SkyscraperCity Forum banner

[LK 203] Tczew - Kostrzyn

39925 Views 241 Replies 42 Participants Last post by  CzęwetPKP PLK S.A. podpisały 29 stycznia 2018 r. z biurem projektowym TPF Sp. z o.o. umowę na opracowanie dokumentacji przedprojektowej dla projektu „Prace na liniach kolejowych 18, 203, na odcinku Bydgoszcz – Piła – Krzyż – Gorzów Wlkp. – Kostrzyn wraz z elektryfikacją odcinka Piła – Kostrzyn”.
Celem studium jest wypracowanie optymalnego wariantu realizacyjnego inwestycji na liniach nr 18 i 203, na trasie o długości 255 km. Zakładana jest poprawa komunikacji pasażerskiej w regionie m.in. przez zelektryfikowanie połączenia z Bydgoszczy i Torunia do Gorzowa Wielkopolskiego (w przypadku potwierdzenia takiej konieczności w analizach) i dalej przez Kostrzyn do Szczecina. Planowana jest także sprawna i szybka komunikacja dla pociągów towarowych. Stworzone zostaną warunki do zwiększenia ruchu międzynarodowego i granicznego w przypadku elektryfikacji odcinka Piła – Kostrzyn. Po realizacji planów zwiększy się i poprawi dostępność transportu kolejowego dla mieszkańców i podmiotów gospodarczych, m. in. przez likwidację ograniczeń prędkości jazdy pociągów i modernizację peronów na stacjach i przystankach.

- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach przygotowania nowych projektów analizują także elektryfikację odcinka Piła – Kostrzyn.

Wybór optymalnego wariantu planowany jest w I kwartale 2019 r. Termin zakończenia prac nad studium, to II kwartał 2019 r. Wartość studium około 5,3 mln zł netto.


https://www.plk-sa.pl/biuro-prasowe...ow-wielkopolski-i-kostrzyn-do-szczecina-3604/


1 - 11 of 242 Posts
Teraz w stronę Tczewa jest cały czas ten sam :)
160 km/h na 203? Ciekawe gdzie będzie konieczna korekta geometrii.
Nie wiem czy dobrze widzę że brakuje tam uwzględnienia w powiązanych inwestycjach obwodnicy Tczewa.
To racja. Skoro planuje się modernizacje z takim rozmachem do 160 km/h, to już lepiej byłoby zaprojektować nowy odcinek linii 203 Swarożyn - Górki. To tylko 6 km a lepiej rozwiązałoby problem nieatrakcyjnego włączenia w Tczewie niż planowane łącznice na małej obwodnicy.
  • Like
Reactions: taki-jeden
Było to w przetargu na SW lk 131.
Jak PLK nie zrobi do Chojnic to w interesie województwa będzie położenie tego druta. To niecałe 30 km szlaku i 35 km sieci. Ile to będzie kosztować, 30-40 mln zł? Nawet dwóch hybryd się za to nie kupi.
A teraz kilka podstawowych kwestii:
1. Ile jest pociągów towarowych na odcinku Chojnice - Z.T?
2. lle można wytrasować pociągów towarowych przy obecnym ruchu pasażerskim?
3. Czy UMWP zamierza zwiększyć ilość regio Chojnice - Tczew?
Elektryfikacja by sie przydala dla samych regio. SZT sa za male jak na potencjal tej linii. Juz kible bylyby lepsze.
A Czersk - Tczew jest planowana elektryfikacja jak najbardziej.
Masz na myśli linię kolejową nr 201? Alternatywny szlak magistrali węglowej zbudowany w czasach II RP mający na celu ominięcie terytorium Wolnego Miasta Gdańsk.
Poza tym jeżeli tak miałby być to należałoby zelektryfikować odcinek Czersk - Bąk linii kolejowej nr 215, o którym obecnie jest cicho. Niemniej jednak zdaję mi się, że chyba już ktoś opracowuje stadium tych planów.
Alternatywna trasa ma iść tak: Maksymilianowo - 201 - Łąg - nowa łącznica - 203 - Zajączkowo Tczewskie - dodatkowy 4 tor - Pruszcz Gdański.
Dlatego elektryfikacja Czersk - Tczew ma być priorytetowa.

Tylko, że między Gutowcem, a Chojnicami brakuje drugiego toru. Jest co prawda jedna mijanka w Rytelu z dwiema torami przy której jeden z nich mógłby służyć jako drugi tor linii kolejowej nr 203 na tym odcinku, ale tutaj wymagane jest dużo pracy, a sama elektryfikacja chojnickiego węzła kolejowego byłaby jednym z największych zadań od czasów początków lat 90-tych
Gdyby to województwo miało elektryfikować brakujący odcinek z Czerska do Chojnic, to zawsze mogłoby się ograniczyć do minimalnej elektryfijacji w Chojnicach, tylko dla peronu 203.

Oczywiście tutaj na forum było parę osób nie znających się w temacie Ostbahnu i cały czas tutaj pisali "po co drugi tor, skoro ruch pociągów jest znikomy i jest kilka par".
Gutowiec - Rytel - Chojnice to dwa odcinki po 9 km. Żadne prognozy ruchu nie wyczerpią takiej przepustowości.
Ja bym jednak odbudował tutaj drugi tor w zamian za likwidację Rytla. W dłuższej skali przyniosłoby to oszczędności.
  • Like
Reactions: PrzeZ
W sumie to pamięta ktoś te czasy jak mikole narzekali, że samorządy kupowały szynobusy, które zastępowały Suki lub Stonki z jednym, dwoma lub kilkoma wagonami i pisali wszędzie gdzie się da, że autobus szynowy od Pesy, Kolzamu, czy Newagu to nie pociąg?
Akurat na 203 to kolzłom zastąpił bipy i zniszczono tym potoki bo np. w Starogardzie były one zawsze pełne w godzinach szczytu. Zresztą i teraz ludzie jeżdżą jak sardynki.
Gdyby z Piły dało się pojechać bez zmiany kierunku Poznań - Tczew toby warto było robić elektryfikacje by puścić jakiś IC Gdańsk - Poznań tędy. Dało by to bardzo dużo w walce z wykluczeniem komunikacyjnym regionu a sama trasa jest krótsza o 5 km niż ta przez Inowrocław i Bydgoszcz.
A nie lepiej poprawić parametry linii z Laskowic do Czerska i dalej do Bąka. W jakim celu łącznica "północna" z Ostbahnu na 201?
Chodzi o coś zupełnie innego. Zaskoczony jestem, że nie kojarzysz. Z Bydgoszczy do Zajączkowa ma się jechać 201+203 zamiast 131. Ogległość ta sama a towary pomijają Tczew i od razu wjeżdżają do Zająca. Potrzebna tylko nowa łącznica 201 z 203.
Dobrze byłoby jakby ogarnięto to przed moderną 131 a znając życie to wszystko pójdzie na raz lub na odwrót.
Pisząc o modernie ciągu Laskowice - Czersk - Bąk mam na myśli alternatywny ciąg do portu w Gdyni. Można by wtedy jechać Maksymilianowo - Kościerzyna - Gdynia prosto po 201 lub Maksymilianowo - Laskowice - Czersk - Bąk - Kościerzyna - Gdynia.
Tylko po co tak krążyć na około zamiast prosto jechać 201? A na ewentualną objazdówkę na czas moderny 201 wystarczy to co jest.
1 - 11 of 242 Posts
Top