny zakres prac, które rozpoczną się pod koniec 2020 roku.
Opracowany projekt pozwoli określić optymalny zakres prac na linii kolejowej z Tczewa do Kostrzyna na odcinku 56 km Krzyż – Gorzów Wielkopolski. Roboty zakładają zwiększenie prędkości pociągów do 120 km/h, co wpłynie na skrócenie czasu podróży. Większy poziom bezpieczeństwa zapewni modernizacja rozjazdów i przejazdów kolejowo-drogowych.
Komfort podróży wzrośnie po przebudowie peronów na stacjach i przystankach między Krzyżem a Gorzowem Wielkopolskim. Będzie nowe oświetlenie, mała architektura i monitoring. Powstaną udogodnienia dla osób o ograniczonej mobilności. Szczegółowy zakres prac i wykaz stacji oraz przystanków, które przejdą modernizację, będzie znany po wykonaniu dokumentacji projektowej.
Podpisana 4 kwietnia 2019 r. umowa o wartości 6,5 mln zł z Konsorcjum, którego liderem jest BBF Sp. z o.o., o, zakłada przygotowanie projektu remontu linii oraz pozyskanie niezbędnych dokumentów do uzyskania decyzji administracyjnych.
Prace nad projektem zaczną się w maju i potrwają do października 2020r. Po wykonaniu dokumentacji, na odcinku Krzyż – Gorzów Wielkopolski, zaczną się prace budowlane. Realizacja planowana jest w latach 2020 - 2023r.
Magistrat przypomina, że PKP Polskie Linie Kolejowe planują przeprowadzenie prac na linii kolejowej nr 203, przebiegającej przez teren Gorzowa Wielkopolskiego. W ramach prac konieczne będą zmiany układu drogowego na przecięciu torów, w tym likwidacja przejazdów. Dlatego prosi mieszkańców o przedstawienie opinii na temat proponowanych rozwiązań przejazdów kolejowo-drogowych, które zastosowane będą w wariantach uwzględniających maksymalną prędkość pociągów równą 120 km/h – wariant nr W4 oraz maksymalną prędkość pociągów równą 160 km/h – wariant W6 i W6a. Ankieta dostępna jest pod linkiem: https://docs.google.com/forms/d/e/1...yu1pcLL_8cw/viewform?fbzx=-728963032457639910.
Czytaj więcej: http://inforail.pl/gorzow-wlkp-konsultuje-likwidacje-przejazdow-kolejowych_more_114673.html
Ankieta dostępna jest tutaj:PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach projektu pn. „Prace na liniach kolejowych 18, 203 na odcinku Bydgoszcz – Piła – Krzyż – Gorzów Wlkp. – Kostrzyn wraz z elektryfikacją odcinka Piła – Kostrzyn” rozważa możliwość zwiększenia maksymalnej prędkości pociągów do V=200km/h (wariant W7), na linii kolejowej przebiegającej przez teren naszej gminy.
W związku z tym, w celu uzyskania opinii mieszkańców dotyczących przejazdów kolejowo-drogowych (likwidacja przejazdów i budowa dwupoziomowych skrzyżowań linii kolejowej z drogami publicznymi) prowadzone jest badanie ankietowe.
Obsługa trakcyjna SU4210?Wypada w tym temacie zauważyć, że od grudniowej zmiany rozkładu stworzona została możliwość przebycia całej LK 203 jednym pociągiem TLK relacji Gdynia - Kostrzyn.
Na FB pojawiły się komentarze, że znowu powycinają drzewa i już podobno 200letni dąb poleciał.Nowe tory i bezpieczeństwo na Odrze w Kostrzynie – PLK współpracują w budowie kolejowego mostu granicznego między Polską a Niemcami
W Szczecinie zostało zawarte porozumienie pomiędzy PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A.
a Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie – Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej
w Szczecinie. Strony będą współpracować w zakresie przebudowy torów (dojazdu)
do nowego mostu kolejowego nad Odrą w Kostrzynie na linii Tczew – Kostrzyn nr 203.
Współpraca będzie prowadzona w ramach rządowego Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej
w Dorzeczu Odry i Wisły. RZGW zrealizuje przedsięwzięcie inwestycyjne własnym kosztem.
- Inwestycja dotycząca przebudowy mostu kolejowego i dojazdu do nowej przeprawy nad Odrą
w Kostrzynie jest bardzo ważna dla zapewnienia sprawnych działań lodołamaczy na Odrze oraz zwiększenia możliwości żeglugi – powiedział Krzysztof Woś zastępca prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą.
Przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej
w Szczecinie omówili już wariant techniczny dojazdu do nowego mostu, m.in. zapewnienie dostosowania dojazdu do przyjętej wysokości mostu. Obiekt będzie miał wysokość zapewniającą, sprawną komunikację na rzece - wymaganą V klasę żeglowności wg wymogów europejskich. Możliwe będzie również prowadzenie akcji lodołamania.
- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. współpracują w zakresie przebudowy mostu z Wodami Polskimi oraz ze stroną niemiecką. Pozwala to właściwie zorganizować prace oraz przygotować rozkład jazdy pociągów na czas budowy mostu. Inwestycja zapewni również właściwe parametry kolejowej przeprawy dla bezpiecznej i sprawnej żeglugi – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu
PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Zgodnie z porozumieniem dotyczącym budowy kolejowych mostów granicznych między Polską a Niemcami, budowę przeprawy na Odrze w Kostrzynie realizują koleje niemieckie. Strona niemiecka zobowiązała się do zakończenia robót, umożliwiających zakończenie dostosowania linii kolejowej nr 203 do nowych wymagań, do końca 2022 r.