SkyscraperCity Forum banner

[LK 203] Tczew - Kostrzyn

37493 Views 217 Replies 40 Participants Last post by  pabPKP PLK S.A. podpisały 29 stycznia 2018 r. z biurem projektowym TPF Sp. z o.o. umowę na opracowanie dokumentacji przedprojektowej dla projektu „Prace na liniach kolejowych 18, 203, na odcinku Bydgoszcz – Piła – Krzyż – Gorzów Wlkp. – Kostrzyn wraz z elektryfikacją odcinka Piła – Kostrzyn”.
Celem studium jest wypracowanie optymalnego wariantu realizacyjnego inwestycji na liniach nr 18 i 203, na trasie o długości 255 km. Zakładana jest poprawa komunikacji pasażerskiej w regionie m.in. przez zelektryfikowanie połączenia z Bydgoszczy i Torunia do Gorzowa Wielkopolskiego (w przypadku potwierdzenia takiej konieczności w analizach) i dalej przez Kostrzyn do Szczecina. Planowana jest także sprawna i szybka komunikacja dla pociągów towarowych. Stworzone zostaną warunki do zwiększenia ruchu międzynarodowego i granicznego w przypadku elektryfikacji odcinka Piła – Kostrzyn. Po realizacji planów zwiększy się i poprawi dostępność transportu kolejowego dla mieszkańców i podmiotów gospodarczych, m. in. przez likwidację ograniczeń prędkości jazdy pociągów i modernizację peronów na stacjach i przystankach.

- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach przygotowania nowych projektów analizują także elektryfikację odcinka Piła – Kostrzyn.

Wybór optymalnego wariantu planowany jest w I kwartale 2019 r. Termin zakończenia prac nad studium, to II kwartał 2019 r. Wartość studium około 5,3 mln zł netto.


https://www.plk-sa.pl/biuro-prasowe...ow-wielkopolski-i-kostrzyn-do-szczecina-3604/


41 - 60 of 218 Posts
^^Na stronie zamówień PLK w przetargu na projekt LK131 LCS Tczew były rysunki koncepcyjne łącznicy od strony LK203 włączającej się do LK131. Tylko pytanie czy dalej to realizują na etapie projektu?
A jeżeli chodzi o Zajączkowo i pozostałą część węzła to w opracowaniu jest SW.

Było to w przetargu na SW lk 131.
W przetargu na projekt, nie na SW.
O tutaj:
https://zamowienia.plk-sa.pl/servle...=noticeDetails&noticeIdentity=11494&expired=1
  • Like
Reactions: taki-jeden and G0KU
https://zamowienia.plk-sa.pl/repozytorium/pliki/9090_IRZU_22525_07083_18_P/C-E65/LCS Tczew/ Niestety są tam tylko wzmianki o koncepcji tego rozwiązania więc tego włączenia nie będzie
Jest decyzja w sprawie elektryfikacji LK203!

W umieszczonym wykazie zadań inwestycyjnych na perspektywę 2021-2027 z realizacją do 2040 r., w dziale zadań ponadregionalnych znaleźliśmy zapisy dotyczące najbardziej interesującego nas odcinka. Dziś już wiemy, że PKP Polskie Linie Kolejowe wybrały już wariant planowanej inwestycji. Zakłada on przede wszystkim elektryfikację odcinków Piła – Krzyż, Krzyż – Gorzów Wielkopolski oraz Gorzów Wielkopolski – Kostrzyn. Co więcej, pomiędzy Bydgoszczą a Piłą prędkość pociągów ma zostać zwiększona do 200 km/h, a między Piłą a Kostrzynem do 160 km/h.

Planowane prace na liniach kolejowych nr 18 i 203 etap I (Bydgoszcz – Piła), II (Piła – Krzyż), III (Krzyż – Gorzów Wielkopolski) oraz IV (Gorzów Wielkopolski – Kostrzyn) planowane są do realizacji po 2023 r., po zakończeniu opracowywania dokumentacji, uzyskaniu finansowania i wybraniu wykonawcy robót. Przypomnijmy, że zgodnie z wykazem, realizacja zadań inwestycyjnych może potrwać do 2040 roku.

Jest tam czarodziejskie słowo "po uzyskaniu finansowania". Nie mniej dla spójności sieci przede wszystkim rewitalizacja i elektryfikacja Piła - Krzyż była by jak najbardziej wskazana w pierwszej kolejności.
Ostbahn to ogólnie będzie bardzo specyficzna linia jeżeli plany wypalą. Odcinek Tczew - Czersk (z przedłużeniem do Moszczenicy Pomorskiej) dostanie druta, następnie aż do Piły nadal będzie używana trakcja spalinowa, a od Piły do Kostrzyna znów dostaniemy elektryfikację. Przy takim rozkładzie w zasadzie nie będzie można liczyć na żadne pociągi długodystansowe, no chyba że do tego czasu doczekamy się lokomotyw hybrydowych, ale znając chęci PKP za wiele z tego nie wyjdzie.
Ale nie dalej, jak 2 tygodnie temu, na liście PLK (tak, tak, wiem, graniczącej z SF) była mowa wyraźnie o elektryfikacji Piła-Chojnice. Czyli realne byłyby jednak chyba połączenia długodystansowe.
To w takim razie zwracam honor, musiałem przegapić tą listę, bo wcześniej o takich planach nie było żadnej mowy.
  • Like
Reactions: ArKoKo_von_SuDoV
Finalnie dociągną drut do Chojnic, czy pozostaną jedynie przy tym dziwnym planie drutowania jedynie do Czerska?
Wskazane było by do Chojnic. Ale nie wiem czy w SW jest to ujęte.
Bo ta cała "nowomowa" przygotowana przez służby prasowe i "podtykana" decydentom to kant ... rozbić. Mieszkańcy Czerska dotrą szybciej do Trójmiasta? Doprawdy? No chyba, że regionalne pociągi elektryczne będą kończyć bieg w Czersku a nie jak do tej pory w o wiele większych Chojnicach.
Niech wreszcie zaczną mówić PRAWDĘ (a nie półprawdę czy g..Prawdę), że głównym celem elelktryfikacji jest poprawa dostępu do portu w Gdyni dla pociągów TOWAROWYCH. A nie "mydlić oczu" o poprawie dostępności. Bo za parę lat nie oni będą się tłumaczyć dlaczego na pociągi Tczew - Chojnice zostały skrócone do odc. (Gdynia) - Tczew - Czersk - (Bąk)
Było robione jeszcze inne studium, ale odpowiedzi na co się zdecydują nie widziałem.
Za rynek-kolejowy.pl
Realizowane obecnie studium dotyczy modernizacji i elektryfikacji następujących odcinków linii kolejowych:
• Tczew – Czersk – Chojnice – Wierzchowo Człuchowskie (linia 203);
• Chojnice – Człuchów (linia 210) wraz z przeanalizowaniem budowy nowego odcinka, tzw. bajpasu człuchowskiego, na odc. Człuchów – Wierzchowo Człuchowskie;
• Wierzchucin – Tuchola – Chojnice (linia 208);
• Lipowa Tucholska – Szlachta – Czersk – Bąk (ciąg linii 743/744/215; studium zakłada również analizę zasadności odbudowy łącznicy omijającej stację Szlachta) wraz z odcinkiem Szlachta – Śliwice (linia 215).
A odcinek Wierzchowo Człuchowskie - Piła Główna pozostanie na dieslu. Bez sensu. 210 to powinna zostać odrutowana aż do Runowa Pomorskiego.
Jeżeli pociągną drut jedynie do Czerska to nie będzie to strzał w kolano, a prosto w potylicę. Choć znając podejście wszelakich decydentów co do Chojnic to nie zdziwi mnie żadna, nawet tak idiotyczna decyzja. Skończy się tym, ze stacja Chojnice zostanie wyremontowana, a następnie zacznie się wygaszanie popytu, bo... tak i to mimo faktu, że potoki podróżnych wcale nie wyglądają aż tak źle.
Ale co ma jedno do drugiego? SZT spokojnie wyciągają 160km/h; można zatrudnić też hybrydy. Czy koszt elektryfikacji brakującego odcinka i późniejszego utrzymania sieci jest niższy niż różnica w koszcie zakupu i utrzymania odpowiedzniego taboru SZT/hybrydowego względem taboru elektrycznego?
Wskazane było by do Chojnic. Ale nie wiem czy w SW jest to ujęte.
Bo ta cała "nowomowa" przygotowana przez służby prasowe i "podtykana" decydentom to kant ... rozbić. Mieszkańcy Czerska dotrą szybciej do Trójmiasta? Doprawdy? No chyba, że regionalne pociągi elektryczne będą kończyć bieg w Czersku a nie jak do tej pory w o wiele większych Chojnicach.
A widzisz w Pl szynobusy "wyciągające" 160 km/h?
Problem jest w tym ,że służby prasowe nie potrafią przekazać prostej informacji owijajac ją niczym "g... w złoty papierek".
Ileż to już mieliśmy zapewnień, np. :
  • Wrocław - Poznań w 75 minut
  • poprawa przepustowości lk 3 do 300 iluś tam pociągów
Przypominam, że żyjemy w Polsce, a Chojnice leżą na Pomorzu czyli województwie które z dobrej jakości na kolei zdecydowanie nie słynie. Przede wszystkim nie ma u nas SZT, które może wyciągnąć 160km/h i raczej nic nie wskazuje na to, aby takowy tabor miał się pojawić. Dodatkowo znając podejście do kolei w Polsce, albo będziemy popylać z Chojnic do Tczewa na SZT pod drutem, albo w wariancie jeszcze głupszym dodamy przesiadkę w Czersku na EZT które dowiezie podróżnych dalej.
Brak druta do Chojnic (a powinien iść jeszcze dalej, aż do Piły) to jak zakończenie stawiania sieci w szczerym polu na danej linii. Dociągnięcie sieci do największego węzła w okolicy jest jedynym logicznym wyjściem skoro już bawimy się w elektryfikację tego odcinka Ostbahnu.
Ale co ma jedno do drugiego? SZT spokojnie wyciągają 160km/h; można zatrudnić też hybrydy. Czy koszt elektryfikacji brakującego odcinka i późniejszego utrzymania sieci jest niższy niż różnica w koszcie zakupu i utrzymania odpowiedzniego taboru SZT/hybrydowego względem taboru elektrycznego?
Ja się obawiam właśnie (znając realia kolejowe w Pl) tego "jeszcze głupszego rozwiązania"
Jak PLK nie zrobi do Chojnic to w interesie województwa będzie położenie tego druta. To niecałe 30 km szlaku i 35 km sieci. Ile to będzie kosztować, 30-40 mln zł? Nawet dwóch hybryd się za to nie kupi.
41 - 60 of 218 Posts
Top