SkyscraperCity banner

1 - 20 of 5243 Posts

·
jester
Joined
·
2,333 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Z Rzeszowa do stolicy w cztery godziny - to marzenie niejednego pasażera. Może się ono spełnić, pod warunkiem że w budżecie województwa znajdą się grube miliony na reaktywację linii, po której obecnie hula tylko wiatrObecnie do Warszawy z Rzeszowa pociągi jeżdżą przez Kraków. Podróż pośpiechem trwa sześć godzin i pięćdziesiąt minut, a ekspresem niecałe pięć. Pociągi jednak mogłyby jeździć znacznie krócej - cztery godziny. Jest jednak jeden warunek - musiałyby kursować przez Kolbuszową, Tarnobrzeg i Radom.

W kolejowych planach modernizacji na najbliższe lata pomyślano o linii Kraków-Medyka, ale zaniedbana linia Rzeszów-Warszawa nie została uwzględniona. Jednak województwa świętokrzyskie i mazowieckie planują modernizację swoich odcinków. Żeby jednak możliwe było uruchomienie szybszego połączenia Rzeszów-Warszawa, potrzebny jest remont, a w niektórych miejscach dosłownie rekonstrukcja tej trasy na terenie Podkarpacia. - Ta trasa na niektórych odcinkach jest po prostu zarośnięta, na wielu tory wymagają wymiany, bo pochodzą z lat 1973-74, niektóre nawet na podkładach drewnianych, które wytrzymują 20 lat - mówi Andrzej Kościelniak, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Rzeszowie, i dodaje: - Można znów uruchomić tę trasę tylko wspólnymi siłami, bo PLK nie stać na jej wyremontowanie.

Oprócz wymiany części podkładów i torów potrzebne by było m.in. uruchomienie stacji kolejowej w Kolbuszowej, odtworzenie sygnalizacji na przejazdach kolejowych. Koszt całego przedsięwzięcia to min. 40 mln zł. Kolej deklaruje, że wyłoży połowę potrzebnej sumy. Reszta musiałaby pochodzić z budżetu naszego województwa.

Zarząd województwa myśli o reaktywacji linii. - Dobrze by było, gdyby nasze województwo miało nie tylko dobre połączenia lotnicze z zagranicą, ale także kolejowe ze stolicą. Dlatego będziemy rozważać to rozwiązanie i podejmiemy decyzję - mówi wicemarszałek Mirosław Karapyta.

Zakład Linii Kolejowych w Rzeszowie chciałby powołać wspólny zespół kolejarzy i urzędów, by znaleźć sposób na realizację tego planu.
gazeta.pl

To jest właśnie "to" czego Podkarpaciu w dziedzinie infrastruktury brakuje najbardziej. Lotnisko rozwija się bardzo dobrze, za kilka lat z Jasionki będzie można bezpośrednio polecieć przynajmniej do 8-10 miast w Europie, a może nawet i dalej. Autostrada A4 "dobije" do granic Rzeszowa miejmy nadzieję najpóżniej za 5 lat, niewykluczone że tam skrzyżuje się z S-19 :) Połączenie kolejowe z Krakowem, Katowicami, Wrocławiem już dziś na polskie warunki nie jest najgorsze. Pozostaje połączenie ze stolicą. Dziś to CMK via Kraków, 5 godzin w ekspresie za 100 zeta nie jest najatrakcyjniejszym rozwiązaniem. Dlatego uważam, iż rozwiązanie zaproponowane w artykule jest wręcz idealne. Samorząd wojewódzki nie jest biedny, także przy odrobinie dobrej chęci środki powinny się znaleźć. Problemem pozostaje współpraca PKP PLK z samorządem.
 

·
Registered
Joined
·
463 Posts
Nierealne zupełnie rozwiązanie. Policzmy... Rzeszów-Tarnobrzeg po modernizacji co najmniej 1,5 godz, w Tarnobrzegu zmiana loka na elektryczny - co najmniej 10 min, Tarnobrzeg-Skarżysko co najmniej 1,5 godziny (pod warunkiem, ze odcinek Sandomierz-Ostrowiec wyremontują - jeśli nie to co najmniej 2 godz), Skarżysko-Radom 0,5 godz plus 10 min na zmianę czoła w Skarzysku, Radom-Warszawa 1,5 godz. Podsumowując: 5 godzin 20 minut i to w wariancie optymistycznym. Aby zejść do 4 godzin to cała linia musiałaby miec szlakową 160 co oczywiście jest zupełnie nierealne. Po co wogóle takie bzdury wypisują. Rzeszów nie będzie miał szybszego połączenia z Wawą niż przez CMK, no chyba żeby wpompowac w tą inwestycje ze 2 mld eur...
 

·
jester
Joined
·
2,333 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Robin__ said:
Nierealne zupełnie rozwiązanie. Policzmy... Rzeszów-Tarnobrzeg po modernizacji co najmniej 1,5 godz, w Tarnobrzegu zmiana loka na elektryczny - co najmniej 10 min, Tarnobrzeg-Skarżysko co najmniej 1,5 godziny (pod warunkiem, ze odcinek Sandomierz-Ostrowiec wyremontują - jeśli nie to co najmniej 2 godz), Skarżysko-Radom 0,5 godz plus 10 min na zmianę czoła w Skarzysku, Radom-Warszawa 1,5 godz. Podsumowując: 5 godzin 20 minut i to w wariancie optymistycznym. Aby zejść do 4 godzin to cała linia musiałaby miec szlakową 160 co oczywiście jest zupełnie nierealne. Po co wogóle takie bzdury wypisują. Rzeszów nie będzie miał szybszego połączenia z Wawą niż przez CMK, no chyba żeby wpompowac w tą inwestycje ze 2 mld eur...
Sami pesymiści. Rzeszów-Tarnobrzeg to ok. 60 km, tak więc po modernizacji za 40 baniek pociąg nie będzie tam z pewnością jechał z Vśr.= 45 km/h. Mimo jednego toru i braku drutu - 60 km/h to zupełne minimum. Tak więc wychodzi 1h i to z postojem w Kolbuszowej. Zmiana loka w Tarnobrzegu, zgoda- 10 minut. 1,5 godziny do Skarżyska (jeśli woj. podkarpackie znajdzie kase na remont, to świętokrzyskie nie powinno być gorsze i na remont zapewniający 1,5h na tym odcinku powinno się dołożyć). 10 minut w Skarżysku. 0,5h do Radomia. PKP PLK już przygotowuje dokumentację na budowę drugiego toru i modernizację odcinka Radom-Warszawa do 160 km/h. Za parę lat trasa powinna być gotowa także wyjdzie 1h. Razem wychodzi: 4h 20 minut, jeśli zrezygnować z wjazdu do Skarżyska (pociąg ten i tak byłby nastawiony na obsługę południowo-wschodniej Polski), co w przeszłości pociągi na tej trasie juz robiły mamy 4h :) A jeśli dołożyć drut na 50 kilometrach między Rzeszowem a Ocicami, co też nie kosztowałoby "miliardów" wyjdzie 3h 40 minut.
 

·
Registered Abuser
Joined
·
2,391 Posts
W Skarżysku nie ma konieczności zmiany czoła - ekspresy np. mogłyby tę stację pomijać jadąc po łącznicy, tak jak niegdyś jeżdził nocny z Warszawy do Zagórza.
 

·
Registered
Joined
·
463 Posts
Jasne, że mogłyby omijać ale znając PKP to nie da się. Tak jak np pociągi jadace na trasie Kraków-Zagórz też mogłyby omijać łącznicą metropolię pod nazwą Stróże i zaoszczędzić 20 min. Widzę, że nie znacie realiów rzadzących pkpem. Jak pociąg ominie Skarżysko czy Stróże czy podobną inną węzłową stację to kolejarze tam nie będą mieli co robić i trzeba będzie ich zwolnić no a na to związki zawodowe nie pozwolą. Obawiam się, że wszystkie sensowne rozwiazania utopione zostaną w morzu absurdu zwanym PKP.
 

·
jester
Joined
·
2,333 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Jeśli chodzi o PKP-we nie da się to masz absolutną rację. Jednak taka sytuacja przecież nie może trwać wiecznie. Uważam, iż za parę lat sytuacja będzie wyglądała inaczej, a to za sprawą sensownych działań rządu i konkurencji, która musi się w końcu pojawić. Zresztą może i już coś zaczyna się dziać, ostanio MI nieśmiało wysunęło pomysł, by na mniej uczęszczanych trasach stawki dostępowe do infrastruktury były zdecydowanie obniżone lub wręcz zerowe. Idealne rozwiązanie dla omawianej przez nas trasy, gdzie dzisiaj niektóre jej odcinki (nie te najbardziej uczęszczane :) ) są droższe w dostępie niż CMK. Wracają do tematu wątku, puszczając wodzę fantazji ja widziałbym to w roku ...... tak: po zmodernizowanej trasie (nie musi być 160 :) , wystraczy 100-120) dziennie z Warszawy na Podkarpacie 6 składów:
4 do Rzeszowa (2 pojadą dalej w Bieszczady), 1 przez STW do Przemyśla, 1 przez Mielec do Krynicy :)
 

·
Registered
Joined
·
445 Posts
Wrzucam fotke obecnego stanu torów . Tak prawde mówiac to nie dziwie sie że trzeba az tyle kwitu by doprowadzic tą linie do stanu uzytecznosci.

Opis: "Szlak pomiędzy Komorowem Podmurynią, a Cmolasem - dokładnie 27,2 km, widok w kierunku Ocic. Jeden z najbardziej zachwaszczonych i zadrzewionych odcinków. Trudno uwierzyć, że przed zamknięciem w tym miejscu obowiązywała szlakowa 100 km/h."

Źródło; www.pkpp.ostbahn.net
 

·
jester
Joined
·
2,333 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Na stronie PKP PLK http://www.plk-sa.pl/artykuly/woj-podkarpackie.php jest lista podkarpackich linii kolejowych proponowanych do remontu w latach 2007-2013. Główną pozycję zajmuje linia Rzeszów-Ocice. 67 km tej linii ma być wyremontowane kosztem 219 milionów złotych. Pieniądze mają pochodzić głównie z funduszy europejskich.
 

·
jester
Joined
·
2,333 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Castle_Bravo said:
Czy projekt modernizacji przewiduje tez elektryfikacje (u mnie ten pdf cos kiepsko wyglada wiec sie nie wglebialem)
Choć pdf mówi jedynie o "kompleksowej wymianie nawierzchnii, naprawie obiektów inzynieryjnych" to suma przeznaczona na remont wskazywałaby na to, że odcinek zostanie zelektryfikowany.
 

·
Registered Wolf
Joined
·
769 Posts
japan said:
nocny z Warszawy do Zagórza.
O rany, miałem grubą nieprzyjemność jechać tym horrorem w piątek do Sanoka. Ja naprawdę nie byłem świadom, że jeszcze tak wygląda część PKP. To był pierwszy i ostatni raz!

Z powrotem wracałem już PKS'em...
 

·
Registered
Joined
·
76 Posts


Rzeszów-Stalowa Wola 1:49
Stalowa Wola - Lublin 1:50
Lublin - Warszawa Wschodnia 2:22
+
---------------------------
6 godzin

Rzeszów - Tarnobrzeg ?? : ??
Tarnobrzeg - Sandomierz 0:15
Sandomierz - Skarżysko Kamienna 2:22
Skarżysko Kamienna - Warszawa Zachodnia 2:23
+
--------------------
5 godzin + ?? : ??

Rzeszow-Tarnobrzeg po remoncie ok.godziny.

Takie są fakty ... Dodatkowo woj. Lubelskie bedzie remontowalo i przyspieszalo predkosc max na trasie Lublin-Warszawa i Lublin Rzeczyca (2/3 odcinka Lublin Stalowa Wola). Ale co tam, zamiast zainwestowac z lublinem i zrobic porzadne polaczenie przez Stalowa Wole, Nisko, Przeworsk lepiej jest naprawiac zdezelowana (mimo iz jedna z najnowszych w Polsce) linie. Bez gruntownego remontu podloza stanie sie z nia to co sie juz stalo. A caly remont to ok 160 mln ktore beda wydane troche wedlog czyjegos "widzimisie". Lublin i Rzeszow powinny wspolpracowac, bo to sasiedzi od ktorych zalezy rozwoj sciany wschodniej. A dobre polaczenie kolejowe to podstawa. Pozatym na trasie przez Przemysl i Nisko i Stalowa Wole mieszka ze 2-3 razy wiecej mieszkancow naszego wojewodztwa niz przez Tarnobrzeg.

Głogów Małopolski - 5000
Kolbuszowa - 10 000
Nowa Dęba -12 000
Tarnobrzeg - 50 000
(sandomierz 26 000 - juz swietokrzyskie)
------------
w sumie: 77 000 (103 000)

Łańcut -18 000
PRzeworsk -16 000
(Jaroslaw- 40 000 kilka kilometrow od przweworska)
Leżajsk 14 000
Nowa Sarzyna 7 000
Rudnik 7 000
Stalowa Wola - Nisko prawie 100 000
----------
w sumie:167 000 (207 000)
 

·
Registered
Joined
·
445 Posts
blackvader said:
Rzeszów - Tarnobrzeg ?? : ??
Tarnobrzeg - Sandomierz 0:15
Sandomierz - Skarżysko Kamienna 2:22
Skarżysko Kamienna - Warszawa Zachodnia 2:23
+
--------------------
5 godzin + ?? : ??
z tego co wiem to po remoncie mialo byc od 4 do 4.5 godziny

blackvader said:
Pozatym na trasie przez Przemysl i Nisko i Stalowa Wole mieszka ze 2-3 razy wiecej mieszkancow naszego wojewodztwa niz przez Tarnobrzeg.
No nie dziwie sie że mieszka wiecej mieszkańców skoro trasa ta leci zygzakiem i podróż ta trwała by po podkarpaciu dwa razy wiecej czasu niż trasą przez kolbuszowę i tbg
 

·
Registered
Joined
·
76 Posts
pezet said:
z tego co wiem to po remoncie mialo byc od 4 do 4.5 godziny
Ale jak widzisz nie trwa tyle. Czasy przejazdow wzialem z PKP. Remont bedzie prowadzony na trasie TBG -RZeszow, nie dalej ... a to 4.5 godz. to takie gdybanie typu: "jeśli woj. podkarpackie znajdzie kase na remont, to świętokrzyskie nie powinno być gorsze i na remont zapewniający 1,5h na tym odcinku powinno się dołoży" Jakby wyremontowali _cala_ linie Rzeszow - Warszawa przez Tarnobrzeg, wydali mld to moze byloby i 4,5 godz.

Sandomierz Skazysko to tez zdezelowana linia a pociagi wloka sie jak nieszczescie

pezet said:
No nie dziwie sie że mieszka wiecej mieszkańców skoro trasa ta leci zygzakiem i podróż ta trwała by po podkarpaciu dwa razy wiecej czasu niż trasą przez kolbuszowę i tbg
Jak widzisz na mapce wcale tak duzo dalej nie jest. JAk widzisz z wyliczen czasowych dluzej tez nie bedzie. Lublin w pierwszej kolejnosci bedzie przyspieszal trase do warszawy do 160km/h i do rzeczycy na 120km, takze czas ten sie jueszcze dosc mozno zmniejszy. Te remonty to nie zadne odlegle plany, tylko najblizsza przyszlosc. Na remonty lini Rzeszow Warszaw w _planach_ jest Rzeszow - Tarnobrzeg ... a o reszcie nic nie wiadomo. Odleglosci - wziete z dyskusji na innym forum ... byli przeciwnicy i ich nie podwazyli wiec pewnie sa prawdziwe:
Rzeszow - Sztalowa Wola- Lublin - Warszawa : 388 km
Rzeszow - Tarnobrzeg - Warszawa : 334
Co daje 54 km roznicy ... tyle ze trzeba robic remont, a po remoncie za 160mln pociagi i tak nie beda jezdzily szybciej. Sa wazniejsze wydatki niz budowanie praktycznie nowych linii. Ile tras wymaga remontu. A niech Rzeszow dogada sie z Lublinem i za te sama kwote bedzie przejazd w 4,5 - 5 godz do Warszawy, a nie 6 godzin + potrzeba nadzieja ze ktos cos dalej bedzie remontowal.

Dla mieszkancow Rzeszowa/Warszawy nie bedzie stanowilo roznicy czy przejada przez Tarn. Czy Lublin/Stalowa Wole, jesli bedzie to taki sam czas. ale dla mieszkancow po drodze i dla gospodarki tak! Pozatym pocaigi Rzeszow-Warszawa Pokrywaja sie z obecnie jezdzacymi pociagami. Przeworsk - Stalowa Wola, Stalowa Wola - Lublin, Lublin - Warszawa ktore sa czesto pelne. Linia taka bylaby rentowna, gdyz na tej trasie jezdzi sporo ludzi co pozwoliloby na czeste kursowanie pociagow. A przeciez to jest najwazniejsze. Wtedy wiecej osob przesiadzie sie zza kolka, czy z BUSa do pociagu
 

·
Registered
Joined
·
445 Posts
no blackvader w sumie tez masz racje (jesli twoje dane są prawdziwe :) ) zresztą najważniejsze jest by rzeszów miał normalne połączenie kolejowe z wawa ( a nie jak do tej pory przez kraków)
dla mnie bezposrednie polaczenie z wawą moze byc nawet przez lublin ale nie zmienia to faktu że linia rzeszow - tbg tez jest potrzebna. ma to same plusy. czesto jeżdzę tą trasą i zawsze autobusy są zapchane.wiec na pewno polączenie miało by ekonomiczne podłoże do funkcjonowania. jest to też najbliższe połączenie z kielcami
 

·
jester
Joined
·
2,333 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Przez Lublin też nie byłoby źle, jednak chodzi o to aby było najszybciej jak to jest możliwe, a droga przez Lublin to jak poniżej pokazano odległość większa o ponad 50 km. Po drugie jak na dziś raczej szybciej zobaczymy 160 km/h na odcinku Warszawa-Radom niż na Warszawa-Lublin. Zostaje Skarżysko- Sandomierz, gdzie jak dla mnie nie musi być od razu 160 km/h, wystarczy remont na 100-120 km/h - a parametry te występowały przecież na tej linii nie tak dawno temu, bo kilkanaście lat wstecz.
 

·
Registered
Joined
·
445 Posts


Wbrew zapowiedziom od 10 grudnia, czyli momentu wprowadzenia nowego rozkładu jazdy PKP, nie będzie można jeździć pociągiem z Rzeszowa do Kolbuszowej. Termin został przesunięty na 2 stycznia. Wszystko z powodu mostu między Głogowem Małopolskim a Kolbuszową, który trzeba było wyburzyć i postawić na nowo.


Na razie na tej trasie zostały wykarczowane krzaki i drzewa, które zarosły jej sporą część. Pomogły w tym kolei samorządy - prace wykonywali bezrobotni w ramach prac interwencyjnych.

Poza tym na trasie m.in. wymieniono trzy kilometry torów, zrobiono dwa rozjazdy, przebudowano przepust, odbudowano urządzenia zabezpieczające ruch pociągów na stacjach Kolbuszowa i Głogów Małopolski, zrobiono samoczynne przejazdy kolejowe na tej trasie. W Kolbuszowej odnowiono stację, która była kompletnie zdewastowana. - W przyszłym roku chcemy ją przebudować. Na razie nie było na to pieniędzy - mówi Mieczysław Borowiec, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Rzeszowie.

Trasa między Widełką a Kolbuszową przez wiele lat nie była używana. Teraz od początku stycznia mają tam wrócić pociągi i jeździć z prędkością 70 km/h. Dotychczasowe koszty wyniosły 10 mln zł.

Uruchomienie trasy Rzeszów - Kolbuszowa jest pierwszym etapem reaktywacji linii Rzeszów - Warszawa przez Kolbuszową, Tarnobrzeg i Radom. Dzięki bezpośredniemu połączeniu Rzeszowa ze stolicą pasażerowie nie musieliby już jeździć pociągami przez Kraków i zaoszczędziliby nawet dwie godziny. ZLK przymierza się do kolejnych prac na tej linii, tak żeby pociągi mogły jeździć z Kolbuszowej dalej do Ocic. W założeniu mają na tym odcinku rozwijać prędkość 100 km/h.

- Na razie w budżecie państwa są zapisane ponad 2 mln zł na ten cel, ale staramy się o zwiększenie tej sumy do 50 mln zł - mówi Borowiec, który wyjaśnia, że na odcinku Kolbuszowa - Ocice również trzeba wymienić część torów, podkładów kolejowych, zrobić przepusty, przejazdy itd. Koszt tych prac to co najmniej 50 mln zł. - Jeśli zapis w budżecie się nie zmieni, w następnym roku prace nie będą kontynuowane. Za 2 mln możemy raptem wymienić 2 km torów, więc nawet nie ma sensu rozpoczynać prac - stwierdza Borowiec.
 

·
Registered
Joined
·
445 Posts


Intercity w Tarnobrzegu!

Jest szansa na to, że za kilka lat przez nasz region prowadzić będzie ekspresowa linia kolejowa, którą z Rzeszowa do Warszawy pociąg jechał będzie 3,5 godziny!
Ze stolicy Podkarpacia do stolicy kraju pociągiem jedzie się obecnie siedem godzin. Za kilka lat ten czas może zostać skrócony o połowę. Jutro w Rzeszowie ważna decyzja w tej sprawie.

Pojawiła się wielka szansa na to, by w niedalekiej przyszłości pociągi pospieszne, ekspresowe oraz Intercity jechały z prędkością ponad 100 kilometrów na godzinę. Taką szansę daje nieczynny obecnie tor, o którym tak wiele już pisaliśmy. Chodzi o szlak z Rzeszowa przez Kolbuszową i Nową Dębę do Tarnobrzega. Gdyby został wyremontowany i zelektryfikowany, pociągi do Warszawy mogłyby jechać znacznie krócej.

DRUGI ODCINEK

Ale nie wystarczy zmodernizować tylko szlak Rzeszów - Kolbuszowa - Tarnobrzeg. Trzeba to samo uczynić na linii Sandomierz - Skarżysko-Kamienna. Tam pociągi jeżdżą wolno, miejscami nawet z "prędkością” 25 km na godzinę. Ale szlak ów jest zelektryfikowany, trzeba będzie się skoncentrować tylko na nie remontowanym od wielu lat torowisku. A będzie to dużo tańsze niż elektryfikacja odcinka Rzeszów - Tarnobrzeg.
POSŁOWIE SĄ ZA

Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Rzeszowie Mieczysław Borowiec potwierdza, że uruchomienie szlaku Rzeszów - Tarnobrzeg to wielka szansa dla regionu, dla całego Podkarpacia. - Wybiegając w przyszłość pociągi na całej linii z Rzeszowa przez Tarnobrzeg do Warszawy, mogłyby jechać ze średnią szybkością 100 km/h.

Jest o co walczyć. Ważne jest to, że nasi podkarpaccy parlamentarzyści, bez względu na opcję, jaką prezentują, są za tą inwestycją, to bardzo ważne - mówi dyrektor.

SPOTKANIE MARSZAŁKÓWN/b>

Jutrzejsza data - 16 stycznia - może być historyczną dla tego przedsięwzięcia. W Rzeszowie spotkają się marszałkowie dwóch zainteresowanych tą inwestycją województw, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

- Chodzi o dogadanie się i wyrażenie zgody na powstanie wspólnego studium wykonalności. Potrzeba na to około dziewięciu milionów złotych. To studium zajęłoby się tym tematem. To bardzo istotna sprawa - mówi dyrektor Borowiec.
ECHO DNIA
Jestem bardzo ciekawy co jutro marszałkowie wymysla...
 

·
Registered
Joined
·
62 Posts

Region > Linia kolejowa do remontu

Sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła senacką poprawkę do budżetu państwa, przyznającą Podkarpaciu 48 milionów złotych na modernizację linii kolejowej Rzeszów - Ocice.

Za tydzień Sejm będzie głosował nad przyjęciem poprawek Senatu do ustawy budżetowej. Zgoda sejmowej komisji na poprawkę dotyczącą kolei wróży, że tym razem posłowie PiS jej nie odrzucą.
 

·
jester
Joined
·
2,333 Posts
Discussion Starter · #20 ·

Region > Linia kolejowa do remontu

Sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła senacką poprawkę do budżetu państwa, przyznającą Podkarpaciu 48 milionów złotych na modernizację linii kolejowej Rzeszów - Ocice.

Za tydzień Sejm będzie głosował nad przyjęciem poprawek Senatu do ustawy budżetowej. Zgoda sejmowej komisji na poprawkę dotyczącą kolei wróży, że tym razem posłowie PiS jej nie odrzucą.
:applause: Mam nadzieję, że za tydzień w Sejmie nie będzie problemu.
 
1 - 20 of 5243 Posts
Top