Celem studium jest wypracowanie optymalnego wariantu realizacyjnego inwestycji na liniach nr 18 i 203, na trasie o długości 255 km. Zakładana jest poprawa komunikacji pasażerskiej w regionie m.in. przez zelektryfikowanie połączenia z Bydgoszczy i Torunia do Gorzowa Wielkopolskiego (w przypadku potwierdzenia takiej konieczności w analizach) i dalej przez Kostrzyn do Szczecina. Planowana jest także sprawna i szybka komunikacja dla pociągów towarowych. Stworzone zostaną warunki do zwiększenia ruchu międzynarodowego i granicznego w przypadku elektryfikacji odcinka Piła – Kostrzyn. Po realizacji planów zwiększy się i poprawi dostępność transportu kolejowego dla mieszkańców i podmiotów gospodarczych, m. in. przez likwidację ograniczeń prędkości jazdy pociągów i modernizację peronów na stacjach i przystankach.
- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach przygotowania nowych projektów analizują także elektryfikację odcinka Piła – Kostrzyn.
Wybór optymalnego wariantu planowany jest w I kwartale 2019 r. Termin zakończenia prac nad studium, to II kwartał 2019 r. Wartość studium około 5,3 mln zł netto.
W przetargu na projekt, nie na SW.Było to w przetargu na SW lk 131.
W umieszczonym wykazie zadań inwestycyjnych na perspektywę 2021-2027 z realizacją do 2040 r., w dziale zadań ponadregionalnych znaleźliśmy zapisy dotyczące najbardziej interesującego nas odcinka. Dziś już wiemy, że PKP Polskie Linie Kolejowe wybrały już wariant planowanej inwestycji. Zakłada on przede wszystkim elektryfikację odcinków Piła – Krzyż, Krzyż – Gorzów Wielkopolski oraz Gorzów Wielkopolski – Kostrzyn. Co więcej, pomiędzy Bydgoszczą a Piłą prędkość pociągów ma zostać zwiększona do 200 km/h, a między Piłą a Kostrzynem do 160 km/h.
Planowane prace na liniach kolejowych nr 18 i 203 etap I (Bydgoszcz – Piła), II (Piła – Krzyż), III (Krzyż – Gorzów Wielkopolski) oraz IV (Gorzów Wielkopolski – Kostrzyn) planowane są do realizacji po 2023 r., po zakończeniu opracowywania dokumentacji, uzyskaniu finansowania i wybraniu wykonawcy robót. Przypomnijmy, że zgodnie z wykazem, realizacja zadań inwestycyjnych może potrwać do 2040 roku.
Realizowane obecnie studium dotyczy modernizacji i elektryfikacji następujących odcinków linii kolejowych:
• Tczew – Czersk – Chojnice – Wierzchowo Człuchowskie (linia 203);
• Chojnice – Człuchów (linia 210) wraz z przeanalizowaniem budowy nowego odcinka, tzw. bajpasu człuchowskiego, na odc. Człuchów – Wierzchowo Człuchowskie;
• Wierzchucin – Tuchola – Chojnice (linia 208);
• Lipowa Tucholska – Szlachta – Czersk – Bąk (ciąg linii 743/744/215; studium zakłada również analizę zasadności odbudowy łącznicy omijającej stację Szlachta) wraz z odcinkiem Szlachta – Śliwice (linia 215).
Wskazane było by do Chojnic. Ale nie wiem czy w SW jest to ujęte.
Bo ta cała "nowomowa" przygotowana przez służby prasowe i "podtykana" decydentom to kant ... rozbić. Mieszkańcy Czerska dotrą szybciej do Trójmiasta? Doprawdy? No chyba, że regionalne pociągi elektryczne będą kończyć bieg w Czersku a nie jak do tej pory w o wiele większych Chojnicach.
Ale co ma jedno do drugiego? SZT spokojnie wyciągają 160km/h; można zatrudnić też hybrydy. Czy koszt elektryfikacji brakującego odcinka i późniejszego utrzymania sieci jest niższy niż różnica w koszcie zakupu i utrzymania odpowiedzniego taboru SZT/hybrydowego względem taboru elektrycznego?