SkyscraperCity Forum banner

[LK 203] Tczew - Kostrzyn

37019 216PKP PLK S.A. podpisały 29 stycznia 2018 r. z biurem projektowym TPF Sp. z o.o. umowę na opracowanie dokumentacji przedprojektowej dla projektu „Prace na liniach kolejowych 18, 203, na odcinku Bydgoszcz – Piła – Krzyż – Gorzów Wlkp. – Kostrzyn wraz z elektryfikacją odcinka Piła – Kostrzyn”.
Celem studium jest wypracowanie optymalnego wariantu realizacyjnego inwestycji na liniach nr 18 i 203, na trasie o długości 255 km. Zakładana jest poprawa komunikacji pasażerskiej w regionie m.in. przez zelektryfikowanie połączenia z Bydgoszczy i Torunia do Gorzowa Wielkopolskiego (w przypadku potwierdzenia takiej konieczności w analizach) i dalej przez Kostrzyn do Szczecina. Planowana jest także sprawna i szybka komunikacja dla pociągów towarowych. Stworzone zostaną warunki do zwiększenia ruchu międzynarodowego i granicznego w przypadku elektryfikacji odcinka Piła – Kostrzyn. Po realizacji planów zwiększy się i poprawi dostępność transportu kolejowego dla mieszkańców i podmiotów gospodarczych, m. in. przez likwidację ograniczeń prędkości jazdy pociągów i modernizację peronów na stacjach i przystankach.

- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach przygotowania nowych projektów analizują także elektryfikację odcinka Piła – Kostrzyn.

Wybór optymalnego wariantu planowany jest w I kwartale 2019 r. Termin zakończenia prac nad studium, to II kwartał 2019 r. Wartość studium około 5,3 mln zł netto.


https://www.plk-sa.pl/biuro-prasowe...ow-wielkopolski-i-kostrzyn-do-szczecina-3604/


1 - 9 of 9 Posts
18-ka ma już swój wątek i była tam informacja o tym. Nie ma sensu tworzenie połączonego wątku na tą okazję, który zniknie gdzieś potem w czeluściach forum. Proponuję zmianę tematu aby dotyczył tylko linii 203 na odcinku Piła - Kostrzyn.
Ogólnie jak się patrzy na te plany to w wielu miejscach konserwuje się układy węzłów nie przystające do obecnych potrzeb. Aż się prosi przy okazji o nową łącznicę Swarożyn - Czarlin/Górki. W okolicy Szlachty to 215 przydałoby się przetrasować od Śliwic do Lipowej od razu i na łącznicę Lipowa - Szlachta Zachód. W Lipowej mamy dużo miejsca na rozbudowę stacji, a nowy przystanek Szlachta mógłby powstać bliżej centrum miejscowości na obecnie nieczynnej łącznicy.
  • Like
Reactions: Adrian_K
Jest tam czarodziejskie słowo "po uzyskaniu finansowania". Nie mniej dla spójności sieci przede wszystkim rewitalizacja i elektryfikacja Piła - Krzyż była by jak najbardziej wskazana w pierwszej kolejności.
No to po wydaniu DŚU to już prosta droga do przetargu w trybie PiB.
  • Like
Reactions: DooCharles
Najważniejszy jest odcinek Piła - Krzyż, bo mamy wtedy w całości "pod prądem" ciąg komunikacyjny łączący centralną i północną Polskę ze Szczecinem, z pominięciem zarówno Poznania jak i Trójmiasta. Po tej elektryfikacji powinien wrócić na Piła - Krzyż regularny ruch towarowy.
  • Like
Reactions: eu01
Patrząc na mapę, to sens by miała linia Człuchów - Debrzno - Lipka Krajeńska.
Papier wszystko przyjmie. A wygląda na to, że w tej chwili przewala się większość kasy na drogi. Zresztą minister Adamczyk się ostatnio chwalił, że będziemy mieli najnowocześniejsze drogi w Europie. A o kolei nic. Może świadczyć też o tym kompletny brak dużych przetargów, chociaż na początku roku było mówione, że do połowy roku będą ogłoszone postępowania za kilka miliardów.
  • Like
Reactions: Maciej78
@PrzeZ ma rację - nie ma uzasadnienia elektryfikacja całej 203-ki. Do elektryfikacji i rewitalizacji kwalifikuje się jedynie odcinek Piła - Krzyż.
Za Rokitkami to już nie da się za bardzo wcisnąć, bo się industrial wzdłuż 203 pobudował, a z obwodnicy w kierunku Tczewa to by trzeba ogródki działkowe przeorać. To już chyba by lepiej było ze 3,5 km nowej łącznicy zbudować i wpiąć się w Górki od południa.
Rozumiem, ze koncepcja wybudowania zjazdu (łacznicy) z LK203 na "towarową obwodnicę Tczewa" nastepnie łącznica na LK131 w kierunku stacji Tczew nie bedzie miała miejsca? Kiedyś taka koncepcja była tutaj przedstawiana.
1 - 9 of 9 Posts
Top