Celem studium jest wypracowanie optymalnego wariantu realizacyjnego inwestycji na liniach nr 18 i 203, na trasie o długości 255 km. Zakładana jest poprawa komunikacji pasażerskiej w regionie m.in. przez zelektryfikowanie połączenia z Bydgoszczy i Torunia do Gorzowa Wielkopolskiego (w przypadku potwierdzenia takiej konieczności w analizach) i dalej przez Kostrzyn do Szczecina. Planowana jest także sprawna i szybka komunikacja dla pociągów towarowych. Stworzone zostaną warunki do zwiększenia ruchu międzynarodowego i granicznego w przypadku elektryfikacji odcinka Piła – Kostrzyn. Po realizacji planów zwiększy się i poprawi dostępność transportu kolejowego dla mieszkańców i podmiotów gospodarczych, m. in. przez likwidację ograniczeń prędkości jazdy pociągów i modernizację peronów na stacjach i przystankach.
- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach przygotowania nowych projektów analizują także elektryfikację odcinka Piła – Kostrzyn.
Wybór optymalnego wariantu planowany jest w I kwartale 2019 r. Termin zakończenia prac nad studium, to II kwartał 2019 r. Wartość studium około 5,3 mln zł netto.
Piła – Krzyż: Sporo pociągów odwołanych w pierwszym kwartale tego rokuW pierwszym kwartale tego roku dość często pociągi na trasie Piła Główna – Krzyż były odwoływane. Zdarzało się też, że w zamian za niezrealizowany kurs w trasę nie wyjeżdżały autobusy zastępcze. Na problemy miała wpłynąć m.in. sytuacja taborowa przewoźnika.
Jak poinformowali nas czytelnicy, na trasie Piła – Krzyż w Wielkopolsce w pierwszych miesiącach tego roku dochodziło do regularnych problemów z kursowaniem pociągów regionalnych. Doniesienia o odwołanych kursach na tym odcinku linii kolejowej nr 203 potwierdził przewoźnik uruchamiający przewozy na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Polregio. Utrudnienia miały występować w okresie od początku stycznia do 8 marca.
Kilka razy nie wyjechał ani pociąg, ani autobus
Spółka przedstawiła nam szczegółowy wykaz odwołanych w tym czasie pociągów. Wynika z niego, że w styczniu nie odbyło się dziesięć kursów, w tym aż cztery 18 stycznia. W tym miesiącu trzy razy zdarzyło się, że przewoźnik nie podstawił autobusów zastępczych. Sytuacja zauważalnie pogorszyła się w lutym. Wówczas pociągi nie wyjechały w trasę łącznie 23 razy. 9 lutego nie zrealizowano pięciu kursów, trzy dni później – sześciu. W ciągu miesiąca czterokrotnie podróżni nie mogli liczyć na autobusową komunikację zastępczą.
Za okres największych problemów można uznać początek marca. W ciągu ośmiu dni nie zrealizowano 21 kursów. Tylko 8 marca odwołano 11 pociągów. – Uruchomiona była wówczas komunikacja zastępcza – zapewnia nas Dominik Lebda, rzecznik prasowy Polregio. Z przedstawionego nam wykazu wynika, że w marcu nie zdarzyło się, by nie zorganizowano autobusów rozwożących pasażerów.
Rezerwowa lokomotywa uległa awarii
Feralnego dnia normalnie – a więc po szynach – realizowane były kursy wykonywane taborem stacjonującym w Chojnicach. Zastępcza komunikacja autobusowa była zaś niezbędna w zamian za pociągi, które planowo wystawia wielkopolski zakład spółki. Nasz rozmówca tłumaczy zaistniałe trudności sytuacją taborową tej jednostki.
– Odcinek Piła – Krzyż jest obsługiwany przez trzy autobusy [szynowe] dzierżawione od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. W rezerwie posiadamy lokomotywę SU42 i jeden wagon – wylicza Dominik Lebda. Jeden z pojazdów będących własnością województwa przechodzi obecnie naprawę poziomu P4, która ma zakończyć się pod koniec maja. – W związku z tym korzystamy z rezerwowej lokomotywy, która 8 marca miała defekt – usłyszeliśmy.
Gdyby jeszcze te szlaki rzeczywiście dławiły ruch kolejowy... Czy tam chociaż 1 towarowy na dobę jest wytrasowany?
Budowa takiej linii kolejowej wiązałaby się z przebudową infrastruktury w Bukowie Człuchowskim. Potrzeba byłaby odbudowa torów bocznych oraz torowisko powinno tak zostać zbudowane aby możliwa byłaby odbudowa drugiego toru do Piły. Najważniejsza jest też charakterystyka takiej linii; czyli czy byłaby jedno lub dwutorowa i czy byłaby zelektryfikowana czy też nie.
Z Człuchowa biegnie też linia kolejowa nr 413 do Słosinka.