SkyscraperCity banner

21 - 40 of 5884 Posts

·
Registered
Joined
·
1,320 Posts
http://www.plk-sa.pl/fileadmin/PDF/komunikaty_i_wydarzenia/objazdy_wojewodztw/wojewodztwo_dolnoslaskie.pdf

Wg najnowszego pliku PKP PLK linia CE59 na odcinku Wrocław - Rzepin będzie modernizowana, a Rzepin - Szczecin rewitalizacja.

Co do prędkości wydaje mi się, że na odcinku Wrocław - Rzepin 120/160kmh, a wyżej 100km/h (tow.) i 120km/h (osob.) jak za dawne dobre czasy.


Dużo ciekawych rzeczy można znaleźć - plik z 2010 roku.

Też jest woj lubuskie

http://www.plk-sa.pl/fileadmin/PDF/komunikaty_i_wydarzenia/objazdy_wojewodztw/wojewodztwo_lubuskie.pdf
 

·
biedapieszy
Joined
·
1,091 Posts
Ciekawe tylko czy zdążą zacząć tę modernizację bo wg mapki za 5 lat odcinek Bytom Odrzański -Bytnica trzeba będzie zamknąć :eek:hno:

Mapka pokazuje jednak inną ciekawą rzecz. Otóż stan torów w lubuskim nie jest aż tak strasznie zły, a przynajmniej nie na tyle żeby wykluczyć z niektórych linii ruch pasażerski. Jak na przykład Czerwieńsk - Gubin czy linia do Lubska która ma prędkość 80 - 100km/h :bash: Połączenia regionalne w Lubuskiem to totalna porażka! Dziwi mnie również decyzja o likwidacji linii Sulechów - Świebodzin. Można by ją było kiedyś połączyć z koleją lubuskiego trójmiasta (o ile ta kiedykolwiek powstanie) co dałoby całkiem niezłe połączenie z Zieloną Górą i możliwość skomunikowania jej z pociągami EC które się zatrzymują w Świebodzinie.
 

·
Registered
Joined
·
7,281 Posts
To może po remoncie powróci na trasę Głogów-Zielona Góra pociąg IC? Jakby jeszcze wyremontowali linię kolejową Głogów-Leszno to mógłby powrócić pośpieszny do Warszawy jak za dawnych czasów, chociażna mapie tam nie widać planów remontowych :(.
 

·
Registered
Joined
·
1,372 Posts
Dziwi mnie również decyzja o likwidacji linii Sulechów - Świebodzin. Można by ją było kiedyś połączyć z koleją lubuskiego trójmiasta (o ile ta kiedykolwiek powstanie) co dałoby całkiem niezłe połączenie z Zieloną Górą i możliwość skomunikowania jej z pociągami EC które się zatrzymują w Świebodzinie.
Chcąc jechać z ZG do Świebodzina trzeba by zmieniać kierunek pociągu w Sulechowie. Droga nr 3 biegnie do Świebodzina "prosto", za Sulechowem mija zaledwie dwie wsie, więc pociąg byłby żadną alternatywą. A EC-i to wszystkie-zatrzymują się także w Rzepinie, który jest (jadąc pociągiem) zaledwie 14 km dalej od ZG niż Świebodzin i też jedzie się "prosto", bez zmiany kierunku pociągu.
 

·
Registered
Joined
·
7,281 Posts
Dziwi mnie, że nikt nie wpadł na to żeby połączyć pociągami osobowymi całe zagłębie miedziowe z tzw lubuskim trójmiastem (chociaż ja osobiście wolałbym nazwę odrzańskie trójmiasto bo Lubusz to w końcu w gdzieś niemczech leży :), chociaż to nawet czwórmiasto bo tam jest jeszcze Bytom Odrzański). Czyli taki pociąg z Zielonej Góry przez Głogów, Lubin do Legnicy, a może i do Wałbrzycha. Na trasie byłyby same prawie 100 tys miasta i ruch byłby spory. Kilka lat temu prezydenci miast LGOM zawarli między sobą porozumienie o budowie łącznika pomiędzy Potoczkiem (to ten nasyp kolejowy, który się kończy przy węźle drogowym DK3) a Nielubią (linia kolejowa nr 14), czyli zrobienia skrótu omijającego Rudną Gwizdanów i łączącym Głogów z Polkowicami i Lubinem. Obie linie kolejowe są zeelektryfikowane i szkoda żeby się marnowały, ale PKP ma jakieś dziwne podejście do robienia tras kolejowych. Przydałoby się też przywrócenie trasy Zielona Góra-Głogów-Leszno-Ostrów Wlkp-Lódź.
 

·
Registered
Joined
·
7,281 Posts
Jest nadzieja, że głogowski dworzec przestanie straszyć głogowian i podróżnych. PKP na poważnie przygotowuje się do remontu tego obiektu. Na efekty gruntownych zmian będziemy musieli poczekać do 2012 roku.

Przebywanie na dworcu do przyjemnych nie należy - ciemno, brudne ściany, niemiłe zapachy, powybijane szyby w przejściu na perony, z zewnątrz odpadający tynk, stare okna z odrapaną farba. Tak jest od wielu lat. Ale jeszcze w tym roku mają rozpocząć się tu zmiany na lepsze.

- PKP podjęło decyzję o gruntownym remoncie dworca głogowskiego - powiedział rzecznik PKP SA we Wrocławiu Bartłomiej Sarna. - To duże miasto i ważne miasto, więc decyzja była konieczna.
Jak zapewnił nas rzecznik, zostanie wykonany szereg prac, zarówno wewnątrz obiektu, jak i na zewnątrz. Konieczna będzie naprawa dachu, wymiana posadzki w holu, remont ścian, położenie nowych tynków. Ponadto obiekt zostanie przystosowany dla osób niepełnosprawnych, w tym także zmienione zostaną pod tym względem toalety.

Prace mają pochłonąć kilka milionów złotych. - Pieniądze na remont pochodzić będą z środków własnych PKP a także z budżetu państwa - dodaje rzecznik. - W styczniu został rozstrzygnięty przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej. Zlecenie otrzymało biuro inżynierskie z Opola. Gdy projekt zostanie przygotowany, ogłosimy przetarg, by wyłonić wykonawcę. Tak więc prace powinny rozpocząć się w III kwartale bieżącego roku.

Czy plany zmiany wizerunku dworca są związane z Euro 2012? - I tak i nie, głównie zadecydowało o nim to, że Głogów jest znaczącym miejscem na naszej mapie - zapewnia rzecznik B. Sarna.

Głogowianie pamiętają zapewne bukiet kwiatów, jaki posłanka z naszego miasta Ewa Drozd wręczyła w Sejmie ministrowi infrastruktury, gdy okazało się, że nie zostanie on odwołany po horrorach, jakie przezywali pasażerowie PKP. Czy to właśnie ten gest wpłynął na decyzję rządu, by wyłożyć pieniądze na głogowski obiekt? Bez względu na to, co zadecydowało z planów PKP cieszą się głogowianie, także ci, którzy z dworca korzystać nie muszą, ale wstydzą się za to jak teraz wygląda.
źródło strefa biznesu.gazetalubuska.pl
 

·
Registered
Joined
·
7,281 Posts
Arkadiusz Gierałt nie ukrywa, że spółka KGHM Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, w której jest wiceprezesem, pracuje nad wielką sprawą. Wspólnie z Chińczykami chce stworzyć fundusz, który zajmie się budową infrastruktury kolejowej i drogowej w Polsce.
COVEC ma pracowników, odpowiednie umiejętności, znajomość technologii. W Polsce firma znana jest z budowy autostrady A2. Teraz wspólnie z Polską Miedzią firma z Państwa Środka zamierza zająć się również budową infrastruktury kolejowej, czyli linii kolejowych i wiaduktów. Jak podkreśla Arkadiusz Gierałt, chodzi przede wszystkim o szybką kolej, ale ponieważ w Polsce jest to jeszcze ciągle melodia przyszłości, na razie w grę wchodzi rozbudowa standardowych i modernizacja istniejących linii kolejowych.
Kolej nie jest dla KGHM nowym wyzwaniem. W grupie kapitałowej Polska Miedź ma swoją transportową spółkę Pol-Miedź-Trans, która zajmuje się nie tylko przewożeniem towarów, ale również remontami i budową torów kolejowych, głównie na potrzeby kopalń i hut oraz innych zakładów.
więcej w glogow.naszemiasto.pl
 

·
Registered
Joined
·
7,281 Posts
Wspólny bilet i wspólny rozkład jazdy dla całego LGOMu możliwy dopiero w 2017 roku. Wtedy samorządy czterech powiatów będą mogły założyć związek, który zajmie się zintegrowaną komunikacją. Prezydent Lubina już wystąpił do PKP o przejęcie linii kolejowej na trasie Lubin-Legnica.

Lubin dołączył do europejskiego projektu INTER-Regio-Rail wspólnie z ośmioma partnerami z Niemiec, Włoch i Czech. Główną ideą projektu jest to by na jednym bilecie przemieszczać się po obszarze Zagłębia Miedziowego różnymi środkami komunikacji.
Z Lubinem współpracować będzie Legnica, Głogów, Polkowice i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Ich zadaniem będzie przygotowanie nowych taryf i opracowanie systemu komunikacyjnego na obszarze całego Zagłębia Miedziowego.

Prezydent Lubina Robert Raczyński przyznał, że prowadzi zaawansowane rozmowy z Polskimi Liniami Kolejowymi w sprawie przejęcia linii Lubin-Legnica: - Wystąpiłem formalnie do prezesa PLK o przejęcie tej sieci, żeby ją zmodernizować i unowoczesnić. Naszym zamierzeniem jest osiągnięcie w 2012 roku tego celu, żeby ułatwić ludziom możliwość komunikacji. Wychodzimy z założenia, że ten rejon Dolnego Śląska ma dużą dynamikę rozwoju. Ułatwienia komunikacyjne umożliwią swobodny przepływ ludzi, ale również pomysłów i kapitałów na tym terenie, który jest naprawdę zamożny, tylko trzeba go obudzić.

Projekt jest w fazie początkowej. Pozostał rok na zakończenie ekspertyz. Później zaczną się działania promocyjne. - Chcemy wprowadzić program pilotażowy, który będzie wyprzedzał wszystkie inne działania, na obszarze mniejszym, może dwóch gmin i wtedy praktyczne doświadczenia pomogą w lepszym zorganizowaniu przedsięwzięcia na terenie czterech powiatów - przekonuje Marek Wierzbicki z firmy Trako, która koordynuje projekt.

Prezydent mówi o roku 2012, z kolei Wierzbicki podaje datę o trzy lata późniejszą. Kluczowy będzie rok 2017, bo wtedy, zgodnie z nową ustawą, samorządy będą mogły założyć związek powiatów i organizować transport na swoim terenie, ustalać trasy, oferty i ceny biletów.
źródło miedziowe.pl
 

·
Registered
Joined
·
1,320 Posts
http://bip.mi.gov.pl/pl/bip/programy_i_strategie/transport_kolejowy/wieloletni_program_inw_kolej_10_13/px_wieloletni_program_inwestycji_kolejowych_2010_2013.pdf

Patrząc na dokument, jest tabela na stronie 77, oznaczenie mamy O-L-K czyli

Rodzaj działania: O - odtworzenie
Rodzaj inwestycji: L - liniowa
Realizacja projektu: K - kontynuacja zadań podjętych przed 2010r.

Wartość projektu to 600 mln PLN (trochę mało moim zdaniem)

2012 - 55 mln
2013 - 65.545 mln
2010 - 2013 - 120.545 mln
2014 - 2015 - 462.242 mln

Kiepsko to widzę.

Pozycja 101 na stronie 78, przygotowanie dokumentacji przedprojektowej - Etap I odc. Wrocław - Szczecin.

Czy to nie przypadkiem wywalanie 2x kasy w błoto?
 

·
Fotorelator kolejowy
Joined
·
4,482 Posts
Jak znam życie to czekają aż odcinki linii nr 14 w okolicach Głogowa umrą z powodu fatalnego stanu torowisk, nie zapominaj o odcinku Głogów - Żagań.
 

·
Registered
Joined
·
7,281 Posts
Jak znam życie to czekają aż odcinki linii nr 14 w okolicach Głogowa umrą z powodu fatalnego stanu torowisk, nie zapominaj o odcinku Głogów - Żagań.
Żagań-Głogów to ta sama linia przecież, tylko która wcześniej już umarła.
Szczerze mówiąc dla Głogowian linia nr 14 do Leszna jest co najmniej tak samo ważna jak odrzanka, bo jest oknem na świat, Leszno to dobry punkt przesiadkowy do Warszawy, Poznania, Łodzi, Kołobrzegu i Szczecina. Dzisiaj chyba mało kto jeździ z Głogowa przez Zieloną Górę pociągiem nad morze, trasa przez Poznań szybsza i z większą ilością połączeń. Czyli linia 14 to taki łącznik CE59 z E59.
 

·
Registered
Joined
·
6,852 Posts
^^
W ostatniej części swojej wypowiedzi zawarłeś cały clue problemu:

Dzisiaj chyba mało kto jeździ z Głogowa przez Zieloną Górę pociągiem nad morze, trasa przez Poznań szybsza i z większą ilością połączeń.
A dlaczego? Bo Odrzanka jest w fatalnym stanie technicznym. Sam fakt, że teraz nie jeździ się prostą drogą nad morze, którą w dodatku ma się pod nosem, ale trzeba jechać inną okrężną (przez Leszno, które jest mniejsze przecież od Głogowa), brzmi dopiero kuriozalnie, nieprawdaż?
 

·
Registered
Joined
·
7,281 Posts
^^
W ostatniej części swojej wypowiedzi zawarłeś cały clue problemu:A dlaczego? Bo Odrzanka jest w fatalnym stanie technicznym. Sam fakt, że teraz nie jeździ się prostą drogą nad morze, którą w dodatku ma się pod nosem, ale trzeba jechać inną okrężną (przez Leszno, które jest mniejsze przecież od Głogowa), brzmi dopiero kuriozalnie, nieprawdaż?
Czy ja wiem, jazda do Kołobrzegu przez Leszno nie jest drogą okrężną, ale jazda do Świnoujścia na pewno tak. Dlatego Głogów musi bronić obu linii kolejowych i nie pozwolić ich zlikwidować jak linię do Bojanowa albo do Sławy. Dobrze, że nasi sąsiedzi Wschowianie i Leszczynianie mają podobne zdanie. Leszno jest mniejsze od Głogowa ale ma szczęśliwe położenie na szlaku drogowym i kolejowym Wrocław-Poznań.
 

·
November Rain
Joined
·
693 Posts
Głogów też ma niezłe położenie...może kiedyś po tak oczekiwanej przez nas rewitalizacji linii z Forst do Leszna i Odrzanki miasto stanie się dużym węzłęm przesiadkowym z południa Niemiec w kierunku Leszna i Poznania, czyli czymś na poziomie Ostrowa Wielkopolskiego :) Byłoby cudownie :)
 

·
Registered
Joined
·
7,281 Posts
Głogów też ma niezłe położenie...może kiedyś po tak oczekiwanej przez nas rewitalizacji linii z Forst do Leszna i Odrzanki miasto stanie się dużym węzłęm przesiadkowym z południa Niemiec w kierunku Leszna i Poznania, czyli czymś na poziomie Ostrowa Wielkopolskiego :) Byłoby cudownie :)
Jeszcze kilka lat temu Głogów był takim centrum przesiadkowym, dla mieszkańców Żagania i Żar jadących do Leszna, czy dla mieszkańców Legnicy i Leszna jadących do Zielonej Góry. Teraz linia do Żar nieczynna, do Legnicy nieczynna, a ta do Leszna jeszcze cudem czynna.
 
21 - 40 of 5884 Posts
Top