SkyscraperCity Forum banner
241 - 260 of 2917 Posts

·
Registered
185 Posts
Odcinek od Kraszowic do wiaduktu w Jedlince był cały czas przejezdny dla drezyn, więc praktycznie idzie się jak po czynnej linii z bardzo zarośniętymi poboczami. Ostatnie 4km (od Jedlinki do Jedlinki) - średnio. Szedłem tam tydzień temu i może maczety (za wyjątkiem ok.100m kawałka w Glinicy) do przebicia się nie potrzeba, ale ubranie raczej "robocze" - krzaczorów jest pod dostatkiem.

·
Registered
257 Posts
Na 285 praca wre.
Na Stacji Bystrzyca dolna, ekipa remontowa rozłożyła bazę materiałową. Na miejsce cały czas dojeżdżają transporty z betonowymi podkładami, oraz zwożony jest tłuczeń
Pomiędzy Bystrzycą Dln. a Kraszowicami, zdemontowano już spory fargment starych torów, miejscami usunięte są … również drewniane podkłady kolejowe.
Postaram się jutro jakieś zdjęcia ogarnąć.

P.S- wersja mobilna narobiła mi bałaganu w poście.

·
Registered
164 Posts

Kolejarze wkroczyli na linię do Jedliny-Zdroju. Ruszył remont!

Rozpoczął się pierwszy etap wyczekiwanego od wielu lat remontu linii kolejowej łączącej Świdnicę i Jedlinę-Zdrój. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, wykonawca prac zajął się renowacją kilometrowego odcinka od dawnej stacji Świdnica Kraszowice w kierunku uzdrowiskowej miejscowości.

Od kilku lat toczyła się dyskusja nad reanimacją linii kolejowej nr 285, łączącej Wrocław, Sobótkę, Świdnicę i Jedlinę-Zdrój, którą zamknięto dla ruchu na początku lat 90. XX wieku. Przeprowadzenie remontu dałoby szansę na wznowienie kursowania pociągów pasażerskich na tej trasie. Po długich przygotowaniach, w październiku 2018 roku PKP Polskie Linie Kolejowe wybrały firmę, której zlecono zaprojektowanie i wykonanie przebudowy 24-kilometrowego odcinka Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Za 110 mln złotych prace te wykona DOLKOM.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w listopadzie rozpoczęły się pierwsze prace związane z remontem kolejowej trasy. W pierwszym etapie obejmą one kilometrowy odcinek od dawnej stacji Świdnica Kraszowice do okolic Bystrzycy Dolnej.

Zakończenie remontu ma nastąpić do listopada 2020 roku. Po wykonaniu prac szynobusy będą mogły pokonać górską trasę z prędkością od 50 do 80 km/h. Według wstępnych uzgodnień z Urzędem Marszałkowskim, odnowioną trasą może kursować 8 par pociągów osobowych. Nie jest jednak wykluczone, że po wyremontowaniu drugiego odcinka linii nr 285 – Świdnica-Wrocław – pociągi pojadą ze stolicy Dolnego Śląska wprost do Jedliny.
https://swidnica24.pl/2018/11/kolejarze-wkroczyli-na-linie-do-jedliny-zdroj-ruszyl-remont/

·
Registered
407 Posts
Czy ktoś może wie, jak docelowo ma wyglądać Świdnica Kraszowice? Po odtworzeniu LK285 będzie tam skrzyżowanie 2 linii 1-torowych, więc mam nadzieję, że zostanie tam odtworzona stacja, z możliwością krzyżowania pociągów w dowolnych relacjach, z możliwością manewrów, oblotu itp.?

·
Registered
1,184 Posts
^^
A sam budynek stacji Świdnica Kraszowice był już 2 lata temu obanerowany "na sprzedaż". Nie wiem, czy od tego czasu ktoś kupił.

·
Railwayman
3,005 Posts
„Rewitalizacja linii kolejowej nr 285 na odcinku Wrocław Gł. - Świdnica Przedmieście wraz z linią 771 Świdnica Przedmieście – Świdnica Miasto”.

Budżet 185 mln brutto, najtańsza oferta 245 mln brutto.

·
Registered
2,934 Posts
^^ Czy dobrze pamiętam, że pierwsze kalkulacje kosztów remontu tej linii z 2011 czy 2012, po których powiedziano niedasie bo zadrogo i projekt wylądował na kilka lat na półce, opiewały właśnie na kwotę 480 mln? :nuts: Mam nadzieję, że uda się gdzieś znaleźć te 60 mln i dołożyć, taniej raczej nie będzie.

·
Registered
Dzień dobry!
12,017 Posts
^^ Kwoty były różne, w zależności od wariantu przebudowy (najniższa opiewała na 240 mln zł). Teraz już wiemy, że nie były one tak do końca z sufitu. A pamięta ktoś jeszcze pierwotne szacunki? Najpierw mówiono o 35 mln zł, potem w RPO zapisano 89 mln, ateraz jest blisko 250 mln...

·
jestem Ott'em tego czatu
ZJE D N O C Z O N A O P O Z Y C J A
9,376 Posts
Tamta wersja za 480 mln to była z wiaduktami, itd. Dzisiaj by kosztowała, bo ja wiem, z półtora miliarda?

Kasę trzeba znaleźć, bo jak teraz się nie dołoży, to w ogóle nie będzie projektów kolejowych w tej perspektywie. PLK innych przecież nagle czegoś innego nie przygotuje, a województwo nie wiadomo, kiedy dostanie te obiecane linie.

·
1Marek1
1,468 Posts
Kasę trzeba znaleźć, bo jak teraz się nie dołoży, to w ogóle nie będzie projektów kolejowych w tej perspektywie. PLK innych przecież nagle czegoś innego nie przygotuje, a województwo nie wiadomo, kiedy dostanie te obiecane linie.
Kase trzeba znaleźć tym bardziej że zaczęto rewitalizację linii od końca (czyli od Jedliny). Sens działania linii świdnica-Jedlina bez odcinka Kobierzyce-Swidnica byłoby mocno wątpliwy.

241 - 260 of 2917 Posts