SkyscraperCity banner

1 - 20 of 1232 Posts

·
Registered
Joined
·
419 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Po długim czasie oczekiwania rozstrzygnięto przetarg na rewitalizację odcinka linii kolejowej nr 25 Padew - Mielec - Dębica. Nie ma wątku dla tej inwestycji, dlatego postanowiłem utworzyć nowy ;)
REWITALIZACJA LINII PADEW - MIELEC - DĘBICA - LEPSZE PODRÓŻE KOLEJĄ NA PODKARPACIU

Sprawniejsze i bezpieczniejsze połączenia kolejowe z komfortową obsługą podróżnych na stacjach i przystankach, zapewnią kolejne inwestycje PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na Podkarpaciu. Podpisano umowę z Krajowego Programu Kolejowego za 188 mln zł na zaprojektowanie i wykonanie prac na trasie Padew – Mielec – Dębica. Prace umożliwią wznowienie ruchu pasażerskiego i zapewnią sprawniejszy ruch towarowy.

W ciągu dwóch lat przebudowane będą perony na 9 stacjach i przystankach oraz tory na 32 km odcinku między Mielcem a Dębicą. Korzystnie zmieni się stan 37 obiektów, m.in. mostów, a także zwiększy się poziom bezpieczeństwa na 40 przejazdach kolejowo-drogowych.

- Inwestujemy w polską kolej, aby stawała się nowocześniejsza i lepiej służyła ludziom. By łatwiejszy dostęp do niej mieli wszyscy mieszkańcy kraju. Linia nr 25 na odcinku Padew – Mielec – Dębica wykorzystywana jest obecnie tylko w ruchu towarowym, chcemy przywrócić ją także dla pasażerów. Konsekwentnie realizowany Krajowy Program Kolejowy pozwala zwiększyć standardy tras kolejowych, poprzez modernizację szlaków, przystanków. Olbrzymie środki – 67 mld zł w ramach KPK, przeznaczone na inwestycje, umożliwiają nam osiągnięcie celu, jakim jest kolej bezpieczna, punktualna i komfortowa. Zapewniają one funkcjonowanie transportu kolejowego w Polsce na wysokim poziomie – powiedział Adam Hamryszczak – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

- Rewitalizacja linii Padew- Mielec – Dębica nr 25, to ważna inwestycja dla regionu. Dzięki niej pociągi wrócą na trasę, a potrzebujemy dobrych połączeń kolejowych, bo to przekłada się na rozwój gospodarczy i lepsze wykorzystanie potencjału Podkarpacia. Linia nr 25 łączy aż trzy duże obszary przemysłowe Strefy Ekonomiczne w Mielcu, w Tarnobrzegu i w Dębicy a także daje połączenie z siecią szerokotorową i terminalem w Woli Baranowskiej. Dziewięć lat wspólnych - z europosłem Tomaszem Porębą - starań o remont tego traktu dziś kończy się tym miłym akcentem – powiedział Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Wygodniejsze stacje i przystanki

W ramach inwestycji PLK na trasie między Mielcem a Dębicą zwiększy się komfort 9 stacji i przystanków. W miejscowościach Mielec, Rzochów, Wojsław, Pustków, Rzemień, Przecław, Dąbie, Kochanówka, Pustynia będą nowe perony, wyposażone w ławki, wiaty, oświetlenie i tablice informacyjne. Nowe obiekty z pochylniami i systemem oznakowania zapewnią wygodniejszą i łatwiejszą obsługę wszystkich podróżnych, w tym osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. W stacji Mielec przewidziano budowę bezkolizyjnego przejścia pod torami, które ułatwi bezpieczne dojście do peronów. Lepszą komunikację w rejonie stacji zyskają także mieszkańcy.

- Inwestycje PLK na trasie Padew-Mielec-Dębica pozwolą reaktywować trasę dla przewozów pasażerskich. Zapewnią komfort podróży i obsługi pasażerów na 9 stacjach i przystankach. Nowe rozwiązania ułatwią komunikację także osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się. Prace usprawnią również przewóz towarów. Dzięki rewitalizacji trasy, pierwsze pociągi pasażerskie między Mielcem a Dębicą pojadą od grudnia 2020 r., z prędkością maksymalną 120 km/h a towarowe – 70 km/h – powiedział Piotr Majerczak – Członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Sprawne i bezpieczne przejazdy

W ramach inwestycji na odcinku Mielec - Dębica, zaplanowano min. wymianę torów na długości 32 km, przebudowę 37 obiektów inżynieryjnych (6 mostów, 31 przepustów) oraz 40 przejazdów kolejowo-drogowych, min. w miejscowości Wojsław, Rzemień, Pustków, Pustynia. Prace zapewnią sprawniejszą i bezpieczniejszą jazdę pociągów pasażerskich z prędkością 120 km/h, a towarowych – 70 km/h.

Umowę za 187 778 962,71 zł (netto) na zaprojektowanie prac na odcinku Padew – Mielec – Dębica wraz z wykonaniem robót na odcinku Mielec – Dębica, zrealizuje spółka zależna PLK Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie. Inwestycja planowana jest w latach 2018 - 2020.

Projekt „Rewitalizacja linii kolejowej nr 25, na odcinku Padew - Mielec - Dębica” wpisany jest w Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu to 246 472 628,56 PLN (wraz z podatkiem Vat), kwota dofinansowania 166 355 438,06 PLN.
https://www.plk-sa.pl/biuro-prasowe/informacje-prasowe/rewitalizacja-linii-padew-mielec-debica-lepsze-podroze-koleja-na-podkarpaciu-3957/
 

·
Registered
Joined
·
7,698 Posts
Osobiście jestem przeciwny takiemu rozdrabnianiu się, ale skoro w części forum dotyczącej województwa podkarpackiego utarło się, że każda linia ma osobny wątek, to dla porządku ta również powinna mieć (tzn. wątek powinien dotyczyć odcinka od węzła do węzła, od Dębicy aż do Ocic, nie tylko fragmentu objętego inwestycją). Brakuje też tagów „dębica”, „mielec”, „tarnobrzeg” i in.

***

A ja wrzucę co mam, czyli materiały z przetargów na prace studyjne i budowę: https://mega.nz/#F!iZlB0Koa!Qm5mGeI0ctYgICCu93wNaQ.
 

·
Registered
Joined
·
351 Posts
Dobrze, że Kolega odświeżył wątek, bo chyba właśnie się zaczęło :cheers1:
Info od znajomych z Mielca: wczoraj do Mielca przyjechał pociąg z nowymi szynami, przyciągnął go M62 w czarnym malowaniu. Dzisiaj odbywały się manewry.

Edit: Sorry za dubel, w wątku podkarpackim @Strzelec_Mc juz wcześniej podał tą wiadomość, którą ja otrzymałem z innego źródła
 

·
Registered
Joined
·
1,821 Posts
Ja przepraszam bo zapomniałem o tym wątku.

PNiUK zwozi już szyny bo od nowego roku ich ceny mają iśc znacznie w górę. Do Mielca mają w grudniu przyjechać jeszcze 2 transporty. Pół wczorajszego dziś rozłożono od stacji w Mielcu w kierunku południowym. Podkłady mają być gromadzone na bazie PNiUK w Dębicy. Właściwe prace mają się zacząć od później wiosny.
 

·
Registered
Joined
·
13,643 Posts
Poprawiłem tytuł i dodałem tagi.

Ta linia to cała moja młodość i powroty z Mielca przez SWR do Lublina piętrusami z SU45 (w drugą stronę autobusami bo przesiadki w SWR były lipne).
Liczę, że jak ją zrobią to będą wreszcie jakieś pociągi z Lublina w kierunku Dębicy/Tarnowa/Krakowa, przecież aż się o to prosi.
 

·
Registered
Joined
·
1,821 Posts
Szyny są rozłożone od stacji w Mielcu do Stacji W Rzochowie.
Co do przyszłych połączeń w Mielcu to na bezpośrednie regio do Lublina bym nie liczył. W Tarnobrzegu pociągu z Lublina może pojechać albo do Dębicy albo Rzeszowa. Za tym drugim rozwiązaniem przemawiają trakcja elektryczna, która pojawi się wnet na całej trasie i większy potencjał przewozowy. Natomiast ma nadzieję, że kiedyś pojawi się tu np pociąg TLK Lublin - Kraków przeciągany po między Tarnobrzegiem a Dębicą lokiem spalinowym bez odpinania elektrowozu. Czas może być konkurencyjny dla trasy przez Radom. Podstawą jednak muszą być częste regio Debica - Tarnobrzeg aby w obu tych stacjach można było się przesiadać i jechać dalej.
 

·
Registered
Joined
·
6,058 Posts
Dzięki serdeczne! Mimo wszystko proponuję dodać również tag „Tarnobrzeg”. Niby przedmiotowy odcinek kończy się w Ocicach, ale w praktyce łączy on Dębicę i Mielec właśnie z Tarnobrzegiem, a węzeł Ocice jest odległy raptem o 5 km od stacji w tym mieście.
Jeśli już w tym kierunku idziemy, to może w tym wątku zajmujmy się też pracami na odc. Tarnobrzeg - SWR

GN
 

·
mmm
Joined
·
629 Posts
Planowane zadanie inwestycyjne ma mieć zasięg ST.W.Rozw.Tow/Sandomierz/Tarnobrzeg/Padew , więc na odcinku Ocice-Padew mieści się w tym wątku. Ostanio o tym ucichło.
Swego czasu opublikowano dokumentację , znam więc założenia tego projektu.
 

·
Registered
Joined
·
13,643 Posts
Jeżeli uważacie, że ma to sens, to może być:

[LK 25/74] Stalowa Wola Rozwadów - Ocice - Mielec - Dębica

Dajcie znać.

Co do przyszłych połączeń w Mielcu to na bezpośrednie regio do Lublina bym nie liczył. W Tarnobrzegu pociągu z Lublina może pojechać albo do Dębicy albo Rzeszowa. Za tym drugim rozwiązaniem przemawiają trakcja elektryczna, która pojawi się wnet na całej trasie i większy potencjał przewozowy. Natomiast ma nadzieję, że kiedyś pojawi się tu np pociąg TLK Lublin - Kraków przeciągany po między Tarnobrzegiem a Dębicą lokiem spalinowym bez odpinania elektrowozu. Czas może być konkurencyjny dla trasy przez Radom. Podstawą jednak muszą być częste regio Debica - Tarnobrzeg aby w obu tych stacjach można było się przesiadać i jechać dalej.
Fakt, zapomniałem że przecież będzie drut SWR-Lublin, chyba że i odcinek mielecki kiedyś zelektryfikują.
 

·
Registered
Joined
·
351 Posts
^^@ khan_tengri: Popieram, ale wersja z Tarnobrzegiem jest lepsza

W Tarnobrzegu pociągu z Lublina może pojechać albo do Dębicy albo Rzeszowa. [...] Podstawą jednak muszą być częste regio Debica - Tarnobrzeg aby w obu tych stacjach można było się przesiadać i jechać dalej.
Jedną ze słabości ruchu pasażerskiego na naszym odcinku LK25 jest kończenie biegu pociągów w Dębicy, podczas gdy większość pasażerów chce jechać dalej. Dlatego przynajmniej niektóre pociągi regionalne od strony Tarnobrzega powinny jechać przynajmniej do Tarnowa, skąd jest dużo pociągów do Krakowa, ale także są do Nowego Sącza. Na takiej trasie jak Stalowa/Tarnobrzeg/Mielec - Kraków pasażer może zaakceptować 1 przesiadkę, ale już 2 przesiadki (i związana z tym strata czasu oraz ryzyko) to za dużo. A Tarnów bardziej się nadaje na stację przesiadkową niż ogołocona z wiat Dębica

ma nadzieję, że kiedyś pojawi się tu np pociąg TLK Lublin - Kraków przeciągany po między Tarnobrzegiem a Dębicą lokiem spalinowym bez odpinania elektrowozu. Czas może być konkurencyjny dla trasy przez Radom.
Albo z lokomotywą dwutrakcyjną, lub zespołem dwutrakcyjnym. Może być też jednostka elektryczna wyposażona w akumulatory (była gdzieś o tym dyskusja)
 

·
Registered
Joined
·
1,821 Posts
Jeżeli uważacie, że ma to sens, to może być:

[LK 25/74] Stalowa Wola Rozwadów - Ocice - Mielec - Dębica
Stalowa Wola Rozwadów - Tarnobrzeg - Mielec - Dębica

Fakt, zapomniałem że przecież będzie drut SWR-Lublin, chyba że i odcinek mielecki kiedyś zelektryfikują.
Elektryfikacja może mieć sens w dwóch przypadkach: albo jak jest duży ruch albo jak jest luka pomiędzy siecią linii zelektryfikowanych i ten drugi przypadek dotyczy linii mieleckiej i warto się nad tym zastanowić w przyszłości.


^^@ khan_tengri: Popieram


Jedną ze słabości ruchu pasażerskiego na naszym odcinku LK25 jest kończenie biegu pociągów w Dębicy, podczas gdy większość pasażerów chce jechać dalej. Dlatego przynajmniej niektóre pociągi regionalne od strony Tarnobrzega powinny jechać przynajmniej do Tarnowa, skąd jest dużo pociągów do Krakowa, ale także są do Nowego Sącza. Na takiej trasie jak Stalowa/Tarnobrzeg/Mielec - Kraków pasażer może zaakceptować 1 przesiadkę, ale już 2 przesiadki (i związana z tym strata czasu oraz ryzyko) to za dużo. A Tarnów bardziej się nadaje na stację przesiadkową niż ogołocona z wiat Dębica
Racja ale jakoś nie widzę czegoś takiego, że z Rzeszowa przyjeżdża 3 lub 4 członowy Elf i kończy bieg w Dębicy a ludzie przesiadają się do przyjeżdżającego za chwilę z Tarnobrzega jednoczłonowego SA103 lub SA 135 i kontynuują nim podróż do Tarnowa. I wszyscy pasażerowie w Czarnej mieszczą się do małego SA. W życiu. W Dębicy potrzebne są skomunikowania z pociągami IC do Krakowa i dalej.


Albo z lokomotywą dwutrakcyjną, lub zespołem dwutrakcyjnym. Może być też jednostka elektryczna wyposażona w akumulatory (była gdzieś o tym dyskusja)
Takie rzeczy są na świecie ale nie są to powszechnie spotykane rozwiązania w dużo bogatszych krajach ze względu na cenę. Pojazdy dwutrakcyjne są dużo droższe dlatego najczęściej jeździ się cała trasę dieslem.
 

·
Registered
Joined
·
179 Posts
Taka myśl mnie naszła. Po co te nowe szyny składują na szlaku? Przecież zaraz będą wszystko wydzierać do gołej ziemi.
 

·
Registered
Joined
·
1,821 Posts
^^
Bo wynajęcie jakiegoś placu to jest jakiś koszt.
Kosztuje też każdorazowy rozładunek i ponowny załadunek.

A tak ściągają je z wagonu w miejscu montażu. W czasie prac po prostu zostaną rozsunięte na boki i potem PUN wstawi je na miejsce docelowe. Ta operacja jest po prostu najtańsza.
 

·
Registered
Joined
·
6,058 Posts
^^
Bo wynajęcie jakiegoś placu to jest jakiś koszt.
Kosztuje też każdorazowy rozładunek i ponowny załadunek.

A tak ściągają je z wagonu w miejscu montażu. W czasie prac po prostu zostaną rozsunięte na boki i potem PUN wstawi je na miejsce docelowe. Ta operacja jest po prostu najtańsza.
No właśnie czy będzie PUN? Jeśli ma być robione podtorze to chyba PUN-em nie da rady

GN
 

·
Registered
Joined
·
351 Posts
Racja ale jakoś nie widzę czegoś takiego, że z Rzeszowa przyjeżdża 3 lub 4 członowy Elf i kończy bieg w Dębicy a ludzie przesiadają się do przyjeżdżającego za chwilę z Tarnobrzega jednoczłonowego SA103 lub SA 135
Nie o tym pisałem. Proponowałem, że tylko niektóre kursy powinny być z Tarnobrzega lub Stalowej bezpośrednie do Tarnowa, a w szczególności w porze, gdy akurat nie ma połączenia z Rzeszowa do Tarnowa/Krakowa. A z Tarnowa są szybkie połączenia KMł.
Alternatywnym rozwiązaniem byłoby dogadanie się, aby KMł przedłużyły niektóre przyspieszone pociągi z Krakowa do/z Dębicy, właśnie wtedy, gdy jest skomunikowanie na Mielec/Tarnobrzeg i przy okazji również Rzeszów/Przemyśl. Czasowo wyszło by to wszystkim na dobre i przysporzyło wielu chętnych. I oczywiście oprócz tego powinno być jak najwięcej bezpośrednich Kraków - Rzeszów (lub Przemyśl jak dawniej)
Pojazdy dwutrakcyjne są dużo droższe dlatego najczęściej jeździ się cała trasę dieslem.
Myślę, że stopniowo będą coraz tańsze, zwłaszcza, jak nasi krajowi producenci opanują technologię. A przeciąganie elektryka dieslem to jest droższe rozwiązanie, potrzebne są 2 loki, diesla trzeba podesłać, więc koszty będą wyższe. Ale dopóki PKP IC się nie zmodernizuje, to jest to jedyna dostępna opcja.
zostaną rozsunięte na boki i potem PUN wstawi je na miejsce docelowe
Na LK25 spora część podkładów strunobetonowych jest w złym stanie, pokruszona itp., więc PUN raczej się nie nadaje do tej roboty
 
1 - 20 of 1232 Posts
Top